pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sigma 28-300 Felaketim

Evet aldığım 28-300 de focus arızası çıktı. Maalesef nesnelerin arkasını focusluyor. Oysa vizörde çektiğim nesne net görünüyor.Ancak fotolar hiçte öyle olmuyor.
Bakın bir örnek.
Bu sigma 29-300 ile çekilmiş:

bu 18-55 kit lens ile çekildi.
.

Aradaki netlik farkı ortada.
Hep nesnelerin arkasında olluyor netlik. Yaptığım testtede maalesef arkanın netklendiği kesinleşti. Buna front focus diyorlarmış.
Sigma topiğine uğrayın yok sanırım, biraz hareket gelsin

#pazarbey' tarafından 12.09.2007 22:22:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2007, 22:15 - İp: 88.***.**1.158
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Kumköy sor bakalım kaça alırlar. Kurtulayım şundan

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:38 - İp: 88.***.**7.148
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Oraya gidince seni, kartındaki tel'den arar görüştürürüm.Daha iyi.
İyi esnaf o adam.Keşke o günü sabah uğrasaydın ah..

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:42 - İp: 88.***.**2.79
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Büyük sözü dinlememenin neticeleri bunlar işte. Büyük sözü dinlesem olmazdı bunlar.

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:43 - İp: 88.***.**7.148
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Hayatımda sadece bir tane sigma lensim oldu geniş açı... Ondan da çok memnunum... Ancak Pazar senin başına bu olaylar geldikten sonra araştırdım... Sigmanın övgü alan iyi lensleri var...Ancak genelde tutulan bir lens değilmiş senin 28-300... Bu lens doğru netlese de seni kesemezdi zaten...
Avukatları iyi bilirim başkalarının hakkını ararken şahin olurlar... Kendilerine bir faydaları olmaz çoğu zaman.... Kendileri için bir hak ararken gelinlik kız gibi sus pus olup kızarıp bozarırlar...
Bak bence artık bu lensi iade et...
Hatta tahmin ediyorum öyl bir noktaya geldin ki bu lens iyi netice bile verse kendisinden soğudun gibime geliyor... En azından bunları ben yaşasam öyle olurdu...
Şu kısa süre zarfında Senin bu lensi satıp başından savacak bir adam olmadığını, vicdan sahibi temiz bir arkadaş olduğunu anladım.... Bu aynı zamanda çok para kazanamayacak kötü (!) bir avukat (esnaf) olduğunla eş anlamlı... Üzülme yalnız değilsin
Bana kalırsa bu lensi makinandan çıkar...
Git kendine adam gibi bir makro lens al...
Bu süreç seni D-SLR dünyasından ve elindeki makinadan da soğutmaya doğru gidiyor...
Makinanın da gerçek performansı ortaya koyamayacak bir lens yaptığın tüm yatırımı boşa çıkarmasın....
Zaten DSLR makinalar amatörleri tehlikeli bir biçimde beklenti içine sokuyorlar....
Ben yıllar önce basit filmli bir makina kullanıyordum... Sonra babamın 35 mm Kodak Renieatta 1-B sini elime aldığımda fotoğraf çekme keyfim katlandı ve sonra da İlk SLR tanıştığımda ise büyük keyif yaşamıştım... (halam fotoğraf merakı vardı ve bu sayede Zenit ve Yashica kullanmıştım)... Aynı süreci dijital dünyada hissetmediğimi açık seçik ifade etmek zorundayım... Belki de SLR Like tan SLR ye geçmemiz buna sebep olmuş olabilir (Sanırım bu konuda da aynı kaderi paylaşıyoruz) DSLR makinalar ile SLR Like makinalar arasında fotoğraf kalitesi bakımından neredeyse fark yok (en azından az bir zaman öncesine kadar böyleydi yeni SLR ler biraz göz dolduruyor ya hayırlısı) .. Bu sebeple SLR like dan terfi eden amatörlerde ciddi bir hayalkırıklığını gözlemliyorum... (Tamam ben kompaktlar hakkında da da bir konu açtım ama o biraz uç bir nokta) Yalnız diyafram ve enstantane kontrolünü gereği gibi veren ve üzerinde iyi bir optik olan SLR_Like makinalar kimse itiraf etmek istemese de ( Kimse delikanlılığa bok sürmek istemiyor herkes SLR lerin lens ayrıcalıklarından lens yelpazesinden filan bahsediyor ama paradan bahseden yok sabit diyaframlı iyi bir lensin elden düşme araba fiyatına satılması önemsiz bir detay gibi görülürse teknik olarak da pek te haksız değiller)
Neyse lafı uzatmayalım... Hadi yaptık bir çılgınlık (Hata değil bak çılgınlık ikisi arasında fark var) SLR lik dan terfi ettik gittik sLR aldık...Bunun üzerine geniş aralıklı orta düzey bir zoom objektif takmak ise bence hata değil resmen CİNAYET...
Bende bu cinayeti bir parça işledim ama paraya kıyıp 18-200 nikon aldım cinayetin bir bölümünü o üstlendi şimdi elimde zaman zaman biraz daha kaliteli fotoğraf çeken ancak beş katı ağırlıkta ve on katı pahalılıkta SLR likeımsı bir SLR var...Ancak senin lens yatırımın pek yerinde değil sanırım.. Yani elinde sadece iyi bir gövde ve kötü bir lens var ve alt alta toplayınca pek de bir şey etmiyor...
Bir an önce bu makinadan keyif almaya başlamak için yapman gereken bence gidip kaliteli bir lens alman...
Makroyu sevdiğini biliyorum... Bu sebeple gidip sakın olaki 1/1 makro çekmeyen uyduruk bir lense para vermeyesin....
Bence alabileceğinin en iyisini almalısın... Elindeki Zamzon un benim nikondan veya herhangi bir Canon dan öyle aman aman bir artısı veya eksisi olmadığına kalıbımı basarım...
Git kendine iyi bir makro lens al dostum....
Uğraşma 28-300 le, tamam bozuk filan diyorsun da piyasanın en yüksek performanslı sigma 28-300 ü olsa kaç yazar? Sen artık bu yola girmişsin... Bu konu üzerine bu kadar eğilen hiç bir fotoğrafçıyı kesmez o lens....Dost acı söyler n'apalım....

