tesiz
tesiz (üye)
İstanbul / Amatör

Canon Eos 40d, Nikon D80

arkadaşlar bu iki makina rasında kararsız kaldım hangisini önerirsiniz

Tarih: 27 Ekim 2006, 15:21 - İp: 81.***.**2.55
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/page12.asp

adresinde yapilan incelemeye gore 110'mus furkan..

...

"5D 20D nin full frame sensör takılmış hali demişsin ancak öyle değil.Öyle bile olsa 5D nin sensörü 1300?. "

evet haklisin; sensoru cok pahali oldugundan o kadar pahali zaten.. bunun bir arastirma yazisini da okumustum zamaninda.. silicon wafer'lardan sensorler yapilirken, canon'un ff sensorunu yaparken ki basari orani %5 kadarmis.. oysaki 20d gibi 1.6x sensoru yapilirken ki basari orani, %50'lere %60'lara ulasiyor.. ayrica bir layer wafer'dan cok daha fazla 1.6x'lik sensor olusturulabiliyormus..
fakat canon, ne zaman ki 5d modelini yapti, maliyetleri dusurmus olabileceginden dolayi, ff sensorlu bir kamerayi ucuza satabilmeyi basardi..
1ds modelindeyken, 1ds'in d2x gibi bir kameranin iki misli ucrette olmasinin nedeni de yine ff sensoru..
dedigin gibi bir tek ff sensoru 1300 euro'dur.. o yuzden de d200 ile kisaylandiginda, biri 1600 pound digeri de 900 pound..

oyle olsa bile diyorsun.. bana 5d'nin hangi pro ozelligi var soyleyebilir misin? yok.. evet daha buyuk buffer'i var, ama hepsi o.. ha.. bir de daha buyuk sensor.. ki o yuzden de cok daha pahali..
gel gor ki bir 30d'nin aslinda bircok artilari var.. daha hizli cekim yapabilmesi gibi..

................

"5D D200 ün nasıl gerisinde hangi bakımında söylersen sevinicem hangi özellik bakımından çok merak ettim.? "

hayir soylemeyecegim.. cunku sen bana 5d hangi bakimdan d200'den daha ustun onu soyleyeceksin..
ama bir dakika.. hile yapmak yok.. yani bana, yok 5d'nin sensoru daha buyuk gibi bir neden soyleme..

..........................

benim cumlede dikkatini cekerse, body yapisinin saglamligindan bahsediyorum.. d200'un body'si ile 5d'nin body'si arasinda cok farklar var furkan.. eger ki bakmadiysan, al eline ikisini de bir incele..
weather proof body'e sahip d200.. 5d ise ayni 30d body'sine sahip..
d200'un body'si aynen d2x'inki gibi..
eger ki d2x'in body'sinin saglamligini kabul edersen, d200'unkunu de kabul etmek zor olmayacaktir..

bak sana bir paragraf, d200'un dpreview'deki incelemesinin sonunda phil yazdi:

"When it was announced in November last year the D200 caused quite stir (and not just in the Nikon camp). It was clear from the start that about the only thing this camera shared with its official predecessor (the D100) was the Nikon badge and it's '00 name. From a design, build, features and performance point of view this camera really creates its own niche, it would be a pity to label it as 'semi-pro' because in use you soon realize that it's a professional camera. Which brings us to the competition, from a build/features point of view it's clearly ahead of the Canon EOS 20D/30D and in my opinion a step above the EOS 5D, a baby D2X."

ve haklisin, phil askey de bir mok bilmiyor.. tum dunya yalan konusuyor.. en iyisi canon dunyada.. daha iyisi yok..

.......

alperen merhaba..
hocam haklisin, d80'in gercekten de bir tek vizoru ve body saglamligi yeter, 400d ile karsilastirildiginda.. bu asikar ortada olan bir gercek.. eger ki dslr kullaniyorsan, body yapisinin oneminin ne kadar onemli oldugunu bilirsin.. ayrica vizor buyuklugunun de..

iste dpreview'deki review'in karar asamasindaki yazisinin son paragrafi:

"The last issue is price, or value for money. In my opinion, its customization, performance, build quality, comfort and design are worth the price difference between it and the competition. Having said that Nikon may struggle 'in stores' to fight Canon's (aggressively priced) EOS 400D ($200 is quite a big difference). If you're a more discerning photographer who can see the advantages offered by the 'all round' D80 you may well consider the extra money well spent."

gercekten de eger ki d80 ile verilenleri gorebiliyorsa kisi, o aradaki farka kesinlikle deger..

