tesiz
tesiz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 40d, Nikon D80

arkadaşlar bu iki makina rasında kararsız kaldım hangisini önerirsiniz

Tarih: 27 Ekim 2006, 15:21 - İp: 81.***.**2.55
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Dadanagast D200'ün pek çok üstün özelliğini belirtmiş zaten, kıyıda köşede kalan daha pek çok artıda bunlara eklenebilir (isonun vizörün altındaki bilgi ekranında görünebilmesi yine otomatik iso ayarının hangi aralıklarda seçileceğinin kulllanıcı tarafından belirlenebilmesi vs....) ancak gerçek anlamda, bir profesyonelin işine yarayacak bir özelliğide ben eklemek isterim üzerinde bulunan ve dalga konusu olan flaşın commander modda 4 ayrı grup flaşı otomatik olarak tetikleme özelliğine sahip olması.

Tarih: 28 Ekim 2006, 00:09 - İp: 85.***.**5.167
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Birde matematik ekleme yapmak istiyorum
D200'ün raw dosya boyutu 15.8 mb olarak verilmiş.
15.8x5= saniyede 79mb data kaydedebiliyor.
5D'nin raw dosya boyutu 12.9mb olarak verilmiş.
12.9x3= saniyede 38.70mb data kaydedebiliyor.
Ayrıca D200 yaklaşık 4,5 saniyede 347.60mb data kaydederken,
5D yaklaşık 5,5 saniyede 219.30mb data kaydediyor.

Raw dosya boyutları için kaynak Dpreview'dir.

Tarih: 28 Ekim 2006, 00:27 - İp: 85.***.**5.167
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Herkese selamlar,

Forumu bir süredir sadece okuyarak takip ediyordum, yazmak sanırım bu konu başlığına nasipmiş. Yaklaşık bir senedir D-slr almaya niyet etmiştim ve bekleme sebebim olan modeller bir bir piyasaya sürülünce bu sefer ne alacağıma karar veremez oldum.

"Nikon D80 - 40 gün 40 gece ilk izlenimlerim" konulu başlığı için Kontrast'a teşekkür etmek istiyorum; içtenlikle ve uzun uzun izlenimlerini yazmış ve tonlarca resim yüklemiş. Herbiri bir yerinden birbirine bağlanan türlü konu başlıklarına üşenmeden yetişen Dadanagast da samimi yorumlarıyla kafamda fikirlerin oluşmasında çok faydalı oldu, ona da buradan teşekkürler.

Bence kıyaslanması gereken 3 model var, Sony-Nikon-Canon ve herhalde tam olarak ortaya çıkınca Pentax da bunlara eklenecektir. Forumda bu 3 makinanın kapıştırıldığı ve herkesin net bir şekilde (nedenlerini de özetleyerek) tercihini ortaya koyabileceği tek bir başlık olmasını isterdim, zira şu anki haliyle tüm kıyaslamalar arap saçı gibi binbir başlığa saçılmış durumda. Canon 400d ile Nikon D80'in kıyaslanması gereken bu başlıkta ise, Dadaganast ve Eos arasında gittikçe daha üst modellere doğru genişleyen bir modeller tarihi kapışmasını görmek ise hem eğitici, hem de eğlenceli.

Kontrast'ın D80 başlığında söylenenler karşısında ilk olarak Canon'a haksızlık edildiğini düşündüm ben. Zira D80, Nikon tarihinde (o fiyat için) iso ve noise değerleri adına büyük bir sıçrama olmuş. 1600 iso da çekilen fotoğraflar çok iyi ve noise konusunda da profesyonel bir kamera ile karşı karşıyayız. Bunu üzerine pek çok tartışmacı Nikon hadiseye son noktayı koymuş gibi bir yaklaşımda bulunmuşlar. Halbuki çeşitli sitelerdeki reviewlerden ve örnek resimlerden görünen o ki, noise ve iso konusunda 400d, D80 den hiç aşağı kalmıyor. Sanırım DPreview Canon'un bu konuda Nikon'u bir saç teliyle, Sony A-100'ü ise fersah fersah geçtiğini soylemiş özetle.

