niyaz
niyaz (üye)
Antalya / Amatör

Fotoğraf Makinesi

kursa başlıyorum. yeni bir makine almam lazım ve ben bir türlü karar veremiyorum. bana önerilen fujifilm finepix s100fs . fakat ben canon veya nikon üzerinde duruyorum. sizce önerilen makine iyi bir makine mi işimi görür mü?

Tarih: 24 Eylül 2009, 12:28 - İp: 85.***.**5.135
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Puskas;
450D küçük makine, bayanlar için gayet uygun ifadesinin nesi hoş değil anlamadım. 450D ebat olarak D80 den K10D den filan küçük makinedir ve genelde eli küçük olan bayanlar için gayet de uygundur. Neresi hoş değilmiş bu ifadenin bir anlam veremedim. Ayrıca gerek 450D gerek A300 gerekse de D80 le defalarca çekim yaptım. Her haftam Hayyamda hertürlü makine ile haşır neşir olarak geçer. Sadece 450D ile çekim yaparak konuşmuyorum. Ayrıca A300 renkleri ya da imaj kalitesini beğenmemek kişisel fikrindir, sana katılmamakla beraber fikrine saygı da duyarım.

1700 TL garantili fiyatı ancak ikinci el ya da spot çok daha ucuza bulunabilir. Eğer olay psikolojikse o zaman 450D de almasın direkt Canon 5D FF makine alsın aynı paraya kolayca bulunabilir. Herkes DSLR alacak diye birşey yok, lens değiştirmek istemeyen, tek makineyle, ek masraf yapmadan birçok çeşit çekim yapmak isteyen, aynı zamanda video da çekmek isteyen, hafif ve küçük gövde isteyen bir kullancı DSLR like alabilir ve bu gayet mantıklıdır. Galeride like makine ile çekilmiş mükemmel fotoğraflar görüyoruz, arkadaşın aksiyon fotoğrafçılığı yapacağını da sanmam, dolayısıyla hızlı fokus çok da lazım olmaz. Başlangıçta like makine kullanıp, daha profesyonel bir ihtiyaç doğduğunda, onun bunun fikrine tamamen uyup DSLR almaktansa, kendi fikirlerini de katıp, tavsiyeleri iyi tartıp (bu altyapıya sahip olduktan sonra) ona göre makine almak bence çok çok daha mantıklı.

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:16 - İp: 78.***.**7.140
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Valla şu anda K10D nin ikinci eli 800 TL, 40D nin ikinci eli 1.100 TL, K20 D nin 1.200 TL ye düştüğü ortamda eğer böyle bir bütçem varsa iyi bir lensle bu makinelere bakarım çooook uzun sürede üzmez beni.

Yok spot olur birinci el denirse Canon 500D, Nikon D90 gibi bir cihaza bakarım.

Garantili bir set olsun denirsede bir Sony A300 çift lensli kite bakarım diye düşünüyorum şu anda makine alacak olsam.

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:25 - İp: 81.***.**9.145
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

Bu arada asla özellikle fuji finepix s100 fs al demiyorum. Panasonic FX 28 gibi bir makine de olabilir. 375 USD spot sıfır bulunuyor. Ben özellikle DSLR ye odaklanmayın diyorum, çok uygun fiyata like makine seçenekleri de gayet hoş. Yoksa 1700 TL asla like bir makineye verilmemeli, yanlış anlaşılmasın.

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:39 - İp: 78.***.**7.140
muratreis
muratreis (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Haklısın t_yaman. Bir fotoğraf dergisinde okumuştum, üstadlardan biri diyelim şöyle yazmıştı.

Eskiden makineyi çok fazla önemsemezdim ama sonra kurslarda birçok kişinin elinde küçük makinelerle veya özellikleri kısıtlı makinelerle birşeyler yapmaya çalıştığını görünce makine seçiminde kişilere daha fazla öneride bulunuyor ve sorular soruyorum ona görede makine tavsiye ediyorum demişti.

Bu noktada bir makine alıp, kursa gidecek kişiyi ben bu işe gönül koymuş kişi olarak görüyorum. Ayrıca kurslarda son dönemde çok farklılaştı, profesyonelleşti, belli ihtiyaçlara göre çeşitlendi.

Artık temel ve ileri fotoğrafçılık kurlarının yanı sıra portre, gezi, belgesel vs benzeri kurslarda çoğaldı bu tarz atolyelerin böyle bir ayrıma gitmesi gerçekten çok güzel.

