y_k
y_k (üye)
İzmir / Amatör

Sigarayı Bırakmak İstiyorum

1999 yılından beri sigara kullanıyorum...Ve bırakmak istiyorum...Eskiden defalarca bırakma girişimlerim olmuştu... 2 ay - 3,5 ay gibi bıraktığım süreler oldu...Ama hep zayıf bir anımı yakaladı meret...1 yıldır ise bırakmaya çalışmadım bile...Ama şimdi bırakmak istiyorum...Var mı bi çare bilen? Özellikle sigara içip te bırakan arkadaşlardan tavsiye istiyorum...

(Yaklaşık 3 yıldır günde 2 paket içiyorum )
(Aylık 200 Ytl civarı sigaraya harcıyorum )
(Çevremdeki insanları rahatsız ediyorum )
(Babam 35 yıl kullandıktan sonra bıraktı şimdi annem bana üzülüyor )
(Ciğerlerimde pislik olduğunu hissedebiliyorum )
(Hava soğuk ama odamda penceremi açmam gerekiyor )
(Gecenin bir yarısı sigaram biterse yaklaşık 40 dakika yol yürüyüp sigara almak zorunda kalıyorum )
(Yediğim yemekten ziyade yemekten sonra içeceğim sigarayı düşünüyorum )
(Sigara yüzünden günde bilmem kaç bardak çay içiyorum )
(Aç karna sigara gitmiyor diye gece bile bişeyler atıştırıyorum ve kilo alıyorum )

vs. vs. Yani kendimi iğrenç bir mahluk gibi hissediyorum...

Vee bırakmak istiyorum artık....

Yeter demek istiyorum....

Var mı çaresini bilen, nasıl bırakılır bu meret?????

Tarih: 6 Aralık 2006, 11:59 - İp: 85.***.**3.125
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba y_k

''(Yaklaşık 3 yıldır günde 2 paket içiyorum )
(Aylık 200 Ytl civarı sigaraya harcıyorum )
(Çevremdeki insanları rahatsız ediyorum )
(Babam 35 yıl kullandıktan sonra bıraktı şimdi annem bana üzülüyor )
(Ciğerlerimde pislik olduğunu hissedebiliyorum )
(Hava soğuk ama odamda penceremi açmam gerekiyor )
(Gecenin bir yarısı sigaram biterse yaklaşık 40 dakika yol yürüyüp sigara almak zorunda kalıyorum )
(Yediğim yemekten ziyade yemekten sonra içeceğim sigarayı düşünüyorum )
(Sigara yüzünden günde bilmem kaç bardak çay içiyorum )
(Aç karna sigara gitmiyor diye gece bile bişeyler atıştırıyorum ve kilo alıyorum )

vs. vs. Yani kendimi iğrenç bir mahluk gibi hissediyorum...

Vee bırakmak istiyorum artık....

Yeter demek istiyorum....''

Çok güzel, ve de akıllıca bir sıralama yapmışsın. Bırakamamak için hiç bir nedenin yok gibi görünüyor.

Sigaranın ne kadar berbat bir ... olduğunu içmeye devam eden değil, sigarayı bırakan çok daha iyi bilir.

Bahsettiğin konulara benzer yakıştırmaları bundan 6 yıl kadar evvel bende yaşadım. Fakat hiçbir zaman sigara paketi parçalayıp, iddialara girmedim.
Bir sabah kalktım, lavaboda temizlenirken seninde dediğin gibi, yaşamımın 20'li paketlere bağlı, hafif uyuşturucu ile
desteksiz neden olamayacağını düşündüm. Ve o içinde 7 tane kalan Camel sigaramı sehpa dan alıp salondaki vitrine koydum.

Zor olmadı mı?

Elbetteki zorlandığım zamanlar olmuştur, Toplantılarda verilen molaların değerlendirilmesinde yapılan uğraş, sinemalarda sadece sigara içinmiş gibi verilen yarı, Birçok faaliyette var olan 10-15 dk lık molaların sigaraya endexli olması. Belki de bana öyle geliyordur.

Fakat uzatılan sigaraya ''teşekkür ederim kullanmıyorum'' demenin hazzını yaşamak çok hoşuma gitti. Bazı sosyalitelerim değişmek zorunda kaldı. Bulunmamın mecburi olmadığı ortamlarda bulunmamaya çalıştım.

Zamanla vücut sigaradan aldığını farklı besinlerden tamamlayana kadar epeyce bocaladım.

Uzatmayayım başka arkadaşlarında yazacakları vardır eminim.

En önemlisi arabamı değiştirdim. Yolculuklarda tertemiz nefes almanın keyfini yaşadım.

Ve bir gün kendime bir söz verdim.

‘’EĞER BEN BU MELETİ BİR DAHA İÇERSEM, DÜNYANIN EN ……….. ADAMIYIM DİYE.

Ve hala içmiyorum ve de içmeye niyetimde yok.

Bence önce karar.

Tarih: 6 Aralık 2006, 13:26 - İp: 85.***.**1.4
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Dünyada kendine yapacağın en büyük iyilik sigarayı bırakmak.
Asıl mücadele, bahanelerinle olmalı. Hemen ŞİMDİ bırak, sigarayı alt etmek büyük mutluluk. Başarılar diliyorum.

