kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

Kullanıcı Engelleme Nasıl Yapılıyor?

bir fotoğrafa yorum yazmak istedim. "kullanıcı tarafından engellenmişsiniz" mesajı çıktı ekrana.
bu sitede bu uygulamadan haberim yoktu. bilen arkadaşlar nereden engellediğimizi bana tarif ederse memnun olurum.

konuyla ilgili ekran resmi:

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=588514

Tarih: 20 Mart 2014, 23:12 - İp: 95.***.**5.216
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Bu özellik uzunca bir süredir sitenin alt yapısında var. Ancak site üzerinden herhangi bir şekilde (şimdilik) ulaşımı yok. Üye'den bir talep gelirse manuel olarak tanımlayabiliyoruz.

Saygılarımla

Tarih: 21 Mart 2014, 10:29 - İp: 176.***.**3.34
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

bilgi için teşekkür ederim. cevabınız üzerine iki sorum daha olacak.

1) her türlü "şu kişiyi engellemek istiyorum" talebini bireysel bir hak olarak görüp onaylıyor musunuz, yoksa talep eden üyenin gerekçesini değerlendirip, duruma göre mi karar veriyorsunuz?

2) bu uygulamayı kullanıcı panelinde aktif hale getirmeyi düşünüyor musunuz, düşünüyorsanız yaklaşık ne zaman uygulamaya geçilecek?

Tarih: 21 Mart 2014, 10:51 - İp: 78.***.**1.69
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Cevabımda da belirttiğim gibi bu yapı sistemde uzunca bir süredir var ancak genele açmamıştım.

Polemiğe girmek istemiyorum aslında ancak ne yazarsam yazayım sonucunda bir polemik çıkacak gibime geliyor.

Açıkçası çok sistematik bir şekilde inanılmaz kutuplaştırıldık... Maalesef ki bu durumdan ciddi anlamda beslenen siyasi bir yapı var ve "safları sıklaştırmak"tan menfaat sağlıyorlar. Şu dönemde taraflar bir birinin canını ne kadar az yakarsa, sonrasında bir birimizin yüzüne bakabiliriz ve forum/galeri gibi ortamlarda kendimizi çokta ifade edememiz gerekçesi ile "engelleme taleplerini" sistem yöneticisi olarak kendimde sorumluluk olarak görüyorum.
Diyeceksiniz ki "o zaman o çalışmaları/fotoğrafları yayınlamayın" işte "onu yayınlama", "bunu gösterme"lerden buralardayız...

Bir süredir sitenin tasarımı ile uğraşıyorum, galeri kısmını en sona bırakmıştım. Orayla ilgili kendimce bazı projelerim var. (Kopya olması açısından sitenin en altında çalışmasada bir link var) Gerekirse ilgili kısıtlamayı herkese açılabilir...

Saygılarımla

Tarih: 21 Mart 2014, 19:34 - İp: 176.***.**3.34
trombone
trombone (üye)
Edirne / Amatör

bence gerekli bir uygulama Fikret bey, bırakın fotoğrafını avatarını görmek istemediğimiz üyeler oluyor.bir çok fotoğraf forumunda var bu uygulama aslında. kesin bir engelleme oluyor. yani kişiyi engellediğimizde varlığından haberimiz olmuyor,ne fotoğrafımızı görebiliyor nede biz kendisini görebiliyoruz. Nasılki favori fotoğrafçıyı seçme şansımız var,görmek istemediklerimizinde bir listesi olmalı diye düşünüyorum bende.. mutlaka uygulamaya geçilmeli..

Tarih: 21 Mart 2014, 20:03 - İp: 94.***.**3.124
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

ben sizi samimi buldum.
polemik yapılacak bir şey göremiyorum. (düşünceniz benim temennimin aksinde olmasına rağmen)

benim düşüncelerim:

1) inancı, siyasi görüşü nedeniyle kimsenin aşağılanmasına, ayrıştırılmasına izin verilmemeli.
örnek: çarşaf giyen kadın="hamam böceği (gibi)".
örnek: akp seçmeni="koyunlar"
2) alıntı-çalıntı görsellere izin verilmemeli. (bu konu çok önemli ve çok derin-geniş bakmak gerekiyor. olumsuz etkileri zaman içersinde altından kalkılamaz boyutlara gelecektir mutlaka)
"ben böyle yapıyorum, alır kullanırım, kimse karışamaz"ın altında bu işe emek veren-hayatını adayan sanatçıların hukukunun gaspı var. "hırsız bizden" mekanizmasının nasıl işlediğini ilgili fotoğraf altında hep birlikte izledik.
aylardır "hırsız var" sloganını ağzına sakız etmiş adamlar, yıllardır bu işin içinde olan koca koca adamlar, hayat görüşüne baksan "dünyaya adalet getirmek için canını verir" dediğimiz adamlar nasıl "eline sağlık"lıyor görüyoruz.
kimse "hırsız"ı görmüyor, görüyorsunuz...