Tarih: 27 Ekim 2006, 19:38 - İp: 86.***.**0.120
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

5D ile D2x in Dpreviewdeki kıyaslaması bi bak hangisi daha keskin İlker.

TIKLA

Tabi ben başlayayım .

Eos 5D FF sensör ve 12,8mp D200 APS-C ve 10.1 MP
Eos 5D 50-3200 ISO 1/3 step artışlarla D200 100-3200 1/3 stp
Eos 5D buffer 60jpeg,17 raw D200 37jpeg 22 raw.(Buffer kıyaslarken şunuda kıyaslamak gerekir FF sensör ve 13mp dosya boyutu daha büyük olacaktır.)
Eos 5D sRGB ve ADOBE RGB D200 sRGB (iki mod ) ve ADOBE RGB
D200 deki 2 modda olan sRGB diğerinde Daha doygun renkler elde edilmesi için genelde Doğa çekimleri için.
Eos 5D %96 yansıtabilen FF sensörden kaynaklanan çok geniş bir vizör. D200 APS-C %95 yansıtabilen bir vizöre sahip.

işte ISO stepleri,FEL,AEB bunlar 1/3 ve 1/2 stepler şeklinde custom func.lardan ayarlanabiliyor.hee birde 5D flaşı yok hiç profosyonelce değil..

Evet D200 dediğin gibi soğuk hava koşullarına ve toza neme karşı daha dayanıklı bir BODY üretmiş, ama bu özelliği D200 ü pro sınıfında bir makina yapıyorda, EOS 5D FF sensör ve CMOS ayrıca 50 asa gibi bir seçenek var diğer ne ararsan pro özellikte vardamı Pro sınıf olamıyor.yoksa benmi yanlış bilmiyorum sen daha fazla biliyorsan olmayan nedir söyle lütfen.

Ayrıca eline aldınmı bilmiyorum ama ben 5D ile 28-300 ile bir çanakkale turu yapmıştım bir müşteriye demo yaptım.Merak etme D200 de aldım elime fuarda. Ama 5D nin body daha kallavi.

Ama derdin dayanıklı Body ise Eos 1D mark II N yağmurdada fotograf çekebilirsin.Kaldıki 5D magnezyum kasa ama 1 serisi gibi dış hava koşullarına dayanıklı değil.

Fotograf kaliteni yükselten özellikler bence daha önemli rol oynuyor burada.D200 ile 5D sonuçlarında 5D daha keskin.

Tarih: 27 Ekim 2006, 20:22 - İp: 85.***.**3.100
fotodilan
fotodilan (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

tesizsayende bi çok şey öğrendik.ve arkadaşların güzel tartışmaları bizide aydınlatıyor ama ben analog dönem olsaydı kesinlikle nikon derdim şimdi sen en iyisi Canon al ama mutlak 17-85 lens almayı unutma, Mukemmel fotoğrağlar seninle olacak...

Tarih: 27 Ekim 2006, 21:26 - İp: 85.***.**7.15
dunesea
dunesea (üye)
İstanbul / Amatör

Arkadaşlar tartışa dursun ben aradan 400D nikon D80 ' e rakip olamaz diyip geçem gidem....

eos'un 400D daha iyi demesi bana pek objektif gelmedi...

çünkü cümle alem biliyorki D80 çok daha üstün bir makina...

en saçma ayrıntıyı sunayım...vizöründe grid çizgileri var...

benim gibi ufuk çizgisini düz çekmek konusunda yeteneksizseniz...çok önemli özellik...altın oranı uygulamak için birebir felam...bir sürü şey

Tarih: 27 Ekim 2006, 22:44 - İp: 88.***.**7.204
uturuclu
uturuclu (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Nikon d80'i elime bile almadım ama canon 30d'ye yakın bir makine olduğu söyleniyo ve incelemelerimde o yönde.Benim sana tavsiyem 400d almaman yönündedir.İlker arkadaşımız konuyu çok iyi özetlemiş nikon d80 ile 400d karşılaştırılamayacak makineler artık.(d70s ile 350d karşılaştırılabiliyodu ama artık nikon açıkara önde... )

Ben 350d kullanıcısı olarak geçenlerde 20d yi kullandım öylesine ve içimden 350d yi çöpe atmak geldi. Neden mi?Eğer böyle bir imkanın varsa önce makineleri karşılaştırmayı dene.350d nin a'dan z'ye bütün parçaları 20d'ye göre çok ama çok kalitesiz.body'sinden tutta viewfinder'inda kullanılan malzemeye,ot.focus ışığına kadar....Sanki 20d'den arta kalanlarla yapılmış gibi

Sensör olayına geline nikon d80'in sensörü 400d ninkiyle karşılaştırılmayacak kadarda kötü değilki d200 ve a100de de aynı sensör kullanılıyo.400d yi sadece sensör için almak bana pek mantıklı gelmiyo.Başkada toz önleme mekanizmasımı dersen onunda ne kadar başarılı olacağını düşünmek hiçte zor değil.

