mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Bir Daha Garantili Canon Almam

Arkadaşlar olan oldu ve gümüş perim Canon S2 bozuldu Ne zaman nasıl olduğunu anlamadım(aklıma gelen tek sebep:çantasına koyduğum makinanın biliyorsunuz ON-OFF düğmesi kolayca açılabiliyor,o anda açılıp objektifi çantada sıkıştırması),ama elime aldığımda objektif ileri geri kendisini açılmak için zorluyor ama açılamıyordu,biraz uğraştıktan sonra Lcd de E15 diye bir hata verip kapanıyordu.Bense her ne kadar "Erkayalar" garanti konusunda şikayet edilen bir kuruluş olsa da bana sorunsuz şekilde yardımcı olacağına ümit ederek garantisi var diye aracı kurum (Vatan bilgisayar) aracaılığı ile makinamı yolladım ve sonuç hayal kırıklığı...

Vatan bilgisayar yetkililerinden gelen telefona göre makinaya hasar vermişim(lens kapağında hasar tespit etmişler de)279 milyon verirsem yetkili servis makinayı tamir edip bana yollayabilirmiş,yani garanti kapsamı dışına almışlar makinamı.Artık bundan sonra o özelliği tamir bile olsa siz bu makinayı düşürdünüz hasar verdiniz diye çamur atarak işin içinden çıksınlar.Benim tek yapabildiğim makinanın tamir edilmeden bana iadesini istemek oldu.Şimdi size soruyorum:

Ben nerede hata yaptım da ,garanti kapsamı dışına alındı?

2007 Ocakta 800 milyon para verip aldığım bu makina onların gözünde değersiz binlerce müşteriden birinin parasını verdiği bir makina olabilir,ama benim gözümde verilen her kuruşun hak edilmesi gereken bir makina değil midir,makinanın sapıtmasının telafisi! dahil...

Benim hukuksal olarak yapabileceğim birşey var mıdır ?

LÜTFEN YARDIM EDİN...Eğer kendimi haksız çıkaran tatminkar bir açıklama ya da "Gümüş Perim" ücretsiz tamir edilmezse; hiç birşekilde kimseye garantili Canon tavsiye etmeyeceğim,hatta alanları engelleyebilirim de...Ne de olsa boşa garanti,hava...

#mavi_izci' tarafından 29.12.2007 01:34:34 tarihinde düzenlendi.

#mavi_izci' tarafından 29.12.2007 01:35:44 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 01:29 - İp: 144.***.**0.214
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

gecmiş olsun.
turkiyede garanti diye bişeymi var?
ilkkez senden duydum
bu forum cok guzel insan yenı yenı seyler ogrenıyor.

#gaijin' tarafından 29.12.2007 03:27:33 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 02:45 - İp: 88.***.**0.242
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ne yapicam ben ya inanır mısınız bilmem tam da satıyordum makinamı.elektrogitarımı da satıp A100 alırım diye düşünüyordum.Kaldı elimde şimdi...Allahtan Minolta var elimde.

Tarih: 29 Aralık 2007, 03:58 - İp: 144.***.**0.214
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

kötü bir durum. bence tüketici derneklerine başvurun, çözüm bulamazsanız eğer...

Tarih: 29 Aralık 2007, 11:22 - İp: 88.***.**6.142
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Birazdan bazi servisci arkadaslar foruma girip erkayalarin ne kadar durust ve ilkeli calistigini anlatirlar.

Bazi markalari, hele hele canonu Turkiyeden almak akil isi degil. Hem cok pahali satarlar hem de serviste inletirler insani.

#pervince' tarafından 29.12.2007 11:51:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 11:50 - İp: 88.***.**6.172
fotoman34
fotoman34 (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

ALLAH kimseyi tamircilerin *(dürüst olmayan )* eline düşürmesin. sağlama bozuk çiziğe kırık deyip ürünün bedeli kadar tamir masrafı isteyen vicdansızlar.

