muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Bu konu Çok uzadı ama BACK FOCUS u nikon d7000 de ornekle iyi anlamanız için aynı biblonun 2 ayrı fotoğrafını buraya koyuyorum birisi olympus e-510 diğeri ayar yapılmadan yani sıfır ayarda nikon d7000 bbunlara bir bakmanızı rica ediyorum ne demek istediğimi çok iyi anlarsınız.

OLYMPUS E-510 ORNEGİ

NIKON D7000 ORNEGI

Tarih: 16 Haziran 2011, 00:18 - İp: 88.***.**7.221
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

OLYMPUS E-510

NİKON D7000

#buzlucam' tarafından 16.06.2011 00:25:43 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 16.06.2011 00:26:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2011, 00:23 - İp: 88.***.**7.221
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

FOCUS MM LERİ AYNI DEĞİL ama zaten olay belli oluyor son nokta olarak bu orneği görmenizi istedim.. nikon da fine tune ayarı hiç yapmayınca alınan goruntu bu yani focus kaydırma yapmayınca..

Tarih: 16 Haziran 2011, 00:30 - İp: 88.***.**7.221
turkcee
turkcee (üye)
İstanbul / Amatör

buzlucam bu resimler biraz abartı olmuş bence yani bariz bir şekilde duvarı netlemişsiniz tamam makinede ayarlanması gereken bir sorun var amam dediğim gibi ayarlanınca düzelen bir sorun bunu bukadar reklam yaparcasına kötülemenin bir anlamı yok aynı makineyi bende kullanıyorum normal ayarda bukadar sapma olmuyor sizin makinenizde bukadar sapma varsa bu sizin makinenizin arızalı olduğunu göterir sonuçta bu makine hiç arıza yapmaz diye birşeyyok sizinki arızalı diye herkesinki arızalı olmak zorundada değil size benim makinemle yaptığım çekimleri yollamıştım ve "aynı benim makinem gibi" demiştiniz ama benim makinem bukadar sapma yapmıyor kusura bakmayın ama burada bir artniyet seziyorum ...

daha önceki mesajlarınızda -8 değeri ile focus normale dönüyor demiştiniz ama bu resimlere bakarsak bırakın -8 i -20 bile bukadar sapmayı düzeltmez sonuç olarak kendi verdiğiniz bilgilerle çeliştiğinizi düşünüyorum insanları uyararak haberdar etmeniz tabiyi yerinde bir davranış ama bu konuyu bukadar gerçek dışı abartarak ısrarla gündeme getirmeniz size yakışmadı diye düşünüyorum dediğim gibi aynı makineyi bende kullanıyorum DÜZELTİLEBİLEN SORUNUN ne olduğunu bende biliyorum makineyi bukadar kötülemek yerine çözüm konusunda daha çok yorum yazmanız bence daha yapıcı olur son olarak tekrar söylüyorum bu resimler kesinlikle doğru soruınu yansıtmıyor lütfen insanları yanlış yönlendirmeyelim...

#turkcee' tarafından 16.06.2011 08:24:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2011, 08:16 - İp: 212.***.**6.26
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

turkçe SENDE VIEW NX PROGRAMI VARMI BANA E MAİL VER O PROGRAMDA SANA HİÇ OYNANMAMIŞ CROPLANMAMIŞ VE FOCUSUN BİBLONUN YUZUNDE OLDUĞU AYNI FOTOĞRAFI YOLLAYIM PEKİ O FOTOĞRAFI GÖRÜNCE BENDEN OZUR DİLEYECEKMİSİN. SENİN MAKİNENLE 60 CM DEN BİR 18 MMDE DENE BAKALIM? BOŞ BOŞ KONUŞUYORSUNUZ YA VER EMALİNİ GÖNDEREYİM BAK BAKALIM FOCUSA ARKASINDA -8 LE DUZELTİLENİ DE YOLLAYAYIM ONDAN SONRA KONUŞALIM... VİEW NX DE HEPSİNİN EXİF BİLGSİNİ VE - KAÇA AYARLANDIĞINIDA GÖRÜRSÜN BOŞ BOŞ YAZMAYIN YA......... YALNIZ AYNI FOTOĞRAFI sn MUZAFFER BEYE veya Sn PAPERMAN e YOLLAYACAĞIM EĞER KABUL EDERLErse onlarında NİKONU VAR VİEW NX VAR onlarda incelesin BAKALIM ODAK NERDE -8 LE ÇEKİLENİDE YOLLAYACAĞIm. AMA SENDE BU SAYFADA DOĞRUYSA OZUR DİLEYECEKSİN.

#buzlucam' tarafından 16.06.2011 09:51:33 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 16.06.2011 10:50:53 tarihinde düzenlendi.

#buzlucam' tarafından 16.06.2011 15:52:11 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2011, 09:46 - İp: 85.***.**6.12
turkcee
turkcee (üye)
İstanbul / Amatör

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 16 Haziran 2011, 10:11 - İp: 212.***.**6.26
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ATAMAN SEN BANA E MAİLE FOTOĞRAFINI GÖNDERİP YARDIM İSTEMEDİNMİ?
SENİN DERDİN MAKİNENİN DEĞERİNİN DÜŞMESİ Mİ?

