ulasfoto
ulasfoto (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Nereye Gidiyor....

SELAM ARKADAŞLAR BUNDAN 10 SENE ÖNCE İŞLERİMİZ DAHA GÜZELDİ ESKİDEN BİR DOGUM GÜNÜNE GİDERDİM 1 MAKARA FİLM BİTİRİRDİM ŞİMDİ DOGUM GÜNÜNÜ BIRAKIN VESİKALIK ELDEN GİDİYOR ÜNİVERSİTE SINAVLARINDA ARTIK BİZİM ÇEKTİGİMİZ KABUL OLMUYOR SEBEBİ İSE ÇOK AÇIK ROTÜŞ MİKTARINI AYARLAYAMADIGIMIZDAN BİZ GÖZÜMÜZDE MÜŞTERİYİ BAZ ALIYORUM MÜŞTERİ BİLMEZ BU RESİM KULLANILIRMI KULLANILMAZMI ONU BİZ YÖNLENDİRMEMİZ GEREKİR.SONUÇ OLARAK OKULLARDA RESMİ ARTIK OKUL GÖREVLİSİ 2 YTL KARŞILIĞI ÇEKİYOR YARIN DEVLET DAİRELERİDE BAŞLAYACAK VE BİZ SADECE GELİN DAMATLARLA YETİNMEK ZORUNDA KALACAGIZ.ZAMANLA ONADA BİR KULP BULURLAR.... BENİMLE AYNI DÜŞÜNEN VEYA ELEŞTİRMEK İSTEYEN FOTOĞRAFÇI ARKADAŞLARIM LÜTFEN YAZSIN.....

Tarih: 4 Mart 2006, 11:05 - İp: yok
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Fotoğrafçı değilim, ancak sanırım bu işten para yiyenlerin miktarı azalacak, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi. Mesela çiftçilerimiz. Eskiden çok rahat evini geçindirebilirken şimdi aç kalmamak için uğraş veriyorlar.

Geçim gitgide zorlaşıyor. Anlıyorum sizi...
Ama yöntem ve bakış açısı yanlış oluyor kimi zaman.

Tarih: 4 Mart 2006, 13:51 - İp: 88.***.**8.107
arda.ates
arda.ates (üye)
İstanbul / Amatör

Şartları deiştiren sistem sizin bahsettiğiniz konuda sizi sistemin dışına itmekte sanırım , bunu burda nekadar çok sizin gibi profesyonel fotoğrafçı desteklese de pek bişey değişmez, daha farklı yollardan bunu birilerine duyurmanız gerekir bence..

Tarih: 4 Mart 2006, 14:07 - İp: 81.***.**0.140
studyo_net
studyo_net (üye)
Sivas / Stüdyo Fotoğrafçısı

değerli meslektaşım ulaş öncelikle okullarda başlayan bu işlem git gide diğer resmi dairelerede sıçrayacak değin gibi fotoğrafçı arkadaşların müşeterilerine cevap vermek için dijital teknolojiyi kötüye kullanmaları vesikalığın arkasına fon olarak bilgisayarda şelale koyarlarsa olacağı bu acayip rutuşlar müşteri ile alakası olmayan fotoğraflar verilmekte bunun en büyük sebebide fotoğrafçıların daha dijital teknolojiyi öğrenmeden bu sektöre dalması sivasta en az 20 meslektaşımı eğitmeye calıştım ama sonuç hüsran fotoğraflara acayip rutuşlar yapıp acayip fonlar kullanıp resimleri berbat ettiler bu sadece burası için değil her memlekette böyle yarım yamalak dijital bilgisiyle ortaya düşünce böyle olması kaçınılmazdı zaten dijitale geçince eski bilgilerinide unutanlar oldu kadraj ışık poz bunların bir önemi kalmadı şimdi bakıyorum çoğu stüdyocu artık dijital oldu herşey 2 metrelik stüdyo yeter bu iş için diyip stüdyolarını küçültüyorlar buda sanatı öldürmeye yetiyor ne ışık kalıyor ne kadraj birde hiç unutmam bir otoğrafçı dostum dijitale eçmeye karar verdi geçen sene idi bir nikon d 70 getirtmiş bir bilgisayar almış beni çağırdı işte stüdyoyu ayarla makineyi göster diye gittim yardımcı olmak için ışıkları ayarladım beyaz dengesi estantene diyafram makinenin ayarları falan işim bitti hayırlı işler dedim çıktım ertesi gün fotoğraf çekmiş gelde şuna bir bak dedi çekilen fotoğrafta vesikalık çekmiş ama müşterinin ayakları bile özüküyordu hani bir espiri vardır boydan vesikalık çektireceğim diye arkadaş müşteriye boydan vesikalık çekmiş sebebine gelince makinenin üstündaki zomun yerini bilmiyormuş. şimdi okullarda çekilen fotoğrafa gelde kız adamlar haklı hiçteyse orda çekecek adam eğitimini alıp geçiyor başına bu işin bizimkilerde hala bilgisayarın açma kapama düğmesinin yerini bilmiyorlar komşunun çocuğuna bilgisayarını açtıran var ya ben kızmıyorum abicim haklılar bize az bile bu böyle meslektaşlar oldukça rezil gelin dağmat pozunu bile evde millet kendisi yapacak ya düşünün adam geliyor gelin dağmat pozuna 5milyon pahalı bende diye demin anlattığım adamın yanına gidiyorlar bir aysonra fotoğrafları rezil oluncada bunu düzeltebilirmisiniz diye geliyorlar bu insaların özel günleri hayatta birkere olan bir olayı rezil edenler yaptı bunuda okullarda çeker fotoğrafları resmi dairelerde yahu bize kaçkere bildiri dağıttılar valilikten pasoportlara rutuş yapmayın ölçüleri şu bari onları kurcalamayın diye ama bizim çok bilen iylik sever meslektaşlar dururmu batılar onlarada noise den rutuş olmayan bir efekti milleti ibneye çevirdiler ondan sonrada devlet bizi düşünmüyor oluyor biz düşünmüyoruzki kendimizi devlet ne yapsın değerli meslek taşlarım burdan sesleniyorum internet kafade bilgisayaraçmayı kapatmayı örenmiş insanları çalıştırmak yerine üç kuruş fazla ödeyin adamgi bu işi bilen insanları çalıştırın milyarlarca lira yeni teknoloji makinelere minilablara para yatırıp sonrada bir işçiye 100 milyon fazla vermekten kaçınmayın bu işi bilen insanlar olduğuna dikkat edin herkese hayırlı işler ununtmayın biz mesleğimize sahip çıkalım kimse ekmek yememize bu meslekten engel olamaz

