erkan77
erkan77 (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kral Çıplak(mı)?

arkadaşlar digitale 4 sene evvel başladııııık.ya 1 300d aldım 2 ay kullandım kullanmadım kart okuyucusu arızası verdi, hoooop servise.2 adet 400d aldım 4 ay geçti geçmedi ikiside er99 lens arızası verdi ikiside hooop servise.şu anda canon 1d mark2 kullanıyorum 2 sene olmadı daha pil arızası var,pili içinde bırakınca 1 gecede bitiriyor pilin yenisi ne kadarmı? 450 tl.
ya geçen ay emektar filimli canon a1'imi sırf denklanşör sesini dinlemek için çıkardım ,sildim,sevdim.Kullananlar bilirler A1in çekim sesini,bilmeyenler bilenlere sorsun.Çıkardım zoom ogjektifleriini,makrosunu.DAyanamadım taktım filmleri kullanmaya başladım yine,aman allahım ne alan derinlikleri ne görsel ziyafetler,fotoğraf çektikçe zevk almalar,sonuçlar nasıl çıkacak diye heyecanlı beklemeler ve kusursuz baskılar.Ogjektiflerini elime alıyorum,metal ,sağlam,netlikler keskin .15 senelik ama tıkır tıkır 1 gram oyanama gevşeme yok .digital ogjektifleri elime alıyorum plastik ,basit,ne net oldukları belii ne başka birşey.3 aylıklar ama hepsi gevşemiş.
Arkadaşlar sizlere sormak istiyorum herşey kötüyemi gitti,kandırıldıkmı?kral çıplakta kimse söyleyemiyormu?

#erkan77' tarafından 14.03.2010 10:40:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Mart 2010, 10:32 - İp: 88.***.**5.157
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

rica ederim. bence de fiyat/performans oranı gayet iyi bir lens. K100D'yi upgrade etme fikri zaman zaman benim de kanıma girdi ama her seferinde azimle direndim. 6Mp olması büyük avantaj. O hatayı ben de Canon A-1'de yaptım, güzelim seti (28mm, 50mm, 70-210mm Canon fd lenslerle beraber) ölmüş eşşek parasına verdim. At bi kenara dursun, zengin mi olduk oradan gelen parayla sanki.

Tarih: 19 Mart 2010, 17:29 - İp: 88.***.**6.195
skaya35
skaya35 (üye)
İzmir / Amatör

Fotografcı ustadlar ben amatör bir dslr ciyim öle pek fotografda cekmedim hiçbir seydende anlamam isoyu bile bu siteden ögrendim konunun tamamını okumak nasip olmadı çünkü anlamadıgım ve cok uzun bilgiler mevcuttu sabredemeyip aklıma gelen bir seyi yazmak istedim ...
İnternetten indirdigim cok ama cok sayıda 1080p film var içlerinde 1939 ile 1967 tarihli filmler bile var renler tonlar bu gunden farklı ancak netlik bu günküyle aynı yani sınır olan pixel 1080p de her ikisininde netligi aynı ama renkler baya fark yaratan tonlarda rgb de denge yok diyebilrim...Babamdaki eski yashıca elektro 35 le cekilmiş fotograflara bakıyorum suan dslr iyi demek gercekten zor
Bence
Kral çıplak degil yeterli çözünürlükte degil
Ayrıca dslr her zaman daha kötüdür sebebi ise menusu vardır ögrenene kadar anan aglar ( misal ben d80 arasında olusan menü bagı gibi rüyama bile girdi) fakat slr de bilgi tecrube ve yeterli ısık varsa en sıradan bir slr bile güzel cekim yapılabilir ki istersen yapma film bitebilir....
Saygılar ...

