paperman
paperman
üye
(Amatör)
Yurtdışı

Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri

2 yılda 1100 kadar yorum yapmışım ; 200-300 tanesi tahminimce beğeni , 800-900 tanesi acemilere yaptığım eleştirilerdir . Dönüp baksam , tüm yazdıklarım belki 10 maddenin etrafında döner, dolaşır .

Artık okurlar mı bilmem ama yeni makina almış , fotoğrafçılığa dün başlamış olanlara bir topik altına sıralayayım dedim şu 2 yıl boyunca yaptığım düzeltmeleri - üzerine bir takım tavsiyelerle . Hepsine ayrı ayrı , gördüğünüz her fotoğraf kitabında değinildiğine eminim . Sırasını dikkate almayın - aklıma geldiği şekilde yazıyorum . Numaralar , gerekirse referans olsun diye .

Biraz yol alındıktan sonra yazdıklarımın bir kısmı geçersiz / gereksiz olacaktır . Amaç biraz da NetFotoğraf galerisine eklenen fotoğraflarda kaliteyi arttırmak / çıtayı yükseltmek - malum bol miktarda saç baş yolduracak kalitede fotoğraf ekleniyor .


1. Her gördüğünüz şeyin fotoğrafını çekmeyin . Boşverin kedileri, köpekleri, arabanızı ,balkondaki saksıyı, aynadan kendi portrenizi ....

2. Kadraj kalabalıklığından kaçının , mümkün olan en sade kadrajı - en az obje kapsayanı - kurun .

3. Kalabalık insan grubu fotoğrafları çekmeyin . Bir kaç kişiden fazlası dikkati / konuyu dağıtır , temayla bağlantı kurulması zorlaşır .

4. Daha işin en başında zorlama kadrajlara / kurgulara / abstract fotograflara kafa patlatmayın , ortaya sanat eseri çıkartmaya çalışmayın . Temel tekniğinizi oturtacak çekimler üzerinde durun .

5. Işığın dengeli olduğu kadrajları bulun ve kurun . Gölge/güneş karışımları , aydınlık ve karanlık kısımların ışık değerinin ortalamadan 2-3 f-stoptan uzak olduğu kadrajlardan kaçının .

6. Fotoğrafı tam karşıdan gördüğünüz gibi çekmeyin . Biraz inceleyip sağdan/soldan/aşağıdan/köşeden değişik bir açı bulun . Derinlik nasıl yaratılır öğrenin .

7. Ters ışıkta yani arka plan çok aydınlık olduğunda siluet harici mümkünse fotoğraf çekmeyin - çekecekseniz pozlamada zorlanacağınızı bilin . Yüzlerin parlak ışık sebebiyle karanlık kaldığı fotoğraflarla vakit harcamayın .

8. Çoğu DSLR'de olan "highlights" özelliğini kullanarak aydınlık noktalarda ışığı patlatmamaya gayret edin. Işığın patladığı fotoğrafları eleyin.

9. Beğenmediğiniz , hatalı fotoğrafları makinanızın üzerinde silin - o minik ekranda bile kötü gözüküyorsa PC ekranında hiç şansı yok .

10. Pozometresiz , sadece ışığa bakarak kafanızdan pozlama yapabilmeyi - "güneşli f16" kuralını öğrenin . İlerde manuel pozlama alışkanlığı edindiğinizde vakit kazandırır .

11. Gözlerin kapalı , yüzlerin titremiş olduğu veya flu portre fotoğraflarını anında silin .

12. En iyi görüntü kalitesi için mümkün olan en düşük ISO'yu tercih edin . Noise/gren hayranlığınız varsa sonradan eklersiniz ama tersi mümkün değil .

