spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

Teleconverter

Nikon D90 VE 18-105 lense sahibim.Telekonverter kullanarak ne kadar yakınlaştırma sağlayabilirim.Hangi teleconverteri tavsiye edersiniz?
Değerli bilgilerini paylaşacak dostlara şimdiden teşekkürler.

Tarih: 21 Mayıs 2010, 10:19 - İp: 81.***.**7.139
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon için spesifik olarak bilmiyorum ama genellikle x1.4 veya x2 teleconvertorlar oluyor.

x1.4 converter kullanırsanız 18-105mm lens 25-147mm
x2 convertor kullanırsanız 18-105mm lens 36-210mm lens gibi görüntü verir.

Teleconverter'ın uyumluluğuna dikkat etmeniz gerekiyor, bazıları bazı lensler uymuyor, uysa bile lensin sahip olduğu bütün fonksiyonelliğin kullanılmasına olanak vermiyor olabilir, uygun teleconverter kullanılmazsa lenste bulunan AF, diafram, stabilizasyon vs. özelliklerin hepsi çalışmayabilir. Mesela Nikon'da AF-S veya AF-I lenslerde gövdeyle bütün iletişim elektroniktir, bunları eski mekanik telekonverter ile kullanırsanız, fiziksel olarak uydursanız bile bahsi geçen özelliklerin hiçbirinden faydalanamazsınız.

Ve en önemli husus : Teleconverter büyütme katsayısının en az karesi oranında aldığınız ışığı azaltacaktır. Bu x1.4 için 1 stop, x2 için 2 stop x2.8 için 3 stop olacaktır. Yani F2.8lik lensiniz x1.4 teleconverter ile kullanmanız durumunda F4, x2 ile F5.6, x2.8 ile F8 gibi davranacaktır.

Bitmedi .....

Teleconverterlar öyle yada böyle ışığın geçeceği yola en az 1 mercek daha eklerler, yani ister istemez görüntüyü bozarlar. Bu bozulma, insanı resmi normal lens ile çekip croplanmakla elde edilen kaliteyle aynı kapıya çıkarabilir. Teleconvertera verilen ekstra para, taşınan ekstra ağırlık ve kaybedilen stoplar gözönünde bulundurulunca, ben olsam teleconverter kullanmazdım.

Tarih: 21 Mayıs 2010, 12:39 - İp: 88.***.**3.107
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Katılıp , devam ediyorum ...

Nikon 18-105mm f3.5-5.6'da diyaframın f3.5'a inmesine aldanmayın . Tele kısımlara geldiği anda f5.6'dan aşağı inmez . Eh siz de convertere ihtiyaç duyduğunuzda tele ucunda olacaksınız demek. Yani diyaframınızı f5.6 gibi düşünün . 2x converter eklediğinizde diyaframınız f11'e denk gelir .

Çoğu DSLR f8 'den daha kısık diyaframda AF yapmaz . Sonuçta D90'da bu lens ile kullanamazsınız . Sabit fokal uzunluklu,hızlı bir lens ile ancak verimli çalışır.

Kötü bir lens olsa bile $150'ye bulabileceğiniz 2.el 70-300 G Nikkor zoom,teleconverterden daha iyi sonuç verir.

Tarih: 21 Mayıs 2010, 18:33 - İp: 96.***.**4.180
spradon
spradon (üye)
İstanbul / Amatör

antika ve paperman ,verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.Anladığım kadarıyla ,teleconverter yerine paperman'ın belirttiği gibi 70-300 lens kullanmak daha mantıklı.

Tarih: 23 Mayıs 2010, 01:12 - İp: 217.***.**9.209
  • 1