luciferman
luciferman (üye)
İstanbul / Amatör

Vesikalik Fotoğraf Mağdurluğu...

Merhaba. Öncelikle amatör bi fotoğrafçıyım ve burada yaşadığım sorunu paylaşmak ve öneri alarak bu sorun üzerinde fikir alışverişi yapmak istiyorum.

Ben bir kaç gün önce daha önce yaptığım bi şeyi yaparak, annemin vesikalık ihtiyacı olduğundan evde kendi zevkine göre pozlarını çekip, vesikalık formatına koyarak, normal bi şekilde basılsın diye yanında 20 tane daha fotoğrafımla birlikte bir fotoğrafçıya gittim.

Fotoğrafçıdan bütün elimdeki fotoğrafları ufak boyutta standart olarak basmasını istedim. Normal basım için 350 kuruş istendi. Ok dedim. Yalnız basılacak fotoğraflara bakan kişi içlerinde birinde vesikalık şekilde hazırlanmış jpeği görünce bunun fiyatının 5 ytl olacağını söyledi bana.

Durum garip geldi çünkü, bu vesikalık gibi duran şey de diğerlerinden farklı olmayan bir resimden ibaret.

Ortada ne bir emeği ne de bir zahmeti ne de harcamısını zorunlu kılacak bir durumu yok olduğu halde bunu anca diğerlerinden kat kat pahalı bu rakam dahilinde basacağını söyledi.

Ordan çıkıp bi başkasına gösterdim, o da aynısını söyledi ve ben de bir başkasına gittim...

Burada öğrenmek istediğim bu durum etik olarak doğru mudur?

Bu bi vesikalık olması, bu vesikayı kendinin çekmiş gibi emek harcadığı ve para talep edeceği manasına gelir mi?

Yada sizlerin daha önce elinizde bulunan ve çok güzel bulduğunuz bir vesikalığı aynı şekilde tarayıp bir araya getirip kopyalama hakkınızın üzerinden bir fotoğrafçının para talep etmesi ticaret ahlakına uygun mudur yoksa bu tamamen bir üçkağıt bir vurgun mudur?

Dinlediğini için teşekkür ederim, bu durum Ünalan semtinde başıma gelmiştir.

Öneri veya haklı haksız bulacak arkadaşların yazışmalarını bekliyorum.

Tarih: 21 Mart 2008, 17:06 - İp: 78.***.**3.150
ressam28
ressam28 (üye)
Giresun / Firma

Kardeşim güzel diyosun da o zman birak herkez kendi işini yapsın kimin vesikalğı cekilecekse götür studyoya orda ceksinler o zman bu kadar boş laf kalabalığı olmaz.Ben götürmem diyosan kıyacaksın paraya alacan baskı makınasını kendin yaparsın.

Tarih: 19 Mart 2011, 15:11 - İp: 88.***.**3.99
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Üç yıllık meseleye hala yorum yazılmış..

Stüdyocular çok haklı.. 10x15 leri bile 1 liradan aşağı çıkarmamaları lazım..

15*21 için 6 lira
30*40 için de 30 lira almaları lazım.
50*70 için 80 lira
70*100 için 150 lira almaları şart..

Ki kimse foroğraf çıkarmasın, bilgisayarda kalsın..

Bir stüdyoya gidip 30x40cm baskı ne kadar dediğimde şööööyle bir düşünüyor...

Neden acaba?
Tipe göre mi fiyat var acaba..

30*40 ları da stüdyoda çektirsin miilet. Ya da baskı makinası alsın değil mi...

Hapsettiniz ya fotoğrafları bilgisayara, helal olsun.
Eşimize dostumuza fotoğraf hediye edemiyoruz sayenizde.

Delikanlı stüdyocu varsa
yazsın kart basım fiyatlarını. ebat ebat...

Tarih: 30 Mart 2011, 04:32 - İp: 78.***.**9.21
cherhat
cherhat (üye)
İstanbul / Firma

Düşüncelerinize Bi Düşünce Daha Katayım

Bir de şu açıdan bakın ...

