fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kültürel Miras Kategorisi

Kültürel miraslarımız kategorisine fotograf eklemek isteyen arkadaşlarımızın dikkatine.
Yeni açılan kategorimiz Osmanlı ve öncesi dönem her türlü kültürel mirasımızı sergilemek, belgelemek ve bir arşiv oluşturmak amacıyla açılmıştır.
Camiler kiliseler,hanlar, köprüler, heykeller, taş kabartmalar, kaleler, kuleler.... yaklaşık 100 yıldan eski olan her türlü kültür mirasımız uygundur.
BU kategoriye direk olarak fotograf şu aşamada yüklenenememektedir. Kategoriye uygun fotograflar şehir/mimari bölümünden taşınmaktadır.
Fotograf eklerken lütfen fotografın çekim tarihini ve eseri açıklayan kısa bilgi giriniz.
Herkes tarafından bilinmeyen, yaşadığınız yerin civarında mutlaka bir eski cami, çeşme .. vardır.
Tüm yurdumuza yayılmış binlerce üyesi olan bir siteyiz. Hepinizden katkı bekliyoruz.
Fotografınız bu kategoriye eklenmesi günlük fotograf ekleme hakkınızı etkilemez, tekrar fotograf ekleme hakkınız vardır.

Tarih: 28 Eylül 2007, 01:22 - İp: 81.***.**4.16
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Harita çok güzel ve kullanışlı olmuş.
Benim bu kategoriyle şimdilik tek isteğim kaldı, o da bir de fazla fotoğrafın eklenebilmesi.

Yani mesela Sultanahmet camii konulu bir fotoğraf yüklediğimizde;
Aynı caminin minaresini, kapısını,kubbesini, iç mekanını ayrı ayrı fotoğraf başlığında yüklemek değil de tek bir Sultan Ahmet camii fotoğrafı yükleyip altına aynı kişiye 3-4 fotoğraf daha ekleyebilme olanağı verilmesi.
Bu sayede konular daha derli toplu olmuş olur.

imageshack.us ye yükleyip sonra açıklama kısmına ekliyorum ben, ama imageshack uçar galeri kalır

Tarih: 16 Ekim 2007, 14:02 - İp: 81.***.**7.49
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Çok güzel olmuş, ellerine sağlık sevgili Fikret.
ufak tefek ince ayarlar zamanla olur.
Bu işin omurgası yerine oturdu.

Tarih: 16 Ekim 2007, 14:29 - İp: 85.***.**0.152
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Güzel olmuş Sn F.Diker..
Tebrik ederim.

Tarih: 16 Ekim 2007, 15:20 - İp: 85.***.**2.167
sadikucok
sadikucok (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Kültürel Miras kategorisi günden güne gelisiyor ve daha rahat izlenebilir bir hale geliyor.
Kolay ulaşım için Haritanın Kültürel Miras Kategorisi sayfasında bir yere iliştirilmesinde fayda var.
Kategorinin gelismesinde yardımcı olan, Fikret Diker, Fatih Demirhan ve fotograflarıyla destek veren tüm arkadaşlarıma çok teşekkür edirim

Tarih: 16 Ekim 2007, 15:27 - İp: 85.***.**4.218
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Benim Kültürel Mirasımız Kategorisi ile ilgili , izleyici olarak veya fot. ile katkıda bulunan bütün arkadaşlardan ricam olacak.Lütfen yorumlarla katkıda bulunalım.Çünkü bu kategori gerçekten bir emek istiyor.Yorumlar alınca aslında bir şey değişmiyor(asıl amaç bu değil kesinlikle) ama en azından desteklenildiği duygusu vermeye yetiyor.
Bu kategorideki fotografların diğer galeridekiler gibi sadece kompozisyon veya diğer teknik gözlemler açısından bakılmaması kanısındayım.Bazı eserlerin heybetini ve mükemmelliğini tabiki iyi bir kadrajla anlatılmalı.
Çünkü bazı eserlerin sunumu için ne yaparsanız yapın ,başka türlü anlatılamıyor.2000 yıllık bir taş eserin fotografından kompozisyon olarak çok bir şey beklenmemeli.
örnek:
Kutsal Rampa

Amaç sadece kültürel mirasımızı paylaşmak.

