yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 600d Nikon D5100 Kullanıcılarına!

Arkadaşlar,
bugün bu iki makinayı elime alıp baktım. dış çekim canon daha iyi diyorlar. Nikon daha çok iç çekime tavsiye edildi. canonun bu modeli nikonun o modeline göre tasarımca iyi gibi. teknik açıdan size danışmak isterim. nette yazıyo oradan oku falan demek olmuyor sadece bu makineleri kullanan arkadaşların yorumunu okumak daha faydalıdır. amatör olarak başlıyacağım. bilgilerinize teşekkürler

Tarih: 2 Nisan 2012, 21:10 - İp: 78.***.**6.111
ezgii.
ezgii. (üye)
Kırklareli / Amatör

bu konu başlığı altında kamera54 adlı arkadası kutlarım. bilgi haznesi ve tecrübelerinin bu konuya cevap yazan her arkadastan daha üstün olduğu çok belli. lütfen kızmayın arkadaslar.

sana gelince wermeds, inan hayatımda senin kadar rezil olmuş yalancı bi forum yazarı görmedim arkadasınınmış o arada girip bakarmış falan filan. sevgili wermeds sağ alt köşede yazan ip numarası hiç mi dikkatini çekmedi de bu kadar rahat yalan atabildin.? Lütfen yapma şimdide ev arkadasımın interneti bilgisayarı falan deme ama inan bana bu forumda istenmeyen tek insan tipi yalancı insandır. bu güzel forumu haketmiyosun.!

selametle..

#ezgii.' tarafından 16.05.2012 00:27:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 12:17 - İp: 88.***.**8.7
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Bence bu kadar sürtüşme, kavga gürültü gereksiz yapılmış.. hem makineyi alacak kişinin kafası karıştı hemde gereksiz tatsızlıklar oldu.. Kısaca alan ark. bu her 2 makine arasındaki ince detaylarda kendine bir avantaj sağlayabiliyormu bence önemli olan budur. Daha doğrusu bu ince detaylar amatör biri için bu kadar önemlimi?

Bence hayır..

Nikon'un yeni modelleri ciddi farkları barındırıyor. Hiç konuşulmayan bir özellik varki o da Oynar LCD ekran.. Artık her makinede bu özellik var nerdeyse.. Amatör biri için bir eğlence kaynağı olup, farklı açılarda kendini geliştirmesi için biçilmiş kaftan.. Meseleye burdan bile baksak d5100 en uygun makine.. Pentaprisma, üst lcd ekran vs. bunlar işin bence detay kısmı.. Detaylar daha çok profesyonel kesime hitap eden bir konu.. Kaldıkı d90'ın yenisini bulmak çok zor.

D5100'de ayrıca amatörler için Guide (kılavuz) menüler mevcut..

Bana göre gıcır gıcır bir teknolojiye sahip bir ürün herzaman tüketici için en olumlu en iyi seçenektir.

edit: imla..

#puskas' tarafından 15.05.2012 17:09:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 14:52 - İp: 78.***.**5.237
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Neyine kızalım ki? Konuya cevap yazan herkesten daha bilgili arkadaş bir iddaada bulundu ben de Türkiye'den o da yetmedi dünyadan örnekler vererek haklı olmadığını ortaya koydum. Dolayısıyla üçüncü kişilerin bu tartışma hakkında yorum yapmasına gerek yok.

Tarih: 15 Mayıs 2012, 19:59 - İp: 144.***.**7.134
ezgii.
ezgii. (üye)
Kırklareli / Amatör

sevgili najdorf,

üçüncü kişilerin yorum yapmasına gerek yoksa niçin bu sitenin adı forum yani bilgi paylaşımı sitesi? ona sen karar veremezsin. kaldı ki direkt olarak seni hedef alan bi cümle de geçmiyor

ayrıca; öyle google a en çok satılan makine yazıp linkini buraya kopyalamakla bilgili olunmuyo. ancak üstünlük kompleksini tatmin edersin. artık lütfen uzatmayınız, bukadar üstünlük kompleksli olmayınız.
iyi forumlar.

