caner13
caner13 (üye)
İstanbul / Amatör

Nikon D80 mi Sony Dslr-a350 Mi.. ??

merabalar..ben bu foto işine yeni başlicam..anlicanız nerdeyse hiç bilgim yok..ama makinaları arastrdım we butceme uygun olarak bu makinaları buldum..

sony piyasaya yeni girdigi için tawsiye etmediler..nikonla canon lensleri 30 yıl toprak altında saklıomus..sony ise toplama makina yapıomus(teknosadaki cocuk soledi )..ne aliim bide lens ler hakkında nerden bilgi alabilirm..nikonda 18-135 mm lens yazıo ama ne anlama geldigini bile bilmiorm..??

Tarih: 20 Nisan 2008, 19:05 - İp: 78.***.**2.98
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

D80 ömrünü bitirmek üzere olan bir makina.
Kötü demek değil! ama yakında d90 lanse edilebilir.
Sony nikon un aksine çok yeni bi makina.
Kıyaslamak nekadar doğru olur tartışılır!

Ama özet olarak D80 in piyasasını iyi bir araştır.
Ortalama fiyatın baya altında bir fiyat bulursan alabilirsin iyi makina. D90 öncesi fiyatı düşmesi lazım. D80 alacaksan muhakkak çok cazip bir fiyatı olması lazım. Çünkü old model almış olacaksın.

Sony ye bişey demiyorum. Param bol diyorsan düşünülebilir.
Özelliklede yenilikçi bir live view teknolojisi var sony nin.
Sony i pek bilmiyorum. Ama ilk d-slr makineni alacaksan çok para verme.

Tarih: 20 Nisan 2008, 19:25 - İp: 88.***.**1.36
caner13
caner13 (üye)
İstanbul / Amatör

2 ay sora amerikaya gitcem zaten makinayı ordan almayı dusunuorm..sitedeki fiyatlara baktım 2 side 800$..nikonda lens warmı anlamadım ama sony 100 er $ alıo lenslere..

http://www.nikonusa.com/Find-Your-Nikon/Product/Digital-SLR/25412/D80.html

http://www.sonystyle.com/webapp/wcs/stores/servlet/CategoryDisplay?catalogId=10551&storeId=10151&langId=-1&categoryId=8198552921644548359

Tarih: 20 Nisan 2008, 19:32 - İp: 78.***.**2.98
appendix
appendix (üye)
Kırklareli / Meraklı

teknosadaki çoçuk iyi sallamış, oldukça başarılı.

Tarih: 20 Nisan 2008, 20:28 - İp: 88.***.**1.91
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

1970'lerde Japon optik tasarımcının teki kendi kendine şöyle demiş : "10 yıl sonra bizim firma AF lens üretecek en iyisi ben sonsuz fokusu 43mm değil, 44mm olarak yapayım, 25 sene sonra film olmayacak, sensör olacak hemde boyu 24x16mm olan, ben bu tasarımı bu boyuta göre iyileştireyim" , sonra lensi tasarlamış. Tasarlamak bir hayli vaktini almış, zira o zamanlar şimdiki gibi bilgisayarlar yok.

Sonra o tasarımcının firması sözkonusu lensi 30 yıl sonrasının pazar koşullarına uygun adette üretmiş. Üretilen taze lenslerin iyice oturması için hareketsiz ortamda dinlendirilmesi gerekiyormuş, onları 30 yıllığına toprak altına gömmüşler, Japonya'nın "deprem"den uzak bir köşesine.

30 yılın sonunda o lensleri topraktan çıkarıp bugünün moder malzemeleri ile kat kat cilalamışlar (multi-coating) ve objektif olarak piyasaya sürmüşler.

İşte bugün kullandığımız Canon lenslerin hikayesi budur, tabiii yerseniz

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:21 - İp: 85.***.**2.219
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Tabii bahsini ettiğim hikayede bir tutarsızlık var.

Bu tutarsızlık o Japon tasaıımcının 10 yıl sonra çıkacak AF olayından haberdar olması. Aslını ararsanız 1985'te Minolta, 7000 AF'yi piyasaya sürene kadar Canon'da hiçkimsenin AF'den haberi olmamış. Tasarımı için servet harcadıkları T80 modelini hiç piyasaya sürmeden çöpe atıp 2 sene sonra ilk EOS makinalarını piyasaya sürmüşler.

