yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 600d Nikon D5100 Kullanıcılarına!

Arkadaşlar,
bugün bu iki makinayı elime alıp baktım. dış çekim canon daha iyi diyorlar. Nikon daha çok iç çekime tavsiye edildi. canonun bu modeli nikonun o modeline göre tasarımca iyi gibi. teknik açıdan size danışmak isterim. nette yazıyo oradan oku falan demek olmuyor sadece bu makineleri kullanan arkadaşların yorumunu okumak daha faydalıdır. amatör olarak başlıyacağım. bilgilerinize teşekkürler

Tarih: 2 Nisan 2012, 21:10 - İp: 78.***.**6.111
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Sırf görüntü kalitesine ve işlemcisine bakarak bir makineyi değerinden üstün tutan ve snapsort gibi 3. sınıf bir siteyi örnek gösteren birine söylenecek fazla bir şey yok ama ama madem ukalalık diz boyu dozajı artırayım.

Tahsil konusunda gereksiz yorumlarınız var işkembeden konuşmasanız daha iyi olur.

Daha öncede söyledim 600d nin kopyası olan 550d ile birlikte piyasayı domine eden d90 dı. Demekki iş sensörle işlemciyle bitmiyor. D5100 ün ilk çıktığı zamanlarda (2011 mart) bile fiyatı onun 1.5 katı olan d90 peynir ekmek gibi satıyordu. Bu millet adam olmaz

"D7000'deki 39 nokta gibi, jpg işleme gibi artılar sadece amatör kullanıcılar için olup profesyoneller bu bariyeri her zaman raw ve Capture NX2 ile atlamışlardır" sözüne ise gülmekten katılıyorum. Arkadaş profesyonel de bizi mi kekliyor?

Benim arkadaşa daha iyi bir tavsiyem var. Yakında d5200 çıkacak, onu beklesin. O gün itibariyle eski teknoloji olacak d5100 le falan uğraşmasın. Hatta makineyi direk üretim hattından alsın ki sensörü bile soğumadan çekime başlayabilsin. Gerçek fotoğrafçı nasıl olurmuş herkese göstersin

Tarih: 3 Nisan 2012, 17:01 - İp: 144.***.**6.130
wermeds
wermeds (üye)
Isparta / Amatör

kamera54 sevgili arkadaşım demogoji yapmakta üstüne yok ne alakası var acaba gramer ile fotoğraf makinesinin hızlı yazarken birkaç kelimeyi atlamış olabilirim bilerek yaptığım birşey değil birdaha cevap yazmayacağınızı anlayışla karşılıyorum çünkü haksız olduğunuzu kabul ediyosunuz neyse bu da bir erdem ayrıca nikonu d90 ile sınırlamıyorum yazımda da belirttiğim gibi giriş+orta seviye dedim beyin hücrelerinde sorun var hala kardeşim neyi merak ediyorum biliyormusun acaba bu yazımada fotoğraf makinesi dışında başka neler diyeceksin bence bu sefer nickim ile dalga geçersin ya da cevap vermeye bile cesaret edemezsin bence sen en iyisi bilgisayarından internetine gir fotoğraf makinelerinin özelliklerine bakmaya devam et kardeşim senin için en hayırlısı bu senin gibi tiplere bayılıyorum teori de gercekten mükemmel ama pratik de dökülüyorsunuz cevabıma yorum yapma cesaretinde bulunabilirsen saygıyla okurum.

Tarih: 3 Nisan 2012, 17:15 - İp: 78.***.**5.140
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aslında haklısınız, kabahat bende, sizleri muhatap alıp dilim döndüğünce üç beş satır bi şeyler yazmaya çalıştım, belki faydalı olur diye. Ama ne gereği var değil mi? Herkes bunu haketmiyor demek ki.

Dünyada artık stoklarda yeni olarak bulmanın zor olduğu D90'ı hala Türkiye'de yeni olarak bulunabiliyorsa bunun nedeni işte budur. Hatta 2012 yılında D80, D60 gibi CCD sensörlü makinalarla profesyonel çekim yapabilen bizim milletimizdir, e aslında çok akıllıca, çünkü müşteri anlamıyor, işin iç yüzünü bilemiyor. Fotoğraf mı fotoğraf, biraz da photoshop ile makyaj, bu müşteriye böyle ürün çok bile.

Size tercihlerinizde ve saplantılarınızda başarılar diliyorum. Tahsil konusuna gelince, D90'ın domine etmesine bi bakın, tahsiliniz elektronik bilginiz orda belli oluyor.

#Kamera54' tarafından 03.04.2012 17:39:51 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2012, 17:38 - İp: 46.***.**3.230
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Tahsilim de elektronik bilgim de sizinkinden iyi emin olabilirsiniz.

