lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

100 Volt

En çok gezilen yer olduğu için buraya açmaya karar verdim.Çünküüüü çooook acil..Bilgisayarımın kasasında, usb çıkışlARında ve metal olan her yerinde elektrik var.Hemde 100 volt gibi bir şey.Bilgisayarı topraklı pirizde kullanıyorum ve görünürde çıkık kablo da yok kasa içinde ..Peki nedendir bilen var mı

Tarih: 27 Ağustos 2007, 00:41 - İp: 195.***.**7.21
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Yok daha lazım Lazut.Niye ölsün ki.!!
Dikkat edecek.O kadar.

Tarih: 28 Ağustos 2007, 03:24 - İp: 88.***.**1.225
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

olsun insan sevdigini yerden yere vurur misali..ama lazut bey namı deger sefer hocamm bir tanedir vallaaa

Tarih: 28 Ağustos 2007, 03:27 - İp: 88.***.**2.95
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Allah korusun.Kimseye birşey olmasın hiçbir zaman.
Mala gelsin,ama cana gelmesin ..

Tarih: 28 Ağustos 2007, 04:00 - İp: 88.***.**1.225
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

lazut hocam.. 3. sayfadan sonra okuyamadım.. başka topiğe kaçıcam.. tembelkuş arkadaşın söylediğini iyi değerlendir.. evde topraklı priz olmasına aldanma.. bizim toprak hattı ve nötr ü ters bağlamışlardı.. birkaç sene önce Encad marka büyük baskı cihazının anakartını o sebeple yakmıştık.. 1200 ytk gibi bi rakam verdiydik.. tesisata dikkat..

100 usd lik power supply yi almak gerekirse hiç tereddüt etme .. sağlam ürünü bir kere alıp adi olanlarından 5-6 tane almak zorunda kalmazsın..

Tarih: 28 Ağustos 2007, 10:48 - İp: 85.***.**7.2
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Lazut Hocam sorun topraklamada... Sayfaları komple okuyamadım. Arızayı başka yerde arama.

Her Topraklı priz topraklama yapmaz. Dışarıdan topraklı gözükse bile prizdeki o toprak metalinin nereye bağlandığı çok onemlidir. Bizimkiler genelde onu NOTR'e köprü ile bağlarlar. Yeni bir toprak hattı çekip maliyet artmasın diye.

Elektrik tesisatlarında yapı olarak 3 kablo bulunması lazım. FAZ, NOTR ve TOPRAKLAMA.

FAZ kablosu Üzerinde enerji olan Kablodur. Şebekeye Bağlıdır.(standartlara göre koyu renkli olması lazım. Kahverengi, siyah v.b. Ama Elektrikçiler genelde kafasına göre kullanırlar)

NÖTR kablosu ise Kullanılan enerjinin dönüş yaptığı kablodur. Üzerinde enerji bulunmaz. Şebekeye bağlıdır.(standartlara göre Açık renkli olması lazım. Kırmızı, mavi, Sarı v.b.)

TOPRAKLAMA kablosu ise Koruma amaçlı kullanılan kablodur. Üzerinde enerji bulunmaz. Binanın bulunduğu yerde toprağa gömülmüş olan bakır levha veya bakır cubuk ile toprağa bağlıdır. Standartlara Göre SARI-YEŞİL çift renklidir. Burada Amaç Meydana gelen kaçak akımın insanlara ve elektrikli cihazlara zarar vermeden sağlıklı bir şekilde toprağa iletilmesidir.

Öncelikle şunu sormalıyım ki bina eski mi? iyi bir topraklamanız yok. İyi bir topraklama olsaydı kasanın üzerindeki enerji 0,5 Volt'u geçmezdi.

İyi bir elektrikçiye danışmanızı tavsiye ederim.
Geçmiş olsun.

Tarih: 28 Ağustos 2007, 11:40 - İp: 85.***.**1.238
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Ayrıca Sorunun kaynağına da bakmak lazım. Power supply'ı değiştirmen gerekebilir.

Tarih: 28 Ağustos 2007, 11:44 - İp: 85.***.**1.238
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

veya kaçak dışarıdan da gelebilir... Prizdeki bütün fişleri sök ve NOTR (enerji olmayan kabblo/delik /kontrol kalemi ile bulabilirsin) ile toprak arasını ölç bakalım değer ne gösterecek...

Tarih: 28 Ağustos 2007, 11:46 - İp: 85.***.**1.238
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Sevgili arkadaşlar yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim.Sevgili yılmaz evim şu anki misafir olarak bulunduğum evim 1980 yapımı..Yani tesisatında bir sorun olduğu kesin..İnşallah Sinopa döndüğümde tekrar kontrol edeceğim.Eğer orda da kaçak olursa power sipply-bunun türkçesi yok mu yahu - değşştireceğim..

Liebster almışken sana da bir tane alalım ne dersin..Yan yana koyarlar bizi..itişip kakışır durururz he?

Tarih: 29 Ağustos 2007, 00:21 - İp: 195.***.**7.4
lazut
lazut (Objektif)
Sinop / Amatör

Arkadaşlar ilginçtir burada topik açmaktan başka hiç bir şey ypmama rağmen şu an bahsettiğim o kasadaki kaçaktan eser bile yok.. 100 volt müz volt kayboldu..Neden oldu şimdi daha bir meraklandım..

Tarih: 30 Ağustos 2007, 10:35 - İp: 195.***.**7.43
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Avatardaki değişen fotonuzu görünce hay Allah yanlış topiğemi yazacağım dedim bir an..
Şu an düzgün gibi görünen elektrik işine hiç güvenmeyin,hatta üzerine düşün.
Yarın öbürgün bir halt olursa bilgisayarsız kalmak ayrı dert,yenisini almak ayrı maddiyat.
Evi de bırak,kendine birşey olmasın..

Tarih: 31 Ağustos 2007, 04:24 - İp: 88.***.**2.215