pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sigma 28-300 Felaketim

Evet aldığım 28-300 de focus arızası çıktı. Maalesef nesnelerin arkasını focusluyor. Oysa vizörde çektiğim nesne net görünüyor.Ancak fotolar hiçte öyle olmuyor.
Bakın bir örnek.
Bu sigma 29-300 ile çekilmiş:

bu 18-55 kit lens ile çekildi.
.

Aradaki netlik farkı ortada.
Hep nesnelerin arkasında olluyor netlik. Yaptığım testtede maalesef arkanın netklendiği kesinleşti. Buna front focus diyorlarmış.
Sigma topiğine uğrayın yok sanırım, biraz hareket gelsin

#pazarbey' tarafından 12.09.2007 22:22:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2007, 22:15 - İp: 88.***.**1.158
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Özgür foto. Eğer tam olarak okumuş olsa idiniz yapılan işlem nedeni ile sizden son derece memnun olduğumu, teşekkür ettiğimi çok ince insanlar olduğunuz söylediğimi görürdünüz. Ancak konunun her neresinden okudu iseniz yanlış yerinden okumuşsunuz.Tekrar okuyunuz.
Ayrıca teyit edilecek husus şudur. Lensin ayarının olduğu, tam olarak odaklanan yeri çekeceği, ancak bunun denedikten sonra anlaşılacağı bu nedenle denedikten ve neticeleri bigisayara attıktan sonra tekrar görülmesi gerektiği idi.
Bir cümle ile nasıl böyle sini işi gelişigüzel yaptığınızı söylediğimi veya ima ettiğimi söyleyebilirsiniz. İnanın bunu anlamakta güçlük çekiyorum. Bana bir özür borçlusunuz. Hiçbir şekilde özgür foto aleyhine birşey söylemedim veya yazmadım. Bilakis memnuniyetemi dile getirdim.
Bırakın sigmanın sorununu sigma düşünsün. Siz teknik servis olarak elinizden geleni yaptınız. Öyle değilmi.
Meseleyi daha fazlada uzatmak istemiyorum zira meselem bir şekilde çözüldü.
Ancak size gerçekten çok kırıldım bunu bilesiniz. Sizden bunu duymak gerçekten üzdü beni.Dediğim gibi bir özür borçlusunuz.

Tarih: 20 Eylül 2007, 18:11 - İp: 88.***.**7.161
ozgur foto
ozgur foto (üye)
İstanbul / Firma

Sevgili Pazarbey,yazılarda bizim size karşı olan davranışlarımızla ilgili bir şikayetinizin olmadığı çok açık.Bu görüşleriniz için teşekkür de ediyoruz.Aynı şekilde sizde çok kibar bir insansınız.Ancak yazılardan şöyle bir sonuç çıkıyor ; serviste bir işlem yapıldı fakat sorun çözülmedi.Özgür Foto Teknik olarak müşterilerimizin hem misafirperverliğimizden hem de verdiğimiz teknik hizmetten memnun kalarak ayrılmalarını arzu ederiz.Biz diyoruz ki şu an sizin objektifiniz de bir sorun yok.Var diyorsanız lensiniz şu an İstanbul'da ise elinde olan kişi buyursun gelsin buraya,beraberce testini yapalım.Şayet herhangi bir sorun ile karşılaşılır ise derhal değişim taahhütümüzü yineliyoruz.
Son olarak da lütfen bize kırılmayın.Bu açıklama sizi kırmak vs adına değil yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına yapılmıştır.

#ozgur foto' tarafından 20.09.2007 18:41:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2007, 18:40 - İp: 85.***.**9.115
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sevgili özgür foto;
Tamam bak bunda mutabıkız. Size karşı hiçbir şikayetim yok. Bizde pekçok dava açıyoruz pekçoğunu kazanıyoruz. Azda olsa kaybettiğimiz davalar oluyor. İstisnalar dışında hep kazanırız diye bakıyoruz. Ama olmuyor işte. Ayarın olmamış olması mümkün.Buda son derece normal. Olabilir neticede insan yapıyor bunun ayarını. Hassa aletler birkaç milimetrenin ehemniyeti var .Olaki bir mili ileri veya geri ayarlanmış olabilir. NE önemi var. Ayarlanmışsa ayarlanmıştır ayarlanmamışsa ayarlanmamıştır. Ama benimki olmamış.Eskisi gibi değil. Bakayım örnek varsa ekleyeyim.Bİ kedi çektim onda çok bariz arkanın netlendiği.Tam 4 kere ve rikkatlice çektim. Arka net idi.

