savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

450 D Hakında

450 d hakknda teknik bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlar-sorularınızı burada paylaşabilirsiniz.

Tarih: 7 Kasım 2008, 23:51 - İp: 88.***.**6.100
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sağolasın dostum. Aklımda bişey kalmadı şimdi. Aslında internette heryerde test sonucu olsun-diğer modellerle karşılaştırması olsun hepsine zaten kolayca ulaşabiliyoruz. Benim için gerçek bir kullanıcının ağzından çıkan sonuçlar daha inandrıcı-yönlendirici oluyor.

Giriş seviyesşi olması çokda önemli değil. Hani diğer arkadaşım demişştiya şimdi kırarsın onu diye...
işte almakartaki maksatlarımızın arasında dış çekimde var. Bir makine zaten kesmez. Ama 2-3 tanede çok kaliteli alıp paraya kıymak pek mantıklı gelmiyor. İşe göre makina anlamında yani.

Şimdilik alacağım buydu yoksa markslardan aşşağısı yada 5dlerden bu tarafa gelesim yok.
Yani bu birinci makina değil ve bi tanede yok

Tarih: 17 Kasım 2008, 20:50 - İp: 88.***.**1.51
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

o zaman eğer imkanın olursa akinayı bir dene öyle al çünk kişisel tecrübe herşeyin ötesindedir. Dediğim gibi ben memnunum. Ama bu benim kişisel tecrübem. sanırım makinayı alırsan bir sıkıntı yaşamassın. En azından beğenmeyip satmaya bile kalksan ikinci eli var. Eğer imkanın varsa ve güvenli bir yer biliyorsan spot da alabilirsin. Malum dolar yüksek. Makinanın garantili fiyatı da yüksek. Başka sorun olursa da eliden geleni yapmaya çalışırım

Tarih: 18 Kasım 2008, 02:48 - İp: 81.***.**8.184
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

ben de 450D kullanıyorum ve ben de çok memnunum.
lakin ben bir amatörüm. siz bu işten para kazanacaksanız bence biraz daha esaslı bir makine almanız gerek. 450D fotoğrafçılıkla ciddi anlamda ilgilenen amatörlerin makinesi bana göre..

evet özellikleri yeterince iyi bence de.. ama makinesiyle para kazanacak birinin mümkünse full-frame, değilse bile ergonomisiyle yan özellikleriyle daha üstün makinelere yönelmesi lazım. 40D (veya yeni çıkan 50D'yi) düşünürdüm sizin yerinizde olsam.

şu anda bana 450D'yi satıp 40D alır mısın, buna değer mi derseniz hayır derim. arada kalacak fiyat farkını daha iyi lens, flaş, filtre gibi yerlerde kullanırım. ama siz profesyonel fotoğrafçılık yapacaksanız iki gün sonra bu işi bilen birisi elinizde 450D görürse güven kaybedersiniz bana kalırsa. (bir kere bir fotoğrafçı vesikalık fotoğrafımı Nikon D60 ve 18-55 lensle çekmişti ve bir daha gitmedim o fotoğrafçıya).

5D şu anda çok pahalı geliyorsa 40D veya 50D, ek olarak da iyi lensler düşünmelisiniz.

Tarih: 18 Kasım 2008, 15:32 - İp: 192.***.**4.218
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

İşe göre makina anlamında yani.
Şimdilik alacağım buydu yoksa markslardan aşşağısı yada 5dlerden bu tarafa gelesim yok. Yani bu birinci makina değil ve bi tanede yok

Tarih: 18 Kasım 2008, 15:53 - İp: 88.***.**1.51
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bir kere bir fotoğrafçı vesikalık fotoğrafımı Nikon D60 ve 18-55 lensle çekmişti ve bir daha gitmedim o fotoğrafçıya

ben markslarla çeksem ve istediğin gibi çıkmasa acaba bana gelirmiydin bir daha?
önemli olan hizmetmi makinamı? Dergilerde-afişlerde gördüğün yada arkadaşlarda gördüğün düğün albüm çalışmalarını vitrindeki kaliteli fotoğrafları ben D60la çektiğimi söyleseydim acaba ne olacaktı? Fikrin hala geçerli olurmuydu?

Tabiiki müşteri para verip aldığı hizmetin en iyisini isteyecek buna hakkı var. dikkat edin bakın isteyecek diyorum bu isteği karşılayan olacakmı?
Bende istiyorum bindiğim taksi ferrari olsun, otobüs çift katlı olsun berberimin altın makası olsun istiyorum ama bana veren yok.

taksi ferrari olsa şehir içi hız sınırını geçemeyeceği için farketmeyecekti.
bindiğm otobüs çift katlı olsaydı ben yine bir koltukta oturacağım.
berberimin altın makası olsaydı saçımmı başka türlümü kesecekti?

