yusdem
yusdem (üye)
Ankara / Meraklı

Digital Slr Ne Demektir?

Merhaba dostlar.
Ben yeni bir üyeyim. Şu siralar kaliteli bir digital makine almak için araştırma yapıyorum. Ama bir teknik terim kafama takıldı. Bu "Digital SLR" fotoğraf makinesi ne demek? Ben SLR deyince compact tiplerin dışındaki filmli makinaları biliyordum. Ama yeni öğrendim ki digitallerin de SLR'leri varmış. Mesela Nikon D 100 digital SLR bir makine imiş. Demek ki ben yanlış biliyor muşum. Bunun doğrusu nedir? Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Di mi ama??

Tarih: 18 Temmuz 2004, 20:30 - İp: yok
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

ryhthmer

bu lafım sana, forum kurallarına uymuyorsun, forum kurallarını hatırlatan kişiye cok bilmiş diyorsun,sonra gelip burada şikayet ediyorsun..
kurallara uymayı ogren..dandik forumlarda bile adminden kopek gibi tırsan insanlar gelmiş burada delikanlılık taslıyor..
kurallara uyun kurallara,kuralların uzerinde sanmayın kendinizi...

umtnn

birine beleşçi dedi diye birisini eleştirirken bile ondan katkat terbiyesizlik yapıyorsun..
o dallamaysa sen nesin acaba?
beynınız olmadıgı için ilk iş kufretmek,ikinci iş kufretmek ucuncusude kufretmek..
az beynınızı geliştirin..
adam olmadıgın için adam yerınede koyulmuyorsun..
adını yasını bile belirtmekten korkan korkak...

bu sitede herkes kurallara uymak zorunda,kurallara uymayan adama,kurallara uyan birisi cıkıp kuralları hatırlatıncada sen kimsin lan demek yerine kurallara uyacaksınız,zahmet edip onceden acılmıs mılyon tane konuyu arastıracaksınız...
yavuz hırsız evsahibini bastırırmıs..
su konuyu acan dahil hanginiz konu acmadan once dur bi su forumda arama yapayım dediniz????
adam yerıne koyulmak için adam gibi davranmak gerek...

Tarih: 5 Ağustos 2009, 14:10 - İp: 78.***.**3.100
byaman
byaman (üye)
İzmir / Amatör

arkadaşlar ''google'' a slr makıne nedir diye bir soru yazdım: amacım slr makıne hakkında GENİŞ bilgi sahıbı ollmak; aynı YUSDEM gibi..

google da ilk cıkan sayfa burası ldu; tartısmanın körüklendigi yer ve alttakı bir kaç yeri okudum..

YUSDEM bılgı edınmek bişeyleri paylaşmak adına SORU yoneltmiş.
mutlu olmalısınız kı; BURDA Bİ BİLEN VARDIR diye paylaşım açmış!!!

ama goruyorum ki soru sordu diye ''BELEŞÇİ'' niteliği konulmuş uzerine COK BILEN Bİ ARK tarafından; uzuldum..

----bnde makıneler hakkında cok az bilgiye sahıbım:; ve bılmeyen,netfoto aracılıgı ile ogrenmek istyen birine karsı boyle bi hakaretı gorunce

sou sormaktan cekinir oldum..---

Tarih: 26 Ağustos 2009, 03:23 - İp: 94.***.**4.185
kahraman_
kahraman_ (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arkadaşlar bu soru sormaları niye bukadar büyütüyorsunuz anlamış değilim,sonuçta burası bir paylaşım forumu,isteyen istediği gibi soru sormalı ve bu sorular karşısında mutlu olup cevap vermelisiniz,keşke benim forumdada herkes herşeyi sorsa...

yıllardır forumların içindeyim, çok kaliteli bir forum olmasına rağmen bukadar tartışma ve polemik olan bir foruma daha rastlamadım.
bende ilk üye olduğumda bir soru sordum ve olmadık çevaplar alıp tartışmanın içinde buldum kendimi.

sadece forumlarda yapılması gereken aynı başlıgın tekrar açılmaması,hepsi bu.

diyer türlü forumda eski olup birbirini tanıyanlardan başka kimse aktiv olmaz arkadaşlar.
unutmayalım sorular sorulmadan bizlerde kendimizi geliştiremeyiz.

sanırım bu tartışma ve polemikleri admin arkadaşlar değerlendiriyorlardır zaten.

benim önerim diyer arkadaşların ve misafir okurların tartışmalara şahit olmadan silinmesi.
en kısa zamanda çözümlenmesi dileğiyle...

