morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Analog Zenitten Sony A300 E =)

Merhaba arkadaşlar..Zenit 12xp marka analog makinemle amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum bi süredir..Ama artık maliyeti çok fazla gelmeye başladı sadece bi film alıp banyo ettirmek 10 tl ve sadece 30 35 tane foto elde edebiliosnz onlarnda yarısı istediiniz gibi çıkmıo..durum bu oluncada istediğim gibi basamıyorum denklanşöre..Artık dslr ye gecmenin vakti geldiğini düşünüyorum fakat daha önce hiç dslr makine kullanmadım..Zenitimde tele lenslerim flnda war baya meraklıyım aslında ama dslr kullanmak nasip olmadı..Bana 1000 1500 tl civarında makine tavsiye etmenizi rica ediyorum..Baya bakındım foruma ve bana 450d ve a300 yakın geldi fakat giriş seviyesi dslr dienler war ne demek o yani bunu merak ettim bide?? şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için..

#morpurple' tarafından 03.07.2009 17:59:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 00:11 - İp: 78.***.**1.227
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

a100 de o lenslerle fena diil o fiyata hani yarın bi arayım diorum o ilan için bekliorm merakla gaijin kaç sayfa yazacak yine acaba die şaka bi yana gerçekten çok ilgilenio hiçbi çıkarı olmadığı halde saolsn

Tarih: 24 Haziran 2009, 02:56 - İp: 85.***.**2.114
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

çıkarı olmaz olur mu ? gün boyu sinir toplayıp, burda beni fırçalayıp, rahatlıyo... daha napiym bilmiyorum ki ? şamaroğlanına döndüm, sesim çıkmıyo
sen 9600 al güzel kardeşim,zaten beynim sulandı makina aramaktan, forumdaki fersah fersah yazıları okumaktan, bir de seninle kavga etmeyeyim şimdi
(çağdaş'da neden özele göndermez ki bu linkleri ,yasak mı acep?)
---------
hem zoom halkası önemli bir estetiktir, foto çekerken ekstra motivasyon sağlar, gereksiz mereksiz değil bi kere

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:03 - İp: 88.***.**9.147
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

designwish içindi,senın yazını yenı gordum..
---------
acıkcası cokda hosuma gitti,gitgide bilincleniyosun
dslr-like ın avantajlarını ben sayayım sen kararını ver..
ancak sunuda gozonunde bulundur, bu saydıgım avantajlar amator kullanıcı acısından artılar..
gercek anlamda bu işten para kazanan bir profesyonel için oncelikler ve gerekliliklerde degişecektir.

daha once baska bir topicte yazdım..
bir dslr-like geniş zoom aralıgı vaad eder, aynı anda makro ve video cekimine olanak saglar,ekstra lens tasıma derdin olmaz,tasıması daha kolaydır,
canlı onızleme için ozel bir model almana gerek yok cunku zaten hepsi oyle..
bir dslr kullanıcısı,cantasından lensi cıkarıp makinesine toz kacırmamaya calısıp lens degiştirene kadar sen zoom dugmesine basar fotografını ceker makineni kapatır cayını icmeye baslarsın..
ayrıca, bir dslr likeın verdigi lens aralıgını saglayabilmek ve aynı zamanda makroda cekebilmek için dslr ve lensler için enaz 4 kat fazla para harcarsın..
acık konusayım buyuk baskılar almayacaksan eger fotograf kalitesindeki farkıda anlamazsın..bunu cok rahat iddia edebiliyorum..

dslr nin faydalarına gelirsek, yuksek iso basarımı, nıspeten hızlı focus ve alan derinligi..
şimdi sadece bumu faydası diyende cıkabilir,basta belirttim amator kullanıcı onceligine gore yazdıgımı..
butun bunlar kullanım amacın ve yerıne gore degişir,ben mesela alan derinligini arttırmaya calısıyorum deli gibi,bir baskası 1 mm bile derinlik olmasın isteyebilir.
bana makinemin focus hızı yetıyor bir baskası daha hızlı olsun dıye 4000 liraya lens alabilir.
ben hiç iso 200e bile cıkmıyorum ama bir baskası iso 1600de temiz fotograf arayabilir...

