tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 30d Neyin Muadilidir?

Herekse sevgiler, saygılar...

Arkadaşlar, uzun süredir Fuji S7000 kullanıyorum. Vaktinde kendimce çok tatmin edici sonuçlara ulaştım ama artık bir upgrade'in geldiğine inanıyorum.

Ekim ayının ortalarından bugüne forumdaki tüm topicleri tek tek okudum. dpreview, letsgodigital gibi inceleme sitelerini hatmettim ama hala iki arada bir dereyim.

Öncelikle (daha önce Nikon'da kısa bir çalışan dostumun da etkisiyle) Nikon D70 alayım diyorum, sonra D80 çıktı. "Tamam işte, cihaz bu" derken Canon 30D'yi keşfettim. İlke zamanlarda Canon 30D'nin D80'in segmentinde olduğu gibi yargıya varmıştım ancak son zamanlarda yine buradan öğrendim ki aslında D200'ün segmentinde gibi...

Aralarındaki farkları adım kadar iyi bildiğim gibi eşim geceleri uyurken farkları sayıkladığımı iddia ediyor

2 megapixel'lik fark beni çok bağlamamakla beraber D80'in D-light, 30D'nin ise kasa üzerinde olan efekt ve 1/8000'e takmış durumdayım. D80'e evet dersem işim daha kolay çünkü 18-200 VR gibi çünkü neredeyse tüm çekimlerimi tek lensle halledebileceğim bir ürün var (arayada bir de sigma attık mı macro'lu, değmeyin keyfime). Mualidini Canon'da bulamadım işin açıkcası.

Bu konu çok tartışıldı biliyorum. Ancak neredeyse 3000 YTL harcamadan sizlere sormak istedim. Nikon D200'ü zaten alacak param yok diye shift-delete etmiştim, ancak Canon 30D tam ikisi arasına oturdu. Ne D80, ne D200. Daha çok hızlı, hareketli an çekimleri ve urban, bitişik, soluk, itici binalar içinde bir açık pencereyi çekmeyi seven bana ne önerirsiniz?

Birkaç yoruma ihtiyacım var.

Herkese iyi geceler, iyi günler...
Ve teşekkürler

Tarih: 3 Aralık 2006, 00:12 - İp: 81.***.**4.176
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba tylerd.
1/8000 shutter speed,büyük konuşmayayım ancak birkaç kişiyi kullanım amacı sebebiyle ayrı tutarsam,gereksiz bir seçenek diyebilirim.
Ben makinamı yaklaşık 8 aydır kullanıyorum ve toplam 3000'e yakın fotoğraf çektim geçen süre boyunca.

Makinamın 1/4000sn seçeneği var ve ben toplasan 3-5 kere ihtiyaç duydum bu hıza.
Düşün ki 1/8000'e hiç gerek yok.İnternette gezinirken baktığım birçok fotoğrafın genelde birkaç saniye ile 1/2000sn arasında çekildiğini görüyorum.Bana kalırsa 1/2000'den sonrası çok önemli değil.

Canon-Nikon konusuna gelince,burada bilmiş bilmiş konuşmak istemiyorum.
Furkan arkadaşımız Canon'da çalışıyor,bu markayı savunması normaldir.Ancak lens konusunda kesinlikle Canon'u çok beğendiğimi söylemeliyim.
Belki şimdiye kadar Canon'da göremediğim tek aralık 18-200 olmuştur.Keşke bunuda çıkarsa,Nikon'a iyi bir alternatif olur.Ama nasıl olsa Sigma'nın 18-200'ü uyum sağlıyor makinalarına.

Peki 400D'yi istememenin sebebi nedir?
Küçük yapıya sahip olması mı,içerisinde barındırdığı özelliklerin 30D'den daha az olması mı?

Bak mesela eğer geleceğ yatırım yapmak istiyorsan ve lens konusunda kafanda Canon ağır basıyorsa,bence 400D+Sigma 18-200'de seçeneklerin arasında olabilir.Hatta bir lens daha alacak paran bile kalır.
Yada Sihma 17-70mm ve yanında 70-300mm Apo DC alırsın.200mm'nin 1.5x katı uzağı çekersin.17-70mm aralığında 18-200mm'nin aynı aralığından keskin fotoğraflar alırsın.Hatta 70-300'le de daha keskin fotolar çekersin.