Neden hep fazlasını isteriz. Kullanmadığımız özelliklerin bize faydası varmı? Yoksa büyük firmaların üst model gazlamasımı? Neyin ne kadar farkındayız? HGangi büyük oyunun içindeyiz?

Tarih: 18 Kasım 2008, 16:08 - İp: 88.***.**1.51
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

açıkçası şöyle de diyebiliriz. Ben bir müşteri olarak fotoğrafımın güzel çıkmasına bakarım. Fotoğrafçının hangi makinayı kullandığı pek beni ilgilendirmez. Öyle ustalar vardır ki en düşük model ile harika fotoğraflar çeker. kimileri vardır en iyi makina ile birşey çekemezler. Zaten fotoğrafçıların çoğu ps ile bu işi yapıyorlar. Adam kompakt ile çekse ps de güzelleştirse fotoğrafı almam mı diyeceğim?

Remi'ye katılıyorum. Kullanmayacağım özelliklere meden para vereyim? Ama şunu da unutmamak lazım. 450 d gerçekten istediğini karşılayacak mı? Sonra ferrari'den vazgeçerken hacı murat'a talip olma durumu oluşmasın

Tarih: 18 Kasım 2008, 20:31 - İp: 85.***.**1.229
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

sen merak etme savage24 hocam.
galeride araç çok. Hacı muratın havasıda bi başka..

kastamonudaki;
nasrullahbeycamiisine selam. Suyunu içeli 7 yıl oldu ama nedense kastamnuya bidaha gitmedim.
selam olsun saat kulesine,
deresine,
kalesine,
Gül alışveiş merkezine
tandoğan spor salonuna,
şeyh şaban-ı veli camiine ve tam karşısındaki ustaya..
ramazanda bize verdiği 10 çeşit iftar sofrasına..
selam olsun taşköprüdeki arkadaşlarıma,
araçtaki dostuma,
azdavaydaki saz yapan arkadaşıma..
el sanatları araştırma enstitüsüne,
bi köfteci daha vardı meşhur adı şimdi aklıma gelmedi.

Tarih: 18 Kasım 2008, 20:42 - İp: 88.***.**1.51
savage24
savage24 (üye)
Karabük / Meraklı

Kastamonu güzeldir tabii. bekleriz . bence çok düşünme sen al bir 450d kurtul bu çileden
güle güle işini yap. düşün düşün nereye kadar. teknolojinin sınırı yok. he zaman yenisi çıkıyor

Tarih: 18 Kasım 2008, 20:58 - İp: 85.***.**1.229
ousahin
ousahin (üye)
Yurtdışı / Amatör

yazılan cevabı görmemişim o yüzden yeni cevap yazabiliyorum.

herkes istediğini kullanır tabi ben sadece fikrimi söylüyorum. fotoğrafçılıkla çok ilgilenmeyen bir insan anlamaz makineyi, eline düzgün bir fotoğraf verirseniz memnun kalır. ama 40D veya 5D makinesi olan bir amatör sizin stüdyonuza gelip sizde 450D görürse güven namına bir şey kalmaz diyorum.. çünkü o adam hobisini bile ciddiye almış, daha iyi çekebilmek için bir sürü yatırım yapmış ama siz para kazandığınız bir işe bu kadar ciddi yaklaşmamışınız.. diye düşünür..

bahsettiğim durumda adam çekmeyi de bilmiyordu ve güya vesikalık olan fotoğrafımı yakından çektiği için yüzüm yamuk yumuk çıkmıştı barrel distortion'dan dolayı..

Tarih: 14 Aralık 2008, 09:38 - İp: 192.***.**4.218
coffie
coffie (Objektif)
Antalya / Meraklı

450 d ile akşam ve gündüzleri hem evin içerisinde hem de dışarıda net ve mükemmel portre çekimini nasıl yapabilirim?

Çünkü deneme amaçlı çektiğim portre fotoğraflarında pek çok sıkıntı yaşadım.

Bana yardımcı olacak arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Eğer bu portre konusunu bu makinada çözemezsem makro ve manzara çekimlerini sevdiğim makinamı satmak zorunda kalacağım.

#coffie' tarafından 14.12.2008 20:38:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2008, 20:34 - İp: 78.***.**1.179