ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

Lensler

selamlar...
forograf makinesi alma asamasindayim..icinde bulundugum kosullari siralasam, yorumlarda bulunurmusunuz..
1.dslr makineleri cok begeniyorum
2.giris seviyesi dslr makinelrinin kit lensleri beni dusundururuyor
3.biliyorum daha ust seviye lensler almayacagim
4.mimarim bu yuzden ic mekanda genis aci onemli
5.dslr tasinabilirligi beni dusunduruyor.
6.kodak p880 amacima uyugun gibi duruyor ama kalitesinden emin degilim..(lensi ..canon 350d kit lensi ile boy olcusebilir mi)
7. sony r1 de amacima uygun gibi..ama pahali deger mi
8.350 d nin kit lensi(18-55) sony r1 carl-zeiss lensinden kotu mu( netlik konusunda)
9.ne yapsam..??

Tarih: 5 Ekim 2006, 11:54 - İp: 88.***.**1.166
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

p880 , 1/1,8 ebatında sensör kullanıyor. el kadar kompaktlarda bile var o sensörden.
r1 dslr lerde olan kocaman bir sensör kullanıyor. p880 in sensörü r1 inkinin yanında mercimek gibi kalır.
hal böyleyken nasıl daha iyi olacak p880?

ral: kafa karıştıracak bir şey yok. dslr lern kit lenslerinden kuşku duyacak kadar ilgiliyseniz bu işte p880 den uzak duracaksınız.
sonradan objektif filan almam r1 in zoom objektifi bana yeter diyorsanız r1 alacaksınız.
r1 pahalı ,dslr alırım o fiyata diyorsanız, r1 fiyatına yakın satılan ve kit lensleri nispeten kaliteli olan pentax, sony alfa100 gibi modellere yöneleceksiniz.

Tarih: 6 Ekim 2006, 11:36 - İp: 81.***.**6.23
rkantarci
rkantarci (üye)
İstanbul / Amatör

Buffalonun söylediklerine katılıyorum;
Bence de R1 pahalı diyorsanız D50 body ve yanına nikon 18-70 objektif alabilirsiniz bu set bile R1 den ucuza gelir hatta D50 yerine D70s de olabilir bende D70s ve 18-70 kit objektifi var objektiften çok memnunum Canonun kit objektifine göre çok kaliteli ve yeterli geniş açıya sahip, saygılar

Tarih: 6 Ekim 2006, 12:05 - İp: 81.***.**6.163
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

P880'in objektif aralığı ne? 36mm'den başlıyorsa hiç düşünmeyin, çünkü mimari çekimler için geniş açı şart.
mimarca nikli mimar bir üyemiz de mobilya çekimleri için dslr almak yerine R1'i tercih etti. dslr alırsanız, kit lenslerin foto kalitesi, R1'in yanından bile geçemez. Hele ki objektif değiştirmeyi sevmiyorsanız, tek çözüm Sony R1 olur. Verilen parayı hakettiğini tüm kullanıcılar söylüyor.

Tarih: 6 Ekim 2006, 12:22 - İp: 85.***.**2.158
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

kodak p880 24mm den başlıyor yeterli bir geniş açı ...evet sensörü küçük ..bu da doğal olarak yuksek iso da ciddi noise demek...maximum 1200 ytl sony r1 bulsam (spot) alacagim daha fazlasi yazik bence ..cunku nikon 70s var alternatifi

Tarih: 6 Ekim 2006, 13:01 - İp: 88.***.**1.166
dtcan
dtcan (üye)
Tekirdağ / Amatör

Sayın ral,

Önce neyi istediğinize karar vermek çok önemli. Lens takıp çıkarmak istemiyorum derseniz slr-like. Onunda 1 numarası R1. Ben R1 kullanıyorum. Çokda memnunum. Memnun olmayanı duymadım. Ayrıca a100üm de var. R1 in telesi bana yeterli gelse idi a100 almayı hiç düşünmezdim. Sizin için geniş açı yeterliyse R1 dışında bir makine düşünmeyin. Arçelik bayilerinde 1800 ytl+ taksitle satılıyor sanırım. A100 benim ilk slr makinem. Gerçekten lens takıp çıkarmak bir sorum kanaatimce. İnsan bazen lens değiştirmeye üşenip anları kaçırıyor R1 in foto kalitesi 1000-1500€ luk lenslerle kıyaslanacak durunda. Ben kesinlikle memnun kalacağınızı düşünüyorum. P880 foto kalitesinde R1 yaklaşamaz. Sensöründen dolayı doğasına aykırı. Tercih yapmak gerçekten zor. Hele birde maddiyat işin içine giriyor. Birazda olsa R1 alabilme şansınız varsa zorlayın. Seçiminizde kolay gelsin.