Tarih: 29 Aralık 2007, 12:25 - İp: 85.***.**4.84
fotoman34
fotoman34 (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

ALLAH kimseyi tamircilerin *(dürüst olmayan )* eline düşürmesin. sağlama bozuk çiziğe kırık deyip ürünün bedeli kadar tamir masrafı isteyen vicdansızlar.

Tarih: 29 Aralık 2007, 12:28 - İp: 85.***.**4.84
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Sanırım mağdur olarak sonsuza kadar kalıcam...

Tarih: 29 Aralık 2007, 15:55 - İp: 144.***.**0.141
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

aslında soruna bakarsak, mekanik bir problem oluşmuş.
yani mekanik demek, objektifi ileri geri hareket ettiren minik dişlilerin kırılması veya aşınması gibi..

Böyle durumlar tüm garanti kitapçıklarında garanti dışıdır.
S2, çanta içinde açılıp kendiliğinden olmuş.
ama firma bilemiyor ki işte, kendiliğinden mi oldu, tüketici hatası mı, ihmal mi..
bu yüzden her türlü mekanik kırılma, aşınma garanti dışı bırakılıyor.
Bence garanti dışı kalması normal..

Ama şu çok yanlış sonuçta..
Hem de OHHHAAA dedirtecek kadar yanlış!
279 ytl tamir masrafı vicdansızlıktır!
Ben makinenin "garanti dışı" olmasını haklı bir gerekçe olarak görüyorum.
ama günümüz itibarıyla, DSLR fiyatları bile bu kadar düşmüşken, kaç sene önceki bir modelin, bu kadar küçük bir arızasına "279 ytl" istemek, ticaret ahlakına sığmaz!

yazık!

#panctom' tarafından 29.12.2007 16:59:28 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Aralık 2007, 16:10 - İp: 88.***.**2.10
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Ben, gene aksi yönde görüş bildireceğim...

Garantili veya garantisiz .. Canon veya başka marka mevzusunu kenara bırakıyorum..

SlrLike makineler dayanıksızdır... dSlr ler ise (çoğunluğu) "Ağır Hizmet Tipi" dir..

s2 yi kim önerdiyse, sana karşı yanlışı o yapmış dostum.. 800 ytl vermiş olsanda.. O, ancak geçici bir makine olabilir.. hata senin veya değil, onu değerlendirme hakkım olamaz (doğru olmaz)..

Bir akşam üstü, kibar bir bey geldi.. canon s5 almak istediğini söyledi.. oturup biraz sohbet ettik.. Onun dSlr ye ihtiyacı olduğunu söyledim.. (benim şahsi görüşlerim beni ilgilendirir tabi.. sadece öneride bulunurum)

Aldığı makine, gene bir canon.. 400d (bu model ağır hizmet tipi değil aslında).. onu netfotoğrafa devet ettim açıkçası.. şurası, onun başka sitedeki portfolyosu

Senide, tanıdığımı düşünüyorum Mavi izci.. daha önce, yazışma şansımız olsaydı, sana daha dayanıklı bir makineye ihtiyacın olduğunu söylerdim..

279 ytl tamir masrafı.. yazıkki bu makineler için doğru bir rakam... oysa bir dSlr bu kadar masrafı zor çıkarır.. (en azından seneler sonra çıkarma ihtimali olur...)

Tarih: 29 Aralık 2007, 16:53 - İp: 85.***.**8.83
yus14
yus14 (üye)
Yurtdışı / Amatör

DURUMUNA COK UZULDUM MAKINAYI BANA KALIRSA EXPERTIZ YAPTIRMALISIN VE ONUN SONUCUNDA GEREKEN KANUNI YOLDAN HAKKINI ALABILIRSIN SANIYORUM TUKETICI KANUNU DEVREYE GIREBILIR AMA ONCE HATANIN SENDEN GELMEDIGINI ISPATLAMAN ONEMLI. KOLAY GELSIN

Tarih: 29 Aralık 2007, 17:01 - İp: 82.***.**6.212