bu durumun açıklaması yok,
sonu da hayırlı olmaz.
erdil yaşaroğlu ilgili fotoyu görse "geri ver koyunlarımı" demez, muhatabı değil şahıs çünkü.
ama biz burada buna izin verirsek ileriki aşamalarda "hayırlı olmaz" dediğimiz noktalara gelmemiz kaçınılmaz.
bunu kendine masum bir hak gören bir zihniyet, ileride daha profesyonel olarak aşırmaya devam edecektir.
tolerans gösterilmemesi gereken en mühim konudur "hırsız"lık...
düşünce bizim, karar sizin.
saygılarımla...

burası gerçek bir aile iken olmayan şey "gruplaşma" idi.

bu, başlangıçta aynı hissiyattaki brkaç kişinin gönül bağıyla oluşturduğu masum bir grup ise de, "birlik ve güç"ün farkına vardıklarında işler hep değişmiştir. sonuçlarını her defasında acı acı gördük.
sizin olanları okumanız ve "adalet"iniz çok önemli...

ben neden direniyorum?
çünkü ilk fotoğrafımı siteye eklediğim günü hiç unutamıyorum. abiyi-kardeşi, yardımı-paylaşımı, muhabbeti burada gördüm. şimdilerde o güzel insanların çoğu yok. asmadık-kesmedik belki ama "değer"leri ne yaptık da kaybettik?

bu soru çok önemli.
cevap da çok kısa ve çok açık:
gidişlerin hepsinin ortak sebebi, farklı şeyler de olsa bir şeylerin "fotoğraf"a tercih edilmesidir...

benim dilim sert, acımıyorum da...
değerlendirelim o zaman 3500 adet yorumumu, katıldığım bir-iki forumu, yorumu. dileyen tek tek baksın:
nerede kavga-gürültü yapmışım?
1) 2009'daki gruplaşmada ve grup gücüyle cadı avı başladığında.
2) 2013 gezi olaylarında
3) geçen haftalarda gün yüzüne çıkan ve aslında gezi ile safları sıklaştıran "grup"un gezi'den beri devam ettirdiği psikolojiyi taşıdıkları "kara çarşaf" fotoğrafı ve sonrası bu günler...

yani nerede amaç "fotoğraf"tan çıkmış, nerede "güç" kullanılmışsa orada ortaya çıkmışım.
çıkmasa mıydım?

neyse,
dağınık konuştum, daldan dala... yılların gözlemi, tanıklığıyla. her satırda bir his var. ifadeler eksik-yetersiz olsa da.

burası "mutlu azınlık"ın değil, "huzurlu çoğunluk"un sitesi olmayı en kısa zamanda tekrar başarır inşallah...

Tarih: 21 Mart 2014, 20:35 - İp: 95.***.**5.216
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

trombone...
güzel bir örneksin bu "grup" içinde.
yüzünü görmek istemediğin adam sana ne yaptı?

yardım istediğinde yardım etmedi mi?
sana birşeyler öğretmedi mi?
sana vermedi mi?

senden ne aldı bu yüzünü şeytan göresi adam?

belli bir siyasi görüştekiler için "onlar koyundur" dedin (ki doğrudan benim içinde bulunduğum bir tartışmada ve yüzünü bana dönerek)
ben de döndüm sana "sen de eşşeksin" dedim.
yanlış mı yaptım?
İsa değiliz ki, öbür yüzümüzü dönelim. biz de kul'uz. geleneğimizde "kısas" var.
öfkemiz, kızgınlığımız oluyor.

sen beni favorilerinden silsen ne olur.
demek ki iyi öğretememişim sana "fotoğraf"ı, san'atı.
öğretebilseydim işin ahlakını kavrardın. "hırsızlık"ın bu işin mayasına, insanın mayasına ters olduğunu kavrardın. arkadaşını alkışlayacağına ona faydalı olur, doğruyu öğretirdin...
haklısın, sil gitsin. ben sana bir şey öğretememişim...

Tarih: 21 Mart 2014, 20:56 - İp: 95.***.**5.216
seka
seka (üye)
Tekirdağ / Amatör

Vâcip oldu ol topa girmek ...
"Profesyonel Fotoğrafçı"lar engellenmemeli bence , yönetime duyurulur .