Kıyaslamaya sondan başlayıp çekilen fotoğrafların kalitesine (makinelerin fiziksel özelliklerinden bağımsız olarak) bakacak olursam eğer, bana göre Canon Nikon kadar kaliteli fotoğraflar veriyor. Zaten iyi lenslerle bu iki makina da çok üstün resimler veriyorlar. Burada fotoğraf kalitesi adına tartışılan, bana göre önemsiz detaylardır.

Bu iki aletin artı ve eksilerini başka yerlerde arayacaksak eğer, herkes gövde kalitesindeki farktan dem vurmuş. Fakat pek azı bu sırada aradaki fiyat farkına değinmiş. Bu konuda gerçekten tecrübesizim, henüz iki aleti de birer kere elime aldım ve pek detaylı değerlendiremedim ama gövdenin aşırı kaliteli ve sağlam olması çok mu önemli gerçekten? Yeterince kaliteli olmayan (400d) ne kadar kötü ve fark aradaki fiyat farkına değer mi? Canon'un ufak oluşu, D80 in ise onun yanında kocaman oluşunu bu kadar önemseyen (herhalde çoğu koca elli olan) insanları da, açıkcası anlayamadım. Sırf bunu test etmek için ikisini de elime aldım ve eğer D80 i almayacaksam sanırım tek nedeni büyüklüğü olacak. Ellerim biraz ufak olduğundan herhalde, kitlelerin burun kıvırdığı Canon'un boyu bana çok daha ideal geldi. Daha sevimli birşey, ama parmakların arasından kayması, bir türlü zaptedilemeyecek olmasını da değerlendirecek kadar kullanamadım.

Nikon'un vizörünü herkes methediyor, buna henüz bakamadım. D-lighting ise benim için tercih etkileyecek bir mevzu değil, zira Nikon'un Capture NX yazılımı (yanılmıyorsam) aynı kalitede ve istenilen ayarlarda D-Lighting veriyor. Böyle birşeyi kim neden makinenin içinde ve ufacık ekrandan bakarak yapmak ister, onu da açıkcası pek anlayamadım. Canon'un Picture Style özellikleri de benim bir kulağımdan girip, diğerinden çıkıyor. Photoshop'u olmayan kimselere yönelik özellikler sanki bunlar

Bu iki aletin birinde gövdeye ait bir anti-shake özelliği olsa idi, işte bu hayati önemde bir artı olurdu; ama maalesef iki marka da bunu pas geçerek bizlerin yaklaşık iki sene içerisinde yeni makinalar almamızı garantilemiş bulunuyor. Sony'de bu özelliğin olması dikkat çekici, ama can simidi üretse kullanmaktan imtina ed

Tarih: 28 Ekim 2006, 03:33 - İp: 85.***.**9.34
caganen
caganen (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 350 D, Nikon 70S 'e ciddi bir rakipti bence.

Ancak görüyorumki, Canon 400D, Nikon D80'e karşı aynı şekilde sağlam duramayacak.

Dün yeni bir DSLR satın almaya gittiğimde ilk önce elime 400D aldım. Üzerine Sigma 24-70 EX objektif taktık denemek için. Ancak o büyük objektifle birlikte makinenin dengesi bozuldu. Elde tutması zorlaştı. Çünkü BODY biraz fazla küçük bence. Bir battery grip ile dengelenebilir.

Ayrıcaaaaa. Normalde Amerika'da Nikon D80, Canon 400 D'ye göre 200 USD daha pahalı. Ancak nasıl oluyorsa ülkemizde bu iki makine aynı fiyata satılıyor. (body olarak)

Buda 400D'nin tek avantajı olan fiyatını da ortadan kaldırıyor.

Nikon D80'i mutlaka düşünün. Ben satın aldım ve içimde en ufak bir şüphe yok. İlk elime aldığımdan beri elimden bırakamıyorum.

