savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

450 D Hakında

450 d hakknda teknik bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar-sorularınızı burada paylaşabilirsiniz.

Tarih: 7 Kasım 2008, 23:51 - İp: 88.***.**6.100
prince
prince (üye)
İstanbul / Amatör

remi aynı şekilde 1000D nin de türkçe kullanma klavuzu varmı. yada 1000D ile 450D birbirine çok yakın, menüleri aynımı ve verdiğin linkle rahatlılkla 1000D de kullanılabiliirmi?

Tarih: 20 Aralık 2008, 18:20 - İp: 88.***.**2.130
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

1000D nin de türkçe kullanma klavuzu varmı bilmiyorum.
Açıkçası makineyi görmedim. Menüleri türkçemi değilmi onuda tam bilmiyorum. yanlış bilgi vermek istemem(1000d için)
1000D kullanan arkadaşlara sorarsan onlar bilgi verebilirler. Yada;
-1000D türkçe kullanma klavuzu varmı?
-100d menüsü türkçe mi?
-1000D menü yardım
-1000D türkçe menü sorunu
--1000D menü sorunum
gibisinden herhangi biri olabilir, konu başlıkları açıp cevap bekleyebilisin.
Daha hızlı sonuca gidersin.

Tarih: 20 Aralık 2008, 19:10 - İp: 78.***.**4.135
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Evet keşke Türkiye'de satılan makinalar Türkçe menülü olsa. Aslında bu acı durum. Ben neden İngilizce bilmek zorundayım? Burası Türkiye dilimiz Türkçe. Tüketci olarak bastımak lazım bu konularda. Bilinçli olmalı ve gerekirse e-posta yağmuruna tutmak gerek şirketleri. Bu menüleri Türkçe'ye çevirmek çok kolay

Tarih: 21 Aralık 2008, 19:29 - İp: 85.***.**2.212
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Türkiye'de satılan garantili dslr'in oranlarına göre Türkçe koyup koymama ayarlanıyor sanırım ama Türkiye'de hangi ürün satılırsa satılsın Türkçe kullanma klavuzu verilmesi kanunen zorunludur.

Herkes İngilizce bilmek zorunda değil ama kullanma klavuzu Türkçe verilmek zorunda

Tarih: 21 Aralık 2008, 22:32 - İp: 88.***.**7.227
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

bence menüler de Türkçe olmalı . Hatta gerekirse bunun için kanun bile çıkarılmalı. Birçok ülkede bu yapılıyor nitekim

Tarih: 23 Aralık 2008, 17:44 - İp: 85.***.**1.136
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Bu zorlayıcı olamaz kanımca..

Çümkü düşünün, türkiyede ortalama yılda 1000 tane dslr satılıyor diyelim bunların 750 tanesi spot 250'si firma garantili ise o firmanın türkçe menü koymamasını anlayısla karsılayabilirim Aynı şey yazılımlarda da geçerli mesela.

Tarih: 23 Aralık 2008, 18:58 - İp: 62.***.**1.61
baygunay
baygunay (üye)
Bursa / Amatör

Bu konuda ana ithalatçı firmaya görev düşüyor, Tükçe menü için üretici firmaya bastırması gerekir (nekadar maliyet getirirki????), ki bu Türkiye'deki satış rakamlarındada önemli artışlar getirir kanımca. Kullanma klavuzunun Türkçe olması çok önemli ve gerekli tabiki ama makina kullanımında istenen/beklenen performansı sağlamada yeterli değil. Türkçe menü barındırsa kararım kesin 40 D olurdu diye düşünüyorum.

Tarih: 23 Aralık 2008, 19:47 - İp: 78.***.**9.74
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

bu menülerü türkçeleştirmek çoçuk oyuncağı. bence çok maliyetli bir iş de değil. Bazen zorlamak da gerekli. Madem bu ülkede satış yapıyorlar bu ülkenin kurallarına uymaları gerekir. Hem böyle bir yasa Türkçe'yi de korur. Adamn ne kadar satığı beni ilgilendirmez. Bu şirketin işi. Bana da işte biz bu kadar satıyoruz o yüden Türkçe'te çevirmiyoruz demek de çok saçma geliyor. Bu işi Türkiye'deki Distrubitörler yapsın. Mesela Canon için bu işi Erkayalar yapabilir ne olacak ki?

Tarih: 24 Aralık 2008, 00:07 - İp: 85.***.**0.119
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

İllahack ettirecekler değil mi?
İphone tarzı makinaların firmwarelerinin değiştirilebildiğini duymuştum ne kadar doğru tartışılır ama ne bileyim insanın kendi dilinde menüye sahip olmak istemesi en doğal hakkıdır.
telefonların içine bile müdahale edilebiliyorsa bu makinelerin içine neden girilmesin?
Birde bu makinelerin firmwarelerini illegal değiştirsek (yasal olmayan yoldan) menüleri türkçeleştirsek garanti kapsamı dışına çıkar değil mi?
------------------------
Bence çok talep gelmesi halinde türkçe menü isteği dikkate alınır. Belki burada bir konu belkide tüketici hakları belkide yetkili kişilere eposta atılarak dile getirilmeli. Bakarsınız bizi dinlerlerde her yeni makinaya türkçe dil eklerler. yada firmware güncellemesi yaparlar?
-------------------------
Firmwarelerden anlayan yada makine yazılımlarına müdahale etmekten anlayan arkadaşlarda teknik bişeyler yazarsa daha güzel olur. En azından biz kendi başımıza istersek menüleri türkçe yapabilirmiyiz? nasıl yapılır? zararı ne olur? gibisinden basit soruları sormak istiyorum..

Tarih: 24 Aralık 2008, 02:02 - İp: 88.***.**8.184
sunthe
sunthe (üye)
Ankara / Amatör

yeni 450 d satın aldım. bir konu hakkında bilgi almak istiyordum.
bulb modunu nasıl kullanabilirim?

Tarih: 6 Ocak 2009, 00:29 - İp: 81.***.**6.150