Bana kalırsa D80 ile 400D arasındaki farklar,body kalitesi ve d-lighting özelliğinden yoksun oluşu.

D80'i uygun fiyata body olarak bulursanda sana Sigma 17-70 veya Nikon 18-70mm ile Sigma 70-300mm lensleri öneririm.

Sony A100'de sanırım d-lighting özelliği var.Bu makinayı niçin devredışı bıraktın?

Tarih: 3 Aralık 2006, 17:08 - İp: 85.***.**8.164
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Aynen söylediğiniz gibi EOS Bey...

Tek derdim bütçe. Yoksa inanın ben de Canon almak istiyorum. Biraz daha para biriktirip Canon alayım diyorum ama herkesin kafasında bir limit vardır ya, 3000 YTL zaten ben çok zor bir araya getirebildiğim bir para, üzerine daha da çıkıp iyice zorlanmak istemiyorum. Kaldı ki ilerleyen zamanlarda lens upgrade'lerimde yaşayacağım zorlanma da cabası olacak, eğer Canon alırsam.

Bu yüzden Nikon alıyorum ama aklım 30D'de...
Söylediğiniz üzere spot alacağım. Cihaza özenle bakıldığı taktirde bir şey olacağını sanmıyorum. Sonuçta tüm önemli elektronik harcamalarımı faturalı, garantili yaptım ama belki de şansımla daha hiçbiri servise gitmedi
O yüzden olmayan paramla birde 600 YTL KDV veremeyeceğim. Allah göstermesin, başına bir şey gelirse o zaman düşünürüz, önce birkaç kare çekeyim de

İlginize tşk'ler, hafta içinde almış olacağım, eğer hafta başı kulağınıza bir spot 30D bilgisi gelirse lütfen haber verin.

Tarih: 3 Aralık 2006, 18:08 - İp: 85.***.**1.125
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Canon Erkayalarda çalışan birisi olarak kulağıma spot lafı gelsede ilgilenmiyorum,bu konuda tavsiyede de bulunmayacağımı bildirmek isterim.Nikonu alacağınız çekilde Canonunda spotu var ama ben karşıyım.Bu konuya girmedim bile.3000 YTL ye 30D ve 18-200 sigma yada tamron almakta mümkün ama bunun tavsiyesi bana düşmüyor malasef.

Garantili alışverişten yanayım.

Tekrar alışverişinizde sorun yaşamamanız dileğiyle hoşçakalın.

Tarih: 3 Aralık 2006, 18:14 - İp: 85.***.**3.100
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili tylerd osmanlı'nın sunmuş olduğu 400D seçeneğini dikkate almalısın bence... Neden?

Yalçınlarda bile Canon 400D yaklaşık 1800 lira gibi bir fiyata satılıyorki kim bilir piyasayı iyi bi araştırınca kaça bulursun allah bilir... Garanti önemli değil demişsin sanırım. Bide bunu düşününce fiyat komik rakamlara düşecektir. Aynı yalçınlarda Canon 30D yaklaşık 3600 liraya satılıyor... Onuda araştırdığını ve hatta spot aldığını düşün... en az 2500 lira'ya (ki bence zor) mal olacaktır... Bide bunun yanına 18-200 VR lens istiyosun. Sen düşün artık fiyatı.. Ama 400D seçeneğini kullanırsan 3000 lira bütçenle makine + 2 lens bile alabilirsin.. Zaten osmanlıda benim sölediklerimi sölemiş bi kısım...

Tarih: 3 Aralık 2006, 18:20 - İp: 88.***.**3.251
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Osmanlı,

Teşekkür ederim verdiğin bilgilere.
1/4000 benim de zaten kullanmadığım bir enstantaneydi ancak yine de insan yeni bir cihaz alacakken mümkün mertebe daha fazlasını istiyor, kullanmayacak olsa bile.

Sony ve 400D içinse, o iki cihazı hiç listeme almamıştım. Zaten 400D çok yeni. Yaşadığım ikilemi dörtleme çıkartmak istemedim belki de. Yoksa tüm spekleri ezberlemiş ama hastanede yatan bir adam olacağım. Bir yerden sonra araştırmayı kesip aksiyon gerekiyor. Ben iki makina arasında can çekişirken 400D çıktı ve onu kaale almadım.

