morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Analog Zenitten Sony A300 E =)

Merhaba arkadaşlar..Zenit 12xp marka analog makinemle amatör olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorum bi süredir..Ama artık maliyeti çok fazla gelmeye başladı sadece bi film alıp banyo ettirmek 10 tl ve sadece 30 35 tane foto elde edebiliosnz onlarnda yarısı istediiniz gibi çıkmıo..durum bu oluncada istediğim gibi basamıyorum denklanşöre..Artık dslr ye gecmenin vakti geldiğini düşünüyorum fakat daha önce hiç dslr makine kullanmadım..Zenitimde tele lenslerim flnda war baya meraklıyım aslında ama dslr kullanmak nasip olmadı..Bana 1000 1500 tl civarında makine tavsiye etmenizi rica ediyorum..Baya bakındım foruma ve bana 450d ve a300 yakın geldi fakat giriş seviyesi dslr dienler war ne demek o yani bunu merak ettim bide?? şimdiden çok teşekkürler yardımlarınız için..

#morpurple' tarafından 03.07.2009 17:59:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 00:11 - İp: 78.***.**1.227
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

iyi seçimler yapmışsınız.benim de üzerinde karaaa kara düşündüğüm iki makina
giriş seviyesi DSLR 'ler tamamen manuel değil. oto modlar var, üst segmentler tamamen manuel .. benim bildiğim farkı bu..
giriş seviyesi diye kalitesiz foto vermiyor yani.
inşallah en kısa zamanda karar verir, yeni makinanıza kavuşursunuz.

Tarih: 23 Haziran 2009, 00:22 - İp: 88.***.**1.35
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

inşallah walla ama emin değilim işte onlarda tatmin edermi etmezmi die daha fazlasınada maddi gücüm yetmio..Aslnda iki makine arasında çokta fark yok gibi ama gövdeden sarsıntı engelleme objektifinkinden daha iidir gibime gelio..ayrıca panctom un açtığı kit lensle iyi fotoğraf çekmek konusundada a300 ün kit lensiyle çekilmiş çok güzel fotolar war..Yani bu ikisinden birini alıcak olursam a300 olucak sanırm..

Tarih: 23 Haziran 2009, 01:18 - İp: 78.***.**1.227
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

tatmin edermi nedemek?
elinizdeki zenitten bin kat daha karmasık ve kaliteli makinelerden bahsediyorsunuz..
su daha pahalı makine daha ıyı makine yanılgısını asın artık..
--
bu makineye ileri seviye dense ileri seviye makinelere giriş seviyesi dense herkes gider ileri seviye diye bu makineleri alırdı..
etiketlerle yasamayın.

Tarih: 23 Haziran 2009, 01:42 - İp: 78.***.**0.175
kurbaga_kermit
kurbaga_kermit (üye)
İstanbul / Amatör

yine gergin gaijin
haklı ama bi bakıma da insan düşünmeden edemiyor; pahalı makina iyi foto çekmeseydi, herkes SLR-like kullanırdı diye.
ha ama şuna net şekilde katılırım ki, orta kalite bir gövde alıp, lense yatırım yapmak da akıllıca bi çözüm olabilir.
herneyse, sn. hem mor ,hem purple
size bir link tavsiye edeceğim, sağolsun sevgili @panctom'un önerdiği bir site. 450D & 400D & A200 & A300 gibi makinalarla,farklı lenslerle çekilmiş fotolar bulacaksınız. göreceksiniz ki, bu kadar kasmaya aslında gerek yok, çünkü inanılmaz denecek hiçbir fark yok fotolarda.
Umuyorum ki, karar vermenizde faydası olacaktır. ben de A300 derdim yerinizde olsam
Not: 450D fotolarının da orjinal boyutlarda incelemenizi, ve kenarlardaki purple saçaklanmalara dikkat etmenizi tavsiye ederim, A300 'de bu durum yok.

Site BURDA

#designwish' tarafından 23.06.2009 03:03:18 tarihinde düzenlendi.

#designwish' tarafından 23.06.2009 03:10:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 03:00 - İp: 88.***.**1.35
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

@gaijin daha önce dslr kullanmadm diorm nerden bilebilirim ne kadar iyi çekeceğini yada çekmeyeceğini..elimdeki makineden ne kdr ii olup olmadığını..bu atarınızın sebebini anlayabilmiş değilim sadece bilgilenmek için soruyorum aldığım karşılığa bakın..

Bu arada tesekkür ederim designwish yardmın icin inceliycem siteyi..

