paperman
paperman
üye
(Amatör)
Yurtdışı

Yeni Fotoğrafçıya Ağabey Tavsiyeleri

2 yılda 1100 kadar yorum yapmışım ; 200-300 tanesi tahminimce beğeni , 800-900 tanesi acemilere yaptığım eleştirilerdir . Dönüp baksam , tüm yazdıklarım belki 10 maddenin etrafında döner, dolaşır .

Artık okurlar mı bilmem ama yeni makina almış , fotoğrafçılığa dün başlamış olanlara bir topik altına sıralayayım dedim şu 2 yıl boyunca yaptığım düzeltmeleri - üzerine bir takım tavsiyelerle . Hepsine ayrı ayrı , gördüğünüz her fotoğraf kitabında değinildiğine eminim . Sırasını dikkate almayın - aklıma geldiği şekilde yazıyorum . Numaralar , gerekirse referans olsun diye .

Biraz yol alındıktan sonra yazdıklarımın bir kısmı geçersiz / gereksiz olacaktır . Amaç biraz da NetFotoğraf galerisine eklenen fotoğraflarda kaliteyi arttırmak / çıtayı yükseltmek - malum bol miktarda saç baş yolduracak kalitede fotoğraf ekleniyor .


1. Her gördüğünüz şeyin fotoğrafını çekmeyin . Boşverin kedileri, köpekleri, arabanızı ,balkondaki saksıyı, aynadan kendi portrenizi ....

2. Kadraj kalabalıklığından kaçının , mümkün olan en sade kadrajı - en az obje kapsayanı - kurun .

3. Kalabalık insan grubu fotoğrafları çekmeyin . Bir kaç kişiden fazlası dikkati / konuyu dağıtır , temayla bağlantı kurulması zorlaşır .

4. Daha işin en başında zorlama kadrajlara / kurgulara / abstract fotograflara kafa patlatmayın , ortaya sanat eseri çıkartmaya çalışmayın . Temel tekniğinizi oturtacak çekimler üzerinde durun .

5. Işığın dengeli olduğu kadrajları bulun ve kurun . Gölge/güneş karışımları , aydınlık ve karanlık kısımların ışık değerinin ortalamadan 2-3 f-stoptan uzak olduğu kadrajlardan kaçının .

6. Fotoğrafı tam karşıdan gördüğünüz gibi çekmeyin . Biraz inceleyip sağdan/soldan/aşağıdan/köşeden değişik bir açı bulun . Derinlik nasıl yaratılır öğrenin .

7. Ters ışıkta yani arka plan çok aydınlık olduğunda siluet harici mümkünse fotoğraf çekmeyin - çekecekseniz pozlamada zorlanacağınızı bilin . Yüzlerin parlak ışık sebebiyle karanlık kaldığı fotoğraflarla vakit harcamayın .

8. Çoğu DSLR'de olan "highlights" özelliğini kullanarak aydınlık noktalarda ışığı patlatmamaya gayret edin. Işığın patladığı fotoğrafları eleyin.

9. Beğenmediğiniz , hatalı fotoğrafları makinanızın üzerinde silin - o minik ekranda bile kötü gözüküyorsa PC ekranında hiç şansı yok .

10. Pozometresiz , sadece ışığa bakarak kafanızdan pozlama yapabilmeyi - "güneşli f16" kuralını öğrenin . İlerde manuel pozlama alışkanlığı edindiğinizde vakit kazandırır .

11. Gözlerin kapalı , yüzlerin titremiş olduğu veya flu portre fotoğraflarını anında silin .

12. En iyi görüntü kalitesi için mümkün olan en düşük ISO'yu tercih edin . Noise/gren hayranlığınız varsa sonradan eklersiniz ama tersi mümkün değil .

13. ISO 400 ve üzerinde akşam/gece uzun pozlamaları yapmayın ; ISO 800/1600 kullanacağınıza hiç çekmeyin daha iyi . Tripodunuz yoksa bile ISO'yu makul seviyelere indirmenizi sağlayacak mutlaka bir yerde makinayı dayayabileceğiniz, sabitleyeceğiniz bir direk,bank,çöp kutusu,iskele babası ,araba kaportası,sokak tabelası vardır . Perde hızınızın kazandıracağı 1 stop , ISO'nuzu yarıya , 2 stop 1/4 seviyeye indirir .

14. f16 ve üzeri diyaframları tercih etmeyin . 15-18 Megapixelde çektiğiniz fotoğraflar , kısık diyaframlarda optik kanunlar sebeiyle 1-3 Mp kalitesine düşer .

15. Lensinizin en açık diyaframını sadece mecbur olduğunuzda veya alan sığlığı gerektiğinde kullanın - ideal diyaframın 1.5-2 stop yukarıda olduğunu her zaman kullanamasanız bile bilin .

16. Lenslerin en keskin noktasının ortada olduğunu bilin . En açık diyaframlarda kenar ve köşelerde alınan netlik, merkezin %30-40 altında olabilir.

17. Elinizin titreme limitlerini , yani titretmeden fotoğraf çekebileceğiniz perde hızlarını deneyerek öğrenin ( lense-fokal uzunluğa göre ).Anlamak için fotoğraflarınıza 1:1 boyutlarda bakın.