13. ISO 400 ve üzerinde akşam/gece uzun pozlamaları yapmayın ; ISO 800/1600 kullanacağınıza hiç çekmeyin daha iyi . Tripodunuz yoksa bile ISO'yu makul seviyelere indirmenizi sağlayacak mutlaka bir yerde makinayı dayayabileceğiniz, sabitleyeceğiniz bir direk,bank,çöp kutusu,iskele babası ,araba kaportası,sokak tabelası vardır . Perde hızınızın kazandıracağı 1 stop , ISO'nuzu yarıya , 2 stop 1/4 seviyeye indirir .

14. f16 ve üzeri diyaframları tercih etmeyin . 15-18 Megapixelde çektiğiniz fotoğraflar , kısık diyaframlarda optik kanunlar sebeiyle 1-3 Mp kalitesine düşer .

15. Lensinizin en açık diyaframını sadece mecbur olduğunuzda veya alan sığlığı gerektiğinde kullanın - ideal diyaframın 1.5-2 stop yukarıda olduğunu her zaman kullanamasanız bile bilin .

16. Lenslerin en keskin noktasının ortada olduğunu bilin . En açık diyaframlarda kenar ve köşelerde alınan netlik, merkezin %30-40 altında olabilir.

17. Elinizin titreme limitlerini , yani titretmeden fotoğraf çekebileceğiniz perde hızlarını deneyerek öğrenin ( lense-fokal uzunluğa göre ).Anlamak için fotoğraflarınıza 1:1 boyutlarda bakın.

18. Aşağı yukarı hangi perde hızlarının hangi hareketli durumlar için yeterli olduğunu bilin ( yürüyen insan / koşan atlet / yarış arabası / uçan kuş )

19. ISO/diyafram/perde hızı bağlantılarını ve birbirlerine etkilerini öğrenin . Birbirinin tersi işlemleri yapmayın - mesela bir yandan diyaframı kısarken öte yandan ISO'yu yükseltmeyin .

20. Auto ISO'nun çalışma mantığını öğrenin . Nikon DSLR kullanıyorsanız , Auto ISO'da MANUEL çekimde bile ISO'nun kendiliğinden yükseleceğini bilin.

21. Tam otomatik modları kullanmayın - aylar geçer yerinizde sayarsınız . Ya perde hızını , ya diyaframı kendiniz seçin .

22. İlk başlarda beyaz ayarı ayarlarıyla vakit kaybetmeyin - makina Auto WB'de çoğu zaman sizden daha başarılı seçimler yapar .

23. Kadrajda objeleri ortalamayın . 1/3'ler , altın nokta kurallarını okuyun , bilin - her zaman uygulamak zorunda olmasanız bile ...

24. Fokusu ilgi odağınız üzerine yapmayı unutmayın , makinanıza istediğiniz yere fokusu yaptırabilmeyi bilin . Alan derinliğinin ne olduğunu , hangi 3 kritere bağlı olduğunu , nasıl yapıldığını öğrenin .

25. DSLR'lerde en basit sanılan fakat en kompleks konulardan biri otofokus alan seçenekleri ve otofokus çekim modlarıdır . Makinanızın hangi kombinasyonda ( zorlarsanız 8-10 tane çıkar ) ne şekilde fokus yaptığını ( veya yapmadan çektiğini ) kavrayın .

26. Makinanızı alırken aynı anda kit/standart zoom'dan başka bir objektif almayın - bir kaç hafta sabredin . Kit lens bana yetmiyor - en az 6 ay - demeyin .

27. Makina üzerindeki konrast/ vivid/ keskinlik ayarlarında aşırıya kaçmayın - ISO 100'de bile gürültü/gren görmeye başlarsınız .

28. Kadraj eğriliğine çekim anında dikkat etmeyi unutmayın .

29. Makinanızın üzerindeki her düğmenin , menüsündeki her ayarın bir sebebi vardır . Kullanın / kullanmayın , makinanızı alır almaz çözebildiğiniz kadarını çözün ; anlamadıklarınıza bilginiz/yeteneğiniz artınca bir süre sonra geri dönün .

30. Bir gece önce veya bir fotoğraf için yapılıp unutulan pozlama telafisi , ISO , beyaz ayarlarına dikkat edin - tüm çektiklerinizi mahvetmesin .