Tarih: 20 Mart 2010, 02:29 - İp: 78.***.**0.113
glorfindel
glorfindel (üye)
İstanbul / Amatör

skaya35, bence analog iyi dijital kötü demek de çok doğru değil. Birbirlerinden farklılar. Bunu anlayıp tercihleri ona göre yaparsak sorun kalmaz. Ancak DSLR'ler ile ilgili olarak dediğin bir şeye katılıyorum. 10'larca menü ekranı içinde 1000'lerce ayar... Ne gerek var? Valla bulsam bir DSLR sadece ISO, diyafram, enstantane ayarı yapılsa; bütün dijital ekipmanı satıp onu alırım.. Yakında DSLR'ler internete girecek haberiniz olsun. "Çektiğiniz fotolar anında flickr'a yüklensin." hatta "çektiğiniz Ultra Full HD videolar anında youtube'a yüklensin"..... Iyyy.. Sesle kumanda edilen DSLR: "diyaframı 2.8'e getir, enstantane 125 olsun. Adamın gözlerine netle. O adama değil, arkadaki sakallı olana!!!"....

Tarih: 20 Mart 2010, 22:41 - İp: 88.***.**9.119
nick
nick (üye)
Kayseri / Meraklı

Herkese merhaba,

Konuyu başından bu yana büyük bir merak ve bazende büyük bir heyecan ile takip ediyorum. Yazdıklarınızdan ziyadesi ile istifade ettim.

Size benimde konu ile çok alakalı olmasa da bir sorum olacak. Bir ay kadar oldu Olympus Om 10 model bir makine bana yadigar kaldı ve kullanıyorum. İlk makarımı bugün bitirdim ve heycan ile banyoya verdim, yarın alacağım, eğer filmleri yakmadıysam burada sizinle de paylaşmak istiyorum. Makineyi kullanan bir kaç kişi buldum ve onlara bir iki sorum oldu ama halen gelen bir cevap yok.(3-4 gün oldu) Müsadenizle buradan sizelere sormak arzusundayım.

Öncelikle sorum pozometre ile ilgili. Bu makinenin pozometresi nasıl çalışıyor anlayamadım. Makinenin orijinalinde manuel adaptör yok ama benim elimdeki makinede var. Bununla enstantane değerlerini verebiliyorum. Makinenin üzerinde asa değerlerini girdiğimiz düğmeyi yukarı doğru kaldırınca filmin asa değerini makineye tanıtıyoruz. İşte bu halka şeklinde ki düğmenin hemen dış tarafında kırmızı ile +, 1, 2 arada bir boşluk sonrasında mavi ile 1, 2, ve - işaretleri var. Makine ile çekim yaparken bu halkayı oynatmayı başaramadım. Forumda okuduğum notların bir kısmında bazı makinelerde denklanşöre yarım basında pozlama değeri girilebildiği yazıyor ama benim makinede denklanşöre yarım basılamıyor, küt diye çekimi yapıyor. Şimdi ben bu pozlama telafisini nasıl yapacağım? Pozlama telafisini kullanıcı yapamıyor mu? diyeceğim ama o zaman neden bu değerleri o halkanı üzerine konulmuş?

Makinede 3 mod var. Birisi manuel, diğeri Auto ve bir değeri de B ( bulb modu)

Bu arada aşağıda ki linke tıklayınca benim makinenin adaptörsüz olanı görülüyor. Burada bahsettiğim pozlama değerleri çok net görülüyor

http://urun.gittigidiyor.com/Olympus-OM10-Zuiko-50mm-1-1-8-UV-Filter_W0QQidZZ24264168

Makinenin sol tarafında ki tuşu on'a getirince vizörün sol tarafında enstantane değer skalası yanıyor. Diyafram değerlerine göre bu ekran ens. değeri veriyor. Ben bunu makine Av öncelikli çalışıyor diye yorumladım ve AV değerine göre makinenin istediği ens. değerini adaptörden kendim girdim.(bunları manuel modda yapıyorum) Acaba ben enst. değerini makinenin verdiği değeri girmesem makine bu değeri kendi atar mı? Bunula ilgili son sorumda makineye 200 asa kodak fim takmıştım. Makineye 100 asalık bir film taktığımda objektiften gelen ışığa göre makinenin bize enst. değeri verdiğini göz önüne alırsak bunu makine içinde ki filmi kontrol ederek mi bize öneriyor. Yani makine içerisinde ki filmin asasına göre mi bize perde süresini tavsiye ediyor? Yoksa bunu filmin asasını bilip biz mi ayarlayacağız? ( bu durumda makine içinde ki filmi bilmez, objektiften ve kısmen vizörden sızan ışığa göre perde hızını önerir mi diyeceğiz)