Tarih: 6 Ekim 2006, 15:03 - İp: 81.***.**2.162
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

yanıtlar için teşekkürler, ben bu kadar yardımsever bir forum görmedim ...müthiş...
evet haklısınız...örnek fortoları iyice inceledim...bu sınıfta r1 in yanına yaklaşan yok ....kesnlikle r1...he bir de çok fazla zuma ihtiyacımın olmadığı düşünülürse..gerçi r1 ile alınan resimler bilgisayarda zoom lansa bile çoğu makinenein opitik zumundan daha iyi netice alınabileceğini düşünüyorum( benim için bina dış cephelerinde detay fotoları) zoom dan çok , geniş açının önemi benim için çok daha fazla...çünkü bu konuda bilgsayarda yapılabilecek fazla bişi yok,,,artık ben de bu compact digital makinemeden kurtulabileceğim, nikon slr em kalsın nadiren de olsa kullanabilirim,

bu arada sorum şu...sizce amerkadan almak mantıklımı..yoksa çok mu riskli..benim şahsi tecrübelerime göre..eğer kaliteli bir ürün alıyorsanız..kişisel hatalar hariç kolay kolay bozulmuyor...nitekim tr ile usa arasında ciddi bir fiyat farkı var..700 ytl kadar ..ne dersiniz..?

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:36 - İp: 88.***.**1.166
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Zor soru. Soru zor değil de cevaplaması zor.

Şimdi dışarıdan al deriz, büyük bir sorun çıkar, zararını siz çekersiniz. O kadar farkı verirsiniz 2 sene hiç sorun çıkmaz, keşke dışarıdan alsaydım dersiniz. Buradan alırsınız, bir sorun çıkar, yetkili servis, kullanıcı hatası der, sizden ücret almaya kalkabilir. Yani, seçim sizin, ne olacağı neyle karşılaşılabileceğini kestirmek zor. Ama dışarıdan sağlam bir yerden alırsanız arıza olduğunda oraya geri göndermek gibi bir imkanınız olabilir.

#ocaklilar' tarafyndan 06.10.2006 16:50:20 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:48 - İp: 85.***.**5.234
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

evet haklısınız ..bu kişisel bir tercih..az risk çok para..çok risk az para...ters orantlılı
siz bu aşamalardan geçtiniz....tercihleriniz nasıl oldu..usa tanıdıklarınız olsa idi...ne yapardınız..tabi bu arada tandıklarımda çat kapı buraya gelmiyorlar...gelen birileri mutlaka bulunur amma..onlarada al kardeşim benim makinemi tamir ettir ...sonra bana getir diyemessiniz ki..ammma fark da %10-20 değil ki...%50 civarında..nedir bu amerikadan çektiğimiz..bu arada niye herşey usa de daha ucuz...onlarda üretmiyor ki bu malları...asyalılar , uzakdoğulular amerikalıları ne de çok seviyor..????

Tarih: 6 Ekim 2006, 16:59 - İp: 88.***.**1.166
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

şu alternatifi unutmuşum:
yada usa hükümeti kendi vatandaşını çok seviyor...vatandaşım ucuza alsın kullansın diyor..vergileri bindirdikçe bindirmiyor.....

Tarih: 6 Ekim 2006, 17:06 - İp: 88.***.**1.166
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Amerika'da http://www.bhphotovideo.com/ gibi, müşteri memnuniyetini en ön planda tutan alış veriş siteleri var. Bu verdiğim bir örmek, mutlaka daha fazlası vardır ama bu konuda çok methi işitilen bir firma bu.

Orada bir tanıdığınız varsa, oradan aldırıp buraya getirdikten sonra bir sorun olduğunda kargo ile bu firmaya gönderilebiliyor ve sorun çözüldükten sonra onlar da size kargoyla gönderiyorlar.

Tarih: 6 Ekim 2006, 17:07 - İp: 85.***.**5.234