Tarih: 28 Ekim 2006, 03:41 - İp: 88.***.**5.243
dny_z
dny_z (üye)
İzmir / Meraklı

gefung yazına çoğunlukla katılıyorum. gerçekten de eğer dediğin gibi photoshopun yaptıı şeyi vadediyorsa bazı özellikler... bende dslr alma arifesindeyim. oku oku bi hal oldum. tek anlamadığım konu neden dslr de çıkan sonuçlar önemsizken daha çok body özellikleri konuşuluyor. kaliteli resim arıyanlar film slr lerde leica ya fazladan özellik için geçmemişlerdi sanırım.
fiyatlara gelince caganen. kit lens ile birlikte 1700 den az canon 400d. nikon d80 ise 2100 civarı ve sadeec body. bence arada oldukça fazla fark war. nerdeyse 1/4. ancak spot alınırsa 1600 e d80 body bulunabiliyor. (galiba nikon tr deki canon fiyat politikasını iyi öğrenmiş-iyi de uygulamış.)
birde ben bi sonuca ulaştım kendimce 400 d nin 350 den en büyük farkı mp fazlası ve dust reduction. reviewlarda da zaten 350 d den upgrade genelde gerek duyulmamış. bu yüzden eğer nikon alınamayacaksa 400d ye 1700 vermektense 1200 yada aşağasına 350 d alınabilir. ,

Tarih: 28 Ekim 2006, 11:02 - İp: 88.***.**0.137
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

İlker Selam..

FF sensörde kenar kararması,kalitesi lens kullanılmadığında yaşanan bir sorun,17mm f/2,8 lenslerde yaşanan bir problem,f/4 diyaframda böyle bir problem yok ayrıca bu 5D nin değil 35mm formatının bir problemidir.Bunu 5D nin problemi gibi yazmamak gerekir.Eski analogçular bilir düşük kalite yada çok geniş açı ve açık diyaframlı lensler kullanıldığında da bu problem vardı.

50 ıso 100 ıso arasında gece uzun pozlamalarda noise reduction kapalı pozisyonda iken ne fark var görebilirsin.Ben kullandım daha da keskin görüntüler sunuyor kamera.

Buffer bellek konusunda hala anlamış değilim D80 3fps te 110 kare 23 deniyor sitelerde.

sRGB nin D200 de iki mod olması ona çok büyük bir avantaj sağlamıyor D100 deki çift mod sRGB yi kullandım doygunluk fazla geliyor 50 ıso 100 ıso arasında ne fark demiştin yaa bu ona benziyor.

Vizör konusunu tartışmıyorum...

sensitivty araligi 5d'de 0-19 EV.. oysaki d200'de -1-20 EV.. -1'den basliyor dikkatinizi cekerim.. yine d200 gibi pro olmayan bir body, gecti..

Rica ederim Canon un özellikleri konusunda da Nikon da olduğu gibi dikkatle bak. -0.5 EV +18 EV

Shutter lag süresi konusunda zaten 5D hız makinası değil bunun için tasarlanmadı.

ayrıca AEB -2,+2 doğru ama -5 +5 olmasımı profosyonel yapıyor makiayı,yanılmıyorsam D70s tede öyle.

mark II spot ölçümde %2,4 alandan ölçüm yapıyor bu sebepten dolayı d200 o zaman mark II dende pro öylemi.

neyse konu uzadıkça uzuyor ancak pro özellikler bu dediklerin değil bence,diyelimki öyle ama genede farklar çok ufak -0,5 EV +18EV arası Canon AF range,nikon -1EV +19EV yada -2,+2 değilde -5,+5 AEB farkları D200 ü pro sınıfında bir makina yapıyorda Canon un soğuk hava koşullarına dayanıklı body si olmadığı için ama FF sensör olsada profosyonel kategoride olamıyor.

Daha fazla uzatmayacağım ama Fotograf kalitesi olarak D200 den fazlasıyla kaliteli.
ayrıca 2006 2007 ödülünüde boşa almadı.bence tercihin D200 ve hayran olduğun için onun pro body olduğunu savunuyorsun.

Ama varsın öyle olsun ben böyle diyorum sen öyle.Ben D200 pro kabul ediyorumda Sen 5D ye üstün olduğu halde semipro diyorsun.Sunduğumuz sebeplere bakarsak bence Sensör sebebi en geçerli sebep.

Senin söylemlerine karşılık d200 ile D2xs arasındada pek bir şey kalmıyor.Ama fiyat farkı epeyce sanırım.