Sony'yi ise hiç düşünmedim zaten. Biliyorum çok başarılı bir cihaz, fiyat performans başarılı, D80'nin işlemcisi dahil LCD ve birçok mekaniğini Sony veriyor ama...

Nikon veya Canon 30D idi istediğim. O yönde gideceğim.

Lens konusunda ise çok araştırma yaptım nette. Sigma, kullanmadığım ama çok methiye düzülen bir lens. Makro'mu sigma alacağım, orası kesin ama baktığım her resimde Nikkor VR'ın diğerlerine göre daha başarılı spnuç verdiğimi gördüm. Haliyle aynı marka kendi ürünü ile çok daha iyi uyum sağlıyor. Çok amaçlı kullanım için bir VR (18 - 200), ilerleyen zamanlarda çıkacak ihitiyaçlarım ise Sigma ve Tamron olarak planlıyorum. Yeterki genel lensim avantajlı ve rahat bir lens olsun...

Hatam varsa lütfen düzeltin...

Sevgiler.

Tarih: 3 Aralık 2006, 18:30 - İp: 85.***.**1.125
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

O halde D80+18-200VR 'yi sanıyorum severek kullanacaksın.
Paran yeterse piyasada 150-200 Ytl dolaylarında Nikon'un(hatta Canon'un da) 50mm prime lensleri var.

Senden ricam Canon'da alsan,Nikonda alsan,mutlaka 50mm prime lensi düşünmen.

Alacağın makinayı iyi günlerde kullanman dileğiyle.

Tarih: 3 Aralık 2006, 19:22 - İp: 85.***.**8.164
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
İkinci el düşündünüzmü?
Canon 30D henüz yaşını tamamlamadı.
Geçen gün yanlış bir hesap yaparak epey zararına 2100ytl gibi bir rakkama toplamda 6 ay kadar titizlikle kullanılmış bir 30D ile 17-85 is-usm lensi satmak istedim.
Foruma ilan da hazırlamıştım. 24 saat onay bekledi.
Ne onay çıktı ne alan.
Tabii ilanı da sildim, hatalı hesabı da.
Bazen şans insana yardım ediyor.
3000ytl ile halen bir 30D+50mm1,8+18-55kit lens+70-300is-usm hatta flaş, temiz ikinci el bulunur ve memnun da kalınır.

18-200e gelince 11 kat f farkıyla keskinliğin ne olduğunu görmeden inanmayacağım. Benim öğrendiğim bu oranın 3 katı geçtiğinde artık kaliteden fedakarlığın başladığı şeklinde.

Kararınız ne olursa olsun öncelikle bütün makineleri önceden görmenizi ve elinize almanızı tavsiye edeceğim.
Karar verip makinenizi elinize aldıktan sonra da geriye bakmadan acaba öteki dahamı iyi olurdu demeden çekeceğiniz karelere yönlenin. Yaklaşık bu modern makineler birbirine yakın sonuç verecekler. Gerisi GS mi FB mi daha büyük gibi.

Kararınızın hayırlı olmasını diliyorum. Saygılarımla.

Tarih: 3 Aralık 2006, 20:37 - İp: 85.***.**8.81
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Ocant,

Acaba hala saydığınız ekipman satılık mı?
Satılık ise görüşmek isterim.

Tarih: 3 Aralık 2006, 21:26 - İp: 81.***.**8.68
dadanagast
dadanagast (muhtar)
Yurtdışı / Amatör

