muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
barbaros72
barbaros72 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhabalar;

Şunu anlıyorum ki D7000 ler şu sıralar problemli..Kararım D7000 almaktı. Amatörde oldugum için sorunu hep kendimde arayacaktım. Belkide fotograftan soguyacaktım. Burada bilgilerinizi paylaşıp yol gösterici oldugunuz için teşekkür ederim.

Tarih: 10 Haziran 2011, 12:01 - İp: 193.***.**4.23
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

D7000 almak, hele ki Türkiyede (((
Bütçeniz uygunsa d300 S alabilirsiniz. Bu makina kendini ispatlamış bir makina. Bütçe uygun değilse d5000 de olabilir.
Ayrıca D7000 ler deki sorun gösterdi ki TR de garanti diye bir şeye güvenmemek lazım. Gidin spot alın, fazladan bir lens parası çebinizde kalsın.

Tarih: 12 Haziran 2011, 01:39 - İp: 94.***.**2.201
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

benim tanıdığım bir arkadaşta D7000 alacaktı. bir e-mail sohbeti esnasında bana konuyu açtı. araştırıvermemi istedi. bende olur dedim. önce klasik araştırmalar yaptım, videoları izledim. her şey güzel görünüyordu. sonra bu konuyu okudum hemde her satırına kadar.

D7000 kullanmadım ama bir satıcıdan ziyade ağzı yanmış birkaç arkadaşın dediklerine daha çok itibar ederim. o yüzden bu makineyi alacak arkadaşta hayatında ilk kaz dslr alacaktı. bende onu düşündüm ve açıkçası biraz telaşlandım. o arkadaşımı uyardım. alma demedim ama sorunu bil dedim. olur ya ahaytında bir kez alacaksın ve amatörsün, ne çeksen kötü çıkacak gibi bişey.. düşünsenize.. tam bir fiyasko olurdu bu açıkçası. o yüzden konuyu buralara kadar taşıyan herkese teşekkür ederim.

o arkadaş hala ne alacak bilmiyorum ama en azından benim o arkadaşımı uyarmama vesile oldunuz. yoksa alsaydı ve sorun çıksaydı muhtemelen içinden beni suçlayacaktı. bu konudaki sıkıntıyı aynen anlayacağı dilde yazdım. artık alırsa kendisi bilir. belki onun alacağı makinada lans eseri bişey çıkmayacak ama bunun garantisi var mı? bence yok. yüksek miktarlarda paraya alınan makineler sonuçta, üzerine yatırım da yapılacak vs. d90 yada 7d yada 60d önerim geçtim. artık hangisi kafasına yatarsa

saygılar

Tarih: 12 Haziran 2011, 02:06 - İp: 88.***.**6.118
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Remi zaten bu forumda bu kadar çok şeyi paylaşmamın d7000 sorunlarını anlatmamın amacı da buydu keşke ben almadan öncede böyle bir yorum görseydim makine hakkında ....

Tarih: 12 Haziran 2011, 18:14 - İp: 85.***.**8.229
brooklyn_
brooklyn_ (üye)
İstanbul / Amatör

Yaklaşık,bir aydır Nikon D90 almak için araştırma yapıyodum.Forumlar vs. ve sonunda cuma günü D90 almak için hayyama gittim.Orda D7000 modelini gördüm,onuda nette araştırmıştım ama 1000 TL lik bir fiyat farkı için,amatör biri olarak almaya değmez diye düşünmüştüm... Makineyi almaya gittiğim dükkanda,D90 18-105 kit fiyatı 2000 TL,D7000 18-105 kit fiyatı ise 2580 TL idi.1000 TL lik fiyat farkı burda 580 TL ye düşmüşken,anlık karar verim D7000 aldım!
Akşam eve gelip bi kaç resim ve video çekiminden sonra,önce hot pixel sorununu farkettim.Daha sonrada back focus problemini.Dün akşam aldığım yere geri götürdüm,bana pazartesi yenisini getireceklerini söylediler... Az önce başka bir sitede D7000 kullanan bir arkadaşa,aynı sorunlarla karşılaşıp karşılaşmadığını sorduğumda,ondaki makinenin seri numarası 614 ile başlıyormuş ve 600-601-602-603-604 seri numaraları ile başlayan cihazlarda sorun olduğunu söyledi... Makineyi vermeden önce seri numarasına bakmayı akıl edemedim Şuan pişmanım D7000 aldığıma.Yarın sabah erkenden telefon açıp,D7000 istemediğimi ve D90 almak istediğimi söyliycem.Kredi kartıyla aldığım için umarım sorun çıkarmazlar.D7000 alıcak arkadaşlara söylemek istediğim tek şey var,bence bir süre bekleyin.Eski üretimli makineler hala piyasadayken,D7000 almak şuan için riskli gözüküyor.Gerçi ben bu sorunları bile bile aldım,fiyat farkıda düşük geldi.Anlık karar verdiğim için pişmanım.Umarım aldığım dükkan sorun çıkarmaz ve D90 alırım...

Tarih: 12 Haziran 2011, 21:01 - İp: 78.***.**5.215
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

bu işin eski uretimle pek alakası yok seri numarasıyla da alakası yok ...benimki 8000 serisiydi... back focus sorunu var... ilk zamanlar butun dünyada bu makinanın sorunlu seri numaralarını girdikleri siteler vardı sonunda baktılarki her seri numarasında aynı sorunlar yani seri numarasından hiçbir sonuca gitmek mümkün değil...