#ezgii.' tarafından 16.05.2012 00:26:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2012, 00:17 - İp: 88.***.**8.7
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

Ben bir tatsızlık olmasın diye cevap yazmak istemedim ama yazdıklarına %100 katılıyorum ezgii

Şurda güzel güzel bildiklerinizi yeni başlamış, yardım isteyen insanlara ulaştırın.. Burada bilgi yarıştırmanın hiç kimseye faydası yok.. Eğerki Ego tatmini yapacaksanız onu burda yaparak insanların huzurunu kaçırmayın..

Ve eğer bu işte iyiyseniz bunu belgelendirin.. Yani gidip fotoğraf çekin, siz değil insanlar bunu takdir etsin.. Olay bu kadar basittir..

Tarih: 16 Mayıs 2012, 10:25 - İp: 78.***.**7.199
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Tartışmanının muhatabı burada değil ama üçüncü kişilere de bir cevap vermek gerek.

Önce konunun nasıl geliştiğini hatırlayalım:

"Burada size illa yok profesyonel fotoğrafçıyım, yok mühendisim, yok elektronikçiyim, yok Arge çalışanıyım diye insanların kendini tanıtması mı gerekiyor?"
"Bilimsel verileri anlayabilecek bilginiz/tahsiliniz olsayda zaten şu anda D90'ı D5100 modeline tercih etmezdiniz."

Burada arkadaş alçakgönüllüğün sınırlarını zorluyor.

"Dünyada artık stoklarda yeni olarak bulmanın zor olduğu D90'ı hala Türkiye'de yeni olarak bulunabiliyorsa bunun nedeni işte budur."

Burada da kendince Türkiyedekilerin bir halttan anlamadığını ima ediyor.

Söylediklerinde haklı olmadığını göstermek için birkaç link vermem yetti. Fazlasına gerek yok.

Öte yandan konuya yazacaksanız tabiki, lakin tartışma hakkında başkasının yerine yorum yapmak kimsenin üstüne vazife değil. Çok bilgili! arkadaş aksini ispat edebiliyorsa buyursun kendi etsin. Bu kadar bilgiyle, fotoğrafçılıkta henüz çaylak olanların avukatlığına ihtiyacı olduğunu sanmıyorum.

Yeri gelmişken de ayrıca belirteyim. Forumda daha önce onlarca kez benzer tartışmalar döndü. "Şu makine yeter mi bunu alsam eksiklik hisseder miyim?" gibi soruların haddi hesabı yok. Teknoloji manyaklığıyla bir yere varılamayacağını anlatamadık. Uzatmaya gerek yok aslında. Merak edenler 5d M1, k10d, 40d, d3000 ve d90 gibi makinelerle çekilmiş birbirinden güzel fotoğraflara baksınlar. Son teknoloji makineyle çektiği fotoğraflar bile bir halta benzemeyenler de bir sonraki ürün için şimdiden para biriktirmeye başlasalar iyi olur.

#najdorf' tarafından 16.05.2012 11:39:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Mayıs 2012, 10:30 - İp: 144.***.**7.134
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

"Tartışmanının muhatabı burada değil ama üçüncü kişilere de bir cevap vermek gerek.

Önce konunun nasıl geliştiğini hatırlayalım:

"Burada size illa yok profesyonel fotoğrafçıyım, yok mühendisim, yok elektronikçiyim, yok Arge çalışanıyım diye insanların kendini tanıtması mı gerekiyor?"
"Bilimsel verileri anlayabilecek bilginiz/tahsiliniz olsayda zaten şu anda D90'ı D5100 modeline tercih etmezdiniz."

Burada arkadaş alçakgönüllüğün sınırlarını zorluyor.

SEN HAKARETLERİNE DEVAM ET, NASILSA BU SİTEDE KONTROL YOK. KİMBİLİR, BU SİTEYE EN REKLAM VERENLERDEN BİRİ DE ......