tylerd merhaba..
ben bu konuda furkana katiliyorum, ozellikle cekim tarzini dusundugumde, dogru secim senin icin kesinlikle 30d.. d80 degil.. d80 ve 18-200 mukemmel bir kit, ki bayila bayila da kullanirdim ama sende F1 sevgisi var..
f1 icin 5fps'e ihtiyacin olacak.. 3 fps yetersiz geliyor cogu durumda..
genis aci bir lense de ihtiyacin oldugunu dusunmuyorum.. tabii ki manzara cekmeyi de istemiyorsan.. ben yerinde olsam, 30d ile 70-300 IS alirdim.. tam senin isteklerine cevap verebilecek bir set.. pencereleri cekmende bazen 300mm'ye ihtiyacin olur mesela.. f1'da 200mm eksik kalabilir cekim konumuna gore..
hiz icin kesinlikle 30d veya d200.. digerlerine bakma, yani 3fps olanlara..
evet 3000 ytl ayirmissin butce olarak, ama 3000 ytl verip de istedigini yapamama durumunda o verdigin paraya da aciyacaksin..
ki zannetmiyorum ki 30d ile 70-300 IS'in spot fiyatlari d80 ile 18-200 vr'dan farkli olsun..

.....
d-lighting'i kesinlikle onemseme, cunku raw cekeceksin fotograflarini, photoshop'da cok daha guzel yapabilirsin.. neden basit kamera ici bir edit isteyesin ki?..
ayni sekilde 30d'deki 1/8000 saniyeyi de onemseme, cunku alacagin lens 85mm f/1.2 gibi bir lens olmayacak.. o hizlara ulasman binde birden daha az..
body'nin magnezyum alasimli olmasini da kucumseme kesinlikle..
bir yandan diger ufak ayrintilar da aklima geliyor.. mesela 30d'nin shutter lag'inin 65ms olmasi, d80'in ise 80ms.. bu aslinda cok onemli gibi gorunmese de, f1'da farkini goreceksindir..

ve son bir ihtimal.. hem canon hem de nikon alabilirsin.. 30d'nin uzerine 18-200 VR takarsin.. canon'dan nikon'a olan adaptorlerden kullanarak..
veya biraz daha beklersen, sigmanin 18-200 OS lensi yolda, ondan alabilirsin..
ama yine soyluyorum, senin ilk lensin kesinlikle 70-300 IS olmali.. 30d ile birlikte..
bak soylemedi deme..

Tarih: 4 Aralık 2006, 04:42 - İp: 86.***.**0.120
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba dadanagast,

Merakla ve azimle senin yorumunu bekliyordum
Yazmasaydın sana mail atarak özel olarak rahatsız edecektim
Maalesef söylediklerin çok doğru, maalesef diyorum çünkü param yok. O bütçeye spot 30D ile 70-300 IS bulabilirsin demişsin ya, sana cevap yazmadan hemen Hayyam'ı aramaya başladım bile
3fps / 5fps'ın ne kadar etkili olacağını kestiremiyordum. Sonuçta düşününce saniyenin 1/3'ünde alıyor kompozisyonu deyip kendimi kandırmıştım. Yerinde, hızlı bir kompozisyon çekmedikten sonra anlamanında imkanı yok zaten. Onun için söylediklerin çok yararlı oldu. Umarım o bütçe içinde kalıp alabilirim yoksa sadece dslr olsun diye 3000 YTL verip Nikon'a geçmek galiba hevesim bitipte gerçeklerle yüzleşince beni daha çok üzecek.

Son birkaç gündür param D80'e yetiyor diye Canon'un lenslerine detaylı bakmamıştım. Sana bir soru daha sorsam, müsaitsen yanıtlasan... 70 - 300 haricinde (veya 70 - 300de yapabilir mi) gündelik kullanım için ne önerirsin? Gündelik iğrenç bir tanım oldu farkındayım , demek istediğim yurdumda hergün F1 veya Dünya Rally Şampiyonası yapılmıyor.
Ağırlıklı olarak o soluk, bıkkın hayatın peşinden koşacağım, gece taksimde bar çıkışında milletin dağılmış halleri, tepebaşı, harbiye, etc... Onun için şöyle 5 - 6x zoomlu, f2,8 birşeyler olsa genel kullanım için, her şeyler çok güzel olmaz mı? :D

OFFFF YAAAAAA, bu ne yaaa.... epitopu bir makina alıcam, hayatımda finaller dahil böyle ders çalışmadım yaawww...

HELP ME!!!

Sayın EOS, lütfen lens önerin... tamam, size bir daha "spot"un "s"ni ağzıma almıcam... belki bir kredi kartı ayarlar, gelir sizden alırım... eğer bulabilirsem... off offff

Tarih: 4 Aralık 2006, 10:25 - İp: 85.***.**1.228