#buzlucam' tarafından 13.06.2011 19:24:47 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Haziran 2011, 12:16 - İp: 85.***.**6.12
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Konu çok uzadıysa da bu da son bahsettiğim sensördeki yağ lekeleri problemi . Genelde hep sağ tarafta ve altlara doğru imiş . Elinde D7000 olanların f22-f25 gibi diyaframlarda çekim yapıp incelemelerinde faya var .d

TIKLAYIN

Tarih: 14 Haziran 2011, 00:08 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

2 . aynayı tutan kol mekanizması bu bölüme yakın sanırım ondan kaynaklı... d7000 i neresinden tutsak sıkıntılı... benim sensörü ben bu yuzden 10 gün önce sensör temizleme kitiyle temizlemek zorunda kaldım. şimdilik durum iyi yeni yağ leleleri henuz olmadı olurmu bilmem?
2 aylık makinede sensör temizlemesi gerekmesi de hoş bir durum değil kite 130 tl verdiğimide düşününce...
doğruyu söylemek gerekirse bunların sensör lekesi olabileceğini zannetmiştim, iyice kafam bozulmuştu ama temizleyince yağ lekeleri çıktı...

#buzlucam' tarafından 14.06.2011 09:52:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2011, 09:32 - İp: 85.***.**6.12
turk
turk (üye)
Balıkesir / Meraklı

buzlucam
Fuarda şikayetini söyleyen arkadaş, olayın seri numaraları ile bağlantısını sorduğunda, Nikon yetkilisinden bilgi alamamıştı. Arkadaşın makinası 5000 li numaralardandı.

Nikon yetkilisinin sorunlu makinalar için belli bir seri no vermemesi, hatta ifade edilen şikayetleri ilk defa duyarmış gibi davranması, sanırım sorunun üretilen tüm seri lerde görüldüğü anlamına geliyor.

Ayrıca senin, makinanı ikinci elde değer yitirmesine neden olacağını bildiğin halde, zararı göze alıp, insanları uyarmanı taktirle karşılıyorum. Keşke herkes senin gibi dürüst olabilse, insanlar aldanmasa.

Bununla beraber fokus sorununun yanı sıra, hot piksel ile, sensörde oluşan yağ lekelerinin karıştırılması ilginç. Çünkü bu konuda az çok bilgisi olan biri, bu iki sorunu ayırt edebilir.

Hot pikseller pozlama süresi uzadıkça artarken, yağ lekeleri en hızlı pozlamalarda bile görünür.

#turk' tarafından 15.06.2011 13:56:10 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2011, 13:50 - İp: 83.***.**7.155
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

turk karışan hot pixelle yağ lekesi değil, pentax ın ilk serileri ve nikonun ilk serilerinde sensorde leke sorunu vardı yuvarlak yarı golgemsi bunlar Sony nin uretim hatasından kaynaklıydı yani Hot pixelden bahsetmiyorum ben aşağıda karışma olarak hot pixeldeki gibi tek tek pixel değildi bunlar yaklaşık 50 -100 pixellik kume gibi düşün ama bunlarad tumuyle yanık hucre olayı değil sadece daha koyu bolgelerdi benim yağ lekesiyle karışiıyor dedğim onlar ve yağ lekesine çok benziyor bunlar Allah'tan o sorun makinamda yok. hot veya dead pixelde makinamda yok benim en önemli sorunum focus problemi. makinasında problem olduğunu bile anlayamayacak derecede fotoğraftan bihaberde çok BASÇEK forumlarında makinayı ove ove bitiremiyorlar son FIRMWARE FOCUS SORUNUNU DA YOK ETMİŞ gibi hiç alakası olmayan binbir safsata buralara yazanların hepsi Nikon ithal eden firmadan ,.....reklam hepsi..
Bu arda bu yağ lekelerini normal fotoğraflarda göremezsin mümkün değil Bunları Sn. PAPERMAN in yazdığı gibi ancak çok kısık diyaframda (F 18-20-22) GİBİ duz bir zemini (dosya kağıdı gibi) ve en yuksek zooma yakınken odak sonsuza yakınken esas olarak görebilirsin zaten kullanıcılarda o yuzden bilmiyor... zaten sensördeki butun kirleri en çok bu mettot da görebilirsin..

dead pixeli uzun pozlama yapsanda yapmasan diyaframı kıssanda kısmasanda her fotoğrafını incelediğinde görürsün.
hot pixeli genelde uzun pozlamalar sonrası görürsün yine diyaframdan bağımsız ama nadirende olsa hot pixel normal pozlamalardan sonrada görülür . Hot pixel zaten sürekli aşırı elektrik deşarjı yapan diyot hucreleridir bir pixele karşılık gelir genelde. bunları yeni firmwarede yeni haritalama yaparak yan hucrelerdeki renk değerini esas alarak nikon yok ediyor aslında bu tam bir yok etme değil ama bu metot bütün fotoğraf makinelerinin kullandığı metotdur aslında fotoğraf makinelerinin btamamına yakınında hot pixel sorunu vardır ama yazılımsal yok etmeyle biz bunları genelde fark etmeyiz..

Benim zarar gormem onemli değil ... Ben basit kar mantığıyla hareket eden üç kağıtçı satcıların mantığında değilim ...

#buzlucam' tarafından 15.06.2011 20:04:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2011, 14:29 - İp: 85.***.**6.12