#morpurple' tarafından 23.06.2009 14:24:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 14:22 - İp: 78.***.**3.188
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

hayır designwish pahalı makine daha iyi fotograf cekmez,pahalı makine daha cok secenek sunar,hala daha pahjalı makine iyi fotograf ceker diyenler kaldıgını gormekte acı dogrusu,demekki bosu bosuna anlatıyoruz yıllardır.

fotomuhabirisindir sanıyede 3 kare cekmek yetmez gider ust model alırsın sanıyede 8 kare cekersin.bilboardlara binalara fotograf giydiriyorsundur 10 mp yetmez gider 25 mp bir makine alırsın, savas muhabirisindir,foto safarıye cıkıyorsundur, magnezyum govdeli, toza dayanıklı bir model alırsın..
ha bunların hiçbirisi degilsindir, 10000 lira verip ust seviye bir makine alırsın, sehirde hummer cip kullananlardan farkın olmaz.

fotograf kaliteleri arasındaki farkı anlamana imkan yok..
bu fotograf ust seviye bir makineyle cekilmiştir diyebilmene imkan yok..
hatta cogu zaman bu fotograf dslr-like ile cekilmiş demen bile mumkun degil..
sizin takılıp kaldıgınız noktalar cok farklı..siz bukadar para fotograf kalitesine veriliyor sanıyorsunuz..fotografı fotografcı ceker,cekebilirse iyi ceker,cekemezse kotu ceker,elindeki makinenin 1000 lira degilde 10000 lira olması hiçbirşeyi degiştirmez..

suanda piyasadaki giriş seviyesi dslrler hatta suanda piyasadaki dslr-likeların bazıları birkac yıl onceki ileri seviye dslrlerden daha cok teknolojik imkana sahıp..
hala daha "giriş seviyesi" diye bu makineleri kucumsemek nasıl bir egodur bilmiyorum..

ve iddia ediyorum DUNYA UZERINDE GİRİŞ SEVİYESİ BİR DSLRNİN YETMEYECEGI FOTOGRAFCI YOKTUR,ADI NE OLURSA OLSUN"

not:450d de olusan mor sacaklanma (purple fringing) lensle alakalı bir durumdur,makineyle degil.

#gaijin' tarafından 23.06.2009 15:28:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Haziran 2009, 15:14 - İp: 78.***.**1.225
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

morpurple 1980 yılında sen daha dogmamısken rusyada yapılmıs analog ve mekanık bir makineyle 2008 yılında yapılmıs dijital bir dslryi karsılastırıp, acaba elimdeki makineden iyimidir diyorsun yanlısmı anlıyorum?

git d300al arkadasım olmadı 50d al..
hatta git d700 al bence.. yada 5d.. bunları almayacaksan hiçbişey alma yoksa fotograf falan cekemezsin o dandik makinelerle..
bu tip bir cevap bekliyorsun sanırım.buyur bunu kullan ozaman ilkini gormezden gel.

Tarih: 23 Haziran 2009, 15:18 - İp: 78.***.**1.225
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

Yanlış anlıyorsun..Elimdeki makineden iyi olduğunu tabiyki bende biliyorum ama milleti bişeyleri küçümsemekle suçlarken "elindeki makineden 1000 kat daha üstün bi makine nasıl tatmin edermi" diye atar yapan sensin ve ben elimdeki makineden ne kdr üstün olduunu bilmiyorum diyorum üstünmü demiyorum..Ama sen çok bilmiş tavırlarınla bu işten pek anlamayan biriyle (benimle) dalga geçer gibi konuşuyosun..Ben zenitten iimidir bu makineler dijitale geçiyimmi die sormadım konu yu açarken dslr ye geçicem makine tavsiye edermisiniz diye sordum..Fotoğraf konusunda değil dslr konusunda acemi olduğumu belirtmek içinde daha önce analog kullandığımı belirttim..Bu konuda yardımcı olcaksanız olun olmıycaksanız daha fazla cevap yazmayın lütfen..saygılar.

Tarih: 23 Haziran 2009, 15:42 - İp: 78.***.**3.188
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Morpurple;
Gaijin ciddi anlamda size yardımcı olmuş aslında ve şahsen yazılanlara katılıyorum.

Yazmış olduğunuz modellerin hepsi de sizi fazlasıyla tatmin eder merak etmeyin. Zaten giriş seviye ile orta ve üst seviyeler arasındaki farkları birçok kişi yazamayacaktır. Tüm seviyelerde ve hatta DSLR like makinelerde aynı çekim modları mevcuttur (manuel, diyafram öncelikli, enstantane öncelikli vs.)

Sony A300 ve Canon 450D zor seçim. İkiside istediğinizden fazlasını verebilir. Dolayısıyla seçim kriteriniz, lens bulma olanakları, fiyat, gövde ergonomisi filan olacaktır. Sony de gövdeden titreşim önleme var ancak Canon da iso kabiliyeti bakımından iyidir. Sony kit lensi daha iyi sanki ama Canon lensler daha kolay ve bol bulunur.

Ama hangisini seçerseniz seçin, ikisi de süper makine.

Tarih: 23 Haziran 2009, 15:55 - İp: 78.***.**5.148
morpurple
morpurple (üye)
Ankara / Amatör

teşekkürler t_yaman..Bnm sorduğumda buydu zaten ben bilmiyorum mesela giriş seviyeyle üst seviye arasındaki farkları bu sebeple sordm tatmin edermi die ama elindeki makineden bin kat iyi giriş seviyesi dediğin makine diye cvp aldım ve konuşma tarzı hoşuma gitmedi..

-----

bide sony a300 le 450d den hangisi daha büyük acaba biliomsnz ben 2 metre boyundayım hentbolcuyum ve dolayısıyla ellerim kocaman hangisiyle daha rahat ederim acaba?

Tarih: 23 Haziran 2009, 16:12 - İp: 78.***.**3.188