Tarih: 27 Ekim 2006, 22:55 - İp: 85.***.**9.47
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

http://www.gnyman.com/Canon5D.htm
adresinden d2x ile 5d'nin karsilastirmasina lutfen bir bak furkan.. unutmayalim ki 5d'nin pixel buyuklugu 8.2 micron.. oysaki d2x'inki 5.5..
hani diyordun ya sen, yok 1ds'in sensoru ile 30d'ninki karsilastirilmaz, iste bu da aynen oyle bir durum.. d2x'in sensoru cok cok kaliteli olanlardan..

...simdi aslinda daha farkli bir soru.. d200'un sensorunde pixel buyuklugu 6.05 micron.. ama d70s'i dusunursek, 6 milyon pixelli bir kamera.. pixel buyuklugu 8 micron'a cok yakin olmasi gerekiyor.. (istersen arastirir bulurum..) o halde kocaman sensoru varmis, yokmus ne farkedecek?..

buyuk sensoru olmasinin birsuru yararlari oldugu gibi zararlari da var..
http://www.digitalsecrets.net/secrets/FullFrameWars.html
adresinden yaziyi bir de sen oku.. bunu yazan adam ayni zamanda bircok kitabin da sahibi, alttan gorebilirsin..

bak iste asagida canon 16-35mm f/2.8 gibi cok kaltieli bir zoom'un mtf grafigi.. sence crop faktoru olan bir kamerada mi daha iyi sonuc verirdi yoksa 5d gibi ff'de mi?

....
evet furkan, d200'u de kullandim 5d'yi de.. senin gibi gunlerce cekim yapmadim, ama yarimsar saat inceledim.. ve hangi makinenin daha kallavi oldugunu soyleyebilirim kesinlikle.. d200 kesinlikle pro duzeyi kameralar gibi bir his veriyor, ki oyle de.. ama 5d, 30d'nin biraz buyugu.. iste diyorsun, dis hava kosullarina dayanikli degil diye 5d; d200 dayanikli..

simdi de aralarindaki farklar neler onlari soyleyelim..

senin soylediklerinden yola cikarak yazacagim..

Eos 5D FF sensör ve 12,8mp D200 APS-C ve 10.1 MP

evet oyle.. aps-c olmasinin da kendine gore avantajlari var..
daha buyuk pixel buyuklugunun olmasi tabii ki fotograf kalitesine yansiyan bir etken, ona birsey diyemem.. ama aradaki fark sadece 2.15 micron farklilik.. bunun manasi daha iyi iso kontrolu demek.. ama gel gor ki ff olmasinin da vignetting, kenarlarda kontrast'in dusmesi gibi problemler olusabildigi eklenince cok da farkli olmuyor sonuclar..
ama 5d'nin avantajini kabul ediyorum bu noktada.. zaten o yuzden 5d, 1600 pound'a satilirken d200 de 900 pound'a satiliyor.. 1300 euro'luk sensor yuzunden..

Eos 5D 50-3200 ISO 1/3 step artışlarla D200 100-3200 1/3 stp
evet iso 50 ayricaligi var.. cok da birsey ifade etmiyor benim icin.. sonucta iso 400'e kadar zaten noise falan olmuyor butun sensorlerde..
ne ayricaligi var iso 50'nin? iso 100'e oranla?

Eos 5D buffer 60jpeg,17 raw D200 37jpeg 22 raw.(Buffer kıyaslarken şunuda kıyaslamak gerekir FF sensör ve 13mp dosya boyutu daha büyük olacaktır.)

evet dosya buyuklugu onemli bir faktor.. ama sonucta d200 5fps'de cekim yapabilen bir kamera.. oysaki 5d, aynen 350d, 30d gibi 3fps'de cekim yapabiliyor..
60 tane jpeg cekiyor olmasi buyuk bir olay degil.. d80 de 3fps'de 110 tane cekiyor.. o halde d80 daha bir profesyonel oluyor sanirim..
onemli olan 5fps'de 22 tane raw'i cekebilmesi d200'un..

