spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

Duyarlı Üyeler İçin Çok Önemli !!!

daha önce açtığım forum konusunda günde 2 den fazla fotoğraf yüklensin demiştim.görüyorum ki çok yanılmışım.çünkü günde ne kadar çok fotoğraf yüklenirse çekilen fotoğrafların değeri o kadar düşüyor.onbinlerce kişi üye bu siteye.en basitini düşünrsek,günde 5bin kişi ziyaret edip 2 fotoğraf yüklese eder 10bin fotoğraf.e bu fotoğrafı kim görüp kim yorum yazsın...bir fotoğraf yükledim 8 gün önce,bırakın yorumu yemin ederim bir kez bile görüntülenmemiş.ve aynı fotoğrafı 72 saatte 1 fotoğraf yükleme hakkının olduğu bir siteye koydum,18 tane eleştri geldi.bu örneği aradaki verilen değer farkını anlayasınız diye veriyorum.anasayfada en üstte duran fotoğraflar hergün değişmeli.ama 3-4 gün durabilio.tabi böyle olunca doldur babam yorumları.ben bu siteye diğer sitelere göre daha adil olduğunu duyduğum için üye oldum fakat bunu hiç göremedim ve göremiyorum.buradan BUNU OKUYAN ÜYELERE SESLENİYORUM:eğer benimle aynı fikirdeyseniz lütfen bu foruma mesajlar yağdırın.yağdırın ki yöneticiler daha net bir şekilde görsünler...

Tarih: 18 Nisan 2007, 11:01 - İp: 85.***.**1.184
fdiker
fdiker (Site Sahibi)
İzmir / Firma

Sevgili @spideey bu konuya daha sonra cevap versem, ben yazınca konu orada kalıyor. Diğer arkadaşlarında fikirlerini almış oluruz. Bir şey çıkmazsa akşama ben fikrimi yazarım.

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:09 - İp: 81.***.**8.46
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Bu konu geçmişte onlarca kez tartışıldı. Fotoğraf yükleme sayısının azaltılması, 24 satte tek fotoğraf yüklenebilmesi gibi öneriler sunuldu.

Ancak bu sitenin tavrı bu konuda fotokritik gibi yerlerden farklı.
Şöyle ki;
Site çok sayıda kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor, ülkenin en iyi galerisine sahip olmaktansa her düzeyden fotoğrafçının fotoğraflarını yükleyebileceği bir site olmayı amaçlıyor.

Bunun dışında bu sitede puanlama sistemi yok, alınan yorum sayısı önemli değil dolayısıyla.

İyi fotoğraf er geç izleyicisiyle buluşur.

Az yorum yapılma, az izleyiciye ulaşma sorununa gelince;
Bu da site yönetiminin suçu değil . Yorum yapanlar site kullanıcıları. Kimseye zorla yorum yaptıramayız.

Ben yüklediğim fotoğraf sayısının neredeyse 20 katı yorum yapmışım. Herkes böyle olsa hiç sorun kalmaz.

Siz 23 fotoğraf yüklemişsiniz, 5 yorum yapmışsınız. Dolayısıyla siteye ve kullanıcılara sitem hakkınız olmadığını düşünüyorum.

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:10 - İp: 81.***.**7.49
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

haklısınız fakat benim derdim puanlama diil.ben hakikaten az ama gerçekten çok beğendiğim fotolara yorum yapıyorum.bu yüzden az yorum yaptım.her türlü fotocuyu görmek hedefi önemli fakat böyle yapılarak yüzlerce fotoğraf görüntülenemiyo bile.sizce hangisi daha önemli?binlerce fotonun yüklenip onları daha dooru dürüst görememek mi yoksa az foto yüklenip o fotoların herkesin görmesini sağlamak mı.bence birinci şık yapıldığında saçma sapan resimlerle dolu oluyor site.her türlü fotoğrafçıyla buluşmak uğruna site kalitesizleşiyor.