"Dünyada artık stoklarda yeni olarak bulmanın zor olduğu D90'ı hala Türkiye'de yeni olarak bulunabiliyorsa bunun nedeni işte budur."

Burada da kendince Türkiyedekilerin bir halttan anlamadığını ima ediyor.

BENİM CÜMLEMDEN ÇIKARDIĞINIZ ANLAM BU İSE TÜRKÇE KONUSUNDA SIKINTILISINIZ DEMEKTİR. BEN SİZİN GİBİ TÜRK İNSANINI APTAL YERİNE KOYMADIM, TAM TERSİNE SİZİN GİBİ ART NİYETLİLERE KARŞI UYARDIM. BURADA ANLATILMAK İSTENEN TÜRKİYE'DEKİ BAZI SATICILARIN TÜRK İNSANINI NASIL KANDIRDIĞIDIR. ZAMANINDA ÇOK TUTULDU DİYE BOLCA STOK YAPIP, ŞİMDİ YENİ MODELLER ÇIKINCA BU MODEL ELLERİNDE KALMASIN DİYE 4 YIL SONRA BİLE BU MODELİ ISRARLA TAVSİYE EDENLER, KİMBİLİR, BELKİ DE TİCARETHANE SAHİBİ OLABİLİR Mİ ACABA?

Söylediklerinde haklı olmadığını göstermek için birkaç link vermem yetti. Fazlasına gerek yok.

O LİNKLERİN NE OLDUĞUNU TEKNİK BİLGİ SAHİBİ HERKES ANLADI, BUNLARI TEKRAR YAZDIĞINA GÖRE DEMEK Kİ Bİ SIKINTI VAR Bİ YERLERDE.

Öte yandan konuya yazacaksanız tabiki, lakin tartışma hakkında başkasının yerine yorum yapmak kimsenin üstüne vazife değil. Çok bilgili! arkadaş aksini ispat edebiliyorsa buyursun kendi etsin. Bu kadar bilgiyle, fotoğrafçılıkta henüz çaylak olanların avukatlığına ihtiyacı olduğunu sanmıyorum.

Yeri gelmişken de ayrıca belirteyim. Forumda daha önce onlarca kez benzer tartışmalar döndü. "Şu makine yeter mi bunu alsam eksiklik hisseder miyim?" gibi soruların haddi hesabı yok. Teknoloji manyaklığıyla bir yere varılamayacağını anlatamadık. Uzatmaya gerek yok aslında. Merak edenler 5d M1, k10d, 40d, d3000 ve d90 gibi makinelerle çekilmiş birbirinden güzel fotoğraflara baksınlar. Son teknoloji makineyle çektiği fotoğraflar bile bir halta benzemeyenler de bir sonraki ürün için şimdiden para biriktirmeye başlasalar iyi olur.

2012 YILINDA YENİ MAKİNA ALACAK BİRİNE, YANİ KULLANILMIŞ MAKİNE DEĞİL, HALA D90 TAVSİYE EDEN BİRİNİN NİYETİNDEN ŞÜPHE EDİYORUM.

TEKNOLOJİ MANYAKLIĞI DEDİĞİN ŞEY KEDİNİN UZANAMADIĞI ETE MUNDAR DEMESİNE BENZEMİŞ. O TEKNOLOJİ OLMASAYDI SEN BUGÜN HALA 2000 YILININ DİJİTAL MAKİNASIYLA ÇEKİMLERİNE DEVAM EDER MİYDİN?

BIRAKIN İNSANLAR İSTEDİĞİ MAKİNAYI ALSINLAR. SİZİN YAPMANIZ GEREKEN DÜRÜSTÇE BİLİMSEL GERÇEKLERLE TAVSİYEDE BULUNMAKTIR. OTO SANAYİ DİLİYLE İNSANLARI YÖNLENDİRMEK DEĞİL.

Tarih: 8 Haziran 2012, 16:17 - İp: 46.***.**3.230