savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

450 D Hakında

450 d hakknda teknik bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar-sorularınızı burada paylaşabilirsiniz.

Tarih: 7 Kasım 2008, 23:51 - İp: 88.***.**6.100
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Sahin bu yorumuna katılmıyorum. Bence iş makinadan ziyade teknikte bitiyor. Balık avlayan bir adama yahu neden mızrakla avlıyorsun da oltayla avlamıyorsun diye eleştiremeyiz. Adam bundan zevk alıyor olabilir ve bu konuda kendini geliştirmiş olabilir. Senin örneğinde hata makinadan değil vesikalığı çekenden kaynaklanıyor. Yani ben 5Mp bir cep telefonu ile güzel kareler çekince 5D kullanan beni küçümseyecek mi? Küçümserse küçümsesin. Ben işime bakarım.

Tarih: 15 Aralık 2008, 00:14 - İp: 85.***.**3.129
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Portre çekimlerinde dikkat edilecek unsurlar makinaya göre az değişiklik gösterir. Ne gibi sıkıntılar yaşıyorsun? bunları yazarsan bunlar üzerinde fikir yürütebiliriz

Tarih: 15 Aralık 2008, 00:17 - İp: 85.***.**3.129
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

Portre çekimlerinde en çok beyaz ayarı beni zorluyor.Bütün ayarları deniyorum ama istediğim gibi bir sonuç elde edemedim.

Tarih: 15 Aralık 2008, 01:21 - İp: 78.***.**1.179
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

iki seçeneğiniz var bu konuda. Birisi raw çekip bilgisayarda istediğiniz gibi ayarlamak. Bence en iyi yol da bu. İkincisi Picture Style özellikleri ile oynamak. bu ayarları değiştirerek istediğinz tonlamalarda bir fotoğraf ayarlayabilirsiniz. Aynı ayarları WB için de yapabilirsiniz.

Tarih: 16 Aralık 2008, 22:54 - İp: 85.***.**3.181
gncgngr
gncgngr (üye)
Denizli / Amatör

.

#gncgngr' tarafından 17.12.2008 16:51:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Aralık 2008, 15:26 - İp: 88.***.**5.133
baygunay
baygunay (üye)
Bursa / Amatör

450D'de Türk'çe menünün olmayışı ilk kez dslr kullanacaklar için ne derece sorun çıkarabilir? Makinayı hakkıyla kullanabilmede önemli sıkıntılar yaşarmıyım? Bilhassa yabancı dili olmayıpta kullananlar cevaplarsa memnun olurum. Yoksa Türk'çe menü seçeneği olan makinalara yönelmek (pentax k200d gibi....) daha doğrumu olur? Örnek olarak adı geçen makinalar arasında inceleyebildiğim kadarıyla birbirlerine (fiatı, fotoğraf kalitesi, kit lensi... ) önemli bir üstünlükleri yok. Açıklamalarınız benim gibi kıt kaynaklarla makina edinme uğraşı içinde olanlara, karar verme konusunda çok yardımcı olacaktır vurgusuyla ilgilenlere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum....

Tarih: 18 Aralık 2008, 16:11 - İp: 78.***.**2.69
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bence çok fark etmez.
Yabancı dil olarak ingilizce olması bence daha iyi olur. Çünkü her kelimenin tam karşılığı var.
Kafana takmamanda fayda var.
Makinede kulklanılan terimlerde bile ingilizce olarak zorlanıyorsan gerçektende işin zor demektir.
Çünklü artık neredeyse her yerde (pogramlar-bilgisayarlar-Kumandalar vesaire) ingilizce terimler yada kısaltmaları kullanılıyor. Beni türkçe menüler daha çok zorluyor.

ekleme:
Yabanı dil (ingilizce) dile sahip olursan tüm dünyada destek bulursun. Karşılaştığın sorunu ingilizce olarak aratıp sonuca dajha hızlı - kolay gidersin. Diğer taraftan türkçe menüde destek ve yardım konusunda zorlanabilirsin.
Karşılaştığın sorun yada kafana takılan bişey olduğunda ingilizce terimi kullanarak aratma yapman sonucunda sayısız çözüm-öneri bulabilirken türkçede googlede tek bir doğru sayfa bulamayabilirsin. Bulsan bile yanlış yerlerden çıkacaktır.
Ben ingilizce menüyü tavsiye ediyorum.

#remi5861' tarafından 18.12.2008 22:05:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Aralık 2008, 21:59 - İp: 85.***.**4.177
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

450D'de Türk'çe menünün olmayışı ilk kez dslr kullanacaklar için ne derece sorun çıkarabilir?

Bu İngilizce bilgine bağlı. Biraz kelime bilgin varsa ana menüyü çözmek kolay. Ama bir de Cfn denilen özel ayarlar var. Bunları çözemeyebilirsin. Bunları anlamak için de muhakkak Türkçe kullanma kılavuzu gerekli. Türkçe menülü makinalara yönelmek değil de asıl amaç nasıl özellikli bir makina arıyorsun, ona bak bence. Eğer 450d ayarında benzer bir makina varsa ve Türkçe menülü ise tabii Türkçe olanı seçmek daha avantajlı.

Tarih: 18 Aralık 2008, 22:39 - İp: 88.***.**4.153
baygunay
baygunay (üye)
Bursa / Amatör

@remi5861 ve @savage24 ilginize teşekkür ederim. Yaklaşık bir yıldan buyana Canon pawershot a720ıs kullanıyorum. İlk fotoğraf makinam olmasına rağmen kısa denebilecek zamanda (Türk'çe menü ve Türk'çe tanıtım kitapçığı olması nedeniyle olsa gerek diye düşünüyorum) çok yol aldım., makinayı manuel ayarlarla kullanmak bana heyecan veren bir tutku haline geldi. Dslr'ye geçme isteği ağırlığını hissettimeye başladı, bu nedenle uzun süredir nette araştırıyorum. Lakin ''menü'' olayı benim için sorun olacak düşüncesindeyim. (yaş 60'a yaklaştı, öğrenme kapasitesi ciddi oranda düştü gibi geliyor, mevcut olan çok alt seviyede ingilizce ile, yeni bilgileri anlayıp kavrayabilmek olanaksız diye düşünüyorum) Türk'çe menü barındıran bir-iki makinadan birini (bildiklerim Pentax k200d, Pentax k20d, Olimpus.?.?.?...) seçmem gerekecek . Keşke diğer makinalarda da (örnek: canon 40d/450d.....vd) Türk'çe menü seçeneği olsa, herkes istediğini tercih etse!!!!!!!!!

Tarih: 20 Aralık 2008, 00:38 - İp: 78.***.**5.35
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Kullanım kavuzuna ait sayfaların fotoğrafları çekilmiş ve pdf haline getirilmiş hiç yoktan iyidir alıntıdır..

EDİT: Yukarıdaki link ölmüş. o yüzden sildim.Yenisini ekledim altta.
------
http://rapidshare.com/files/129181509/Canon450D_kullanma-klavuzu.rar.html (63 MB)
------
bu adresten devam edebilirsiniz. Bu linkte ölürse bana özelden mesaj atabilirsiniz sizin için tekrardan rapide yükleyebilim.

gel vatandaş gell! 450D türkçe kullanma klavuzuna gell!!

#remi5861' tarafından 22.02.2009 22:18:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Aralık 2008, 05:48 - İp: 78.***.**8.187