tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 30d Neyin Muadilidir?

Herekse sevgiler, saygılar...

Arkadaşlar, uzun süredir Fuji S7000 kullanıyorum. Vaktinde kendimce çok tatmin edici sonuçlara ulaştım ama artık bir upgrade'in geldiğine inanıyorum.

Ekim ayının ortalarından bugüne forumdaki tüm topicleri tek tek okudum. dpreview, letsgodigital gibi inceleme sitelerini hatmettim ama hala iki arada bir dereyim.

Öncelikle (daha önce Nikon'da kısa bir çalışan dostumun da etkisiyle) Nikon D70 alayım diyorum, sonra D80 çıktı. "Tamam işte, cihaz bu" derken Canon 30D'yi keşfettim. İlke zamanlarda Canon 30D'nin D80'in segmentinde olduğu gibi yargıya varmıştım ancak son zamanlarda yine buradan öğrendim ki aslında D200'ün segmentinde gibi...

Aralarındaki farkları adım kadar iyi bildiğim gibi eşim geceleri uyurken farkları sayıkladığımı iddia ediyor

2 megapixel'lik fark beni çok bağlamamakla beraber D80'in D-light, 30D'nin ise kasa üzerinde olan efekt ve 1/8000'e takmış durumdayım. D80'e evet dersem işim daha kolay çünkü 18-200 VR gibi çünkü neredeyse tüm çekimlerimi tek lensle halledebileceğim bir ürün var (arayada bir de sigma attık mı macro'lu, değmeyin keyfime). Mualidini Canon'da bulamadım işin açıkcası.

Bu konu çok tartışıldı biliyorum. Ancak neredeyse 3000 YTL harcamadan sizlere sormak istedim. Nikon D200'ü zaten alacak param yok diye shift-delete etmiştim, ancak Canon 30D tam ikisi arasına oturdu. Ne D80, ne D200. Daha çok hızlı, hareketli an çekimleri ve urban, bitişik, soluk, itici binalar içinde bir açık pencereyi çekmeyi seven bana ne önerirsiniz?

Birkaç yoruma ihtiyacım var.

Herkese iyi geceler, iyi günler...
Ve teşekkürler

Tarih: 3 Aralık 2006, 00:12 - İp: 81.***.**4.176
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Buna ne dersiniz sayın büyüklerim, sevgili küçüklerim...

CANON EF 28-135mm f/3.5/5.6 IS USM Objektif
http://www.aydinlarfoto.com/tm/product_details.asp?p_id=1368&category_id=003002001007&brand_id=99

Tarih: 4 Aralık 2006, 10:46 - İp: 85.***.**1.228
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Dünyanın en mutlu insanı olmama çok az kaldı.
Az önce spotta 1370 USD'ye kasayı yakaladım ve ayırttım. Bu arada spotta cihaz yok. Herkes bekliyor

Şimdi geriye güzel bir lens kaldı.
Ancak lens için EOS, dadangast, Osmanlı (ve tüm bu konuyla ilgilenen dostları yardımına ihtiyacım var.

1- CANON EF 28-135mm f/3.5/5.6 IS USM Objektif
2- CANON EF-S 17-85mm F4 - F5.6 IS USM Zoom Objektif
3- Canon-EF 28-200 mm f:3.5-5.6 USM Standart Zoom Lens

Gündelik kullanım için keskinlik, zoom olarak (en az 4x zoom'a takmış durumdayım, onun için bu lensleri seçtim) hangisini önerirsiniz?

Bir de çok cahilce bir soru olacak belki ama şu VR, IS gibi sistemler markaların kendi ürünlerinde var. Nikon VR, Canon IS gibi. Ben gidip Sigma alsam, en ufak bir titremede bu hemen hissedilir mi? Sigma'larında bu tür sistemleri var mıdır, var ise Canon 30D ile uyum içinde midir?

