pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sigma 28-300 Felaketim

Evet aldığım 28-300 de focus arızası çıktı. Maalesef nesnelerin arkasını focusluyor. Oysa vizörde çektiğim nesne net görünüyor.Ancak fotolar hiçte öyle olmuyor.
Bakın bir örnek.
Bu sigma 29-300 ile çekilmiş:

bu 18-55 kit lens ile çekildi.
.

Aradaki netlik farkı ortada.
Hep nesnelerin arkasında olluyor netlik. Yaptığım testtede maalesef arkanın netklendiği kesinleşti. Buna front focus diyorlarmış.
Sigma topiğine uğrayın yok sanırım, biraz hareket gelsin

#pazarbey' tarafından 12.09.2007 22:22:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Eylül 2007, 22:15 - İp: 88.***.**1.158
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Arkadaşlar kızmayın yav. Allah Alah yaptık bir hata. Bakın atinin fotoları ne kadar güzel görünüyor halbuki. Ama benimkiler öylemi. Hep arkası net.Bende yükleyeyim foto sizde bir bakın.
Asıl hedefim benim lensi iade etmek.Bunun için öncelikle özgür foto ile görüşeceğim.Eğer hatıl olduğunu kesinleştirirlerse büyük ihtimal değiştirilmesini talep ederim. Bu tüketici kanununa göre benim hakkım.
BEni üzen şey şu. SErcvis Özgürfotonun ilgilendiğinin onda birisi kadar sigma ilgilense idi hiç problem değildi. Verdiğim 600 ytl nin hiçbir ehemniyeti yok. Siler geçerdim.
ancak bu lens beni fotoğraf işinden soğuttu valla. Fotoğraf çekesim gelmiyor. ÇEktiğim 1000 fotoğrafın 999 u flu. Bir iki tanesi istediğim gibi. BEn foto çekmeyi yeni görenen biride değilim. Az çok bu işleri bildiğimi düşünüyorum.
Alimallah abi hakketende soncu benimki ya.
Atinin senin neticeler iç acıcı gerçekten. Ve süperler. Sorun benimkinde.Paktom olan oldu ni kızıyon.
Ocaklılar abi sigma dikkat etmeli o zaman. Lensun kullanım zorluğunu, zoom yaparken iyi bir bilek gücüne ihtiyaç olduğunu falan zaten söylememe gerek yok.Ancak bunlar önemsiz şeyler.Fakat focus hatası ehemniyetli.
Bakın atinin ront... aman çektiği bayanın sırtı ne kadar net. Birde benimkine bakın.

Tarih: 13 Eylül 2007, 21:01 - İp: 88.***.**8.23
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sorunun yalnızca focusla sınırlı kalmadığını düşünüyorum. Bunun yanında bokehleride çok ama çok garip. BÖylesini hiç görmedim.Ayrıca öyle mor saçak yapıyorki anlatamam.Genelde mor saçak kenarlarda olur.Bu ise tam göbekte bile acayip mor saçak yapıyor.

Tarih: 13 Eylül 2007, 21:07 - İp: 88.***.**8.23
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey,

Bu lensde back-focus problemi değil, sanırım NO-Focus problemi var. Hiç bir yeri netlemiyor. Netrleme yaparken makinenin hangi AF noktasını seçtiğine dikkat ediyor musun?

Tarih: 13 Eylül 2007, 22:05 - İp: 88.***.**8.172
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Merkezi kullanıyorum ocaklılar. af noktası yanıyor.Ama net çekmiyor işte.

Tarih: 13 Eylül 2007, 22:10 - İp: 88.***.**8.23
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Soldaki pil en önde. Sağdaki en arkada.Aralarında 1-2 cm mesafe var. Ortadakini netledim. Ancak arkadaki net.
ancak no focus problemide olabilir tabi.