ben hiçbirzaman ekstrem kosullara gore konusmadım,
ben gercek kosulları dıkkate alıp yorum yapmaya dıkkat edıyorum.
hiçbir fotografcı iso 6400de fotograf cekmiyor..ancak meraktan yada yılda bir iki kere cok buyuk gereklilikten..oda zaten camur gibi bişey oluyor.
haa amerikada yasasaydım, ve gece yarısı sahılde sevişen bir unluyu fotograflayıp bir dergiye satmak isteseydım bırak 6400u iso 25000 i bile arardım,ama ben turkiyede yasıyorum ve fotograflarımın kaliteli olması için iso 100de cekim yapıyorum.. ben analog zamanından beri fotograf kullanıyorum ve iso 400 benım için zaten nımet,fazlasına gerek duymuyorum..
yuksek isonun faydalı oldugu anlar vardır ama bunlar butun fotografcılık seruveninde 1000de 1 dir..
--
ben hiçkimsenin sanıyede 6 hadı onuda gecelim 3 kare ceken bir makineye ihtiyac duyacagınıda sanmıyorum..
--
ben hiçkimsenin menuye girip kelvin ayarıyla beyaz dengesi saglayacagını dusunmuyorum..
--
ben kimsenin govdesiyle civi cakılabilen bir makineye ihtiyacı oldugunu sanmıyorum..
--
ben kimsenin su gecirmezlik ozelligi yuzunden bir makineye 1000 lira fazla vermesi gerektigini sanmıyorum,makine için yagmurluklar 30 lirayken..
--
ben kimsenın zoom halkasına (tamam tamam sakaydı) ben kimsenın 7-8 mp den fazlasına ıhtıyac duyacagını dusunmuyorum

bu liste boyle uzar gider..

bu ozellikler olursa evet cok iyi olur,ama bu ozellikler için fazladan yuzlerce hatta binlerce lira para verilmesini yanlıs buluyorum,cunku oncelikli amac fotograf cekmek,ve fotograf kaliteleri arasında farkedilir bir fark yok..

(tayfunun hobiye para harcanması fikrine katılıyorum ancak, kişinin hobisinde gelişmesi için,baskalarının iteklemesiyle degil,kendi bilinclenmesiyle yurumesi gerektigini dusunuyorum.)

makine oner dersen, benım gozbebegim, panasonıc fz 28..
fiyat performans canavarı cok iyi bir makine..
suan elimde olsa,yıllarca degiştirme ihtiyacı bile hissetmeyecegim bir alet..
750-800 liraya rahatlıkla bulunabiliyor..
gecen gun kadir demişti sony hx1 500 dolara bulunabiliyormus,bu fıyata varsa kacırılmaması gereken bir alet,ama daha ustunu verme sakın..

bunlar ciddi anlamda 2-3-4 yıl cok rahat eksiklik hissetmeden kullanılabilecek makineler bana gore..

linklinklink

linke tıklarsan tamamı h1 ile cekilmiş fotograflar goreceksin..
ornek vereceksem kendimden vereyım bari..

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:04 - İp: 78.***.**4.188
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

ya bu fz28'e ben niye ısınamadım bir türlü bilmiyorum. estetik olmadığı için mi acaba?biraz kaba görünümlü bir makina... çok gittim geldim bu makinayı almak konusunda ama nikon gibi buna da bir türlü ısınamadım. ilginç ,( kendime sinir oldum ya)
ama senin bu makinayla harikalar yaratacağına eminim çağdaş. 5 mp makinayla yaptıkların ortada,ben de baktım şimdi fotolara. valla hasetimden çatlıcam artık ya

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:22 - İp: 88.***.**9.147
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Öncelikle gecenin bu saatinde bu kdr şey yazdığın için çok çok teşekkür ederim..Gerçekten benim duymak istediklerimi söylemişsin..Bende ahım şahım fotolar çekecek değilim söylediğin gibi acemiyim sonuçta ve sanırım bi slr-like bna fazlasıyla yeticek..kullanmıyacağım özellikler için fazladan parayı çöpe atmaya gerek yok öğrenci adamız sonuçta..bu bilgiler için çok saol..

==============
galerini incelemiştim daha önce ama h1 in slr-like olduunu bilmiodum desem çokmu cahilliğimi belli etmiş olurum Gerçekten çok güzel fotolar war..Ama kafama takılan tek bi soru war..700 800 lira demişsin ve designwish için önerdiin makinede dslr ve 750 lira yani o fiyata yada azcık daha üstüne eski model ama iki lensli bi makine almakmı daha mantıklı yoksa aynı paraya slr-like mı??Bu sorumada tatmin edici bi cvp bulursam alıcam slr-like a100üde bırakıcam designwish e

