yeni_amator
yeni_amator (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 600d Nikon D5100 Kullanıcılarına!

Arkadaşlar,
bugün bu iki makinayı elime alıp baktım. dış çekim canon daha iyi diyorlar. Nikon daha çok iç çekime tavsiye edildi. canonun bu modeli nikonun o modeline göre tasarımca iyi gibi. teknik açıdan size danışmak isterim. nette yazıyo oradan oku falan demek olmuyor sadece bu makineleri kullanan arkadaşların yorumunu okumak daha faydalıdır. amatör olarak başlıyacağım. bilgilerinize teşekkürler

Tarih: 2 Nisan 2012, 21:10 - İp: 78.***.**6.111
qwer44
qwer44 (üye)
Ankara / Meraklı

peki söz konusu benim gibi bir öğrenci olursa ne olacak

nikon d5100 ve canon 600d benim bi tanıdık esnaf 800 dolara veriyor d90ı sorduğumda 1200 dolar dedi 800 usd bile beni zorlarken 1200 hiçbir şekilde veremem bulamam o parayı ben d5100 yada 600d ile ilerleyemeyecek miyim yani sadece eğlence amaçlı fotoğraf için 1500 liram gidecekmi bu mudur dslr dedikleri şey ?????

Tarih: 4 Nisan 2012, 13:47 - İp: 95.***.**7.250
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Şu son konuda soruyu soran kullanıcıya bilgi verme amacıyla kaç kişinin yazı yazdığını hepimiz gördük. Maalesef amaç bilgi vermek değil, amaç en iyi ben bilirim.

Usta gibi görünen bir tanesi kendi açtığı konuda zaten bu işe yeni başlayacağını 31 mart 2012 tarihi itibariyle itiraf etmiş, ama bu kısa sürede bu konuda epey bir tecrübe edinmiş ki iddiasını sürdürmüş:

http://forum.netfotograf.com/dslr/nikon-d5100-dslr-bilinmeyen-ozellikler-54768-2.html

Nikon D5100 Dslr Bilinmeyen Özellikler arkadaşlar bilmiyorum ama bu konu gerçekten tartışma konusu bende fotoğrafçılığa yeni adım atan bitiyim d5100 ile d90 arasında gidip geliyorum sormak istediğim siz daha iyi bilirsiniz ama gövdede af motoru olması çokta önemli değil bu bir lens ile halledilebilir örtücü hızı pixel boyutu d90 da biraz daha üstün ama bu ne kadar fark eder bilmiyorum açıkcası sormak istedigim d5100 18-105 vr afs lens ile d90 18-105 vr af lens fotoğraf kaliteleri nasıl olur dağlar kadar fark olur mu? yoksa fark olmaz mı yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür ederim. bu arada konu başlığı saçma olabilir yeni bir konu açmak için böyle yaptım Tarih: 31 Mart 2012, 09:42 - İp: 78.***.**5.140

Ben bu filmi daha önce izlemiştim aslında. 2006 yılından bu yana müdavimi olduğum fotokritikte. Demek ki bu sitede de tıpkı diğeri gibi bir takım saygısız kullanıcılar cirit atıyor. Çünkü kontrolsüz herkes üye olabiliyor. Adı, sanı, adresi, webadresi dahi bilinmeyen, takma ismini telaffuz etmekte zorlandığınız hayalet kullanıcılar bi şekilde bu sitenin forumunda yazıyor . "İşkembeden atmak" gibi sokak jargonunu burada kullanabiliyor, bu hobiye yeni başlayan insanlara en iyiyi kendilerinin bildiğini empoze etmeye çalışıyor, sonuçta kendi egosunu tatmin ediyor. Hatta kendi yaşı 28 iken karşısındakinin yaşını bilmeden saygısızlık etmeye devam edip "ukala" kelimesini bile kullanabiliyor.