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:45 - İp: 88.***.**3.223
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

ozzy baba dediklerinde yerden göğe kadar haklısın.Ama ne yapayım.oldu bir kere
Adamlar nuh diyo peygamber demiyo. Ne yapayım. Kavgamı edeyim. Dediğin gibi başkasının olsa şimdiye kadar 10 kere değiştirmiştim. ama kendimin olmuyor işte.
Bende şaşırdım artık ne yapacağımı.
Yarın tekrar denemeler yapcem.olmazsa özgür fotoyu tekrar arar çaresine bakarım.
İhtarneme göndereyim noterden. Düzelmedi diye. Değiştirsinler.

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:51 - İp: 88.***.**7.148
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

ben SİGMA firmasının bu vurdum duymazlığına akıl sır erdiremiyorum!

Çok ayıp ettiler!

Bir lens onlar için ne ki? Çerez parası bile değil..

Koskoca "sigma" markası yaaa..

Bir tek lense mi kaldılar da değiştirmiyorlar!!

Tarih: 16 Eylül 2007, 22:52 - İp: 88.***.**2.129
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Valla değiştiremiyorlar işte. Değştirmek için önc arıza lı olduğu yönünde belge almam. sonra aldığım yerden değiştirtmem ve alnısından almam gerkiyormuş. Sanırım bu onların prensibi.

Tarih: 16 Eylül 2007, 23:00 - İp: 88.***.**7.148
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Lensimde düzelme var fakat eski netsizlik devam ediyor.Tüm denemelerime rağmen aynı sonucu almaya devam ediyorum. Off off . Sorun bendemi acaba.Bende ise Allah aşkına söyleyin.
Özgür foto lensin ayarının bozuk olduğunu söyledi. Dene tekrar bakalım dediler. Ancak İstanbulda deneyip bilgisayarda bakmamız mümkün değildi. Sanırım sorun hala devam ediyor. Makinamda sorun yokmuş.

Tarih: 17 Eylül 2007, 15:43 - İp: 88.***.**0.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 17 Eylül 2007, 15:45 - İp: 88.***.**0.237
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Tarih: 17 Eylül 2007, 15:49 - İp: 88.***.**0.237