osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

S9500 Fun Club Şu An Kurulmuştur!

Arkadaşlar benimde S9500 modelini bugün almamla faal olarak S9500 fun club'ın kurulması şart olmuştur.Dilek,
şikayet,öneri,bilgi paylaşımı,kullanım,test,görüşler,
teknik sorunlar,fotoğraflar üzerine yorumlar,yeni gelişmeler vb. birçok konuyu burada hızlı bir şekilde tartışacağız.Bilinmeyenlere ışık tutup,profesyonelliğin peşinden gideceğiz.

Bu forumda yorumlarını,yardımlarını,bilgisini ve emeğini bizimle paylaşan herkese teşekkür ederim

#osmanlı' tarafından 15.07.2006 22:45:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Mart 2006, 15:08 - İp: yok
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

HDR uygulamalarına devam edelim

Tarih: 13 Şubat 2007, 12:50 - İp: 85.***.**8.18
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

HDR-Kordon

Tarih: 13 Şubat 2007, 12:53 - İp: 85.***.**8.18
zax
zax (üye)
İzmir / Reklam Fotoğrafçısı

osmanlı,
raw formatlı fotoğrafı çektikten sonra hangi programda işliyorsun ışık ayarlarını.
photoshop mmı yoksa başka bi program mı?

Tarih: 15 Şubat 2007, 23:35 - İp: 81.***.**9.51
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Zax fotoğraflaro Photoshop'da işliyorum.Oluşturduğum birden fazla fotoğrafı ise photomatix pogramında birleştiriyorum.Son olarak TIFF formatında oluşturduğum HDR fotoğrafı,ACD See programında tekrar Jpeg formatına çevriyorum.

Tarih: 16 Şubat 2007, 21:19 - İp: 88.***.**6.241
zax
zax (üye)

oooo osmanlı sen çok uğraşıyorsun o zaman,
ben tripodu kurup 4-5 fotoğraf çekiyorum sonrada ps de birleştiriyorum.Gren oluşumuna karşı daha etkili ama zahmetli biraz.

Sen 102. sayfada kalan alsancak iskelede çektiğin vapurun önünde ki lastiklerde grenler oluşmuş mesela :D

birde o askeriye fotoğrafında o bulutların arasında duran şey ufo gibi :D

#zax' tarafından 17.02.2007 01:18:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Şubat 2007, 00:04 - İp: 81.***.**9.30
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Zax evet haklısın.Tripod ile birden fazla jpeg çekip,birleştirmek daha iyi sonuçlar verecektir.En azından gren açısından.Fakat RAW çekimin en önemli avantajı,fotoğrafta ışık dışında keskinlik,kontrast gibi oynamalar yaptığında bozulmaların çok az olması.Jpegde bu ne kadar mümkün olur,bilemiyorum.Birde lede tripod'u taşıması var.

Askeriye fotoğrafında,yukarıdaki şeyi bende ilk gördüğümde ufo'ya benzetmiştim ama kuşmuş.20MP'de izleyince anladım

Vapur fotoğrafında ise,bir miktar düşük ışık almış fotoğraf.Haliyle aydınlatmak isterken,ister istemez gren oluştu.

Tarih: 17 Şubat 2007, 10:56 - İp: 81.***.**7.28
zax
zax (üye)

keşke ufo olsaydı,ünlü olurdun ufo fotoğrafcısı diye.
birde şu son koyduğun kordon'daki kırmızı ayakkabılı amcanın fotoğrafı gerçekten çok profesyonelce, çok hoşuma gitti.

Tarih: 18 Şubat 2007, 00:50 - İp: 81.***.**3.9
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Evet zax,fotoğrafın küçük hali ile bakıldığında bende benzettim ufo'ya

En son mesajında bahsettiğin birden çok jpeg fotoğraf çekimi,daha zor.Çünki tripod kullanılsa bile,tripod'un konumundan yapacağı çok küçük bir sapma bile,birleştirme esnasında hayal kırıklıkları yaratabiliyor.
Ben herhalde çekim sırasında tripod'u yerinden oynatmışım ki çimler ile yürüyüş yolu arasındaki çizgi,bariz olarak netsiz çıkmış HDR birleştirmesi sonucunda.
Fakat hoş olanı 2. tür canlılar da çıkmış fotoğrafta,yani insan gözüyle görülemeyen frekanslarda yaşayan canlılar

Tarih: 19 Şubat 2007, 16:20 - İp: 81.***.**9.72
orko76
orko76 (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

osmanlı müthişsin baya kaptırdın bu hdr işine ben fotoları hangi makinayla çektiğini merak ettim

Tarih: 20 Şubat 2007, 01:15 - İp: 85.***.**1.111
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Orko fotoğrafları 9500 ile çektim.En son yüklediğim kare birkaç jpeg çekimden oluşurken,daha önceki fotoğraflar RAW formatta çekildi.

Tarih: 21 Şubat 2007, 16:57 - İp: 85.***.**7.89