#e0s' tarafyndan 28.10.2006 12:14:10 tarihinde düzenlendi.

#e0s' tarafyndan 28.10.2006 12:24:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Ekim 2006, 12:02 - İp: 85.***.**3.100
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

herkese merhaba..

kivanc merhaba..
ne kadar 400d body ve d80 body orada? .. ben boyle konusuyorum ediyorum ama sonucta fiyatlari cok yakin zannediyorum tabii ki.. biri 1700 bir de 2100 ise bence yine de d80 alinir.. zaten 3 tane 400d de 2 tane d80 etmez o halde..
ve olaya bu acidan bakmak zaten yanlis.. simdi d80 ile 30d'yi karsilastirsak (ki 30d, yine de bir ust sinifin makinesi..) biri 2100 ytl iken digeri 3300 ise, bence 2 tane 30d, 3 tane d80 etmez..
veya 10 tane d80 alsan bir 1dsMII'nun yerini tutabilir mi bu?..
...eger ki o kadar para harcaniyorsa, ihtiyacin olanini almak zorundasin bir yerde.. ve senin de bildigin gibi, dslr'larda sinif atlayinca genellikle 400-500 ytl artmiyor fiyat, ikiye katlaniyor.. iste 400d, 1700.. 3300, 30d.. 6500 ytl'ye 5d.. kac milyar 1dsMII?

........

seni biliyoruz, sen 5d istiyorsun.. yaninda da 24-105 olacak en azindan..
kivanc, sonucta yapacagin ise gore makine secmek daha mantikli..
bizim durumumuzda olanlar icin, 5d almak cok daha mantikli gibi gorunebilir, ama sonucta senin tarzina bagli yine 5d mi d200 mu sececegin.. burada 24-105 ile 5d'yi 2100 pound'a alabiliyorsun.. eminim 2000 olan yer de vardir hatta..
ama d200 ile 17-55 alsan, 1800 pound'a geliyor.. o yuzden 5d daha avantajli gorunuyor.. tabii ki full frame olmasinin artilari cok fazla.. ona zaten birsey soylemiyorum ben..
ama hiza ihtiyacin varsa, 3fps'in yetmeyecegi bircok yer olacaktir.. o zaman da d200 gibi 30d gibi hizli kameralari secmek gerekiyor..
.........

İlker sana birşey sormak istiyorum.Sen 30D ile 5D'nin aynı body'ye kaplamasına(magnezyum) sahip olduğunu söylüyorsun yani yaklaşık aynı body.

Peki sen magnezyum body'nin darbelere dayanıklı olduğunu söylemiyormuydun.

350D ile 30D arasındaki farkları zamanında bana anlatırken,
30D sadece body'si ile bile 350D'yi sollar diyordun.

Yani 5D mesela elimizden kayıp yere düşse,350D gibi gövdesi çatlar veya dağılır mı yoksa darbelere dayanır mı?

kivanc, 30d, 5d'nin biraz daha minyatur hali.. 5d, elde biraz daha buyuk duruyor, ama body yapilari ayni..
350d'den zaten cok cok iyiler..
5d'ye buyuk ihtimal birsey olmaz elinden dusursen, ama pek de dusurmek istemezsin.. fakat d200'de konu cok daha farkli.. d2x ile 1d body'lerine baktiysan, onlar kadar saglam hissi veriyor eldeyken.. tank gibi diyorlar ya, aynen oyle..
.................................

Tarih: 28 Ekim 2006, 15:31 - İp: 86.***.**0.120
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

Profeyonel makina ne demektir? Yani makinalar uzerindeki detaylar mı makinayı pro yapar. yada makinada çıkan işler profesyonel amaçlara hizmet ettigi zaman mı=?

