erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kral Çıplak(mı)?

arkadaşlar digitale 4 sene evvel başladııııık.ya 1 300d aldım 2 ay kullandım kullanmadım kart okuyucusu arızası verdi, hoooop servise.2 adet 400d aldım 4 ay geçti geçmedi ikiside er99 lens arızası verdi ikiside hooop servise.şu anda canon 1d mark2 kullanıyorum 2 sene olmadı daha pil arızası var,pili içinde bırakınca 1 gecede bitiriyor pilin yenisi ne kadarmı? 450 tl.
ya geçen ay emektar filimli canon a1'imi sırf denklanşör sesini dinlemek için çıkardım ,sildim,sevdim.Kullananlar bilirler A1in çekim sesini,bilmeyenler bilenlere sorsun.Çıkardım zoom ogjektifleriini,makrosunu.DAyanamadım taktım filmleri kullanmaya başladım yine,aman allahım ne alan derinlikleri ne görsel ziyafetler,fotoğraf çektikçe zevk almalar,sonuçlar nasıl çıkacak diye heyecanlı beklemeler ve kusursuz baskılar.Ogjektiflerini elime alıyorum,metal ,sağlam,netlikler keskin .15 senelik ama tıkır tıkır 1 gram oyanama gevşeme yok .digital ogjektifleri elime alıyorum plastik ,basit,ne net oldukları belii ne başka birşey.3 aylıklar ama hepsi gevşemiş.
Arkadaşlar sizlere sormak istiyorum herşey kötüyemi gitti,kandırıldıkmı?kral çıplakta kimse söyleyemiyormu?

#erkan77' tarafından 14.03.2010 10:40:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mart 2010, 10:32 - İp: 88.***.**5.157
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

glorfindel;

sana teşekkür etmeyi unutmuşum. Bu arada epson v300 tarayıcı siparişi verdim. Negatifler olmasa bile eski fotoğrafların kendisini taratırım diye düşündüm. Fotoğraftan tarama yapınca kalite ve çözünürlük nasıl oluyor? Mesela 10 X 15 fotoğrafı taratınca ekranda bozulma olmadan kaça kaç boyutunda görüntüleyebiliyoruz?

Tarih: 7 Nisan 2010, 12:03 - İp: 88.***.**6.195
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Öncelikle bir deneyimimi paylaşmak isterim arkadaşlar. Özellikle bitpirenin son fotolarında gördüğünüz ve gren sandığınız şey muhtemelen ne kullandığı makineden ne de kullandığı filmden kaynaklanıyor. Çünkü 200 ASA bir film ile gün ışığı altında yapılan çekimlerde o oranda gren oluşmasına imkan yok. bu tamamen tarama ile ilgili bir durum. Çünkü foto stüdyolarda arkadaşlar doğal olarak standart prosesten geçirerek 10x15 baskı alınabilecek bir çözünürlükte tarama yapıyorlar. Bu sebeple de bu gren sandığınız "noise"lar oluşuyor. Yüksek çözünürlüklü ve özenerek yapılan taramalarda hiç böyle birşeyi göremezsiniz.

bitpire, epson V300 şimdiden hayırlı olsun. Çok övülen ve performansı beğenilen bir makine. Eminin negatiflerini bir de orada taradığında aradaki farkı anlayacaksın.

Negatif değil de baskıdan taramada ne kadar büyütülebilir ezbere söyleyemeyeceğim ama oldukça fazla büyütebileceğini söyleyebilirim. Tarama seçeneklerinde dpi ne kadar yüksek olursa hem pixel anlamında hem de yeniden baskı alınabilecek ölçü de o kadar büyümüş oluyor. Yalnız makinenin desteklediğini iddia ettiği değerlerin tamamı gerçek optik tarama olmayacaktır. Speklerinde bu açıklama yoktur ama bilen bilir. Atıyorum (negatif için söyleyeyim) 9600 dpi dediği şey aslında 4800 dpi tarama yapıp yazılımla çoğaltmak gibi bir işlem... Forumlarda falan model no ile aratırsan V300 kullanıcılarında bu bilgi vardır.

Yine de çok çok memnun kalacağına eminim.

Son olarak diğer arkadaşlara ben de aynı yorumu yapmak istiyorum, neden bu mevzuya bu kadar takıldıklarını anlamıyorum. Milyonlarca piksel.. 10x, 20x, 50x... oydu, buydu.. vay çok keskindi, vay çok grenliydi... Lütfen niceliklere değil niteliklere bakın arkadaşlar.. Bu mantıkla diyebiliriz ki dünya tarihinde son 2 yıldır güzel fotoğraflar çekiliyor (artık 6 ya da 8 megapixelli DSLR'leri bile beğenmiyoruz ya...) Ondan önceki bütün fotoğrafları çöp ettik bir anda..

Karşılaştırmaları elma-elma yapmaya çalışın. Gidip de 20 yıllık bir kompakt filmli makinenin çektiğini Hasselblad dijital makine ile mi kıyaslayacağız? Söylediğimiz o makineye rağmen, yani hiç bir özel ayar vs ile uğraşmadan güzel fotoğraf çekilebiliyor. Elbette daha keskin de olur, daha temiz de olur... Biz burada renklerle, tonlarla ve herşeyden çok da fotoğrafın içeriği ile ilgileniyoruz. Oturup piksel saymıyoruz ki..

Tarih: 7 Nisan 2010, 13:47 - İp: 193.***.**7.122
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Bitpire,

Vapurun başını kaçırmışım diye üzülme. Aslında o fotografı birazcık croplarsan ( mesela APSC boyutunda ) daha güzel olacak. Mesela alttan can simitlerinin başladığı yerden, en sağadaki adamın yarım metre sağından, üstten gemi direğinin bittiği yerden. (sol tarafa dokunma) Sanki izleyici olaya daha içinden bakıyormuş gibi, ne dersin ?

