lineeer
lineeer (üye)
İstanbul / Meraklı

350d

yardımınıza ihtiyacım var canon 350d veya pentax k100d fiyat/performans açısından hangisini seçmeliyim. ve en uygun nereden alınabilir aranızda dslr sini satmak isteyen varsa onların tekliflerinede açığım

Tarih: 6 Şubat 2007, 20:38 - İp: 88.***.**7.254
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Mimarca,

Bu basligin 4. sayfasindaki senin 7 Subat 18:01'de yolladigin fotografa baktimda ..........

Walla ben onu bunu bilmem, dunya yuvarlak, ama senin o fotografta yolladigin kadarda yuvarlak degil. R1'in uzerindeki Zeiss, Nikon'da her ne kullaniyorsan, on 3 kere tur bindirir.

Tarih: 8 Şubat 2007, 11:27 - İp: 88.***.**9.186
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

orda tur pozlama 350d i dahi bindiremez orda 1600 iso dıkkat edersen.

Tarih: 8 Şubat 2007, 12:08 - İp: 85.***.**4.161
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

mimarca kusura bakma ama yazdığın bazı mesajları anlayabilmek için birkaç kez okuyorum ama yine anlamıyorum..
Acaba benim türkçe bilgimdemi var bi arıza yoksa sen mi çok özensiz yazıyorsun.. konu dışı oldu kusra bakmayın

Diğer taraftan buraya iso konusunda fotoğraf yüklerken bariz bir hata yapıyorsunuz. söz konusu YÜKSEK İSO ise fotoğraflarınızı RESİZE yani yeniden ölçeklendirmeden yüzde yüz şeklinden bir parça keserek gönderiniz. yani makineden çıktığı büyüklüğün bir parçasını... ki bizde noise varmı yokmu anlayalım.. siz fotoğrafların boyutlarını küçültünce ortada ne noise kalıyor nede moire.. daha önce bir arkadaşım bunu uyardı ama pek önemsemediniz..

Tarih: 8 Şubat 2007, 12:22 - İp: 81.***.**8.85
as
as (Üye)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Erhan ,kod da ,antikada seni kızdırmak için yazıyor haberin olsun.Anladığım kadarı ile D80 ni aldığın arkadaşınla aran bozulduğu için bu makinayı iade etme şansın yokmuş.
Bak o zaman ,sana söyliyeceğim bu makina çok iyi.
D200 den bile iyi.O yüzden kendini üzme.

R1 için sana söylenenleride kafana takma senin şu çektiğin fotoğraflar R1 den 100 kat daha iyi.İster detay de ister renk de ister keskinlik de senin bu makina R1 e göre her konuda daha iyi.

Ayrıca sen mümkün olduğu kadar bu siteye D80 le çektiğin fotoğraflardan yükleme,yoksa sen her fotoğraf yüklediğinde millet seni kızdırmak için bir şeyler diyecek.
Yok R1 daha iyi idi,yok kompak makinalar daha iyi diye sana takılacaklar.
Sen dua et'ki İlker siteye pek takılamıyor,yoksa benim cep telefonum bile daha iyi derdi.

Tarih: 8 Şubat 2007, 12:27 - İp: 81.***.**3.63
mimarca
mimarca (üye)
İstanbul / Amatör

ilker dimi valla alır sımdı n91 i mi ne idi gelir şimdi. neyse abi tadını kaçırmaya çalısanlar var bu ısın.

karar verdım burda pek bulunmayacagım artık galeride olacağım.

rokomet haklısın çok özensiz yazıyorum ben bile anlamıyorum pardon hocam.

Tarih: 8 Şubat 2007, 12:38 - İp: 85.***.**4.161
as
as (Üye)

Boşver sen tadını kaçırma,sen fotoğraflarını galeriye yükle orda kimse sana bunları kompak makinaylımı çektin falan da demez canın sıkılmaz.

Ben zaten senin yazılarını çözebilmek için tercüman tuttum kendime.