Aşağıdaki Sigma'lardan Canon 30D ile başarılı, keskin, doygun sonuçlar alabilir miyim?
1- Sigma-24-135/2.8-4.5 ASPHERICAL Standart Zoom Lens
2- Sigma-18-200/3.5-5.6 DC Geniş Açı Zoom Lens

Biraz fikir daha alabilirsen galiba sizi önümüzdeki haftabaşı "şu nasıl yapılır" şeklinde yeni topic'lerle rahatsız edeceğim...
Ve gayet içime sine sine yepyeni 30D'm ile

Tarih: 4 Aralık 2006, 12:35 - İp: 85.***.**1.228
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

Merhaba,
Ben size mesaj yazdım herhalde gözünüzden kaçtı.
30D crop faktörü sebebiyle lensleri 1.6 çarpanıyla kullanır.
Bulduğunuz 28-135 in filmli veya ful frame bir makinedekininlensidir. Crop sensörlü makinedeki karşılığı 17-85 /S tir. 17x1,6=27,2 ;85x1,6=136
85/17=5 Yani 5x bir lens demektir.
Günlük anlatmak istediğiniz tak-yürü tipi bir lens olur.
Portre, manzara çekiminden maça kadar çoğu işe yarar.
Hatta kapalı alanda flaşsız (müze-ibadethane vs.) çekimlerde de is iş görür.
28-135 30D üzerinde tele gibi kullanılabilir.
28x1,6=44,8 Normal bir açıdır 135x1,6=216 teledir.
Manzara çekimi artık olmaz desek te bir konferans salonu veya düğünde sahneye uzaktan hakim olunur. Ben çocuğumu mevzuniyet töreninde oturduğum yerden rahatlıkla çekmiştim.

Güzel günlerde kullanın.

#ocant35' tarafından 04.12.2006 15:53:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Aralık 2006, 14:11 - İp: 85.***.**8.81
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Ocant,

Sizin mesajınızı hiç atlar mıyım?
Size cevap yazdım, hatta elinizdeki kit hala satılık mı diye sordum. Asıl ben sizden yanıt bekliyordum

Bahsettiğiniz oranları, çarpanları ben de biliyorum. Ancak benim sormak istediğim işin matematik kısmından çok kullanan arkadaşların vereceği daha simple cevaplar. Ben bu cihazlardan hiçbirini daha önce kullanmadığım için (arkadaşlarda olanlarla yaptığım 70 80 kare hariç) denklemler dışında sözel olarak yorum almak istemiştim.

Anladığım kadarı ile 28 - 135'i öneriyorsunuz genel amaç için. Spesifik alanlar içinse (makro, geniş açı, zoom gibi) Sigma veya Tamron düşüneceğim çünkü Canon'lar gerçekten pahalı. Burada sormak istediğim Canon lenslerde olan IS sistemi Sigma'da (haliyle) yok. Acaba Image Stabilization veya Vibration Reduc. gibi sistem eksiklikleri Sigma ile cekecegim fotolara nasıl yansır gibi.

Belki de son birkaç aydır yaptığım araştırmalar sonucu çok dağıldım. O yüzden artık algılayamıyorum

Tarih: 4 Aralık 2006, 14:37 - İp: 85.***.**1.228
ocant35
ocant35 (üye)
İzmir / Amatör

@tylerd,
Net fotoğraf forumumuzun özel mesaj servisine bakarsanız mesajım orada. Ayrıca mail ile de haber verilmiş olmalı.

Benim elimde 28-35 canon 5D de takılı ve 30D üzerinde de 17-85 takılı duruyor.
Her iki makine de aynı oranlı lens kullanmış oluyor.
Yakın veya uzak bir objeye her ikisinin en geniş ve en dar açıları ile bakınca aynı kadrajı yakalıyorum.
Geriye sadece sensör farkı kalıyor.
Elimde 75-300 is-usm de var. Ancak bahsettiğim mevzuniyet töreninde nisbeten yakın çekimler de yapmayı düşündüğüm için 28-135 i normal-tele olarak kullanıp sonuç aldım.
Genelde 30D 17-85 takılı olarak tek lensle çantamda durur, üzerindeki kendi flaşı ve sn.de 5 kare hızı sebebiyle çoğu yere 30D yi taşıdım.
Önceki mesajımda ifadem tam netleşmemiş. İki lensin iki değişik makinede aynı işlevi gördüğünü , 28-135 in croplu makinada tele ye döndüğünü anlatmak istemiştim.
Saygılarımla.