Fipar,

Paçoz bir Minolta gövde 100 TL falan. Tak üstüne senin 135mm'yi (yoksa 85mm miydi?) Fuji ile bir iki portre çek, adam gibi bir yerde banyo ettirip tarattır, sonra renkler ve tonlar üzerine konuşalım istersen. DSLR ile aynı renkler ve tonlar tutturuluyor ama tutturana kadar adamın anası ağlıyor. Bitpire'nin son yolladığı örneklerin çoğunda kompakt makina iyi pozlamamış sanki, 2-3 sayfa geride Pentax AF SLR ile yaptıklarına bir gözat istersen.

Tarih: 8 Nisan 2010, 02:26 - İp: 88.***.**2.110
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Şöyle mi? Biraz da keskinlik verdim.

Tarih: 8 Nisan 2010, 11:03 - İp: 88.***.**6.195
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bu da S/B. Valla arkadaşlar niye beğenmedi anlamadım. Yarışmaya bile katılırım ben bu fotoğrafla

#bitpire' tarafından 08.04.2010 11:20:49 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 8 Nisan 2010, 11:18 - İp: 88.***.**6.195
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Bizim kral ikinci sayfaya düşmüş, yerlerde sürünüyor. Aşağıdakileri Kristal fotoda banyo ettirdim, Epson V300 tarayıcıda 600dpi'de kendim taradım.

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

#bitpire' tarafından 15.04.2010 16:34:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Nisan 2010, 13:56 - İp: 213.***.**5.242
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Işık kötü, öğle güneşinden çok fazla birşey beklememelisin.

Renkler çokça mavi azıcık da yeşile (cyan) kaymış. Malum negatif filmde "Orange mask" vardır, yani bütün görüntünün üzerine koyu turuncu bir renk bindirilir, renkleri tersyüz edince koyu turuncu açık maviye döner. Kullandığın yazılımda "orange mask" ile ilgili bir parametre olmalı.

Tonlar çok düz, biraz kontrast lazım. Sonuçta buraya yolladığın görüntü dijital bir kopya, negatif aslının dinamik aralığına asla sahip değil, tararken kullandığın yazılım bütün o dinamik aralığı dijital yelpazesine sığıştırmaya çalışınca sonuç böyle oluyor. İşi yazılıma bırakma, kontrastı arttır, +/-EV ile oyna, öyle tara. SanlıFoto'da tarattığın resimlerin histogramına bakarsan ne demek istediğimi anlarsın.

Bu arada, adamın elindeki gazeteyi en yüksek çözünürlükle tarayıp %100 croplarsan ne oluyor ?

Tarih: 15 Nisan 2010, 16:35 - İp: 88.***.**3.107
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bir kaç tur deneme sonrasında ayarları tam tutturacağına eminim. O tarayıcı gerçekten başarılı bir alet. Bir de bir şeyi merak ettim. Aynı negatifleri mesela 2400 dpi tarayıp sonra küçültünce nasıl görünüyor? Baştan 600 dpi taramanın etkileri de olabilir mi?

Tarih: 15 Nisan 2010, 22:28 - İp: 217.***.**3.128
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

antika;

Renklere takılmıyorum ben. Renk bir şekilde halledilir de sanki bazı fotoğraflarda netlik sorunu varmış gibi görünüyor bana. Bunlar zaten kontrast ve keskinliği arttırılmış halleri. Tarattıktan sonra iki saat uğraştım. Ham çıktılar aynı Dslr'nin Raw'ı gibiydi. Aslında manuel modda ayarları kendim yapıp taramak istedim ama nedense 6'lı negatifi tek seferde tarattığımda ilk filmi ayarladığım çözünürlükte, sonrakileri 800 küsür X 500 küsür gibi bir çözünürlükte tarıyor. Çözemedim bir türlü.

glorfindel;

Dediğin gibi bir kaç tur atmam lazım galiba, henüz tam olarak keşfedemedim ayarları. Akşama denerim 2400 dpi'yi.

Bu arada kayınbiraderin Minolta 500 si 'ını da kolleksiyonuma dahil ettim. Sağolsun bilabedel verdi bana üzerinde Tamron 28-200 ile beraber. Yakında onu da tedavüle sunarım.

Tarih: 16 Nisan 2010, 10:04 - İp: 213.***.**5.242
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

Bu arada acayip bir iş yaptım yine.. Malum DSLR olarak EOS 40D kullanıyorum. SLR olarak da Pentax MZ-50. Ben bu Pentax'ı zamanında K100D ile ortak lens kullanmak için almıştım. Sonra K100D'yi satıp 40D alınca Pentax MZ-50 ve iki lens elimde kaldı. Geçenlerde düşünüyordum acaba MZ-50 ve lensleri satıp EOS SLR mi alsam diye. Sonra ebay'de biraz turladım. 19 pound gövde + 15 pound nakliye fiyatına EOS 300V buldum. Dayanamadım verdim siparişi. İnanılmaz bir şekilde 3. gün makine geldi. Tertemiz görünüyor. Tüm fonksiyonları denedim çalışıyor. 40D ile portre çekiminde kullandığım 50mm f:1.8 lensi taktım hemen. Yarından itibaren denemelere başlıyorum.

Soru şu: Pentax MZ-50 gövde, SMC A 50mm f:2 ve SMC f:4-5.6 35-80mm seti satıp Canon EF 28-105 ya da 28-135 gibi birşey mi alayım. Yoksa fazla ellemeyeyim dursun mu?

Analog makinelerin bu kadar ucuzlaması bana yaramadı. Biri beni durdursunnn

Tarih: 16 Nisan 2010, 22:25 - İp: 217.***.**3.128