Türkiye'mizde internetin kanunu henüz oturmadığı için, sürekli değişebilen ip'lerle nete bağlanabilindiği için bu kullanıcıyı ülke dışından şikayet etseniz bile hukuk çarkımızda gülünç bir duruma düşersiniz. Ama aynı kullanıcının Avrupa'nın bir ülkesinde ikamet edip bu sözleri net üzerinden yazmasını isterdim. Hakaret etmenin tazminat bedelini ömür boyu çalışıp ödeyebilir mi acaba?

Tarih: 4 Nisan 2012, 14:57 - İp: 46.***.**3.230
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:26:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2012, 15:54 - İp: 46.***.**3.195
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

kamera54, tanıyıp etmeden aşağıladığın kişilerden bundan başka türlü yanıt alman anormal olurdu. Önce üslubunu düzelt ki biz de karşımızdaki kişinin olgunluğunu anlayabilelim.

Fazla bir şey söylememe gerek. Konuyu baştan sona okuyan aklı selimler durumu kavrayacaklardır.

Tarih: 4 Nisan 2012, 16:10 - İp: 144.***.**6.130
kamera54
kamera54 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben kimseyi aşağlamadım, hakaret etmedim, iftira atmayın.

Ama siz mesajınızda bunları yazdınız:

".....madem ukalalık diz boyu dozajı artırayım."

"....var işkembeden konuşmasanız daha iyi olur."

Sen beni tanıdığın için mi bu hakaretleri yazma hakkını kendinde buldun?

Bana üslubunu düzelt diyen sen bu kelimeleri yazma hakkını nerden aldın?

Sanırım bu kurallara buraya yorum yazan herkes uymak zorunda!

- Size kimse itiraz edemez.
- Buralar sizden sorulur.
- Bütün doğruları sadece siz bilirsiniz.
- Sizden başkası da bir şeyler biliyor olamaz. Bilse de yorumunu yazamaz. Yazarsa hemen olaya el koyarsınız.
- Sizin dediğiniz doğrudur, kesinlikle D90 D5100'den daha iyi bir makinadır, bu değerlendirmeyi yapan sitelerin kalite ve sınıfını siz dünyadaki diğer kullanıcılardan daha iyi bilirsiniz.
- D90 ile profesyonel çekimler yapılabilir, D5100 ile yapılamaz. Bu konu tartışma götürmez, bu konu hakkında yazarsanız hakaretle karşılık bulursunuz.

Daha önce de söylediğim gibi fotokritik sitesini bugünkü durumuna düşüren sebeplerin aynısını maalesef burada da görüyorum.

Saplantı halini almış bir D80-90 sevgisi, bu konuda çok yazıldı ama maalesef biz Türkler için D90 erişilmez bir modeldir vesselam.

İnşaallah bu son mesajım olurk, daha fazla yazmak zorunda kalmam.

Tarih: 4 Nisan 2012, 17:18 - İp: 46.***.**3.230
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"Sizin dediğiniz doğrudur, kesinlikle D90 D5100'den daha iyi bir makinadır, bu değerlendirmeyi yapan sitelerin kalite ve sınıfını siz dünyadaki diğer kullanıcılardan daha iyi bilirsiniz"

Yazdıklarımı bir okuyun. Ben D90 D5100 den daha iyidir diye bir şey söylemedim. Aksine d5100 ün d90 dan daha iyi olduğunu iddia eden birine gereken cevabı verdim. Ayrıca "katalog" bilgilerine çeşitli katsayılar atayarak kendince karşılaştırma yapan bir siteyi sınıflandırmaya bile gerek yok.
-----------------------------------------------------------
"D90 ile profesyonel çekimler yapılabilir, D5100 ile yapılamaz. Bu konu tartışma götürmez, bu konu hakkında yazarsanız hakaretle karşılık bulursunuz."

Demagojiye gerek yok. Ne demek istediğimi anlayan anladı.
-----------------------------------------------------------

Özetle, önceki mesajlarımda gönderdiğim linkler türkiyeden değil dünyadan örneklerdi. Onun için artık uzatmayın.