Tarih: 8 Şubat 2007, 12:52 - İp: 81.***.**3.63
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Adnan,

Dogrudur, tahrik amacli mesajdir. Ama sorun shuki mesajin icerigi gercek ihtiva etmeseydi tahrik edici olmazdi zaten

Bir de D80'in burada R1'den daha fazla detay yakaladigini soylemissin, birazcik burnun mu uzamis ne, ve hatta kartala mi benzemissin

Egri oturalim dogru konusalim, mobilya gibi hic acelesi olmayan birseyi fotograflarken DSLR'in R1'e gore hicbir avantaji yoktur.

gurultu = piksel_sayisi / sensor_alani

Formul bu kadar basit.

Nikon muhendislerinin fizik yasalarini bastan yazip, bu sensor ebatlariym bu cozunurlukle digerlerinden daha iyi ISO performansina ulastiklari olsa olsa hurafedir. Hem de Sony'nin urettigi sensorle, Sony'nin ilaci olsa once kendi basina surerdi.

ISO performanslari arasinda gordugunuz yegane fark makinanin yazilimindan kaynaklanan, tamamen tasarimcinin keyfine kalmis bir NR tercihidir.

Sorun shuki Mimarca arkadasimiz, mikroskobik fark ihtiva eden onemsiz ISO performansina bu kadar takmisken kafayi, D80'in uzerindeki taktigi R1'in Zeiss'i ile kiyaslanmacak Nikon lensinin urettigi sefil deformasyona kulak asmiyor.

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:12 - İp: 88.***.**9.186
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Antika hocam sen burada bir mantık hatası yapıyorsun gibime geliyor.. herne kadar fiyat/performans olarak fiyatları yakın cihazları karşılaştırıyor olsanda NikonD80 ile R1 kıyaslamak biraz elma ile armutu kıyaslamak gibi geliyor bana.. birinin sözkonusu kötü lensi değiştirilebiliyor diğerinin sözkonusu muhteşem (eksik kaldığı yanlarda var) lensi değiştirilemiyor..
R1 in lensi değiştirilebiliyor olsaydı belki kırmızı elma ile yeşil elma kıyaslanıyor olabilirdi..
ama yinede sana mobilya fotoğraflamak konusunda R1 in D80'ne göre daha üstün olduğu fikrine katılıyorum..
Konu kuş fotoğrafı yada börtü böçük fotoğrafı olsaydı durum tam tersine değişirdi... diye düşünüyorum ben
anladın sen beni......

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:25 - İp: 81.***.**8.85
as
as (Üye)

antika

Ya öyle demeyin mimarcanın bu makinayı geri verme şansı yok.
Adamı bırakın da rahat etsin.Senin bu makina çok iyi bırak R1 i D2x ayarında hatta ondan bile daha iyi fotolar veriyor falan deyin.
Ben erhanın moralini düzeltmeye çalışıyorum sizde açık ediyorsunuz.

Ben bu konudaki gerçek düşüncelerimi 3-4 sayfa önce yazdığım bir yazıda açıklamıştım.

Benim söylediklerim yanlış anlaşılmasın,ben D80 nin ıso su başarısız falan demiyorum.10mp.lik tüm kameraların ıso oranı birbirine çok yakındır diyorum.D80 nin bu grup içinde başarılı gözükmesinin tek sebebi fotoğraflarınnın NR li olması.Yoksa bu makinalardan 400D hariç diğerleri hepsi aynı sensörü kullanıyor.A100,D80,K10D de aynı sensör varken farklı ıso performansı göstermelerinin tek sebebi makina içinde uygulanan yazılımlar.

#as' tarafından 08.02.2007 13:40:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:26 - İp: 81.***.**3.63
muratsen
muratsen (üye)
Kocaeli / Amatör

Ben Erhan'ın yazma tarzına alıştım. Mimarca-Türkce sözlüğüm var

Erhan içinde heyecan barındıran, sevdiğimiz bir arkadaşımız... elin japonunun yaptığı makineler yüzünden üzmeyelim, kırmayalım. [>:D

Tarih: 8 Şubat 2007, 13:39 - İp: 85.***.**7.94