yusdem
yusdem (üye)
Ankara / Meraklı

Digital Slr Ne Demektir?

Merhaba dostlar.
Ben yeni bir üyeyim. Şu siralar kaliteli bir digital makine almak için araştırma yapıyorum. Ama bir teknik terim kafama takıldı. Bu "Digital SLR" fotoğraf makinesi ne demek? Ben SLR deyince compact tiplerin dışındaki filmli makinaları biliyordum. Ama yeni öğrendim ki digitallerin de SLR'leri varmış. Mesela Nikon D 100 digital SLR bir makine imiş. Demek ki ben yanlış biliyor muşum. Bunun doğrusu nedir? Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Di mi ama??

Tarih: 18 Temmuz 2004, 20:30 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Yusdem,

Öğrenmemek tabiki ayıp ondan daha ayıp olanı ise beleşçilik...
Sen hiç bir çaba gösterme gel burda konu başlığında soru sor ..olmaz.Önce kendin araştır ve anlamadığın bir yer varsa ondan sonra sor ,sana seve seve yardımcı oluruz

#burkay' tarafından 18.07.2004 21:31:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Temmuz 2004, 21:31 - İp: yok
yusdem
yusdem (üye)
Ankara / Meraklı

Anlayamadım. Nasıl bir beleşçilik yapmış oldum ben. Bilmediğim bir şeyi bilen arkadaşlardan öğrenmeye çalışıyorum. Bilmediğim halde biliyormuş gibi yapma ukalalığına düşmüyorum yani. Ne yapmam gerekiyordu? Açıklayabilir misin?

Tarih: 18 Temmuz 2004, 21:36 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili yusdem,
"forum arama" butonun bassan 31 adet ,google sorsan kimbilir kaç tane sonuç bulursun ve okursun yani öğrenmeye çaba gösterirsin ...Oysa sen kolay olanı seçiyorsun...

Tarih: 18 Temmuz 2004, 21:44 - İp: yok
yusdem
yusdem (üye)
Ankara / Meraklı

Sevgili Burkay.
Tartışmayı, polemiğe girmeyi hiç sevmem. Yaptığımın beleşçilik olduğunu düşünmüyorum. Eğer senin mantığın doğru olmuş olsaydı "öğretmenlik" mesleğine yeryüzünde hiç ihtiyaç kalmazdı. "Herkes yaşayarak araştırarak kendi kendine öğrensin" denip işin içinden çıkılırdı. Bilim adamları bile araştırmalarını kendinden öncekilerin bilgilerinin üzerine bina ederler. Yani her fizikçi tekrar tekrar yerçekimi kanununu deneyerek ispat etmeye çalışmaz. İlk defa girdiğim bir sitede böyle bir suçlamaya, aşağılamaya maruz kaldığım için çok üzüldüm. Üstelik de bir hemşehrim tarafından. Çorum'dan böyle kibirli insanlar pek çıkmaz bilirdim ben.

Tarih: 18 Temmuz 2004, 21:59 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili yusdem,
Eğer senin mantığın doğru olmuş olsaydı bu forumda ayni şeyler temcit pilavı gibi sorula sorula yeni konulara yer kalmayacağı gibi bu forumda bilgisini herkesle paylaşan arkadaşlara da aynı şeyleri yazmaktan gına gelirdi...İşte buna önlem olması bakımından bu foruma "arama butonu "eklendi..
"Herkes yaşayarak araştırarak kendi kendine öğrensin" Bak ne kadar güzel özetlemişsin çağdaş eğitim metodunu ... "Bilim adamları bile araştırarak kendinden öncekilerin bilgilerinin üzerine bina ederler." Evet sende önce araştır bilgilen sonra gel o bilgilerin üzerine bina et yeni bilgilerini.
Çorumdan kibirli adam çıkmazmış?

Tarih: 18 Temmuz 2004, 22:38 - İp: yok
wehwetx1
wehwetx1 (üye)
Adana / Amatör

sevigili burkay abimiz
bence söyledigin gercekten yanliş seyler insanların merak ettiklerini sorması hiç bir zaman beleşcilik olmaz burası frum sitesi bilgi paylaşımı sen o cok bildigin bilgiyi vermek istemiorsan verme ama almak isteyen insanlarıda beleşcilikle suclama o kadar biligi var ama hangisi dogru ve hangisi yanliş bilemez ve bu siteyi kaliteli bulup sorduysa gurur duymalısın. ve sevgili yusdem arkadaşım burdan baka bilirsin slr ye http://www.uzmantv.com/slr-fotograf-makinesi-nedir

Tarih: 25 Mart 2008, 16:12 - İp: 88.***.**9.38
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

doğru aslında; burası bir bilgi paylaşım sitesi. ama burkay abime de katılmamak mümkün değil. çünkü sorulan soru çok geniş anlamlı bir soru. yani çok rahat bulunur. girin googel a yazın digital dslr nedir diye 100 lerce site çıkar. bence de biraz araştırmacı olun. ben ilk fotoğrafçılığa merak saldığımda burda hiç bu tarz başlık açtığımı hatırlamam.

Tarih: 26 Mart 2008, 18:42 - İp: 78.***.**4.15
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

4 yıl sonra bu topiği inceliyenlerin sayısının fazlalığına bakınca soruya verilecek basit bir cevap binlerce kişiye fayda sağlıyabilirdi.

Tarih: 27 Mart 2008, 10:41 - İp: 85.***.**8.153
md27
md27 (üye)
Gaziantep / Özel Gün Fotoğrafçısı

ya bu kadar buyuk bı tepkı vermeyın belkı arastırma yaptı yada yapmadı belkdıe yaptı ve daha farklı bı acıklaması olanlar olur dıye böyle bı konus actı neden bu tepkı herkesten ozur dılıyorum bunu bılen varsa yazar

Tarih: 13 Nisan 2008, 16:09 - İp: 81.***.**0.149
eskidost
eskidost (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

kötü burkay hiç güzel bi yaklaşım degill açıcak sorucak tabi bu siteler bunun için kuruldu bu forum bölümü bunun için var lütfen biraz sakin ve biraz ögretici yaklaşın birbirinize...

Tarih: 30 Nisan 2008, 11:29 - İp: 85.***.**4.223