zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Çektiğim Fotoğraflar Filmde Görünmüyor.

Geçenlerde ilk analog makinamı aldım ve ilk filmimi de bitirdim. Filmi banyoya vermiştim, geri almaya gittim ve çıkartacağım fotoğrafları seçecektim. Ama filmin yarısı boştu. Adam çekmemişsin dedi. Ama ben çekmiştim Bir sürü fotoğraf çekmiştim ama çoğu filmde görünmüyordu. Şimdi yeni bir film daha aldım ve çekmeye devam ediyorum. Neye ya da nelere dikkat etmeliyim? Çektiğim fotoğraflar neden görünmüyor?

Tarih: 10 Ekim 2011, 09:17 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kty,

Muhtemelen pozometre "EV" (Exposure Value) cinsinden bir değer gösterecek, sonuçta yine formülü kullanmak zorunda kalacak.

Tarih: 16 Ekim 2011, 01:09 - İp: 88.***.**3.224
kty
kty (üye)
Yurtdışı / Firma

Çoğu Pozometre hem EV hem de o EV'ın diyafram-perde hızı kombinasyonunu gösteriyor.
Gossen Lunasix serisi mesela. F modeli oldukça ucuz. Hem de ömürlük...

Tarih: 16 Ekim 2011, 20:49 - İp: 46.***.**0.183
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Yine hüsrana uğradım

Şöyle bi durum var, filmde görünen son kare bi vosvos fotoğrafı. Son poz o. Ama ben ondan sonra da çok çekmiştim. Yani makina poz bittiği halde filmi sarmış, çektim, perde kapanıp açılıyodu yani deklanşöre basınca. Ama poz bitmiş o sıra ben farkında değilim. Bu nasıl oldu anlamadım. Şimdiki filmimde her fotoğrafı çektikten sonra küçük bir kağıda çentik atıyorum kaç poz harcadığımı bileyim diye. Makinanın kendi gösterge şeyi bozuk da.

Sizin formülleri de not aldım antika, çok teşekkür ederim tekrar.

Yalnız bişey takıldı kafama onu sormak istiyorum. Diyelim ben gölgedeyim, ama fotoğrafını çekeceğim yer güneşli, gölge kenarları sert. Bu durumda gölge için uygun ayarları mı yapacağım yoksa güneşli hava için mi.

Tarih: 17 Ekim 2011, 08:48 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Konunun üzerine düşen ışık esas alınır.

Bu durumda gölgede oturup dışarıyı çekiyorsan, dışarıdaki ışık vaziyeti neyse ona göre ayar yapılır.

Tarih: 17 Ekim 2011, 10:52 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Teşekkür ederim. Peki diyelim gölge kenarları bulanık, güneş batıyor. Ben güneşe karşı çekim yapacağım. Yani güneşin batışını çekeceğim. O zaman?

Tarih: 17 Ekim 2011, 10:59 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Kadraja bir ışık kaynağı (bu örnekte bu güneş oluyor) girerse işler karışır.

1. Kadrajdaki ışık kaynağı (ters ışık da denir) çok yüksek kontrasta sebep olur ve çok yüksek kontrastta doğru pozlama diye birşey yoktur. Kadrajın neresinin doğru pozlanacağına fotografçı karar vermelidir. (Güneşin önündeki İstanbul silüetinidaki ayrıntılar önemliyse, gökyüzünün bembeyaz olması isteniyorsa diaframı açıp, perdeyi yavaşlatılır, İstanbul silüetinin koyu gölge, güneşin ise ateş topu olması isteniyorsa tam tersi yapılır)

2. Yılın her bir günbatımının her bir saniyesinin ayrı bir ışık değeri vardır, anlık ölçüm yapmadan ezbere karar vermek zordur. Mesela ben kendi pozometreli makinamda bir günbatımınından 5 dakika önce ölçüp ISO100 F8 1/500sn iyi derim, siz gidersiniz başka bir mevsimde, başka bir hava koşulunda, gün batımından 6 dakika önce bu değerle çekim yaparsınız, tutturamazsınız.

Siz en iyisi bu Zenit sevdasından vazgeçin kendinize Canon, Nikon, Miolta veya Pentañ markalı 1985lerden sonra üretilmiş, üzerinde P, A (Av), S (Tv), M modları olan, AFli, mümkünse kendinden flaşlı makina alın. Bu makinalar hem daima doğru pozlarlar hem de çalışma açısından çok güvenilirdirler.

Hepsini de 2.el aldığım Minolta dynax/maxxum 404, Minolta dynax/maxxum 505, Canon EOS 850 makinalarla onlarca makara çektim, benim fahiş kullanıcı hatalarım dışında bir karecik bile fire vermişlerdir.

İtiraf edeyim, 10 küsür sene evvel Canon EOS 850'in (1988 model) çalışmakta olan perdesinin arasına parmak atacak kadar aptalca ve cahilce eziyetler ettiğim halde makina hala çalışmaya devam ediyor. (perde yaprakları birbirine girdi ama 15-20 kere filmsiz çekim yapınca perde kendini toparladı, şanslıymışım) Minolta filmli makinaları son birkaç senede edindim, onlara böyle işkence etmeyecek kadar aklım başıma gelmişti, muhtemelen onlar 1980lerde üretilen ilk AF makinalar kadar işkenceye dayanıklı değildir ama normal kullanımda daha 10 yıllarca çalışacaklarmış gibi gözüküyorlar.

Tarih: 17 Ekim 2011, 16:16 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Ben de onu soracaktım size, yeni bir başlık açmak istemedim başka başlığa yorum attım ama cevap gelmedi.
Bi makina var, minolta dynax 7000i, objektifi kendi orjinal objektifi (minolta) 35-105mm f:3,5-4,5. Fiyatı 100 lira.
Almalı mıyım? Kullanımı nasıl?
Zenitle bitirdiğim ikinci filmin sonuçları da kötü olunca baya canım sıkıldı, minoltada sıkıntı yaşamam galiba?

#zeze-0' tarafından 17.10.2011 16:26:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2011, 16:25 - İp: 212.***.**6.206
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Bir de 79 liraya Minolta Dynax 300si var. Lensi 70mm. Ne dersiniz?

Tarih: 17 Ekim 2011, 16:39 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Makinalar SAĞLAMsa bu fiyata iyidir.

Tarih: 17 Ekim 2011, 17:02 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Hangisi peki?
Dynax 7000i? Dynax 300si?

Tarih: 17 Ekim 2011, 17:04 - İp: 212.***.**6.206