Tarih: 6 Aralık 2006, 14:05 - İp: 81.***.**9.66
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

bunun ilacı, yöntemi filan yok bence. babam mesela, benim 1,5 yaşındaki minik yeğenim ,dolayısıyla babamın torunu ''dede,sigara içiyor '' dedikten sonra, o an, 30 senelik 2 paket maltepe alışkanlığını bıraktı. daha önce hiç bırakacağım, bırakmak istiyorum şu mereti dediğini duymadım, sessiz sedasız bıraktı. bıraktıktan sonra çevresine karşı hiç naz da yapmadı. üfff, dediğini bile duymadım, 6 aydır içmiyor. geçenlerde bir sohbet sırasında zor bir şey olduğunu, ama içmeyince dünyanın yıkılmadığını farkettiğini söyledi.
sonuçta babam bıraktıysa herkes bırakır, yeterki iste.

ben neden içiyorum o halde bırakmayı şimdiye dek düşünmedim aslında

Tarih: 6 Aralık 2006, 16:34 - İp: 81.***.**0.61
hdm
hdm (üye)
Yozgat / Amatör

dilaver, merson ve buffalo abi bunu yazdığımı kızacak ma...ben içmiyorum daha önceden belirtmiştim ilk isgara denememi dedemin birinci sigarasında yaptım...o zamanlar filtresiz olan bu sigaranın tütünleri agzıma girince iğrendim ve ilk denememde bıraktım...hiç başlamadım yani...şuan 21 yaşındayım.

Amca oğlum kendisi 27 yaşında günde iki paket içiyor bir toplantıya katılmış...mermer sektörü ile alakalı sanırım ege yada dokuz eylül üniversitesinde yapılmıştı...abimin sohbet ettiği bir profesörün dediklerini aynen aktarıyorum:
Eğer sigarayı içmeyince aşırı sitresli oluyorsanız sakın bırakmayın sitress sigaradan daha önce ölmenizi ve etrafınızda ki insanları sinirli ve sitresli halinizle üzmenizi sağlar...

Tarih: 6 Aralık 2006, 17:06 - İp: 85.***.**7.135
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

ben bırakmıştım hemde cok kolay olmuştu
ama cevere çok büyük etken insan yniden başlıyor toplum insanın üzerine gidiyor
bırkamzsın
yak bitane vb

çevrende sığara içen azsa
sabahleyin kalk ve sığarai le ilgili herşeyi at bir tarafa
insanlşarın senden kaçmasnı istme yanında biri sığara içerse hiç tepki verme
ikrma ederlere 1 hafta 15 gün daha yeni attım de bırkatığını söyleme .

sornadan herşey yerli tyewrine oturuyor.

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:14 - İp: 81.***.**6.136
apotaylan
apotaylan (üye)
İstanbul / Amatör

bu işin siniri stresi yok arkadaslar.sigara içmek için bahaneye gerek yok.ben de malesef içiyorum ve hergün hastaneye ac kanseri,prostat kanseri,gırtlak kanseri..ile gelenleri gördükçe içim cız ediyor.bir insanın malesef yaratılış itibariyle başına bir musibet gelmesi nasihattan çok çok daha fazla etkili oluyor.bunun şakası yok malesef!inanın bırakması zor ama zorunlu..3 hastalık zaten sigara kullanıcılarında olmazsa olmaz(en az birisi)1-KOAH,yani ac kapasitesinin geri dönüşümsüz olarak azaldıgı ileriki yaslarda mutlaka ciddi kalp sorunlarına yol acan ve öldüüren bir hastalık..2-kronik bronşit 3-kr.larenjit. bunlar olmazsa olmazlar.bir de habis dedigimiz hastalık kanser illeti var o apayrı.bir de cevreye verdiginiz zarar.yani ne diyecegimi bilemiyorum arkadaşlar.bu durumdan son derece rahatsızsan niye içiyorsun demeyin!laneti bırakmak zor.bu nikotin nasıl bir maddeyse y_k seni cok iyi anlıyorum.allah bizi kurtarsın

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:37 - İp: 88.***.**0.125
y_k
y_k (üye)
İzmir / Amatör

Cevap yazan arkadaşlarıma ilgilerinden dolayı teşekkür ederim...

Gerçekten çevre çok büyük etken...İki ev arkadaşımda içiyor...Ayrıca çalışma ortamımda da çay-sigara olmazsa olmazlardan sanki...Ama ne yapıp edip bırakacağım bu illeti...

Tarih: 6 Aralık 2006, 22:53 - İp: 85.***.**6.114
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

Bıraktığın gün teraziye çıkıp tartıl, kilo artışını izlemen gerekir. Mazeret yok...

Tarih: 7 Aralık 2006, 08:48 - İp: 85.***.**7.75
hocha
hocha (Subjektif)
Yurtdışı / Amatör

üç (3) gündür sigara İÇMİYORUMMMMMM!!!!!!!!!!!

Tarih: 7 Aralık 2006, 13:36 - İp: 85.***.**4.130
dilaver61
dilaver61 (üye)
İstanbul / Amatör

Uzun yıllar içip, yıllar önce bırakmış olarak şunu vurgulamak istiyorum.

Sigarayı içmemeye başladıktan sonra,

Sanıyorum ''BIRAKTIM'' artık diyeilmenin süresi kişiye göre değişsede yaklaşık bir yılı alıyor.

Arada 3-4 yıl geçmesine rağmen ''Şu meledin dumanını nerede koklasam, hala içesim olduğunu anlıyorum'' diyenlerde var.

Kendimden bir cümle ile tamamlayayım

''ÖKSÜRMEYİ ÖZLÜYORSUNUZ (nesi özleniyorsa)''

Tarih: 7 Aralık 2006, 15:24 - İp: 88.***.**5.71