Tarih: 21 Mart 2014, 22:21 - İp: 46.***.**2.16
trombone
trombone (üye)
Edirne / Amatör

Hangi gruptan bahsettiğini anlayamadım,ben her hangi bir "grup"a üye değilim,gruplarıda sevmedim hayatım boyunca.Haa sevdiğim saydığım değer verdiğim insanlar vardır o ayrı konu.
Bir konuda yardım istemiştim evet,çok yardımcı oldun Allah razı olsun.kendi çapımda o bilgilerin üzerine,yeni bilgiler koymaya çalışıyorum fotoğraf yolumda.
Bana öğretemediğin fotoğraf ve sanat konusunda sıkıntı yapmış gördüm seni.Bildiklerimi bende burada paylaşmaya çalışıyorum elimden geldiği kadarıyla,ama hiç kimseyi sanatçı veya fotoğrafçı yapmak gibi bir derdim yok. Bu nasıl bir yazıdır anlayamadım görende bu adam bu işi Mehmet hocadan öğrenmiş zannedecek. Yapma bunu, yukarıda Allah var.
Burası benim gibi acemiler için bulunmaz bir cennet,sıkıntı olan yerde hangi ustaya yazsam cevap geliyor çok şükür.Allah sendende onlardanda razı olsun.
Ben biraz şanslıyım ama,bir çok ustayla buluşup birebir konuşma ve fotoğraf çekme olanağım oldu,kendi çapımda bildiklerime dahada fazla değer kattım.
12 yaşından beri müzisyenim yaşım 39,ne ustalar gördüm ,yaşı ne olursa olsun usta kıymeti bilen ellerinden öpen adamımdır ben,hiç kompleksim yoktur bu konuda.Bir sürü öğrenci yetiştirdim,ustalığıda çıraklığıda çok çok iyi bilirim. Ama seni ben yarattım diyen adamın hem müzikte hem bütün sanat dallarında hiç bir zaman yeri olamaz, bunuda çok iyi bilirim.
Kızgınlığım falan yok ya valla bak, beni favorilerinden silsen ne olur, bana varlığınla yokluğun benim için farketmez demiştin ya, e işte bende seni artık görmek istemiyorum be hocam,seninki ne derec ise benimkide okadar.Neden bu kadar uzun yazdınki anlayamadım onuda,lütfen yazma artık…
Ha sana danıştığım konular olmuştu yardımcı olmuştun. Hakkını helal et..

Tarih: 21 Mart 2014, 22:31 - İp: 94.***.**3.124
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Selahattin bey, bence engellenmeli. Yorum yazmadığım ve bana yorum yazmasını istemediğim kişilerle fotograf altında hakarete varan polemiğe girmek istemiyorum. Bu da üye olarak benim en doğal hakkım olmalı. Başka sitelerde bu engelleme işini kişi kendi yapıyor. Sayın Diker eğer sitede barış ve huzur ortamı istiyorsa ki hepimizin isteği budur. Kimse kimse ile durduk yerde kavga etmek istemez. İstemediğimiz kişileri engelleyebilmeliyiz. Daha uzun yazmak istemiyorum. Umarım Fikret bey benim bu talebimi kabul eder.

Tarih: 21 Mart 2014, 22:32 - İp: 176.***.**0.55
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

"ekip" toplanıyor...
madem topa girdin, söyle bakalım seka, "yigiterdem"in yaptığı "intihal"mi daha yüz kızartıcı, senin yaptığın "küfür"mü?
bir kere "adam" olun, açıkça söyleyin şurada: yigiterdem'in fotoğraf "üretme" şeklini nasıl buluyorsunuz?
topa girip tribüne oynamak olmaz, açık ve net olun.
"hırsız var"ı belgesiz çığırıyorsunuz, burada sabıkalısı var. sesiniz çıkmıyor.
girme topa sen, bu taktikle gidersen ortada top diye oynarlar, yorgun düşersin...

ercan43...
beni engellemenin yolunu söyleyeyim size:
-İslam'a, geleneğe, toplum değerlerine hakaret/küfür etmeyeceksiniz. beni asla görmeyeceksiniz.
bu kadar basit.
"dilimin kemiği, edepsizliğimin hududu yok" derseniz, "ben ona bişiimi dedim, ne bana yazıyo yaa" diyemezsiniz.
yazarım, çizerim...

trombone, kısa söyleyeyim o zaman:
"akp seçmeni köküne kadar koyundur, koyun oğlu koyundur" ifadesi senin mi?
senin.
"-akp seçmeni koyundur- diyen eşektir" ifadesi benim mi?
benim.
ortada nasıl bir haksızlık var, söyle hakkını vereyim. eşeği mi beğenmedin. türünü sen seç. bu da benim sana torpilim olsun. hukukumuz var...

Tarih: 21 Mart 2014, 22:57 - İp: 95.***.**5.216