18. Aşağı yukarı hangi perde hızlarının hangi hareketli durumlar için yeterli olduğunu bilin ( yürüyen insan / koşan atlet / yarış arabası / uçan kuş )

19. ISO/diyafram/perde hızı bağlantılarını ve birbirlerine etkilerini öğrenin . Birbirinin tersi işlemleri yapmayın - mesela bir yandan diyaframı kısarken öte yandan ISO'yu yükseltmeyin .

20. Auto ISO'nun çalışma mantığını öğrenin . Nikon DSLR kullanıyorsanız , Auto ISO'da MANUEL çekimde bile ISO'nun kendiliğinden yükseleceğini bilin.

21. Tam otomatik modları kullanmayın - aylar geçer yerinizde sayarsınız . Ya perde hızını , ya diyaframı kendiniz seçin .

22. İlk başlarda beyaz ayarı ayarlarıyla vakit kaybetmeyin - makina Auto WB'de çoğu zaman sizden daha başarılı seçimler yapar .

23. Kadrajda objeleri ortalamayın . 1/3'ler , altın nokta kurallarını okuyun , bilin - her zaman uygulamak zorunda olmasanız bile ...

24. Fokusu ilgi odağınız üzerine yapmayı unutmayın , makinanıza istediğiniz yere fokusu yaptırabilmeyi bilin . Alan derinliğinin ne olduğunu , hangi 3 kritere bağlı olduğunu , nasıl yapıldığını öğrenin .

25. DSLR'lerde en basit sanılan fakat en kompleks konulardan biri otofokus alan seçenekleri ve otofokus çekim modlarıdır . Makinanızın hangi kombinasyonda ( zorlarsanız 8-10 tane çıkar ) ne şekilde fokus yaptığını ( veya yapmadan çektiğini ) kavrayın .

26. Makinanızı alırken aynı anda kit/standart zoom'dan başka bir objektif almayın - bir kaç hafta sabredin . Kit lens bana yetmiyor - en az 6 ay - demeyin .

27. Makina üzerindeki konrast/ vivid/ keskinlik ayarlarında aşırıya kaçmayın - ISO 100'de bile gürültü/gren görmeye başlarsınız .

28. Kadraj eğriliğine çekim anında dikkat etmeyi unutmayın .

29. Makinanızın üzerindeki her düğmenin , menüsündeki her ayarın bir sebebi vardır . Kullanın / kullanmayın , makinanızı alır almaz çözebildiğiniz kadarını çözün ; anlamadıklarınıza bilginiz/yeteneğiniz artınca bir süre sonra geri dönün .

30. Bir gece önce veya bir fotoğraf için yapılıp unutulan pozlama telafisi , ISO , beyaz ayarlarına dikkat edin - tüm çektiklerinizi mahvetmesin .

31. Makinanızın kendi flashıyla çekilmiş fotoğrafları lütfen NF'a eklemeyin .

32. PC'de düzeltebileceğiniz yanlış pozlamaların bir limiti olduğunu , 1/2 stopdan fazla ışık patlamalarının kurtarılamayacağını bilin.

33. Her gördüğünüz canlı renklerdeki , cam gibi net fotoğraflara Photoshop damgası yapıştırıp , kendinizinkilere bahane bulmayın . Sadece doğru ışıkta doğru pozlanmış olabilirler .


Aklıma geldikçe eklemeler yapabilirim ; gelecek tavsiyelere ve tabi ki düzeltmelere / itirazlara da açığım .


#paperman' tarafından 11.04.2012 20:18:18 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 9 Ocak 2011, 09:02 - İp: 96.***.**5.17
Cevapla
iirrffaann
iirrffaann
üye
(Amatör)
İstanbul

Paperman kardeş bu sitede bir - iki aydır dolaşıyorum. 2 ay önce Dslr canon 550d almaya karar verdim ve dün aldım 18-55mm 5-mm ve 75-300mm lens ile. ' aydır çok fazla araştırma yaptım ve herşeyi öğrendim. günde 3-4 saat siteden çıkmadım diyebilirim . bunları öğrenmemde en çok forum açarak sorduğum sorular ve senin bu yazın yardımcı oldu. ama 31. madden dikkatimi çekti. makinenin kendi flaşıyla harici flaşlar arasında çok büyük bir fark olmadığını düşünüyorum (herkezin dediği şu güzel fotoğraf makineye değil çekene bağlıdır sözü gibi). Sİtede dolaşırken hep şu tür sorualrla karşılaşıyorum "500D ile 5d mark 2 arasindaki farklar nedir, hangisini alsam daha iyi resim çekerim" ama hepsinin cevabında az önce söylediğim sözü görüyorum. bu flaş olayı da bunun gibi birşey. bence 31. maddeniz pek doğru değil (ama yinede haklısınız lütfen dahili flaşla harici flaş aynı kaliteyi veriyor demek isteğimi düşünmeyin). flaşı doğru kullanıp patlatmadığımız sörece iyi bir flaş gibi iş göremezmi ? yada resmi bermatmı ediyor ki siz 31. maddeyi yazdınız.
Ama usta olduğunuz çok belli size bu konuda çok saygı duyuyorum. Sadece görüşümü söyledim. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.
Saygılar...