Tarih: 4 Aralık 2006, 15:50 - İp: 81.***.**6.134
osmanlı
osmanlı (üye)
İzmir / Amatör

http://www.photozone.de/8Reviews/index.html
adresinde lensleri inceleyebilirsin.Burada lenslerin aldıkları skorlar mevcut.

Ayrıca Adnan abi'nin testini yaptığı 30D ile 24-105mm ve 17-85mm lensleri kullanıyor.Bu teste göz gezdirebilir ve 17-85mm hakkında fikir edinebilirsin.

Eğer geniş açı düşünmüyorsan 24-105mm iyi bir tercih.Fakat pahalı.Yurt dışından uygun bulabilirsen tavsiyemdir.

Tarih: 4 Aralık 2006, 23:40 - İp: 85.***.**1.174
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

Özcan Bey,

Galiba firefox kullandığım (noscript addon'un sebebi ile) mesajlar kısmından size yanıt yazamıyorum. Teklifiniz için çok teşekkür ederim ancak olumsuz yanıt vereceğim. Parlak ışıkta LCD sebebi yüzünden. Taktir edersiniz ki insan bir şey alınca brand new olmasını tercih ediyor. Tekrar teşükkür ederim.

Hem Osmanlı'nın hem de sizin verdiğiniz bilgilerle 24 - 105'e karar kıldım şimdilik. Spot fiyarlarını araştıracağım. 1200 YTL gibi bir param kalıyor. Bakalım, umarım birşeyler çıkar spottan. Osmanlı'nın yolladığı linkteki rewiev'ları okudum. Orada da wide'de başarılı olmadığı yazıyor 28 - 135 için. Tek espirisi IS II olması gibi bir karar çıkıyor. Diyafram değerinin 4 olması biraz düşündürücüydü ama onuda daha spesifik wide angle lensler ile çözeceğim ileleryen zamanlarda.

verdiğiniz tüm bilgiler için tşk'ler...

Canon 30D + 24 - 105 olduk sayenizde 4 gün içinde. Yoksa bugün D80'im ile sevişiyor olacaktım. Tabii 5 ay sonra boşar mıydım bilinmez

Tşk'ler...

Tarih: 5 Aralık 2006, 11:35 - İp: 85.***.**1.228
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

700 YTL borç verebilecek bir arkadaş var mı?
24 - 105 tahminlerin çok üzerinde çıktı da...
galiba mecburen 28 - 135 ile uzun bir süre çalışmak zorunda kalacağım... en azından www.photozone.de'de 17-85 kadar "belirsiz" ve olumsuz eleştiri almamış. Sunduğu sonuçlar daha tatminkar.

Tabii ki 24 - 105 kadar değil ama anladığım kadarı ile standart zoom lensler içinde zaten bir klasik...
fiyatı da bayağı bir klasik zaten

Şimdi sizden ricam "var ya, 28 - 135 lenslerin kralıdır" gibi gaz yorumlar... "ondan iyisi yapılmadı, o lensi al, hayatın değişicek" gibi

Tarih: 5 Aralık 2006, 14:11 - İp: 85.***.**1.228
mehmetklyr
mehmetklyr (üye)
İstanbul / Amatör

28 - 135 lenslerin kralıdır. Ondan iyisi yapılmadı, o lensi al, hayatın değişicek...

Tarih: 5 Aralık 2006, 14:23 - İp: 88.***.**3.122
tylerd
tylerd (üye)
İstanbul / Amatör

işte budur yaaa....
en kral üye mehmetklyr!!!!!
Eksik parayı 24 - 105 e tamamlayacak daha kral üye olacaktır

Şakası bir yana Sigmalar çok kafamı kurcalıyor... dur bakalım...

Tarih: 5 Aralık 2006, 14:33 - İp: 85.***.**1.228