Tarih: 4 Mart 2006, 15:13 - İp: 85.***.**6.2
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

iyi pozör olanlar ağzı laf yapanlar teknolojiyi takip ednler kalacak diğerleri limon satacak

Tarih: 4 Mart 2006, 18:48 - İp: 88.***.**2.231
ulasfoto
ulasfoto (üye)
Samsun / Doğa Fotoğrafçısı

limon satmaya hiçde niyetim yok kımler kalr ben sana söyleyeyimmi agzı laf yapan degil kaliteli iş çıkaran kalır o da bir süre kalır arkadaşım...

Tarih: 4 Mart 2006, 19:26 - İp: 85.***.**6.81
cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

#cevat' tarafyndan 18.03.2006 14:31:21 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mart 2006, 23:36 - İp: 81.***.**4.253
bishaunen
bishaunen (üye)
Antalya / Doğa Fotoğrafçısı

Fotografçılığı ne çerçevede gördügümüze baglı. Bunu bir sanat olarak görürseniz bence kötü bir gidişi yok.Artık Herkesin elinde yarı profesyönel fotograf makinaları var. İnsanlar (digital çalışmalar hariç) hafıza kartlarını verip fotografçılarda tab ettiriyor. Bu şekilde bakarsak sadece fotograf basan sütütyo olma eglimine göre gidiyor diyebiliriz. Bulundugum yerde otellerde çalışan fotografçılar her gün yüzlerce fotograf çeker ve getiriler fotografçılar bunları tab eder. En yogun işleri bu olur Kendini geliştirmeyen fotografçılar için fotografçılık işi çok kötüye gidiyor diyebilirim

Tarih: 5 Mart 2006, 18:49 - İp: 85.***.**9.109
fotokral
fotokral (üye)
Nevşehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

bence sorun şurdan kaynaklanıyor elinde biraz parası olan bir dükkan kiralıyor iki flaş bir makina bu işi yapmaya kalkıyor iş yapamayınca fiyat kırıyor iğrenç bir rekabet ortamı doğuyor. bu işin bir standardı olmalı bu işi yapacak adamın en azından baskı laboratuvarı gibi belli başlı donanımı olmalı. bir de şu konu var baskı makinası olmayan adam çıkıyor bedava denecek fiyatlarda resim çekiyor ve hemen yanındaki laboratuvara götürüp yaptırıyor peki bu laboratuvar bunu nasıl hazmediyor ben buna anlam veremiyorum bu işeyüz milyarlarca para bağlayan iş yerleri diğer adamdan daha az kazanıyor ve piyasayı onun belirlemesine izin veriyor. bu işin standardı belirlenmeli

Tarih: 7 Mart 2006, 13:07 - İp: 81.***.**4.170
mastertr
mastertr (üye)
Zonguldak / Amatör

Bu işin diploması filan yok mu arkadaşlar ya? Herkes açabilir mi bir fotoğrafçılık mağazası?

Yetki belgesi filan gerekmiyor mu?
O zaman suç sadece devlette değil, diğer iş bilmeyenlere malzeme satan esnafta da. Yetki belgesi olmalı bence bu işin. Fotoğraf kağıdıdır, baskı aletidir, herkese satılmasın o zaman.

Tarih: 7 Mart 2006, 14:39 - İp: 194.***.**0.97
theater
theater (üye)
İstanbul / Haber Fotoğrafçısı

Sevgili Ulaş kardeşim....

Ben 20 yıldan bu yana gerek profesyonelce gerekse amatörce fotoğraf çekerim... Stüdyo fotoğrafçılığı hiç yapmadım. Doğal olarak kaygılarını da anlayabiliyorum. Ama teknolojinin günlük hayatımıza girmesiyle birlikte her iş kolunda aynı tehlike geçerli değil mi sence... Önemli olan teknolojiyi takip etmek, en güzelini müşteriye nasıl sunabilirimi düşünmek... Eğer günü kurtarmayı düşünürsen bundan zararl ıçıkarsın...

Sağlıcakla kal...

Tarih: 7 Mart 2006, 15:01 - İp: 212.***.**0.50