Dediğim gibi kursa gitmeyi başta düşünen bir kişinin çok doğru karar verdiğini ve bu işe gönül koyduğunu emek, zaman ve para harcayacağını düşünüyorum.

Makine yetersizde kalmamalı, çok aşırıyada gitmemeli bir amatör için. Tabi bu dediklerim özel bir ihtiyaç yok ise.

Son dönemde like makinelerde de müthiş özellikler var valla.

Burada amaç, gidilecek yol ve süre, harcanacak ve ayrılacak emek, elde edilecek tatmin ve para konusu önemli.

#muratreis' tarafından 25.09.2009 11:51:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:50 - İp: 81.***.**9.145
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@t_yaman bir makineyi şu cinsiyete uygundur diye sınıflandırımazsın daha doğrusu bu jargonu bu şekilde ifade etmen cok yanlış.. Küçüktür diyebilirsin ama bir bayan cihazıdır ifadesini kullanamazsın.. Kaldıki 450d Japonya'da şuan liste başı en çok satan Dslr cihazdır.. d80 bi yerde orta seviye demişsin Giriş seviyesidir.. Yanlış biliyorsun.. k10d gibi cihaz bir ayrı segmentin cihazıdır.. Bunlar yanlış yaklaşımlar.. d80 ve k10dye göre küçük olabilir ama bu cihazı küçük ya da bayan cihazı yapmaz.. Verdiğin örnekler mantık dışı..

SLR Like'a gelince kendine göre yorumlar yapıyorsun kimin ne çekimi yapcağını nerden biliyorsun ki??? Adam belki tam senin dediklerinin dışında bir kategoride çekecek bunun garantisi olabilirmi yine mantık dışı.. Herkesin bütçesi makine alıp-satıp zarar edip, yeni makine almak için uygun olmayabilir buda ayrı bir mantıksız yaklaşım... SLR like bi test platforum olamaz.. 1-2 aylık bir kursla herkes SLR kullanıp çekim yapabilir.. Bunu bi aşama olarak göstermeyin insanlara..

Tarih: 25 Eylül 2009, 11:56 - İp: 78.***.**9.158
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

< em>@t_yaman bir makineyi şu cinsiyete uygundur diye sınıflandırımazsın daha doğrusu bu jargonu bu şekilde ifade etmen cok yanlış.. Küçüktür diyebilirsin ama bir bayan cihazıdır ifadesini kullanamazsın.. Kaldıki 450d Japonya'da şuan liste başı en çok satan Dslr cihazdır.. d80 bi yerde orta seviye demişsin Giriş seviyesidir.. Yanlış biliyorsun.. k10d gibi cihaz bir ayrı segmentin cihazıdır.. Bunlar yanlış yaklaşımlar.. d80 ve k10dye göre küçük olabilir ama bu cihazı küçük ya da bayan cihazı yapmaz.. Verdiğin örnekler mantık dışı..

Puskas;
450D bayan cihazıdır demedim, bayanlara uygun bir cihazdır dedim,. Soruyu soran bir bayan olduğu için aslında ona, oldukça uygun olduğunu söyledim. Bayanlar için makine demedim, anlayamamışsın. Ayrıca 450D nin az sattığını filan da söyleyen yok ve kötü makine olduğunu da söyleyen yok. Anlamadan cevap yazmışsın.

Sen neye dayanarak D80 i giriş seviyesi yaptın açıklarmısın? Asıl sen yanlış biliyorsun. D80, çift kontrol mekanizmasına sahip, pentaprizma vizöre sahip orta seğment bir makinedir.Aşağıdaki idafe Dpreview den alınmıştır

"The D80 slots nicely between the entry-level D50 and the semi-professional / professional D200"

"D80, giriş seviyesi D50 ile yarı profesyonel/profesyonel D200 ün ortasına yerleşmektedir."

Ben buna istinaden orta seviye diyorum. Sen neye dayanarak D80 giriş seviyesi diyorsun açıklarmısın, kim yanlış biliyormuş anlayalım. Dayanaksız yazıyorsun.

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:16 - İp: 78.***.**7.140
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

SLR Like'a gelince kendine göre yorumlar yapıyorsun kimin ne çekimi yapcağını nerden biliyorsun ki??? Adam belki tam senin dediklerinin dışında bir kategoride çekecek bunun garantisi olabilirmi yine mantık dışı.. Herkesin bütçesi makine alıp-satıp zarar edip, yeni makine almak için uygun olmayabilir buda ayrı bir mantıksız yaklaşım... SLR like bi test platforum olamaz.. 1-2 aylık bir kursla herkes SLR kullanıp çekim yapabilir.. Bunu bi aşama olarak göstermeyin insanlara..