Ayrıca kimseye hakaret etmedim. Sizden başka aksini iddia eden olursa yazdıklarımı silerim.

#najdorf' tarafından 04.04.2012 18:44:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Nisan 2012, 18:24 - İp: 144.***.**6.130
wermeds
wermeds (üye)
Isparta / Amatör

sayın baberti ve kamera54 bu konu kapanmıştır dedim bakma gereksinimi duymadım yazılanları okuyunca sinirlenmekten çok uzun zamandır beni bu kadar güldürmemişti bu yazılar sanırım kapanmamış beyler öncelikler şunu belirtmeliyim bu hesap benim hesabım değil arkadaşımın hesabı bende arada girip bazı konularda üstadlardan bilgi yardım almak amacıyla giriyorum öncelikle bir şeyi kabul edelim bu hayatta herkesin tam olarak bilmediği bazı şeyler vardır kimse tam anlamıyla en iyisi olamaz sadece 2 konuya cevap verdim bu sitede diğer konulara verilen cevaplarla bir ilgim yoktur bu konuda verdiğim cevapların tümüne bakıp bilgiçlik taslamadığımı aklı yerinde olan her insan anlayabilir herneyse orası size kalmış.şimdide hakaret konusuna gelelim kamera54 arkadaşım yazdıklarınızda biraz kırıcı ve ukala gibi görünüyorsunuz öyle olmayabilirsiniz ama bu izlenimi verdiniz yazdıklarımda hakaret ettiğimi düşünmüyorum en azından bunu yazdığım her cevabın altına saygılarımla kelimesini yazdığımdan anlayabilirsiniz evet konu bütünlüğü dağıldı kırıcı olmaya başladı ama bunun sebebi biraz da sizsiniz sanırım kamera54 herneyse umarım konu halolmuştur.

Tarih: 4 Nisan 2012, 20:31 - İp: 78.***.**5.140
qwer44
qwer44 (üye)
Ankara / Meraklı

benim açımdam halolmadı konu

biri soruma cevap verebilir mi acaba önceki mesajımda olduğu gibi tekrar ediyorum

//* peki söz konusu benim gibi bir öğrenci olursa ne olacak

nikon d5100 ve canon 600d benim bi tanıdık esnaf 800 dolara veriyor d90ı sorduğumda 1200 dolar dedi 800 usd bile beni zorlarken 1200 hiçbir şekilde veremem bulamam o parayı ben d5100 yada 600d ile fotoğrafçılıkta ilerleyemeyecek miyim yani sadece eğlence anı amaçlı fotoğraf için 1500 liram gidecekmi bu mudur dslr dedikleri şey ?????
///

#qwer44' tarafından 05.04.2012 16:06:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2012, 16:05 - İp: 95.***.**7.162
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

#baberti' tarafından 16.04.2012 17:27:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2012, 16:32 - İp: 46.***.**3.195
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

"nikon d5100 ve canon 600d benim bi tanıdık esnaf 800 dolara veriyor d90ı sorduğumda 1200 dolar dedi 800 usd bile beni zorlarken 1200 hiçbir şekilde veremem bulamam o parayı ben d5100 yada 600d ile fotoğrafçılıkta ilerleyemeyecek miyim yani sadece eğlence anı amaçlı fotoğraf için 1500 liram gidecekmi bu mudur dslr dedikleri şey ?"

D5100 çok iyi makine bu konuda şüpheniz olmasın. Zaten piyasada kötü makine kalmadı. Son 3-4 senede çıkan makinelerin hepsi ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılar, sadece bunlardan bazıları sunduğu özellikler itibariyle daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Bununla birlikte d5100 de ise D90 a artı olarak biraz daha yüksek görüntü kalitesi ve full hd video var.

Kısacası gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

Tarih: 5 Nisan 2012, 16:36 - İp: 144.***.**6.130