Tarih: 16 Ekim 2007, 22:41 - İp: 85.***.**0.142
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Sitenin sağ tarafında gayet güzel ve şık olarak duruyor..
Tıklama ile sonuç başarılı olmuş.Emeği geçenlere tekrar teşşk.

Tarih: 19 Ekim 2007, 02:05 - İp: 88.***.**5.226
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Öncelikle Fatih beye, bilgi ve belgeleriyle katkıda bulunan tüm dostlara teşekkür ederim. Gerçekten çok ciddi bir arşiv oluşacağı şimdiden belli olmaya başladı.

Şimdilik erer bilgilerinin eklenebileceği sayfayı tüm üyelerin ekleme yapabileceği şekilde açmadım. Böylelikle başlangıçta olabilecek sıkıntı ve eksikliklere daha kolay müdahale edebileceğiz. Yine fotoğrafların eserlerle ilişkilendirilmesini şimdilik sadece sevgili Fatih bey yapmaktadır. Çoklu fotoğraf eklenmesi, eklenen fotoğrafınızın ilgili kategoriye taşınmasından sonra mümkün olmaktadır.

Galeri bölümüyle ilgili kontrol panelinde bazı düzenlemeler yapıyorum. Fotoğraf eklendikten sonra bilgilerin düzenlenebilmesi, fotoğrafların ilgili bir eser ile ilişkilendirilmesi için önerilmesi gibi... (Tek bir kişinin fotoğrafları tarayıp tek-tek ilişki oluşturması insafsızlık olacaktır.)

Tarih: 19 Ekim 2007, 08:46 - İp: 88.***.**4.190
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sagdaki kısmı yenı farkettim cok hos olmus..
ama sitenin gorunumu gercekten cok karmasık olmaya basladı..
tasarım konusunda,haddini aşan soylemler olsada bir konu acılmıstı,gerci dişe tırnaga dokunur oneriler tabiki yok sadece sikayet ama genel olarak bir gozden gecirilebilir,sadeleştirilebilir sanırım.

Tarih: 19 Ekim 2007, 09:08 - İp: 88.***.**9.73
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

Sayın Fdiker bu kategori için gösterdiğiniz hızlı çözümler için teşekkür ederiz.Ben açıkcası galeride sadece bu bölümle ilgileniyorum.ve büyük ihtimalle sadece bu bölüme katkıda bulunmak için uğraşacağım.
Benim taleplerim bitmiyor.Sizden ricam bu kategori için eklediğimiz fotoların piksel boyutlarında biraz artışın sağlanması.Devasa ve muhteşem eserler 800 piksel alanda kendini pek gösteremiyor.Bizim fotolarda küçülürken çok fazla kalite kaybına uğruyor.Bu konuda fikriniz nedir?teşekkürler.

Tarih: 19 Ekim 2007, 22:33 - İp: 85.***.**8.160
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Fotoğrafların küçük olmasının 2 sebebi var.

Birincisi ve bence en önemlisi, fotoğrafı çekmek için her türlü fedakarlığı yapan fotoğraf sahibinin eserinin çalınmaması ve çalınsada çok fazla işe yaramaması. (Şu anda ilgili bölümde, bir çalışmada kitap kapağı, afiş, poster amacıyla çekilmiş ve ilk kez sitemizde yayınlanan fotoğraflar var)

İkincisi, yer sorunu. Gerçi bu bir şekilde aşılır ama birinci sebepten sonra önemsiz bir detay.

Sevgili @gaijin sağ tarafta bulunan reklamları bir süre sonra kaldıracam. Kasım ortasına kadar anlaşmam olan bir reklam var. O sütunu Kültürel Mirsalarımız, İl İl Türkiye, görüşlerine değer verdiğim bazı arkadaşlarımızın yazıları, mini bir anket bölümü gibi sitenin özeti ve kısmen bilgi toplanacak bir sütun haline getirmek istiyorum ama bu konuyuda bu detaylarla dağıtmak istemiyorum. (açılan konularda öneri olsa oraya fikrimi yazacam ama sadece "kötü" gibi bir şeye cevap vermem)

Tarih: 20 Ekim 2007, 10:51 - İp: 88.***.**4.190