31. Makinanızın kendi flashıyla çekilmiş fotoğrafları lütfen NF'a eklemeyin .

32. PC'de düzeltebileceğiniz yanlış pozlamaların bir limiti olduğunu , 1/2 stopdan fazla ışık patlamalarının kurtarılamayacağını bilin.

33. Her gördüğünüz canlı renklerdeki , cam gibi net fotoğraflara Photoshop damgası yapıştırıp , kendinizinkilere bahane bulmayın . Sadece doğru ışıkta doğru pozlanmış olabilirler .


Aklıma geldikçe eklemeler yapabilirim ; gelecek tavsiyelere ve tabi ki düzeltmelere / itirazlara da açığım .


#paperman' tarafından 11.04.2012 20:18:18 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 9 Ocak 2011, 09:02 - İp: 96.***.**5.17
Cevapla
paperman
paperman
üye
(Amatör)
Yurtdışı

Öncelikle mesele güneşli f16 kuralını bilmek değil ... O kuralı bilmenin zamanla , havaya bakarak gözle pozlama belirleyebilme yeteneğine getirmesi.

Havaya şöyle bir bakıp pozlama tahmini yapabilmenin yararlarını yazmaya kalksam , bir kaç cümleyle/paragrafla işin içinden çıkmam mümkün değil . 1-2 sayfa yazarsam da sonuçta kimse anlamayacak - eski filmli zamanlardan kalanların dışında . O yüzden hiç girişmemek en iyisi . Yine de 1-2 not :

Makinanızın pozlamada yanılabileceği durumlarda , gözünüz yanılmaz diyebilirim. ( Bunu da örneklerle anlatmak bir kaç paragraf )

Makinanızın seçtiği anormal/yanlış değerlerin farkına varabilirsiniz de diyebilirim . Mesela güneşli bir havada makinanızın 1/125 -1/250 yerine seçtiği 1/4000 - f 16 değerinde bir bit yeniği olduğunu - mesela ISO'yu 1600 gibi yüksek ayarda unuttuğunuzu anlayabilirsiniz . Veya pozlama telafisinin önceki çekimlerden ( + ) ayarda kaldığını ...

Fotoğraf incelemeye / okumaya meraklıysanız , gördüğünüz pozlama değerinden çekim anındaki ışık şartlarını / aydınlığı/karanlığı tahmin edebilirsiniz . Çok aydınlık gözüken ama 1/30 f2.8'de çekilmiş fotoğrafın aslında bayağı kıt bir ışıkta çekildiğini anlayabilirsiniz . Gece fotoğrafı gibi gözüken ama 1/500 f16 değerine sahip fotoğrafın aslında gündüz çekilp sonradan karartıldığını kestirebilirsiniz.

Özetle , ben yazdıkça , bu kuralı hiç bilmeyenler kaybolup gidecek .... En iyisi bu kuralı bilseniz iyi olur - ister kullanın ister kullanmayın deyip, keseyim .

----------

1:1'den kastım dediğiniz gibi tam boy büyütüp bakmanız , yani fotoğrafın 1 pixelini , PC ekranınızın 1 pixelinde görmeniz. ( 5000 pixel boyundaki fotoğrafın , 1280 pixel PC ekranında ancak 1/4'ü filan gözükmeli ) . Çoğu fotoğraf programında 1:1 düğmesi var .

------------

1.5-2 stop demek , f1.5-f2 demek değil .

1/30 , 1/60 , 1/125 , 1/250 ..... Bunlar perde hızları - her birinin arası 1 stop .

f2 , f2.8 , f4 , f5.6 , f8 , f11 ... Bunlar diyafram açıklıkları , bunların da arası 1 stop .

ISO 100 , ISO 200 , ISO 400 , ISO 800 .... Bunlar ışığa hassasiyet , bunların da arası 1 stop .

Bunlardan herhangi biri , bir üst/alt değere alındığında , pozlama 1 stop değişir.