Tarih: 16 Haziran 2011, 10:15 - İp: 85.***.**6.12
turkcee
turkcee (üye)
İstanbul / Amatör

evet size back focus sorunu ile ilgili mail atmıştım fakat konu bu değil
konu sizin bu olayı gereğinden fazla abartmanız ayrıca makinemin değerinin düşmesi gibi bi derdim yok zira makinemi hala kullanıyorum ve herhangibir şikayetim yok

ayrıca nikon bu makineye AF ince ayarı koyduysa ve bunu hiç kullanmayacaksak bu biraz anlamsız olmuyormu ???

nayse ben fotoğrafın orjinalini hala bekliyorum ....

#turkcee' tarafından 16.06.2011 10:39:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Haziran 2011, 10:38 - İp: 212.***.**6.26
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

mesaj 1:
turkcee
Kime: buzlucam
Konu: Re: d7000
Tarih: 10 Haz 2011, 10:50
Mesaj: BUGÜN TAMRON 17-50 VE NİKON 50 MM 1.8F LLENDLERLE DENEME YAPTIM SONUÇ MALESEF AYNI FAKAT -8 DEĞERİNDE SONUÇ MÜKEMMEL HATTA YİNE SOKAKTAKİ OBJELERİ ÇEKTİM SONUÇ İYİ DAHA ÖNCEKİ DENEMEMDE NETLEME HATASI YAPTIM SANIRIM SONUÇ OLARAK -8 DEĞERİNDE SORUN YOK BU SONUÇTA MAKİNENİN ÜAERİNDEKİ BİR AYARLA HALLEDİLEBİLECEK BİRŞEY BUNU SORUN OLARAK GÖRMEK NEKADAR DOĞRU TARTIŞILIR SONUÇTA BUNLAR PROFESYÖNEL MAKİNELER BİRDE PERDEDEN SIÇRAYAN YAĞ LEKESİ HAKKINDADA BİR TEST YAPTIM SENSÖRÜMDE HERHANGİBİR LEKEYE RASLAMADIM KISIK DİYAFRAMLA 20-30 SANİYELİP PERDE HIZLARIYLA DÜZ RENKLİ ZEMİNLER ÜZERİNDE YAPTIĞIM ÇEKİMLER SORUNSUZDU SANIRIM BENİM MAKİNEMDE BÖYLE BİR SORUN YOK TEK DERDİM BACK FOCUS ONUNDA ÇÖZÜMÜNÜ ŞİMDİLİK BULDUM -8 DEĞERİNDE YAPTIĞIM ÇEKİMLERİ MAİL ADRESİNİZE YOLLUYORUM İNCELERSENİZ SEVİNİRİM
mesaj 2:
bende yurt dışı forumlarında okuduğum kadarı ile sorunun d7000 ile 18-105 lensin bir uyumsuzluk gösterdiği yazılıyor ne derece doğru bilemiyorum dediğim gibi birde 18-55 ile test edicem sonucu bildiririm
mesaj 3:
turkcee
Tarih: 09 Haz 2011, 13:06
Mesaj: anladım ama ben yinede nikonun bukadar büyük bir hata yapabileceğie inanmak istemiyorum arkadaşımın d40 makinesini ve lensini alıp onlarla deneme yapıcam resmen soğudum makinadan
neyse ilgilendiğiniz için teşekkür ederim...
mesaj 4:
turkcee
Tarih: 09 Haz 2011, 11:57
Mesaj: dün akşam bu test kağıdıyla baya bi çekim yapıp inceledim banada ortadaki çizginin yukarısını daha çok netlemiş gibi geldi ondan sonra deneme yapmaya başladım ve -8 değerinde tam olarak sıfırlandı hanna onunla çektiğim bir toto daha yollayayım size ...
tam düzeldi sorun yok derken balkondan sokaktaki arabanın tekeride odaklayıp çekim yaptım bu seferde tekerleğe zum yaptığımda tekerleğin bulanık olduğunu farkettim sonra ayarları geri aldım yani af ince ayarı kapattım tekrar aynı yerden tekerleğe odaklayıp çektim sonuç mükemmel çıktı sonuş olarak -8 yakın mesafede iyi sonuşverdi ama uzak mesafede fiyasko sizce sorun lenste olabilirmi daha önce sigma 70-300 üm vardı onunla macro çekimler yapmıştım böyle bir sorun farketmedim bile ???
mesaj 5:
turkcee
Tarih: 09 Haz 2011, 11:29
Mesaj: verdiğiniz mail adresine toplam 9 adet fotoğraf gönderdim test kağıdı üzerinde 18 mm 3 adet 50 mm de 3 adet birde 105 mm de 3 adet çekip yolladım benim için yorumlarsanız sevinirim
BEN SANA YAZMADIM SEN BANA GELDİN ATAMAN.. Yukarıdakileri yazmam yanlış ama yazıyorum..

Tarih: 16 Haziran 2011, 10:41 - İp: 85.***.**6.12
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

ben bu konuyu kapattım zaten birdaha forumun bu bolumune yazmam..

Tarih: 16 Haziran 2011, 10:43 - İp: 85.***.**6.12