tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 30d Neyin Muadilidir?

Herekse sevgiler, saygılar...

Arkadaşlar, uzun süredir Fuji S7000 kullanıyorum. Vaktinde kendimce çok tatmin edici sonuçlara ulaştım ama artık bir upgrade'in geldiğine inanıyorum.

Ekim ayının ortalarından bugüne forumdaki tüm topicleri tek tek okudum. dpreview, letsgodigital gibi inceleme sitelerini hatmettim ama hala iki arada bir dereyim.

Öncelikle (daha önce Nikon'da kısa bir çalışan dostumun da etkisiyle) Nikon D70 alayım diyorum, sonra D80 çıktı. "Tamam işte, cihaz bu" derken Canon 30D'yi keşfettim. İlke zamanlarda Canon 30D'nin D80'in segmentinde olduğu gibi yargıya varmıştım ancak son zamanlarda yine buradan öğrendim ki aslında D200'ün segmentinde gibi...

Aralarındaki farkları adım kadar iyi bildiğim gibi eşim geceleri uyurken farkları sayıkladığımı iddia ediyor

2 megapixel'lik fark beni çok bağlamamakla beraber D80'in D-light, 30D'nin ise kasa üzerinde olan efekt ve 1/8000'e takmış durumdayım. D80'e evet dersem işim daha kolay çünkü 18-200 VR gibi çünkü neredeyse tüm çekimlerimi tek lensle halledebileceğim bir ürün var (arayada bir de sigma attık mı macro'lu, değmeyin keyfime). Mualidini Canon'da bulamadım işin açıkcası.

Bu konu çok tartışıldı biliyorum. Ancak neredeyse 3000 YTL harcamadan sizlere sormak istedim. Nikon D200'ü zaten alacak param yok diye shift-delete etmiştim, ancak Canon 30D tam ikisi arasına oturdu. Ne D80, ne D200. Daha çok hızlı, hareketli an çekimleri ve urban, bitişik, soluk, itici binalar içinde bir açık pencereyi çekmeyi seven bana ne önerirsiniz?

Birkaç yoruma ihtiyacım var.

Herkese iyi geceler, iyi günler...
Ve teşekkürler

Tarih: 3 Aralık 2006, 00:12 - İp: 81.***.**4.176
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

öleyim tabi.. En kral üye benim

tylerd sigma lensler kafanı kurcalamasın bence. Tamam belki canon kadar iyi değğil ama performans olarak üst seviye lensler üretiyor sigma... Şu an bir çok üyenin elinde sigma lens vardır... Hem ucuz, hem kaliteli...

Tarih: 5 Aralık 2006, 14:39 - İp: 88.***.**3.122
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

tylerde kararını vermene yardımcı olayım o halde.Mesela seçeneklerin;

Canon EF 24-85mm f/3.5-4.5 USM olabilir.
http://www.hepsikamera.com/product_info.php/products_id/1173
adresinde fiyatı yazıyor.Performans verileri iyi.

Artan paranlada Sigma'nın 70-300mm Apo DC Makro lensini alırsın,işlemi tamamlarsın.Bu arada alacağın hfıza kartı,çanta,lensi koruyucu UV filtreler,belki yedek pil,Polarize filtre yada lens temizleyicisi gibi aksesuarlara herhalde bu 3000 ytl'nin dışında ek bir bütçe ayırmışsındır.Çünkü sen sadece makina ve lense 3000 ytl ayırabileceğim demiştin.Birkaç yüz ytl'de aksesuarlara...

Ayrıca Canon'un 28-200mm lensini de düşünebilirsin.
http://www.tripodfoto.com/urun.php?PID=1171

adresinde var.Bunun dışında geniş açı lens'e ihtiyaç duyarmısın bilmiyorum.Sigmanın ultra geniş açı lensi ile internette inanılmaz kalitede başarılı fotoğraflar gördüm.
Full frame makinalar ile 2 fotoğraf karesini birleştirip 360 derecelik bir görüntü oluşturmak mümkün.

30D ile 3 kare yeterli.Vallahi harika bir lens.Ama senin amacın tele özellikli olması sanırım.

17-85mm USM IS lensi küçümseme.Adnan abi'nin çekmiş olduğu portre fotoğrafları başarılı gelmişti gözüme.

Tarih: 5 Aralık 2006, 16:15 - İp: 85.***.**7.63
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Tamron 17-50 f2.8 i araştırın ,şayet 35mm lens isterim derseniz Sigma 24-70 f2.8 e bakın diğer kalitesiz optiklere paranızı bağlamayın.

Tarih: 5 Aralık 2006, 16:19 - İp: 81.***.**7.224
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

http://www.photozone.de/8Reviews/lenses/tokina_2870_2628/index.htm

yukarıdaki adreste harika bir lens var.Ancak onu bulman deveye hendek atlatmak gibi birşey hatta daha zor

Tarih: 5 Aralık 2006, 16:22 - İp: 85.***.**7.63
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı ne ettin sen?
Bilmeyen satıcılar bu lensi
Bir bu eksikti

Body'i alacağım dükkan Canon 24 - 85 için bu yıl içinde sattığı ürünlerden birkaçında problem yaşadığını ancak 28 - 135 için bir problem olmadığını, günlük genel kullanım amaçlı başarılı bir lens olduğunu söyledi. Tabii bu onun izlediği satış politikası da olabilir, ki muhtemelen de öyledir.