huseyin merhaba..
sonucta hepimiz biliyoruz ki, pro bir makine olarak degerlendiriliyor olmasi ille de bir profesyonel tarafindan kullaniliyor olmasi manasina gelmez..
bilgisayar yazilimlarinda da vardir, daha iyi ozelliklere sahip olani anlatmak icin pro tanimi yapilir.. dslr'larda, pro makine diye nitelendirilenler, profesyonel fotografcilarin isteklerine cevap verebilecek derecede ozellikli olan makineler.. bu makineler cok daha pahali oluyorlar ayrica.. eger ki cok pahali degillerse de ileri amator, yari profesyonel gibi deyimler kullaniliyor..
o yuzden de giris seviyesindeki makinelere consumer products deniyor mesela, cunku giris seviyesindeki dslr'lari normal amator kullanici da rahatlikla alabiliyor.. normal vatandas yani..

mesela bir spor muhabirini dusun.. o insanin 8 fps'lik cekim hizina ihtiyaci olacaktir.. ama normal vatandas icin cok da gerekli bir ozellik degil bu..
gece gunduz makinesiyle calisan bir profesyonel fotografci icin, makinesinin saglamligi onemlidir, degil mi? ama benim gibi amatorler icin degil, cunku ben gozum gibi bakarim zaten kamerama.. ama o adama, yuzbinlerce kezlik shutter omru lazim.. makine zor durumlarda kolaylikla mucadele edebilmeli.. daha da kaliteli parclara sahip olmali falan..
ve sonucta profesyonel insanlar, hayatlarini bu isi yaparak kazandiklarindan, makine ucretlerinin cok yuksek olmasi cok onemli degildir.. ama bir amator icin, kalkip da 5000 pound'a 1dsMII almak, koyar.. gerek yok en basta..
eger ki cektigim fotograflari satiyor olsaydim alirdim ama.. cunku makine parasi kendi kendisini karsilardi..

en iyi makine sonucta senin kullandigin makinedir ve senin profesyonelliginin olcusunde, profesyonel bir modeldir.. "daha" profesyonel makine, ihtiyaclarin, diger makineleri kullanmakla yetmedigi durumlarda alinandir.. profesyonel denen makine, senin profesyonelligine yetersiz geliyorsa, profesyonel degildir senin icin..
profesyonelden profesyonele fark vardir..
ben profesyonele profesyonel demem, ben profesyonel olmadikca..
bir profesyonel bir profesyonele gel beraber.....gibi..

profesyonel makine, en zorlu kosullarda bile en iyiyi verebilmelidir.. yetersiz kalmamalidir.. yari profesyonel makine, yari yariya verememe sansi vardir.. bir yerde iyidir, ama bir yerde odun verir.. 1dsMII gibi kameralar, hicbir noktada odun vermezler.. ama 5d, verir.. o yuzden de 1ds ile 5d'yi ayni anda profesyonel makine sinifina koymak olmaz..
d2x de profesyonel bir makinedir.. bunu butun dunya bilir..
d200, yari profesyoneldir.. ayni zamanda yari profesyonel oldugu icin, ileri amatordur.. 5d gibi.. cunku normal vatandasin alabilecegi fiyatlarda satilmaktadir.. ve her zaman icin profesyonel modellerden birkac konuda eksik kalir bu makineler.. (d200, pek de geride kalmiyor orasi baska..)

neyse cok konustum.. sanki sen de bilmiyor mussun gibi pro makine nediri..

Tarih: 28 Ekim 2006, 15:57 - İp: 86.***.**0.120
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederim ilker. Evet az cok bildiğimiz şeylermiş bu pro makinalar. Yinede kullanıcı odaklı bir profesyonel tanımı dah dogru oluyor. İhtiyaclarını karşılayabilen makina profesyoneldir gibisinden. Ben yinede ortaformat diyorum baskada bisey demiyorum.

Tarih: 28 Ekim 2006, 16:09 - İp: 88.***.**0.22
gefung
gefung (üye)
İstanbul / Meraklı

Dadanagast, İstanbul'da henüz bu iki makine de kolay bulunabilir durumda değiller ama fiyat olarak ve peşin para ile alındığında

400d kit fiyatı 1700 ytl

80d kit fiyatı (18-135 lens ile ) 2700 ytl

Daha kapsamlı bir lens ile birlikte geldiği gerçeğini de gözardı etmeden, arada 1000 lira fark var, ki bu da az değil.

Tarih: 28 Ekim 2006, 16:27 - İp: 85.***.**2.69