 

Tarih: 17 Temmuz 2011, 14:19 - İp: 46.***.**4.182
paperman
paperman
üye
(Amatör)
Yurtdışı

O maddeyi eklememin sebebi siteye eklenen fotoğrafların kalitesi ile ilgili . Makinaların kendi flashı çok kısıtlı - deneyip görmüşsünüzdür . Aile, anı , çocuk , topluca yemek ,evcil hayvan vs filan çekerken işe yarıyor ama kadrajıyla, pozlamasıyla, tonlarıyla eklemeye değecek kalitede fotoğraflara yetmiyor ( benim görüşüm ) . Çekmesine tabi çekin ; sadece NF'ye yüklemeye gerek yok diyorum .

 

Tarih: 17 Temmuz 2011, 19:21 - İp: 96.***.**4.180
admaydn
admaydn
üye
(Stüdyo Fotoğrafçısı)
Ankara

 

Tarih: 26 Temmuz 2011, 12:01 - İp: 81.***.**4.104
mahmutm.
mahmutm.
üye
(Doğa Fotoğrafçısı)
Muğla

Paperman ustam şu madde hakkında bir sorum olacak

"23. Kadrajda objeleri ortalamayın . 1/3'ler , altın nokta kurallarını okuyun , bilin - her zaman uygulamak zorunda olmasanız bile ... "

Bu madde çok kafama takıldı sanki uygulamayınca fotoğrafın hiç değeri yokmuş gibi geliyor :/ Biraz bir şeyler yazar mısınız?

#mahmutm.' tarafından 29.07.2011 23:33:45 tarihinde düzenlendi.

 

Tarih: 29 Temmuz 2011, 22:23 - İp: 46.***.**8.27
paperman
paperman
üye
(Amatör)
Yurtdışı

Kuralı biliyorsanız ve fotoğraflara da yakıştığını düşünüyoranız ( ki doğrusu da o ) , daha ne yazayım ? Kuralın ne olduğunu bilin ama katı bir şekilde bağlı kalmasanız da olur diyorum - bazı kadrajlarda 1/3'leri kurmak zor olabilir veya denk gelmeyebilir ( yansıma fotoğrafları , dik yüksek yapıların/ağaçların olduğu fotoğraflar mesela )

 

Tarih: 30 Temmuz 2011, 08:54 - İp: 96.***.**4.180
mahmutm.
mahmutm.
üye
(Doğa Fotoğrafçısı)
Muğla

Cevap için çok teşekkür ederim

 

Tarih: 30 Temmuz 2011, 14:01 - İp: 46.***.**3.180
2m3
2m3
üye
(Amatör)
Çanakkale

teşekkürler gerçekten çok iyi noktalar bunlar hele ki yeni başlayanlar için çok önemli noktalar... emeğinize sağlık

 

Tarih: 31 Temmuz 2011, 23:34 - İp: 85.***.**2.169
ozgurkarli
ozgurkarli
üye
(Amatör)
Kocaeli

sizin gibi bu işe gönül veren abilerimiz oldukça fotoğrafçılık çok iyi yerlere gelecektir yorum ve yazılarınız için teşekkürler

 

Tarih: 5 Ağustos 2011, 09:36 - İp: 85.***.**2.209
erkansen
erkansen
üye
(Amatör)
İstanbul

Tek kelimeyle şahane bir yazı..ellerinize sağlık..

 

Tarih: 7 Ağustos 2011, 00:35 - İp: 188.***.**0.123
fotoyemre
fotoyemre
üye
(Amatör)
Ankara

ellerinize sağlık !!

 

Tarih: 8 Ağustos 2011, 14:12 - İp: 88.***.**6.230
Sayfa(lar): 1 |...| 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | ...| 22

İlgili Olabilecek Konular
Gönderen
Cevap
Okunma
Son Gönderim
elif.nur.ozer
1
638
05 May. 2019, 15:48
mete007
miratcenk
0
414
24 Nis. 2019, 22:41
miratcenk
ahmet4137
1
1177
13 Eki. 2018, 16:58
ikincisahip
sh7rk
3
3203
22 Eyl. 2018, 01:01
the_photgrpher
turk video
2
2684
02 May. 2018, 14:33
turk video
prodersler
0
565
05 Nis. 2018, 12:34
zbkdygn
Düğün Hikayesi
» Fotoğrafça
Mf Lensleri Kullanmak - Lens Conver
fm19[B]Lens Converter nedir?[/B]      Her SLR ve DSLR makine kendisi için uygun bayonetli lensleri kullanabilir. Farklı bir lensi takabilmek için mutlaka dönüştürücü (converter) kullanmanız gerekmektedir. Bunun için metalden imal edilmiş özel aparatlara Lens Converter denilmektedir. ...
Devamı »
» Bizi Takip Edin!
Aktif Üye / Ziyaretçi
yasarsah, ysosayajoaq, (2)