*Bizim kiramızı stopajımızı kim ödiyor ?
*biz kartları ilaçları ribonları ücretsizmi alıyoruz ?
*biz dükkan için her ay muhasebe,elektrik,su,telefon,internet masraflarını ödemiyormuyuz ?
* işçi maaşı sigorta o da olmadı tek sahibiyse bağkur parasını kim ödüyor ?
* aylık,yıllık,3 aylık vergilermizi,tabela,çöp vergilerimizi kim ödüyor ?
* hizmet verebilmek için sürekli ürün alırken , işyerinde demirtaş malzemeleri değiştirirken , yıllık boyasını yaptırırken giderleri kim karşılıyor ?
* En Önemlisi de Bu İnsanlar Kar Kazanıp Evine Bakamıcakmı ,

* bizlerde istiyoruz daha uygun fiyatlar verebilmek ama giderlerimizi hiçbirşekilde karşılamamakta bunu tekrar tekrar söyliyorum .size göre aa iyi kar var öyle değil var ama günde 20 yle 50 tane vesika çekersen var haftada 3 le 10 arası gelin damat gelirse var bi müşteri 15 tane fotoğraf yerine 1500 tane fotoğraf çıkartırsa var ortalama stüdyolarda günde 1'le 10 vesika arası fotoğraf çekiliyor ayda 3 -10 arası gelin damat çekiyor günde 20 -50 arası fotoğraf çıkartıyor .gerisini sen hesapla bunlar ortalama aylık toplam ve günlük bazda fiyatlar (araştırılmıştır)

Bu Açıklamam Bir Üyenin Sorusuna Cevap Değil Kafalardaki Bin Soruya Cevap , Yoksa Bir Üyeyle Zaten Muhattap Olmam .

Tarih: 1 Nisan 2011, 14:14 - İp: 78.***.**7.25
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Delikanlı stüdyocu varsa
yazsın kart basım fiyatlarını. ebat ebat...

Uygun olsa da olmasa da..

Bu gizlilik niye o zaman.. O kadar yazı yazmışsınız, fiyat yok..

Neden fiyat yok?
Çünkü herkese farklı fiyat var...

Kart basımı şu, benim emeğim de şu fiyat diyemiyorsunuz...
İkisi beraber olacak..

Sanayide ki usta da evine ekmek götürüyor. Ama diyor ki. Malzeme şu fiyat emeğim şu fiyat..

Tarih: 4 Nisan 2011, 01:07 - İp: 78.***.**9.21
cherhat
cherhat (üye)
İstanbul / Firma

Ben Forumlarda Sanayideki Ustayı Görmedim ,Nasılki Sanayide Geziosun Uygun Olana Yada Tanıdığına Fiyat Sorarak Yaptırıyorsun Burdada Öyle Gezicekcsin Firmaları Sanal/real Acıcaksın Telefon Sana Tek Tek Herkez Fiyatta Verir Bilgide ...

Foruma Mesaj Yazmışsın Delikanlı Stüdyocu Gibi Kelimelerle Millete Hakaret Etmişsin Sonra Fiyat Bekliyorsun Bu İnsanlar Sana Cevap Bile Yazmıyor Farkındaysan ...

Tarih: 7 Nisan 2011, 09:56 - İp: 85.***.**4.117
turnusol
turnusol (üye)
Ordu / Amatör

Yazamazlar ki..

Hakaret ettiğim de yok..

Fiyat beklediğim de.. Stüdyocuların bizleri sahtekar, fırsatçı vs. görmesi nedeniyle öyle yazdım.

Stüdyo forumunu hiç okudun mu?. Neler söylüyorlar müşteriler hakkın da..

Birleşelim, fiyat kırmayalım, vs, vs.

Olması gereken fiyatları biliyorum zaten.

100 den fazla 30*40 fotoğraf çıkartmışımdır. Sadece kartta nasıl görünüyor diye. Bir çoğunu hediye ettim.

Ankara da 50 kuruşa çıkardığım 15*21 fotoya 6 lira istediler çorumda. 3-4 yıl önce. Dedim olurmu böyle?. Dediler anlaştık, olmaz.

Sen niye alındın onu anlamadım...
Stüdyon mu var?

Tarih: 7 Nisan 2011, 21:26 - İp: 78.***.**9.21
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

fotografçılar kesinlikle komlex içersindeler.
artık ben bu konularda onlarla muhattap bile olmuyorum.
size tavsiyem direkt olarak baskı makinesi olan fotografçı bulup onunla makul fiyatlar çerçevesinde çalışmanızdır. çünkü çoğunda makine yok fason olarak çalışıyorlar.
Foto tab ettirmeye gittiğinizde baskı makinesini görmeden tab ettirmeyin. boşu boşuna aracıya para kazandırmış olursunuz. hiç yoktan para kazanacaksa bile makinesi olan adam kazansın...
bilmeyenler için fason çalışmak demek; yani senden tab için 40 kr alıp kendi anlaşmış olduğu makinesi olan bi fotografçıdan 20kr şa tab ettirmesi gibi...

Tarih: 29 Mayıs 2011, 22:45 - İp: 88.***.**8.206