Ancak ilk defa body + lens sistemine geçecek birisi olarak anladım ki asıl sorun lensi seçmekmiş. Body sanki arabanın kasası gibi. Evet, çok aerodinamik, çok hızlı ve sağlam bir kasa bulduğuma gönülden inanıyorum ama asıl performansı verecek olan motor lens.. gelde çık işin içinden... of ki off... işte bu aşamada devreye Nikkor lensler giriyor. Hem gerçekten daha ucuz hem de çok başaralı genel lensleri var. Mesela 18 - 200 VR gibi. 5x, 6x üzerine çıktın mı bozulma oluyor dedi sayın Özcan Bey. Bilgisinin doğruluğdan en ufak bir şüphem yok ancak Canon'da geçtim 6x, 5x'i bile o diyafram değeri ile veren lens yok. Pardon var ama kaç kat fiyata

Kasayı bulduk, hayırlısı ile şu lens işini de çözersek pek bir mutlu insan olacağım. Özcan Beyve senin de tavsiye ettiğin 24 - 105 1200 USD, yani yanından geçemiyorum...

ya 28 - 135 olacak, ya Sigma bişi...
Bakalım...

Tarih: 5 Aralık 2006, 23:53 - İp: 85.***.**5.139
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

@tylerd kardeşim,
24-105 muhakkak en iyisi. Ancak başlangıç ve dar bütçede ben tavsiye etmedim.
İstanbulda fiyatlar çok mu yukarıda bilmiyorum.
İstanbuldan yeni kutusunda 17-85 is 590$ ve 28-135 is lensi de 540$ fiyata Ankadadan 24-85 çok temiz 2. el (Kutusuz, kapakları ve parasoleyiyle)500ytl aldım.
30D için geliştirilmiş özel lens 17-85/S is-usm dir. 5x lik genel kullanımda harika sonuç verir.
18-55 kit lens ile aldıysan üzerine 28-135 ileoldukça geniş bir yelpazen olur.
Seni sınırlayan bütçen.
Benim bütçem bir yetse her lensim L olacak.
Geçen yıl her ürünü 2. el %30 daha aşağıya alarak foto sistemime başladım. Hiç kusurlu ürünüm de olmadı, büyütürken de sıkıntı çekmedim. İsteklerimizi karşılayan imkanlarla dengeyi, bazı şeylerden fedakarlık yaparak buluyoruz. Sonra tecrübe ve emek ekleyip o açığı kapatmaya çalışacağız.

Kolaylıklar diliyorum.

#ocant35' tarafından 06.12.2006 10:08:38 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Aralık 2006, 10:06 - İp: 81.***.**2.152
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bütçem yetmiyor dedin tylerd 30D+24-105 lere kadar çıktın.
Hayırlı olsun makinen, lens konusuna gelince 28-200 ü boşver.17-85 ve 28-135 arasında geniş açı için 17-85 ama teleye dönük çalışacağın için 28-135 tavsiyemdir.

24-105 ocant35 abimin dediği gibi en iyisi L serisi sonuçta.

Ancak Sigma Tamron 18-200 gibi aralıklara bakacaksanda Sigmayı boşver.Tamron al Tamronun lensi sigmadan daha keskindir.18-200 aralığında zaten kayıp yaşanacak.En azından materyal optik kalitesinden kayıp yaşama.

Ama ben 18-200 gibi aralık tavsiye etmiyorum.

1200 YTL paran kalmışken kalanının kredi kartı falan çektirip al bi 24-105 bak keyfine.Yada illede sıfırmı olacak çok temiz ikinci elde bulabilirsin lens.Erkayalar garantili bulabilirsin lensi bana serisini söylersen bizim ürün olup olmadığı teknik servise gelip gelmediği konusunda yardımcı olurum.2. elde bak güvenilirmi değilmi yardımcı oluruz.

Canon almanada sevindim.

Hoşçakal.

Tarih: 6 Aralık 2006, 19:51 - İp: 85.***.**3.100
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

merhaba EOS,

Özcan Abi ve sen çok yardımcı oldunuz (osmanlı ve dadangasta da ayrıca teşekkürler.)

Ben 24 - 105 çık(a)madım. Dediğim ağırlıklı Nikon niyetli araştırmalar yaptığım ve bu benim ilk DSLR makinam olacağı için Canon hakkında fazla bir araştırma yapmamıştım, bu yüzden 24 - 105'in L serisinin en iyi olduğunu bilmediğim gibi, fiyatının o denli yükseeeeek (tabii ki benim için) olduğunu da bilmiyordum. Liste fiyatını görünce browserımı kapatmam 1/8000'den daha hızlı oldu diyebilirim.

EOS, inan çok yorucu bir işmiş. Çekmesi daha kolay yaww, üç gün doğru ışığı beklemeyi tercih ederim lens çalışmaktansa

Ancak senin önerin çok büyük bir dertten kurtarabilir beni. İkinci el bu lensi forumlarda, vakıfta falan bir aratayım. Eğer yakalayabilirsem senden yardım isterim. Senin yönlendiremene göre hareket ederim. Sigma 17 - 70, 18-50, Canon 17-85, 28-135, Tamron 18-200 derken gerçekten çok yoruldum. Makina bekliyor beni ancak cihazı alıp evimde vitrine koymak istemiyorum, aynı gün lensimi de almak istiyorum.

Birde 2. el bakayım bari son gücümle...

Bu arada Nikon ağırlıklı yaklaşımım bütçe sebebi ileydi. Uygun şartların olduğunu görünce tabii ki 200 - 300 YTL farkı karşılamak istedim Canon olması için.

Ne kadar zor bir işmiş yaa... keşke şu işe 5000 ylt verebilseydim de iki lensim, 30D'm ile çoktan başlamış olsaydım çekimlerime...

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:23 - İp: 85.***.**7.209