Sanıldığının aksine 1970'lerde görüntü sensörü denen birşey varmış ve dünyadaki en büyük üreticisi Sony'ymiş, aynen bugün olduğu gibi.

Hani söz efsanelerden açılmışken Teknosa'daki satıcının "yuuuhhhh" dedirten hikayesinin aslı Leica ile ilgilidir. Efsaneye göre 2.Dünya Savaşı'nda müttefikler Alman ordusuna optik malzeme sağlayan Leica'nın Weltzar'daki tesislerini hiç bombalamışlar, toprak altında yatan lensler zarar görmesin diye (Almanya'da fay hattı yoktur, deprem olmaz, yada çok nadiren olur).

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:44 - İp: 85.***.**2.219
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)

Caner 13 abd ye gidiyosan. Al bir 5d keyfine bak.
Yanılmıyosam 1900 dolar olacak fiyatı. Bence gayet uygun.
Yok pahalı diyosan 899 dolara eos 450D bence iyi seçim olur.

Tarih: 20 Nisan 2008, 22:51 - İp: 88.***.**1.36
caner13
caner13 (üye)
İstanbul / Amatör

5d amerika sitesinde 2500$ pahalı bi makina..aynı sitede 450d yede rastlamadım..link asagıda..

http://www.usa.canon.com/consumer/controller?act=ProductCatIndexAct&fcategoryid=111

tarih dersi için tesekkur edermde..sony hakkında daha acık bilgi olsa..??

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:04 - İp: 78.***.**2.98
iizzeett_t
iizzeett_t (üye)

Sony bu piyasa çok yeni minoltakı satın alarak girdi bu piyasaya.

Şahsen ben yardımcı olamam ama sony bölümüne bi mesaj at. Daha yararlı olabilir.

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:06 - İp: 88.***.**1.36
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir kere çok bariz bir fark var LiveView Sonydeki bu özelliğin işinize yarayacağını düşünüyorsanız direkt tercih edin.Yok liveview mühim değilseniz işte zor seçim orada başlıyor.

Teknosa ne kadar salak bir şirket anlamış değilim.Kendisi de Sony Alphaları bol bol satan bir şirket olmalarına rağmen nedir bu dangalaklık kötüleme girişimleri.

caner 13 bilgin olsun diye söylüyorum,yaklaşık 2-3 tane farklı Teknosa da A700 a200 a100 a350 gibi modelleri elime aldım incelemedim.Bilseydim satmak istemediklerini hiç bakmazdım bile

Bence o şube elindekini satmak istiyor,isteseler stoktan Sony yi getirtirler.

D80 in gövde yapısı belki sizin için daha ilgi çekici olabilir,elinize alıp açın kurcalayın AF yapın,fotoğrafçekin,sonra Sonyde yapın bu şeyleri seçimi yapın.Teknik özellik olarak bariz olan bir fark varsa o da LIVEVIEW...

#mavi_izci' tarafından 21.04.2008 00:05:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Nisan 2008, 23:58 - İp: 144.***.**0.203
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ha unutmadan Sonyye toplama makina demek çok komik olur.Bir kere hiçbir dslr üreticisi makinanın herşeyini kendisi yapmıyor günümüz kapitalizminde yapamıyor da denebilir...

İstiyorsanız bu konuyu "burkay" sorabilirsiniz.Kendisi yetkili servis olduğundan dolayı nerdeyse her dijital model tekniği konusunda bilgilidir.

Hatta benim Canon S2 yi açtırdğımda makinanın içinde 3-5 tan başka markanın adı yazıyordu...

En basitinden Nikonun sensörü Sonyden.
Lcd teknolojisi yine sanıyorum Sonyden
Bunun işlemcisi var,vizör sistemi avr var oğlu var bilirkişi olsaydı Teknosadaki arkadaşa lafı kibarca yedirirdi.

Tarih: 21 Nisan 2008, 00:03 - İp: 144.***.**0.203