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:23 - İp: 85.***.**2.114
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

tatmin edici cevabı ben vereyim sana
700-800 dediği makina, 9600 diil, fz28. 9600'ü 2.el 450-500'e bulursun. bu 1.
diyelim ki, fz 28 aldın, çağdaş'ın bi önceki mesajında aslında cevabı var, sorunun;
amatör bir kullanıcı için, like makinanın avantajları: ,taşıma kolaylığı, sabit lensi ile istediğin her çekime cevap vermesi ..bla bla bla...
ha sen dersen ki ,"yok ben , tozdan korur, lensimi de değiştiririm. olur ya , afişimi bastıracak olurum, olur ya , desingwish'i sinir hastası etme imkanı bulurum" ozaman git al A100'ü... al ya al lanet olsun al:D

#designwish' tarafından 24.06.2009 03:34:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:33 - İp: 88.***.**9.147
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

tmm yahu sinirlenme hemen almıorm tmm bnm param yok zaten henüz laptopumu satıcam daha önce ohoo..Ama sahibinden.com da birisi 450d + kit lensle takas teklif etti laptopuma onu kabul edebilirm her an emin deilim :D

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:39 - İp: 85.***.**2.114
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tabiki ikinci el dslrnın bu fıyata olması kafa karıstıracak bir bilgi,
designwishe ne onersem zaten farketmez, onune 300 liraya dunyanın en iyi makinesini koysam şimdi "acabaaaa???" der..
oyuzden ne onerdigim cok farketmiyo..

bu işin birinci kuralı, makineni seveceksin..
ikinci kuralı sevgin mantıgının onune gecmeyecek..
ogrencimisin, sevgilinle gezip arkadaslarınla içmeye harcayacagın parayı makineye veriyorsan arkadasların sana salak der,kendimden biliyorum...

ben acemi bir kullanıcı için herzaman dslr-like ın daha iyi bir secenek oldugunu dusunuyorum..ayrıca diyorum işte, birkac yıl oncesine ait bir dslr-like kullanıyorum ve hiçbir sıkıntm,keske suda olsaydı dedigim ozellik yok..yanı yetermi,tatmın edermi gibi bir sorunun gecerliligi yok

bu forumda nekadar bilgi alırsan ne kadar sorar ogrenırsen ogren, kendi kendine ogrendigin kadar yararlı olmaz.
bunada mutfaktan yetısmek diyelim..
ahım sahım fotograflar cekmeyecegim demişsin,bende dıyorumki cekersin niye cekmeyesin.. sadece elindeki makineyı tanıman ve biraz fotograf gozun olması gerek..
(ve tabı aylarca dusunmeyı bırakıp bir makine alman gerek oncelikle)
ama ahım sahım bir fotograf cekmek için bir dslrye ıhtıyacın yok..
fazladan para vermeye gerek yok..
ama olurda ileride onceliklerin degişir, (kı bunada kendin karar verebilirsin forumda sana cevap yazan birileri degil) dersinki "ben bu tarz fotograflar cekiyorum,ve bana bu ozellikler lazım" ozaman kendi ihtiyacını kendin bilir sekilde karar verir,makinenı degiştirirsin..ama daha neye ıhtıyacın oldugundan emin degilsen dslr almak,parayı sokaga atmaktır evet.

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:40 - İp: 78.***.**5.54
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

daha fazla para vermekten fln bahsetmiyorumki..aynı paraya dslr almakmı daha avantajlı yoksa slr-like ın saydığınız avantajları dahamı geçerli diye merak ettim..Madem ben öğrenmek için kullanıcam bu makineyi daha uygun fiyatlı önerebileceğiniz bişey warmı?? (biliorum bu saatte çekilmiyorum hiç affedin)

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:45 - İp: 85.***.**2.114
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

demem koydun da yok mu dedik
ama beni bir yönümle de olsa tanımışsın artık
diyorum sana teknolojik bi şansızlığım var benim , bi pc topladım, 1 yıl da zor adam ettim, bir cep tel aldım, üstünde tek çizik yok ama bozuldu. aynı telefon başkasında ,40 darbe yemesine rağmen canavar gibi. mp3 çalar aldım keza öyle... bi sürü örnek vereblirim.
@panctom A100'dense A300 önerdiği için, A300 bakınıyordum etrafta.
gerçi bu A1002le ilgili de, shutter sayısı nedir, kaç yıllıktır bi bilgi yok,biraz da eski tarihli ..neyse satılmadıysa, bakacam ... saol sevgili çağdaş..

Tarih: 24 Haziran 2009, 03:46 - İp: 88.***.**9.147