muzafferacar
muzafferacar (üye)
Manisa / Meraklı

Nikon D90 I D7000 İle Değiştirmek

Değerli üyeler bir kaç evvel Nikon D90 almıştım ve severek de kullanıyorum. Ancak kısa süre önce D7000 alan bir arkadaşım aklıma girdi. Daha doğrusu D7000 in kendisi aklıma girdi

D90 a göre artıları Magnezyum alaşımlı gövdesi olması, 16.2 MP lik yeni sensörü ki bir çok sitede en yüksek puanları almış bu sensör (gerenk dinamik aralık, gerek iso başarımı gerek color reproduction açısından)

Beni özellikle 39 noktalı yeni AF sistemi cezbetti. Ciddi bir esneklik sağlıyor çünkü. Saniyede 6 kare sürekli çekim hızı, 1/8000 shutter hızı, çift hafıza kartı alması ki birine jpeg diğerine RAW atayabiliyorsunuz, bu gibi özellikleri ile D90 dan bir adım ileride bir makine.

Video anlamında da ciddi artıları var ama ben onlarla pek ilgilenmiyorum açıkçası.

Bu makineyi kullanan ya da tanıdığı birileri kullanan değerli üyelerden d90 ile kıyaslama rica edeceğim. 1.000 TL civarı bir fark ödeyerek almaya değer mi?

Tarih: 10 Mayıs 2011, 10:13 - İp: 62.***.**2.1
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

İnterneti didik didik tarayıp da işinize gelen kısımları bulmak zor olmasa gerek. Bilmem kaç tane ayar yaptırmış da dikiş tutmamış. Siz onun adresini verirseniz ben de verdiğiniz adresin 10 katı kadar problemden kurtulmuş kişilerin adresini vereyim. Aynı şeyi 40 defa söyledik. Makinenizi bu işten anlayan servise verdiniz mi ? Verdiniz de sorun yine mi hallolmadı ya da servise giden makinelerin yüzde kaçı düzelmedi? Ya da yine de düzelmeyen makinelerin hangisini iade almadılar? Bu sorular uzar da gider ama doğru düzgün cevabı yoktur. Ozansan ne dedi size. "Gönderin yaptırayım". Madem bu kadar sorunlu bir makine gönderin kurtulun. Sizin niyetiniz makineyi yaptırmak değilse o başka

#najdorf' tarafından 09.06.2011 18:38:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 17:19 - İp: 78.***.**4.63
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

Bu konuyu daha fazla uzatmayacağım. Olayın merkezine daha yakın olduklarından dolayı paperman ve ozansandan ricam konuyu açıklığa kavuştursunlar.

#najdorf' tarafından 09.06.2011 17:41:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 17:31 - İp: 78.***.**4.63
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Olayın merkezine daha yakın olsak da biliyorsunuz bilgilerimizin çoğunun kaynağı aynı - internet . Siz ne görüyorsanız/okuyarsanız , ben de aynısını görüyorum/ okuyorum.

Internet harici tek kaynak mağaza satış görevlileri ( sokakta daha D7000 kullanana rastlamadım - yakalasam soracağım ) . O satıcıların da spesifik bir ürün hakkındaki bilgisi haliyle bizlerden daha az + müessesini korumak zorunda olduğu için sorunları bilse de samimi cevaplamıyor . Yine de burada "arkadaş" diyebileceğim bir tanesi var - bulursam soracağım D7000'in şu andaki sorun/iade oranını.

Bu konuda en ciddi bulduğum bir forumdan takip ettiğim kadarıyla :

- Pixel problemi tamamen çözülmüş ; bahsi bile geçmiyor .

- Back focus problemi ile ilgili , makinayı evvelce alıp soruna yeni uyananlar dışında pek konu açılmıyor . Ağlayıp , yakınan yok ; olanlar de genelde kullanıcı hatası çıkıyor . Problemi olanlar servislerde çözüm almışlar demek ki .

- Buzlucam'ın bahsettiği "tutarsız "fokus problemine , takip ettiğim forumda hiç rastlamadım . Bu yok demek değil - sadece benim ciddi bulup okuduğum ve bu tür sorunların ilk ortaya atıldığı sitede yazılmadı demek .

- Yalnız bizde pek değinilmemiş yeni bir problem yazılmaya başlandı - sensörde bol miktarda ve serviste temizledikten sonra bile tekrar tekrar yağ lekeleri oluştuğu konusunda ( perde mekanizmasından kaynaklanan/sıçrayan ) . Bunu normal sayanlar da var , anormal bulanlar da - yani sorun daha tescillenmedi .

Sensörde yağ birkmesi zaman içinde oluşacak bir problem olduğu için bekleyip görmek en iyisi. Ama oluşursa çok can sıkıcı bir problem kabul etmek lazım .

Şahsi fikrim - asıl ana 2 problem çözülmüş gözükse de , ben bu makinayı hala almazdım - Amerika kıtasında olduğum halde. Şu son sensörde yağ probleminin açıklığa kavuşmasını veya her şeyin ters gittiği bu modelde başka sorun çıkacak mı diye bir süre beklerdim . Turkiye'de olsam , servis sorunlarını düşünüp hiç yanına yaklaşmazdım - bir 6 ay filan daha .

Yukarıda da yazdığım gibi , makina çıkalı 8 ay olmasına rağmen sokakta daha hiç D7000 görmemiş olmam da işin ayrı bir boyutu . Bunda fiyatı kit lensle $900 civarına inen ve üretimi geçen aya kadar devam eden D90'ın da payı var sanırım . Belki hiç satılmadığı kadar D90 satılmış olabilir son aylarda . Demek ki ileri amatör sınıf kullanıcılar , $500 daha pahalı ve sorunlu D7000'e tercih etti emektar D90'ı .