Az yorum yapılma, az izleyiciye ulaşma sorununun da siteye fazla fotoğraf yüklemekten kaynaklandığını düşünüyorum.fotoğraf yükleme sınırını kim belirliyor?site yöneticileri.yani site yöneticilerinin yapacağı bişey yok demek de yanlış bence.

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:23 - İp: 85.***.**1.184
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

fikret bey teşekkürler.cevabınızı merakla bekliyorum

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:24 - İp: 85.***.**1.184
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

bun arada yazımın sonundaki kızgınlık işaretini yanlışlıkla koydum.agrasiflik göstergesi olarak değil.yanlış anlaşılmasın

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:26 - İp: 85.***.**1.184
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Yok, yorumun az yapılması ya da az izleyici çok fotoğraf yüklenmesinden olmuyor. Kullanıcıların kabahati diyeyim.

Hafta sonu , hafta içine göre daha az fotoğraf yüklenir mesela. Ama yorum sayısı artmaz azalır.

Diyebilirim ki, bu sitede yorum yapma yükü sayısı 100 kişiyi geçmeyen eski üyeler.

Bir fotoğrafın 3-5 izleyiciyle buluşması çok can sıkıcıdır.
Ama dediğim gibi bunda rol kullanıcıların.

Bu konuda çok şey söylenebilir ve bu söylenecekler sadece bu site değil, tüm siteler için geçerlidir.

Siz de yorum yapın, sadece beğendiklerinize değil beğenmediklerinize de yapın. Yorum yapmak güzel bir şeydir Yaptığınız ufak bir yorum bile fotoğrafçıyı mutlu eder.

Hiç yorum yapmayan ama onlarca fotoğraf yükleyen kullanıcıya tanınan tolerans belki ancak Ara Güler gibi zirvedeki birine tanınabilir Onlar hiç yorum yapmasa da olur. İzlemek kafi çünkü....

Tabi insanlar neden yorum yazar onu da düşünmek lazım. Kimi arkadaşına, kimi kendine yorum yapana yazar. Bu yorumlar size yorum olarak geri döner. Benim tarzım değil açıkçası.

Azınlıktaki kullanıcılar da iyiniyetle yorum yapar, beğense de beğenmese de yazar. Genelde teşvik etmek dışında amaçları yoktur.

Dediğim gibi çetrefil konu.....

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:45 - İp: 81.***.**7.49
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

bence de uzar gider bu konu.keşke de uzasa.bi kaç kişi daha katılsa foruma.ancak sizin gibi duyarlılar.başlıkta da dediğim gibi.

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:51 - İp: 85.***.**1.184
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

peki anasayfada bikaç gün aynı fotonun kalmasına ne diyorsunuz?

Tarih: 18 Nisan 2007, 13:53 - İp: 85.***.**1.184
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

Bu yorum meselesine niye takılınıyor anlamıyorum.
Hele hele görüntülenme sayısı niye önemli onu hiç anlamıyorum...

Yorum yapmaya gelincede.. ya çok dikkatimi çeken fotoğrafa yorum yapıyorum (beğenme beğenmeme değil dikkat)
yada belli bir dikkat ve özenle çekilmiş ama beğenmediğim tarafları olan fotoğraflara yorum yapıyorum..
yani görüntüleme ve yorum oranım 100/1 gibidir sanırım..
buda benim tercihim.. bu tercihi yorumlamakta çok saçma ve kimsenin haddine değil diye düşünüyorum.

fotoğraf yüklemekse farklı bir olay, eleştriye, övgüye, yergiye açmak demek oluyor söz konusu çalışmayı

Tarih: 18 Nisan 2007, 14:58 - İp: 88.***.**0.242
spideey
spideey (üye)
İstanbul / Amatör

e iyi de insanlar neden yolluyor buraya fotolarını.başkalarıyla paylaşmak için.o zaman sizin için önemli değilse fotoların görüntülenmesi hiç fotoğraf koymayın bu siteye.kendi kendinize bakın evinizde

Tarih: 18 Nisan 2007, 15:05 - İp: 85.***.**1.184