zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Çektiğim Fotoğraflar Filmde Görünmüyor.

Geçenlerde ilk analog makinamı aldım ve ilk filmimi de bitirdim. Filmi banyoya vermiştim, geri almaya gittim ve çıkartacağım fotoğrafları seçecektim. Ama filmin yarısı boştu. Adam çekmemişsin dedi. Ama ben çekmiştim Bir sürü fotoğraf çekmiştim ama çoğu filmde görünmüyordu. Şimdi yeni bir film daha aldım ve çekmeye devam ediyorum. Neye ya da nelere dikkat etmeliyim? Çektiğim fotoğraflar neden görünmüyor?

Tarih: 10 Ekim 2011, 09:17 - İp: 212.***.**6.206
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Çok muhtemel antika'nın dediği gibi hatalı pozlamadan kaynaklanıyordur. Küçük bir ihtimal de olsa belki perde arada bir açılmıyor olabilir mi? Makinenizin ne olduğunu söyleseydiniz daha rahat yorum yapabilirdik. Kumaş perdeli mi, metal perdeli mi, leaf shutter mı?

Ama yine de muhtemelen pozlama hatasıdır.

Tarih: 10 Ekim 2011, 13:37 - İp: 195.***.**4.6
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

zenit-e, kumaş perdeli.
yüksek ışıkta diyaframı kaça almalıyım?
enstantane 125 ayarındaydı, diyafram 8.
yani yüksek ışıkta çekim yaparken.

Tarih: 10 Ekim 2011, 13:53 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Perde aradabir tutukluk yapabileceği gibi bir diğer olağan şüpheli de diaframdır, o da tutukluk yapıyor olabilir. Gerçi sisteme bağlı olarak diaframın açılmaması şeklinde bir tutukluk M42 sistemde koyu vizör olarak hemen ele verirdi. Kapanmayan bir diafram ise fazla pozlama olarak kendini belli ederdi.

Diafram testi de perde testi de kolay. Makina boşken yani içinde film yokken arka kapak açılır, 1/15, 1/30, 1/60, 1/125 ve 1/125 değerleriyle çekim yaplır. Çekim esnasında arkadan bakınca yuvarlak lensten geçen ışığın dolunay gibi görünmesi gerekir. Diafram kısıldıkça bu yuvarlağın küçülmesi, diafram açıldıkça yuvarlağın büyümesi beklenir. Diafram değri küçüldükçe mesela F2.0, yuvarlak büyür, değer büyüdükçe mesela F8.0, yuvarlak küçülür.

Zenit-E hem fabrika çıkış kalitesi hem de en az 20-25 yaşında olması sebebiyle en güvenilmez makinalardan birisidir. 1990larda üretilmiş Canon, Nikon, Minolta ve Pentax makinalar bu kadar ucuzlamışken Zenit işine girmek bana pek akıl karı gelmiryor. Elde ataden dededen kalma bir tane varsa orası başka.

Herşeye rağmen ben bir numaralı şüphelinin kullanıcı olduğunu düşünüyorum. Madem Zenit gibi bir makina seçti, o zaman Sunny 16 (veya Güneşli 16) kuralını öğrenerek işe başlamalıydı.

Tarih: 10 Ekim 2011, 14:28 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

şimdiki film bittiğinde de aynı sıkıntı olursa diyafram ve perde testini yaparım.
zeniti sadece analog makina istediğim için aldım. 50 liraya helios 50mm lensli zenit-e bulmuşken kaçırmak istemedim. kasım'da da minolta dynax 7000i alıcam.
ondan sonra dijital.
benim teknik bilgim yok, ama bu işten çok zevk alıyorum.
teknik bilgiyi de edinirsem güzel olacak.
teşekkür ederim ilginize.

Tarih: 10 Ekim 2011, 14:40 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Sanırım Zenit'in flaş sync hızı 1/30 sn. bu durumda özellikle 1/60, 1/125 veya 1/250 gibi hızlarda açık diaframda (F2.0) yuvarlak tam yuvarlak olarak gözükmelidir. Sağı yada solu kırpık olmamalı.

Tarih: 10 Ekim 2011, 15:06 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

ben gölgede enstantane 60, diyafram 5.6 ayarında çektim hep. güneşte de enstantane 125 diyafram 8 olarak.
yalnız şeyi anlamadım, 2'deyken diyafram kapalı oluyor, yani o yaprak gibi kapanıyor işte. siz, 2'ye açık diyafram diyorsunuz :/
bana en açık 16, en kapalı 2 gibi geliyor.
ama 16'da en az ışığı, 2'de en fazla ışığı alıyormuş.
bu ilişkiyi de kavrayamadım.