Japonya pazarı çok farklı - Ozansan ne der bilmem ...

Tarih: 9 Haziran 2011, 19:49 - İp: 96.***.**4.180
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

paperman hocam açıklamalarınız için çok teşekkürler. Diğer sorunlar bir yere kadar ama yağ sorunu cidden hoş değil. Yalnız merak ettiğim bir şey var. D90 ın fiyatı yılın ilk 3 ayına nazaran 200 ila 300 dolar artmış görünüyor. 900 dolar fiyatı nereden almıştınız? Ayrıca D90 üretimi durduruldu mu?

#najdorf' tarafından 09.06.2011 20:14:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 20:04 - İp: 78.***.**4.63
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bugünkü fiyatlar - dükkandan satış yapan saygın bir mağazadan - NIKON bayii ( graymarket değil )

TIKLAYIN

D90 üretiminin 2-3 hafta önce durdurulduğu belirtildi ...

#paperman' tarafından 09.06.2011 20:57:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 20:49 - İp: 96.***.**4.180
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Sn paperman hocam 6-7mesaj önce ''nikolasdassis April 28, 2011 at 1:44 pm'' adlı kişinin d7000 şikayeti ve yorumunu yazmıştım rica etsem şikayeti 2. sayfadan bir okurmusunuz sizce hangi sorun dan bahsetmiş. Sanırım İngilizceniz benden iyidir.
birde google aramanızı son bir hafta olarak sınırlandırıp nikon d7000 focus problem olarak aratırsanız çözülemeyen pekçok sorunu göreceğinizi düşünüyorum ama artık bu sorunlar benim için önemli değil. Ben görevimi yapıp insanları uyardığımı düşünüyorum . yağ problemine 3-6 sayfa önce değinmiştim sanırım fark etmediniz.
BURADA GOREBILIRSINIZ
sensör lekeleride pekçok nikon d7000 de mevcut ve giderilmesi mümkün değil. diaframı daraltıp bir çeksinler bakalım ne görecekler..
Tekrar belirteyim hepinize teşekkurler.
ben görevimi yaptım ,içim rahat.
anlattıklarımın eksiği var fazlası yok .
najdorf seni ciddiye almıyorum kusura bakma... senin gerçek bir fotoğraf meraklısı ve sevdalısı ve bilgilisi olmadığını sadece tartışmalardan zevk aldığını düşünüyorum....fotoğrafla gereçek anlamda bir ilgin olduğunu sanmıyorum.

#buzlucam' tarafından 09.06.2011 21:36:17 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 21:07 - İp: 78.***.**4.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Buzlucam , 16. sayfada yazdığından bahsediyorsan ... Özellikle "sensör sorunu bu - yağ lekesi değil " demişsin . Benim okuduklarım bunun shutterdan sıçrayan/damlayan yağ lekesi diyor . Temizletiyorlar , shutter fazla yağlı olduğundan yine oluşuyor . Aynı şeyi demiyoruz yani .... Pentaxdaki gibi sensör lekesi olsa - hadi temizlenebildi diyelim ... Sonrasında tekrar nasıl oluşsun ?

Verdiğin link senin problemini andırıyor ama ben kendi okuduğum NR sitesinde fokus tutarsızlığına ( kullanıcı hatası dışında ) rastlamadım . NR'da ciddi/pro/fanatik kullanıcılar var ve problemler gerçek ise mutlaka oraya düşüyor . Senin makinanda problem olabilir - bir şey demiyorum . Sadece diğer hot pixel/back focus problemleri gibi yüzlerce/binlerce kişi tarafından "tescillenmiş" değil .

Neyse , sonuçta ikimiz de makina problemli diyoruz - gerisi detay ...

Tarih: 9 Haziran 2011, 21:35 - İp: 96.***.**4.180
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

@buzlucam

Size o engin bilgilerinizle çektiğiniz, herbiri adeta sanat eseri olan fotoğraflarınızla mutluluklar dilerim

#najdorf' tarafından 10.06.2011 02:31:31 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 21:36 - İp: 78.***.**4.63
buzlucam
buzlucam (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Paperman hocam size, deneyiminize ve bilginize saygım var görüşlerinize zaten katılıyorum ve sonuçta zaten aynı şeyi söylüyoruz, bu forum bölümü bu hale nasıl geldi onuda anlamadım, ama şunu söyleyim ben yanılmıyorum ... ben yılardır hobi olarak pekçok teknik konunun içindeyim ...
OKUYANLAR KENDİNİZ İÇİN BİR İYİLİK yapın nikon d7000 almaya kalkarsanız çok ince eleyip sık dokuyun.. ve hatta yol yakınken... AYRICA ŞUNUDA BELİRTEYİM: benim makinamdaki sorunlar Butun NIKON D7000 lerden NE BİR EKSİK nede 1 FAZLA tamamında aynı sorun olduğundan adım gibi eminim. ukalalık olarak algılamayın ama sadece ben durumun farkında olanlardanım.
najdorf senide anlıyorum sakin ol...

#buzlucam' tarafından 09.06.2011 21:58:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 21:44 - İp: 78.***.**4.244
najdorf
najdorf (üye)
Ankara / Meraklı

#najdorf' tarafından 10.06.2011 02:30:13 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 9 Haziran 2011, 23:05 - İp: 78.***.**4.63