Tarih: 13 Eylül 2007, 22:21 - İp: 88.***.**8.23
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

yaaww...o fotolar rönt falan değil..bizim gruptakiler..

o bayan bizden yani..fotolara hasta oldular daha bir sürü var..msela..yükleyimde görün bi...

fakat ben sanki senin lenste başka sorun var gibi sanıyorum..netliyor fakat istediğin yeri değil..ama sonuçta netleme yapıyor..hiç yapmasa no focus derim ama...başka bişey var..

sen acilen lensle ilgili bilgi al..K10 d kullan birisi sana lenslerle ilgili netlik bölgelerini ayarlamayı söylese daha iyi..yani..NİKON larda S / C / M var..sende ne var.. o önemli..

eğer çok bölgeli netleme yapıyorsan hata olabilir..yani Hareketli ojbeler için çekim modundan çık...tek obje için mod..seç...yada manuel moda gel...orda kendin istediğin yere netle bi bakalım ne olacak..

saygılar..

diğer fotolarıda yüklüyorum şimdi..

Tarih: 13 Eylül 2007, 23:10 - İp: 88.***.**2.187
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

valla ati'nin fotolar süpper!
ama pazarcım senin fotoların ne önü, ne de arkası!
her tarafı bulanık!!

o banta çıkan kuş fotosunu nasıl çekti o lens?

söyle bakiim şimdi!!

yoksam çaldın mı haa.. çaldın mı o kuş fotosunu!

seni cezalandırmak zorunda kalacağız yoksam!

kazanda yahni olacaksın nazarbey!! heh heh!

Tarih: 14 Eylül 2007, 01:29 - İp: 88.***.**2.129
ati2001
ati2001 (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

hehehehehe...cezalandıralım pazarı..heheheh...

cezalandıralım....

o lensi almakla kendisi cezayı verdi diycem ..ama...neyse...

şansı yok galiba bu aralar..İstanbula gelince düzelir herşey..mutlaka değiştirirler onu...

görüşürüz gelince..

saygılar..

Tarih: 14 Eylül 2007, 03:20 - İp: 88.***.**2.187
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Ati niye hemen savunma pozisyonuna geçtin.Var sende birşey.
Valla bilemiyorum artık. Sorunun ne olduğunu.Ama bunun muhakkak değişmesi lazım. Tamirini istemiyorum. Dediğiniz gibi bazen her yer flu olabiliyor. Bokehler zaten acayip acayıp. Fotoğrafın ortasında mor saçakmı olurmuş.Ama oluyor işte. Tam göbekte mor saçak.Gördünüz fotoları.
Ati hepsini denedim.Çok lusunuda merkezinide. Hepsini yani.Hiçbirisinde olmadı. Hatta manuel netledim gene olmadı. Olmuyor işte olmuyor.
Dediğim gibi 100 tane fotodan 1-2 tanesi net oluyor ki sanırım onlarda yanlış yere netlememden dolayı.
Kuşta öyle işte. Aslında nasıl çektiğimi bende bilmiyorum. Emme çalıntı değil valla. Ekmek çarpsın.

Tarih: 14 Eylül 2007, 08:57 - İp: 88.***.**5.170
deparius
deparius (üye)
İstanbul / Amatör

Pazarbey uğraşma artık o lensle sorunlu o lens. para iadesi iste tamir edilmesini beklemek zorunda değilsin. Ati'nin fotoları güzel fakat Dslr'dan daha iyisini almak dururken neden buna razı olasın. Bu arada Ati'nin çektiği plajdaki çocuklarda da bokeh sorunlu bana sanki lensin tasarımında da bazı sorunlar var gibi geliyor. Zaten bu sigmanın 300mm'de düzgün çeken bir lensini görmedim, tüm aralıkta iyi olan lensleri bile 300'e gelir sapıtır.
İstanbula geldiğinde belki karşılaşırız.

Tarih: 14 Eylül 2007, 11:55 - İp: 195.***.**0.27