#zeze-0' tarafından 10.10.2011 15:17:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 10 Ekim 2011, 15:16 - İp: 212.***.**6.206
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Konudaki tüm mesajları okuyamadım ama, filmin bir yerinden sonrası hiç pozlanmamış gibiyse, bir noktadan sonra film sar(a)mamış olabilir mi? zeze-0 da makine 36. pozu bitirdi diye filmi geri sarıp banyoya vermiş olabilir mi? Sadece tahmin.

Tarih: 10 Ekim 2011, 21:18 - İp: 212.***.**5.41
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Fılm sarmıyorsa pozlamamaya başladığından bir önceki karenin üstüste çekmekten yanmış (simsiyah) olması gerekir. Bir de kurma kolunu çekerken soldaki makaranın ( filmi çıkarmadan önce kartuşun içine geri sardığınız üzerinde manivela olan ) hareket ETMEMESİ gerekir. Dahası film sarmıyorsa film asla bitmez yani kurma kolu sonsuza kadar kurulabilir veya tam tersi 36'lık bir makaranın 10.karesinde falan kurma kolu takılı kalır. Arkadaş bütün pozları çektiğini söylüyorsa demekki kurma kolu erkenden takılmamış. Zenitler nasıl çalışıyor bilmiyorum ama benim kullandığım 1960larda ve 70lerde üretilmiş bütün modellerde filmin bittiği kurma kolu filmin sonuna dayanınca anlaşılıyor.

Bir iki söz de diafram ile ilgili :

Lensinizi saat tersi yöne 3-3.5 tur döndürerek yerinden çıkarın. Lensin arka tarafında hemen camın yanında dışarı doğru uzanan bir pim göreceksiniz. O pime parmağınızla basın ve basılı tutun. Pim basılıyken diafram ayarıyla oynayın, diaframın F2.0'da açık, F16'da kapalı olduğunu göreceksiniz.

Pimi basılı tutmanızın sebebi, pim serbestken diaframın daima en açık konumda olmasıdır. Lens makinaya takılıyken, vizörün aydınlık görünmesi için pim serbest konumdadır, çekim anında pime baskı uygulanır ve diafram ayarlanmış konuma gelir.

Bütün bu işleri yaparken önden veya arkadan merceğe asla dokunmayın, üzerine hohlamayın, aksırıp tıksırıp tükürük bulaştırmayın.

Tarih: 10 Ekim 2011, 23:14 - İp: 88.***.**3.224
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Öncelikle film bitmişti. Yani en son sardım ve deklanşöre bastığımda perde kapanıp açılmadı. Hatta ucundan yırtılmış sanırım film, bittiğinde sardığım için zorlamışım galiba biraz.

Lensin nasıl çıkarıldığını biliyorum sağolun
Eve gittiğimde dediğinizi denerim aslında denememe gerek var mı bilmiyorum dün baktım ve gördüm yani lensi çıkarmadan da 2'ye getirince açık 16'ya getirince kapalı olduğunu görebiliyorum.

Tarih: 11 Ekim 2011, 08:44 - İp: 212.***.**6.206
h.iz
h.iz (üye)
Giresun / Amatör

diyaframı hep açık tuttuğun için gündüz bol ışıkta çektinlerin normalden çok pozlandı o nedenle baskı olmadı olabilir... bu diyafram gözümüzdeki bebeğe benzer... göz bebeğimiz ışıkda daralıp küçülür karanlıkta ise büyür... örneğin sinemaya girince içersini hemen algılayamayız biraz bekleriz göz bebeğimiz büyür ve içeriyi o zaman görmeye başlarız... yada dışarda uzun süre güneşe bakarsak diğer yer aniden dönüp bakınca orayı tam iyi göremeyiz... göz bebeğimiz iyice küçülmüş olduğundan detayları ve az ışıklı yerleri algılayamayız... işte bu göz bebeğinin yaptığı işlevi makinada diyafram yapıyor... o nedenle en açık iken f 2 diyelim ne olacaktır makina daha çok ışık almaya müsait olacaktır bu durumda akşam karanlığında veya gece bu halde çekim yapıcaz... f i kısıp 16 yada 32 yaparsak makina içine giren ışık azalıp kısılacaktır o nedenle yaz güneşini bu şekilde f 11 yada 16 gibi kısık değerler ile çekicez... bu diyaframın netlik ilede ilgisi vardır 2 de iken alan derinliği net bölüm sade netlenen model olur.. önü ve arkası flu olur... f 16 gibi bir degerde ise ön arka ve model net olur yani netlik sahan uzar...

Tarih: 11 Ekim 2011, 20:28 - İp: 79.***.**6.14