tesiz
tesiz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 40d, Nikon D80

arkadaşlar bu iki makina rasında kararsız kaldım hangisini önerirsiniz

Tarih: 27 Ekim 2006, 15:21 - İp: 81.***.**2.55
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

400d ile D80'in fotoğraflarını kıyaslarken başta vahim bir hata yapıp lens faktörünü tamamen gözardı ettim. Böyle olunca da review sitelerinden indirdiğim örnekler ve yaptığım kıyaslamalar karşısında tam bir şaşkoloza dönüştüm.

Örneğin Dcresource.com'un gece çekimlerinde Canon'un şimdiye kadar (aynı sitede, aynı kompozisyon için) çekilen en net ve detaylı gece fotoğraflarından birisini (link) ortaya koyarak vasatın altı bir performans sergileyen Nikon'u (link) ezip geçmesine çok bozuldum. İlgilenenler lütfen örneklere baksınlar. Fakat daha sonra D80'in kit lensi ile (ve kötü hava şartlarında), 400d'nin ise şaşalı (ve kim bilir kaç paralık) bir lens ile kullanıldığını öğrendiğimde durum kafamda bir parça netlik kazandı.

Yine Dpreview'de 400d'nin fotoğrafları Nikon'dan hiçbir şekilde geri kalmayacak netlik, keskinlik ve doygunlukta; hatta ben bunları görünce fena olup 1000 ytl fazla para vermeye ne hacet diyerek niyeti (Nikon aleyhine) bozar gibi oldum. Daha sonra bu fotoğrafların sadece ilkinin kit lensi ile (18-55), harikulade olan diğerlerinin ise 400 poundluk (17-55 - isminden ayırt etmesi de çok zor mereti ) bambaşka bir objektif ile çekildiğini (geç de olsa) idrak edince artık kıyas yapmanın manasızlığın görmeye başladım.

Özetle, iki alet de verdikleri sonuç itibarı ile çok iyiler. Stüdyo fotoğrafçılığında ya da foto-muhabirlikte olabilecek türden özel gereksinimler aranmadığı sürece, bu iki model de (benim gibi ciddi hobi amaçlı kullanım düşünenler için) yeter de artar. Elde edilecek görüntü kalitesini ve performansı ne düzeyde artıracağımız ise, lens kitleri yerine alınacak daha ayrıcalıklı objektiflere kaç papel saçacağımız ile doğru orantılı anladığım kadarıyla.

Bu arada, Dadanagast, forumdaki mesajlarından anladığım kadarıyla 350d kullanan ama nicedir D200 sayıklayan bir profil çiziyorsun. Bu yeni modellerin estirdiği rüzgara kapılıp elindeki alet edevatı biraz güncelleme planları yapmıyor musun? 7 noktadan auto-focus ile bilmem daha ne kadar idare edebilir insan?

Tarih: 29 Ekim 2006, 05:18 - İp: 85.***.**6.185
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gefung guncelleme yapmayi planliyorum tabii ki ama cok para gerekecek d200 alabilmem icin.. talip misin yoksa?..

Tarih: 29 Ekim 2006, 20:34 - İp: 86.***.**0.120
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Dadanagast

Sanırım bu hususta sana ancak manevi destek sunabilirim.

Çeşitli sahte isimlerle galerideki fotoğraflarına yorumlar yapar, her seferinde "adeta bir D200 ile çekilmiş gibi, sanki D200 kullanılmış" der dururum.

Türlü Photoshop hileleri ile avatarındaki fotoğrafında elindeki biranın bir D200 gibi görünmesini sağlayabilirim.

830 gramlık çaputla doldurduğum boş bir D200 kutusunu hediye paketi yapıp, adresine postalar; kısa bir süreliğine çok mutlu olmanı sağlayabilirim.

#gefung' tarafyndan 30.10.2006 00:18:42 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ekim 2006, 23:30 - İp: 81.***.**1.142
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

caputla da doldurulmus olsa, hediye paketi iyi fikir.. gercekten de mutlu olurdum.. [>:D

Tarih: 29 Ekim 2006, 23:39 - İp: 86.***.**0.120
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Şu an ibre D80'i gösteriyor. Ama henüz 18-135'lik objektifi ile elime alıp kurcalamış değilim.

Hali hazırda İstanbul'da garantili olarak bu kiti bulmak da pek mümkün değil gibi.

2700 YTL de çok abartılı bir para bir yandan. Tüm gizli güçlerimi kullanarak bu meblayı elde etsem bile, hangi ahpabıma bu paraya bir fotoğraf makinası alacağımı söylemeye yeltensem bana deliymişim gibi bakıyor.

Tarih: 30 Ekim 2006, 03:07 - İp: 85.***.**9.189
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

zaten isin sirri, soylememede.. soylemeyeceksin..
2700 ytl de gercekten cok para.. ozellikle k100d ve iki lensin fiyatinin 1600 ytl oldugu dusunulurse..

Tarih: 30 Ekim 2006, 12:43 - İp: 86.***.**0.120
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Bu sözlerin üzerine ilahi bir tüyo almışcasına şimdiye kadar burun kıvırdığım Pentax'ın bu modeline bir bakayım dedim.

Fakat açılan sayfanın en başında koca harflerle 6 MP yi okur okumaz öyle bir hışımla Mozilla'yı kapattım ki nerdeyse Windows'um safe mode'a giriyordu.

Tarih: 30 Ekim 2006, 18:30 - İp: 85.***.**3.246
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

ilker ben talibim 350d ye.. valla bak.. ucuza satman lazım ama maksat seni kurtarmak

Tarih: 30 Ekim 2006, 18:48 - İp: 88.***.**0.165
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

gefung abartma sen de.. 6 belki ama d80'in neredeyse yari fiyati oluyormus, turkiyede.. burada aralarinda fazla fark yok..

....

omer satayim diyecegim ama benden lensleri de almak zorunda kalacaksin o halde.. sen bir fiyat soyle, ben de olur mu olmaz miyi soyleyeyim..

bu arada, benim 350d'de de lenslerde de cizik mizik yok.. tertemizler.. [>:D

Tarih: 30 Ekim 2006, 19:42 - İp: 86.***.**0.120
omergin
omergin (üye)
Kayseri / Meraklı

abicim 500 usd veririm ama sen makineyi verirmisin bilmem.. kit lensin duruyosa 550 usd veririm
valla bu kadar para var olsa ayıp ettin.. istemem tamronunla 70-200 unu

Tarih: 30 Ekim 2006, 19:47 - İp: 88.***.**0.165