Tarih: 20 Eylül 2007, 19:48 - İp: 88.***.**5.57
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ÖZGÜR FOTO-SİGMA AYNEN ŞÖYLE DEMİŞ :

Merhaba Pazarbey,
Nasıl ayar yapıldı ise anlamadım valla." yazmışsın ve altına bir fotoğraf eklemişsin

Koskoca bir firma, saygıdeğer bir müşterisine, onlarca kişinin okuduğu internet ortamında nasıl "SEN" diye hitab eder?

Ben hiçbir büyük firmanın servis veya müşteri hizmetlerinde "SEN" diye hitab edildiğini görmemiştim, ilk oldu.

Ona rağmen PAZARBEY cevabında nezaketen "SİZ" diye hitab etmiş!
Adam hem mağdur, hem de nerdeyse fırça atacaklar!!

ÇOK AYIP ÇOK!!

#panctom' tarafından 20.09.2007 20:08:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Eylül 2007, 20:06 - İp: 88.***.**4.40
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Dur paktom dur. Boşver artık. Meselemin çözümüne az kaldı. karışmasın artık ortalık. Yoksa yazık olacak pazarbeyinize.
Paktom çokta incesin ayrıca. [>:D

Tarih: 20 Eylül 2007, 20:18 - İp: 88.***.**5.57
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Bir müddet bu konudan uzak dursanız iyi olur,arkadaşlar.
İş hallolacak gibi.Yapmayın,sabır.

Tarih: 20 Eylül 2007, 20:29 - İp: 85.***.**0.128
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 20 Eylül 2007, 20:48 - İp: 88.***.**5.57
fipar
fipar (üye)
Afyonkarahisar / Meraklı

özgürfoto'yu sigmafoto'dan ayrı tutarak konuşa yaklaşmak isterim.Zira benim sonylens arızasında bile, kendilerini aradığımda oldukça ilgili davranmışlar ve beni bilgilendirmişlerdi. Ayrıca İstanbul'a gittiğimde bir lens siparişi için işyerine çıkmış ve oldukça bilgilendirici bir muamele ile karşılaşmıştım.
Ancak lensin hafifliğine bağlayarak fokus problemini açıklamasını tatminkar bulmadım.Nitekim elimde bulunan 75-300 sony lens hemen hemen aynı hafiflikte olmasına ve diyafram açıklığı da benzer olmasına karşın elde çekimlerde cam gibi görüntüler elde ediyorum. Tabi öncedin böyle değildi.Ben de pazarbey gibi kafayı taşlara vurmaya başlamıştım ki sağolsun Cüneyt Bey (ocaklilar) soruna teşhis koydu. Fokus problemini de aldığım firma olan Aydınlar'a ilettim.Neticede lens değişti ve şimdi elimdeki lensten çok ama çok memnunum. Ne kadar mı memnunum: Çok cazip bir fiyata 70-210 beercan alma fırsatını bulmama karşın bu fırsatı kullanmadım.İşte bu kadar.

Neyse özgürfoto, son derece yardımsever ve ilgili birisi. Ancak bazen hepimiz gibi o da tarafgir olabiliyor demek ki.
Herşeye rağmen pazarbey'in sorunu ile o ilgilendi bunu da görmek gerekir.

sigmafoto ise son dakikaya kadar görünmemeyi tercih etti.
ama dostane olarak söylüyorum, sigma firmasının bu konudaki ilgisizliği beni ve pek çok arkadaşımızı menfi olarak etkiledi.Bilinmesini isterim.

Tarih: 21 Eylül 2007, 00:31 - İp: 88.***.**6.58
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Fipar burada aslında çok ilginç olan bir durum var.Pazarbeyi bu lens çok ama çok üzdü Yaptığımız telefon görüşmelerinde ve msn yazışmalarında Bu lens nedeniyle ne kadar fotograftan soğuduğunu bana defalarca dile getirdi..Ve benim de ona nacizane önerilerim oldu...VE biliyor musun Sevgili Pazarbeyin lensi ile kim ilgileniyor??
Fujifilm ürün müdürü sevgili positif (Sn.Mustafa Hoşbakan)
Reproset firmasının göstermediği ilgiyi....

#burkay' tarafından 21.09.2007 00:49:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 21 Eylül 2007, 00:42 - İp: 88.***.**5.160
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Fipar bende aynı şeyi söyledim zaten.Sağolsun ilgilendi kendileri benimlede.
Meselem burkayında dediği gibi POSİFTİFN araya girmesi ile hallodu. Teşekkür ederim kendisine. [>:D :D :D

Tarih: 21 Eylül 2007, 17:23 - İp: 88.***.**4.248