zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Çektiğim Fotoğraflar Filmde Görünmüyor.

Geçenlerde ilk analog makinamı aldım ve ilk filmimi de bitirdim. Filmi banyoya vermiştim, geri almaya gittim ve çıkartacağım fotoğrafları seçecektim. Ama filmin yarısı boştu. Adam çekmemişsin dedi. Ama ben çekmiştim Bir sürü fotoğraf çekmiştim ama çoğu filmde görünmüyordu. Şimdi yeni bir film daha aldım ve çekmeye devam ediyorum. Neye ya da nelere dikkat etmeliyim? Çektiğim fotoğraflar neden görünmüyor?

Tarih: 10 Ekim 2011, 09:17 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

"Televizyonum ses ve görüntü vermiyor, sizce neden ?"

Tarih: 10 Ekim 2011, 10:55 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Ama çektim. Diyaframı ayarladım, enstanteyi ayarladım, filmi sardım, deklanşöre bastım. Öncekiler çıktı sonrakiler görünmüyor. Ama araştırdım biraz sanırım aşırı pozlamadan olmuş. Bilmiyorum off...

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:16 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Ben de TV'yi fişe taktım, anteni bağladım, düğmesine bastım ama görüntü yok.

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:37 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

Dolaylama yapacağınıza anlaşılır bir şekilde açıklamada bulunsanız yardımcı olmuş olurdunuz, tabi niyetiyse buyduysa eğer. Teşekkür ederim yine de.

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:41 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Film negatif ise :

Banyo edilmiş filme bakınca ilgili kareler simsiyahsa veya aşırı koyu ise o kareler fazla pozlanmıştır, yani bir başka deyişle o kareler "yanmıştır".

Filmdeki kareler açık turuncu renkliyse bu o karenin karanlık yani hiç pozlanmamış olduğunu gösterir.

Film pozitifse yani dia ise :

Yanmış kareler beyaz (düz şeffaf), pozlanmamış kareler siyah olur.

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:46 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

akşamleyin odamda çektiğim fotoğraflar dediğiniz gibi turuncuya çalıyor, yetersiz ışıktan dolayı.

ama diğer türlü beyaz ya da siyah kareler yok.

kareler boş. siyah ya da beyaz değil. boş.

hem fotoğrafçı eğer yakmış olsaydım sanırım bunu anlardı ?

"çekmemişsin" dedi.

orda bi makina var, negatif filmi veriyo işte, taratıp bilgisayara aktarıyo.

beyaz ya da siyah olsa orda da çıkmaz mıydı? hiçbir şey çıkmadı.

boş.

Tarih: 10 Ekim 2011, 11:52 - İp: 212.***.**6.206
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

TV örneğini verdim çünkü o kadar az bilgi ile sorunun en az 1000 çeşit ( mecaz değil gerçekten 1000) sebebi olabilecekken sizin zerrece bilgi vermeden sonuç elde etmeye çalışmanızdır. Hatta algınız o kadar daralmışki olayı çözüp doğrudan bilgi bombardımanına başlayacağınıza sitem ettiniz.

Konu başlığı ishalinden kurtulmanızı ve sorularınızı belli bir başlık altından devam etmenizi salık vereceğim. Diğer konu başlığında fotografçı arkadaş size az ışık olan karanlık ortamda "B" modunu kullanarak nasıl doğru pozlayabileceğinizi anlatmış. Yani sorunuzun cevabını çoktan almışsınız.

Birşey öğrenirken kendi egonuzu değil, size bilgi veren kişiyi dinleyin.

Tarih: 10 Ekim 2011, 12:16 - İp: 78.***.**8.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

%99.9 ihtimalle negatif film kullanıyorsunuz, zaten diğer binde birlik gruba girseydiniz bu soruları sorma ihtimaliniz binde bir olurdu. Dia pozitif filmde dümdüz turuncu bir kare elde edebilmek için düz turuncu bir duvarın resmini çekmeniz gerekirdi.

Ben yine de bilgi bütünlüğü için dia pozitif film hakkında bilgi vermiştim.

Negatif filmde "bembeyaz" diye birşey olmaz, çünkü birşekilde negatif filmin üzerine "orange mask" denen turuncu bir filtre geçirilir. Baskı veya tarama esnasında bu portakal renginin etkisini sıfırlayacak şekilde fiziki veya dijital ters filtre kullanılır.

Tarih: 10 Ekim 2011, 12:25 - İp: 78.***.**8.242
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

TV örneğini şimdi anladım ama nasıl bir bilgi verebileceğimi bilmiyorum. Algım dar. Teknik bilgim sıfır. Sadece meraklıyım, seviyorum, bu kadar. Bir şey bilmiyorum ben. Kendi egomu dinlemek ne alaka onu da anlamadım.
Rahatsız ettim özür dilerim. Aynı zamanda teşekkür ederim eleştiriniz için.

Tarih: 10 Ekim 2011, 12:26 - İp: 212.***.**6.206
zeze-0
zeze-0 (üye)
İzmir / Amatör

bembeyaz diye bir şey mi söyledim
ya bakın baştan anlatıyorum.
ben ilk makinamı aldım, filmimi de aldım, eve gittiğimde pozlamanın kötü olacağını bildiğim halde oda içinde çekim yaptım ve sonuç kötü oldu, turuncuya çalıyordu renk, çok soluktu, pek bir şey belli olmuyordu.
ertesi gün açık ortamda yaptım çekimleri , onlar normal, iyi sonuç verdi.
yine aynı gün vapurda çekim yaptım, güneş denize vuruyordu güzel bir görüntüydü onu kareledim. arkadaşımı çektim vapurun içinde. sonra eve gittiğimde gün batımını falan çektim.
ama vapurdan itibaren o fotoğrafların hiçbiri yok yani meğersem ben onları çekmemişim. adam öyle söyledi.
daha nasıl bilgi verebilirim bilmiyorum gerçekten.
bilgisizliğime verin...

Tarih: 10 Ekim 2011, 12:35 - İp: 212.***.**6.206