Konuya dönelim;

Bakın
Buna da bakın
Buna mutlaka bakın
Yeter ama buna da bakın

Bunların üstüne fazla bir şey konuşmaya gerek yok.

#najdorf' tarafından 03.04.2012 21:18:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2012, 18:11 - İp: 85.***.**1.250
wermeds
wermeds (üye)
Isparta / Amatör

sayın kamera 54 konuştukça batıyorsunuz biz d90 yeni bir makine demiyoruz ki sadece d5100 ile kıyaslanamaz diyoruz d90 giriş ile orta seviye arasında bir makine d5100 ile çok farklı klasmanda yani bu süslü konuşmalar bu ukalalık sizi bir yerlere getirmez arkadaşım sadece toplumda dışlanmanıza neden olur tamam arkadaşım teoride gerçekten iyisin dslr fotoğraf makineleri hakkında epeyce bir bilgin var ama sen olaya sadece eski-yeni formatında bakıyorsun biz ise sadece farklılıklardan bahsediyoruz son defa söylüyorum ve sen anlamamakta ısrar ediyorsun d5100 eğlence anı hatıra gezi amaçlı bir dslr makinedir d90 ergonomi tetikleme 2.ekran gibi farklılıklarıyla daha çok orta sınıfa hitap ediyor. daha önceki yazılarımda da bunu dile getirmeyi çalıştım ama siz çeşitli kelime oyunları ile konu bütünlüğünü dağıttınız anlayamadım.ayrıca bu büyüklük takıntınızı da anlamış değilim insanlara bu şekilde size bir şey yaramaz falan bu şekilde konuşmalar gerçekten hoş değil galiba çocukluğunuzu yada gençlik yıllarınızı ağır bir aşşağılık psikolojisi ile geçirmişsiniz en yakın zamanda yardım almanızı öneririm.iyi günler dilerim kamera54 saygılarımla.

Tarih: 3 Nisan 2012, 18:30 - İp: 78.***.**5.140
yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

wermeds d90 orta sınıf demişsinde ben ne orasıyım nede sonu. daha yeni başlıyacak birisine d90 gider mi? veya d5100 yani siz burda acemiye yardım edeceğinize bir birinizin açığını bulmaya yanlışını göstermeye çalışıyorsunuz. tam sen veya diğerleri daha iyi biliyor olabilir eyvallah ama burda bilmeyen birisine en iyi nasıl yardımcı olunabilinir denmesi gerekirken konunun sonu saçma sapan yerlere gitti.

ne biliyorsanız kendinize! rica ettim tecrübeleriniz den istifade etmek istiyorum dedim. iki öneri sundum d5100 600d. ama işin sonu bilgi yarışması tecrübe gösterisine döndü.

hepinize çok teşekkür ederim. amaç yardım değilse yardım bekleyenlerin konularına girmeyiniz.

Tarih: 3 Nisan 2012, 18:50 - İp: 78.***.**6.111
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

yeni_amatör bunca yazılandan hiçbir şey çıkaramadıysan sana kimse yardım edemez. Niye d90 ya da niye d5100 ün cevabı yaptığımız tartışmada var. Güzelce baştan okuyuver. Yine de bir sonuca varamıyorsan sağ üstteki google kutucuğuna "d90 d5100" yazıp çıkan sonuçlara bak.

Tarih: 3 Nisan 2012, 18:59 - İp: 144.***.**6.130
wermeds
wermeds (üye)
Isparta / Amatör

najdorf arkadaşıma kesinlikle katılıyorum yeni_amatör kardeşim bak yazılarımı okumuş isen gerekli bilgiyi almış olmalısın ama ben genede son bir defa söyleyeyim kardeşim eğer fotoğrafçılık konusunda ilerlemek kendini fotoğrafçı gibi hissetmek istiyorsan d90 senin için çok uygun hiç endişelenme d90 giriş+orta seviyeye hitap ediyor yani yeni başlayan biri bu makine ile hem amatörlüğünü atar hemde amatörlükten sonra sana istediğini sunar eğer amacın eğlence video anı hatıra ise d5100 veya 600d yi öneririm. bunların içindende he ergonomi hemde video özellikleri açısından 600d biraz daha öne çıkıyor ama ben sana ısrarla d90 ı tavsiye ederim. d90 ı kullandıktan sonra d5100 veya 600d sana oyuncak gibi gelecek. umarım yardımcı olmuşumdur. saygılar.

Tarih: 3 Nisan 2012, 19:11 - İp: 78.***.**5.140
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:27:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Nisan 2012, 19:25 - İp: 46.***.**3.195
yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

hepinize teşekkür ederim. ben alacağımı anladım.

Tarih: 3 Nisan 2012, 19:35 - İp: 78.***.**6.111