Herhalde yani kendime göre yorumlar yapacağım, ben kendi fikirlerimi yazıyorum sen beğenmek zorunda değilsin. Soruyu soran değerlendirir katılır ya da katılmaz bu seni bağlamaz. Ayrıca benim ifadelerimin mantıksız olduğu yargısını yapmaz senin haddini fazlasıyla aşar. Eğer kullanıcı benim dediklerimin dışında bir çekim yapacaksa bunu belirtir benim yazdıklarımı da ona göre değelendirir. Sen de kendi fikirlerini yaz, benim yazdıklarıma da müdahele etme.

Tarih: 25 Eylül 2009, 12:20 - İp: 78.***.**7.140
niyaz
niyaz (üye)
Antalya / Amatör

arkadaşlar yorumlarınız için tşk ederim kafamda yavaş yavaş bişeyler şekillenmeye başladı...

Tarih: 25 Eylül 2009, 13:24 - İp: 85.***.**5.135
puskas
puskas (üye)
İzmir / Amatör

@tyaman Bayana uygun demekte aynı anlamı taşır.. (ima ediyorsun yani)

d80 giriş seviyesidir.. Araya sıkışma sınıfı diye birşey yoktur.. Sınıf kavramı Bütün markalarda rakamlarla ifade edilir..

Dxx, serisi cihazlar d40, d60, d80, d90 gibi / giriş
Dxxx, serisi cihazlar d200, d300, gibi / orta
Dx, serisi cihazlar ise d3 gibi. /pro

Alıntı yaptığın ifade de link yok.. kişilerin ifadesi olabilir..

Her yazına karşı fikir üretebilirim.. Bunu sen belirleyemezsin..

Fotoğrafçılıkta ilgi alanları sonradan gelişen bir olaydır.. Kimse ben macroyum diye başlamaz.. Bu sınırlandnırmayı sen yapamazsın.. Kişilerin özgürlük haklarına sınır çiziyorsun yani..

Haddimi niye bileyimki hakaretmi ettim?? Karşıt fikirlere tahammülün yoksa burda tavsiye vermiceksin..

Tarih: 25 Eylül 2009, 13:32 - İp: 78.***.**9.158
t_yaman
t_yaman (üye)
İzmir / Amatör

< em>@tyaman Bayana uygun demekte aynı anlamı taşır.. (ima ediyorsun yani)

Saçmalık bu. Soruyu soran bir bayan ve 450D bayanlar için uygun bir makine diyorum. Sen buradan başka anlamlar imalar çıkarıyorsan bu senin problemin.

d80 giriş seviyesidir.. Araya sıkışma sınıfı diye birşey yoktur.. Sınıf kavramı Bütün markalarda rakamlarla ifade edilir..

Dxx, serisi cihazlar d40, d60, d80, d90 gibi / giriş
Dxxx, serisi cihazlar d200, d300, gibi / orta
Dx, serisi cihazlar ise d3 gibi. /pro

Alıntı yaptığın ifade de link yok.. kişilerin ifadesi olabilir..

Nerede yazıyormuş makine sınıflarının rakamlarla ifade edildiği? D300 ile 450D aynı sınıf mı oluyor o zaman komik. Arkadaşım kafandan sınıflandırma kriterleri uydurma. Benim fikirlerime ancak böyle saçma karşı fikirler üretebilirsin. "Yaptığın alıntı kişilerin ifadesi olabilir" diyene kadar aç bak Dpreview'e. Ha peki ben link vereyim. D80 incelemesinin ön sayfasıdır. İkinci satırdan itibaren aldığım ifadeyi görürsün. Sen bana dayanak göster D80 in giriş makinesi olduğuna dair, öyle kafana göre rakamlar buna göre demeyle olmuyor, madem çok biliyorsun kaynağını göster de öğrenelim.

Dpreview D80 inceleme linki

KArşı fikirlere tahammülüm var da önce fikir olması lazım. "D80 giriş seviye makinedir" gibi sadece laf olsun diye yazılan dayanaksız bir laf fikir değildir.

"Ayrıca A300 renkleri ya da imaj kalitesini beğenmemek kişisel fikrindir, sana katılmamakla beraber fikrine saygı da duyarım. "

bu ifadeyi yazan benim, sen değil. Okuyalım okuduğumuz anlayalım.

#t_yaman' tarafından 25.09.2009 13:49:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Eylül 2009, 13:46 - İp: 78.***.**7.140