 

Tarih: 14 Nisan 2011, 11:22 - İp: 96.***.**4.180
serbaba
serbaba
üye
(Amatör)
Balıkesir


çok yerinde açıklamalarla bizleri bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. saygılar.

 

Tarih: 14 Nisan 2011, 13:58 - İp: 94.***.**1.13
ertugrulkoca
ertugrulkoca
üye
(Amatör)
Yurtdışı

degerli bilgilriniz
ve sarfettiginiz emek icin
cok tesekkür edeyorum
selam ve saygilarimla...

 

Tarih: 18 Nisan 2011, 05:03 - İp: 84.***.**8.131
mccoy35
mccoy35
üye
(Amatör)
İzmir

Çok güzel hazırlanmış bir yazı sık kullanılanlara ekledim fırsat buldukça uygulamalarda deniyeceğim

 

Tarih: 24 Mayıs 2011, 17:31 - İp: 81.***.**1.88
fundau
fundau
üye
(Amatör)
Ankara

ne kadar guzel anlatmıssınız benim gibi yeni baslayanlar icin cok gerekli bilgiler vakit ayırıp bu yazıyı yazdıgınız icin tesekkurler

 

Tarih: 24 Mayıs 2011, 23:15 - İp: 88.***.**4.196
zeynodeniz
zeynodeniz
üye
(Meraklı)
Ankara

Benim gibi meraklı olup, fotoğraf hakkında hiçbir teorik bilgisi olamayanlar için bulunmaz bir kaynak olmuş. Elinize sağlık. Bir şeyler öğrendikçe dönüp tekrar okuyacağım. Bir acemi olarak "Saçınızı başınızı yoldurtmamak" için çok çalışacağım Teşekkürler.

 

Tarih: 20 Haziran 2011, 21:21 - İp: 65.***.**4.79
yb007
yb007
üye
(Meraklı)
Samsun

Güzelmiş tavsiyelerini deneme yanılma yönteminde şimdiden kullanmaya başladım. Paylaşımlarının devamını bekliyoruz.

 

Tarih: 21 Haziran 2011, 23:01 - İp: 176.***.**0.125
youngphotogr
youngphotogr
üye
(Meraklı)
Uşak

merhaba abi öncelikle yazdığınız yazılar için teşekkür ediyorum bende yeni yeni fotoğrafçılık merakı başladı bnm gibi ilk başlayanlar için ne tür makinalar önerirsiniz ne yapmam gerekir ?

 

Tarih: 24 Haziran 2011, 13:02 - İp: 212.***.**5.6
oaa01
oaa01
üye
(Amatör)
İstanbul

emeğinize sağlık, güzel öğütler.

 

Tarih: 12 Temmuz 2011, 22:19 - İp: 212.***.**1.66
fhotograpix
fhotograpix
üye
(Meraklı)
İzmir

teşekkürler

 

Tarih: 16 Temmuz 2011, 15:48 - İp: 88.***.**3.185
Sayfa(lar): 1 |...| 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | ...| 22

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
elif.nur.ozer
1
638
05 May. 2019, 15:48
mete007
miratcenk
0
414
24 Nis. 2019, 22:41
miratcenk
ahmet4137
1
1177
13 Eki. 2018, 16:58
ikincisahip
sh7rk
3
3203
22 Eyl. 2018, 01:01
the_photgrpher
turk video
2
2684
02 May. 2018, 14:33
turk video
prodersler
0
566
05 Nis. 2018, 12:34
zbkdygn
Düğün Hikayesi
» Fotoğrafça
Mf Lensleri Kullanmak - Lens Conver
fm19[B]Lens Converter nedir?[/B]      Her SLR ve DSLR makine kendisi için uygun bayonetli lensleri kullanabilir. Farklı bir lensi takabilmek için mutlaka dönüştürücü (converter) kullanmanız gerekmektedir. Bunun için metalden imal edilmiş özel aparatlara Lens Converter denilmektedir. ...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
yasarsah, ysosayajoaq, (2)