#kahraman_' tarafından 24.09.2009 18:52:54 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Eylül 2009, 18:33 - İp: 88.***.**2.71
memharbiyeli
memharbiyeli (üye)
Hatay / Amatör

sorun şu bence. arkadaşlar bu forumda daha ciddi konuları konuşmayı ve daha teknik konuları tartışmayı istiyor haklı olarak. 'D-SLR ne demektir' sorusu bir insan yorumuna ihtiyaç duyulacak bir soru değil. Ayrıca bu sorunun sitenin giriş sayfasında görünüyor olması çok hoşta değil. Soruyu soran arkadaş fotoğrafçılıkta biraz terminoloji okumuş olsa bu soruyu asla sormazdı. Bencede insanlar önce internette kapsamlı bir araştırma yapıp daha sonra soru sormalılar. Aksi takdirde soruların seviyesi düşüyor ve forumun kalitesi de bununla bağlantılı olarak düşüyor.
Saygılar...

Tarih: 1 Şubat 2010, 15:05 - İp: 88.***.**6.245
pesimist_
pesimist_ (üye)
İstanbul / Amatör

amma uzatmışlar bir sürü boş safsata :S
arkadaşım en kıssadan ve direk olarak şudur digital self lens reklektör anlamına gelir yani tek mercekli makinalardır,tlr ler vardır bunlarda twice lens reflektör anlamına gelir yani iki mercekli.bunu yazmaktan acizmisniz yaa seviyeyi konuyu uzatarak düşürüosunuz farkında değilsiniz...

Tarih: 19 Şubat 2010, 15:55 - İp: 88.***.**9.21
aversus
aversus (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Uyarı

1. Forumda yazılan mesajlardan tamamen üye sorumludur.
  2. T.C. yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen mesajlar foruma gönderilemez.
  3. Konu açmadan önce forumu aramanız önerilir. Bir birinin benzeri konular silinecektir.
  4. Konunuzu, ilgili ve sadece tek bir bölüme açın.
  5. Konunuzun başlığını, sorunuzla ilgili özet bir cümle olarak belirtin. "Acil..., yardım.., buraya bakın..., makine alacam kararsız kaldım..." şeklindeki konular silinecektir.
  6. Topluluklar hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılamaz.
  7. Site tanıtımı, reklam, satış ve satın alma ilanı şeklindeki mesajlar silinecektir.
  8. Özel mesaj sistemi ya da mail üzerinden dosya ve bilgi paylaşımı talebi içeren mesajlar silinecektir.
  9. Programların crack ve seriallerini dağıtmak, crack, warez, hack benzeri sitelerin tanitimi kesinlikle yasaktır.
  10. Telif hakları kanunu kapsamında; kullanma klavuzu, görüntülü belge veya dökümanların yayınlanması, bu belge ve dökümanları barındıran sitelere link verilmesi kesinlikle yasaktır.
  11. Herhangi bir kullanıcının kişisel bilgilerini yayınlamak ve özel mesaj sistemindeki bir konunun foruma taşınması kesinlikle yasaktır. Rahatsız edici mesajları olduğunu düşündüğünüz üyeyi site yönetimine bildirin.
  12. Foruma konu açan ve cevap yazan her üye yukardaki kuralları kabul etmiş sayılır, aksi davranışlar üyelik iptaline neden olur.

Tarih: 16 Haziran 2011, 15:10 - İp: 78.***.**1.8
smaler
smaler (üye)
Konya / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar ben şunu anlayamıyorum. Birisi araştırmadan konu açıyor, ki herkes araştırma yetisine sahip değildir veya kişinin o anda aklına gelmemiş olabilir. Başka biriside araştır öğren vay efendim şöyle böyle diye yorum yapıyor.

Biri birşey sorduysa ve siz buna cevap yazıyorsanız soruya cevap yazmanız daha doğru.
Bir sorunun binlerce cevabının olması cevapsız kalıp mantıksız tartışmaların olmasından daha iyidir.
Özellikle hiç gereği yokken birine şahsi cevap veren muhalefet arkadaşlara sinir oluyorum. Birisi birşeyi doğru bildiğine eminse bilgisini ortalığa paylaşmalı. Durup dururken birbirine sataşmanın bir anlamı yok. Zaten sataşan kişilere dikkat ediyorum genelde hiçbir bilgi vermiyorlar. Sadece birilerine sen yanlış biliyorsun diye sataşıp duruyorlar. Hatta bunu hakaret içerikli olarak yapıyorlar.

Büyüklerimiz ne demiş. ''Ya hayırlı birşey konuş, yada sus''

Herkese Selamlar.

Tarih: 26 Temmuz 2011, 12:22 - İp: 88.***.**6.234