Eos 5D sRGB ve ADOBE RGB D200 sRGB (iki mod ) ve ADOBE RGB
D200 deki 2 modda olan sRGB diğerinde Daha doygun renkler elde edilmesi için genelde Doğa çekimleri için.

burada zaten d200 avantajli gorunuyor..

Eos 5D %96 yansıtabilen FF sensörden kaynaklanan çok geniş bir vizör. D200 APS-C %95 yansıtabilen bir vizöre sahip.

eveet 5d'nin vizoru biraz daha buyuk.. cunku kocaman sensoru var.. bu cok normal.. ama d200'u kullandiysan sen de bilirsin, 5d'dekinden cok da ufak degil..
ve konuyla da alakali olacagi icin soyluyorum.. d80'in de vizoru aynen d200'unku kadar buyuk.. oysaki 400d'deki ufacik..

şte ISO stepleri,FEL,AEB bunlar 1/3 ve 1/2 stepler şeklinde custom func.lardan ayarlanabiliyor.hee birde 5D flaşı yok hiç profosyonelce değ

Tarih: 27 Ekim 2006, 23:05 - İp: 86.***.**0.120
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Arkadaşlar bencede D80,400D'den bir gömlek üstün ancak lütfen aradaki fiyat farkını da göz önüne alalım.Çünkü 2 adet D80 kit fiyatına 3 adet 400D kit alınabiliyor.

Eos ben D200-5D rekabetinde kendimi 5D'ye yakın görmekteyim.Bu 5D mutlaka daha üstündür demek değil,sadece isteklerimi 5D bir miktar fazla karşılıyorla alakalı.

Ancak iso 50 seçeneğinin olması onu profesyonel yapmaz.Şu an piyasadaki kompakt bir çok makinada iso 50 seçeneği var.

İlker sana birşey sormak istiyorum.Sen 30D ile 5D'nin aynı body'ye kaplamasına(magnezyum) sahip olduğunu söylüyorsun yani yaklaşık aynı body.

Peki sen magnezyum body'nin darbelere dayanıklı olduğunu söylemiyormuydun.

350D ile 30D arasındaki farkları zamanında bana anlatırken,
30D sadece body'si ile bile 350D'yi sollar diyordun.

Yani 5D mesela elimizden kayıp yere düşse,350D gibi gövdesi çatlar veya dağılır mı yoksa darbelere dayanır mı?

Tarih: 27 Ekim 2006, 23:10 - İp: 88.***.**4.250
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

tartışmanız çok faydalı olmuş Arada bir tartışın böyle.

Ben bir yerde takıldım. Profeyonel makina ne demektir? Yani makinalar uzerindeki detaylar mı makinayı pro yapar. yada makinada çıkan işler profesyonel amaçlara hizmet ettigi zaman mı=?

Mesela fotografcıların sıralanısı ile ilgili antikanın bir cevirisi vardı. Sanırım ken rockwell'den cevirmişti.

Orda profeysonel fotografcı tabiri o işten para kazanan insanlar olarak gosteriliyordu.

Tarih: 27 Ekim 2006, 23:34 - İp: 88.***.**0.22
akdenizli
akdenizli (üye)
Antalya / Amatör

osmanlının hesabına göre 1,5 Canon D400 1 Nikon D80 Yapıyor!!
İlginç!
Hiç böyle düşünmemiştim!!

Tarih: 27 Ekim 2006, 23:40 - İp: 85.***.**4.224
Maxo
Maxo (üye)
İstanbul / Amatör

"Ancak iso 50 seçeneğinin olması onu profesyonel yapmaz.Şu an piyasadaki kompakt bir çok makinada iso 50 seçeneği var."

Bildiğim kadarıyla, İSO 50 veya daha düşük İSO değerleri (Hatta Kodak'ın bazı Pro modellerinde İSO 6'dan falan bahsediliyordu.) özellikle stüdyo çekimlerinde profesyonellerin tercih ettiği bir seçenek. Dolayısıyle 5D'deki İSO 50'yi kompakt modellerdekilerle karşılaştırmak yanlış olur kanaatindeyim.

Bu konuda daha çok bilgisi olan arkadaşlar, ayrıntılı açıklama yapabilirler sanıyorum.

Tarih: 27 Ekim 2006, 23:52 - İp: 85.***.**5.208