Bu konudan bağımsız ama yine makine ile ilgili bir sorumda; objektifin makineye bağlandığı yerde bir değer skalası var. 16, 8, 4 kırmızı bir nokta 4,8,16 şeklinde giden. Şimdi bunu diyafram ile alakalı olduğunu anlıyorum ama makinenin önüde ki bilezik zaten diyafram değerini 16 ve 1,8 değerileri arasında değiştiriyor. O vakit bahsettiğim objektifin makineye bağlanan kısmında ki değerler nedir? Yada ne işe yarar ?

Biraz kompleks bir soru silsilesi oldu, ama içinden çıkamadığım hususlar bunlar.

Yardımcı olacaklara ve olmak isyeceklere şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

#nick' tarafından 21.03.2010 01:14:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Mart 2010, 01:09 - İp: 62.***.**5.184
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Kral çıplak..

Tarih: 21 Mart 2010, 13:22 - İp: 78.***.**2.245
ozansan
ozansan (üye)
Yurtdışı / Reklam Fotoğrafçısı

Kral bazen ciplaktir bazende degil sanirim!

Tarih: 21 Mart 2010, 17:10 - İp: 221.***.**4.187
okiii
okiii (üye)
İstanbul / Meraklı

Kral külotludur..

Tarih: 21 Mart 2010, 18:58 - İp: 78.***.**2.245
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bu konudan bağımsız ama yine makine ile ilgili bir sorumda; objektifin makineye bağlandığı yerde bir değer skalası var. 16, 8, 4 kırmızı bir nokta 4,8,16 şeklinde giden. Şimdi bunu diyafram ile alakalı olduğunu anlıyorum ama makinenin önüde ki bilezik zaten diyafram değerini 16 ve 1,8 değerileri arasında değiştiriyor. O vakit bahsettiğim objektifin makineye bağlanan kısmında ki değerler nedir? Yada ne işe yarar ?

Selam Nick;
Bu bahsettiğiniz şey "alan derinliği skalası" dır. Şimdi bunun tam doğru adı nedir bilmem ama, odakladığın noktada alan derinliğinin kaç olduğunu diyaframa göre belirlemene yarar, dijitallerde böyle bir ölçüm şansı yok. Kısaca anlatayım, diyelimki objeye odakladın ve odak halkasındaki mesafe değeri 0.5 metre tam o kırmızı bölgeye geldi. +4 kısmına 0.7 değeri denk geliyor ve diyeli mi -4 kısmına da 0.1 değeri denk geliyor (değerleri tamamen uyduruyorum). Bu şu anlama gelir, "bu odak noktasında eğer 4 diyafram kullanırsa alan derinliğin, cisimden 0.7m ileri ve 0.1m geriye kadar olan 0.8 metrelik alandır. +8 değerine de o zaman +1m ve -8 değerine de 0.7m değeri gibi birşey denk gelse, 8 diyaframda alan derinliğin objeden 1 metre ileride ve 0.7m geride toplam 1.7m dir. (görüldüğü üzere alan derinliği, diyafram değerinin artmasıyla artmıştır).

Tarih: 22 Mart 2010, 08:16 - İp: 78.***.**3.249
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Evet ilk makaranın sonuçlarını yayınlıyorum.
Öncelikle Sigma 10-20'nin köşelerde maalesef bayağı kararma var. Bir de fotoğrafların çoğu fazla pozlanmış gibi ve film 100 Asa olmasına rağmen biraz fazla gren var gibi. Film üstadlarının yorumlarını bekliyorum.

Sigma 10-20

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]

Tarih: 22 Mart 2010, 10:26 - İp: 88.***.**6.195
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Sigma 70-300

[/IMG]

[/IMG]

[/IMG]