ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

Lensler

selamlar...
forograf makinesi alma asamasindayim..icinde bulundugum kosullari siralasam, yorumlarda bulunurmusunuz..
1.dslr makineleri cok begeniyorum
2.giris seviyesi dslr makinelrinin kit lensleri beni dusundururuyor
3.biliyorum daha ust seviye lensler almayacagim
4.mimarim bu yuzden ic mekanda genis aci onemli
5.dslr tasinabilirligi beni dusunduruyor.
6.kodak p880 amacima uyugun gibi duruyor ama kalitesinden emin degilim..(lensi ..canon 350d kit lensi ile boy olcusebilir mi)
7. sony r1 de amacima uygun gibi..ama pahali deger mi
8.350 d nin kit lensi(18-55) sony r1 carl-zeiss lensinden kotu mu( netlik konusunda)
9.ne yapsam..??

Tarih: 5 Ekim 2006, 11:54 - İp: 88.***.**1.166
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sevgili ral

Ilk basta benim soylemek istedigimi iyice anlamaniz.Bu site veya diger siteler icinde durmadan rastladigim konu "giris seviyesi".Dslr makinalari cok begenmek onlari kullanmamizi kolaylastirmaz,burada giris seviyesinden kasit;daha once fotograf ile ilgilenen kisilerin artik kendini yeterli buldugu veya belirli bir sure fotograf ile vakit gecirdikten sonraki zaman dilimidir.

Eger amator olarak fotografla belirli bir zamandir ugrasmiyorsaniz veya herhangi bir fotografcilik kursu almamissaniz Dslr denemeyiniz paraniza yazik.Kompak makina ile baslayip,gelistiginizi farkedince Dslr ye geciniz.

Yoksa; Bu site icerisindede goreceginiz gibi "fotografa merak duymaya basladim,paramda cok ,bir Dslr aldim.Ama sonuclar guzel degil,keskinlik yok (keskinlik ),filan falan "

Yoksa suna inanmanizi isterim, Canon ,Nikon veya diger fotograf makinalari kotu makinalar uretipte sohretlerini zedelemezler,hele hele bu makinalari bu fiyatlarla satmazlar.

Bugunun teknolojisinde cekilen bir fotograf kotu ise o fotografi ceken kisinin kabahatidir.Makinalar icindeki cok kucuk ayrintilar veya karsilastirmalar profesyonellerin ilgi alanina girer ki belki onlar bile bir cogunu kullanmiyordur.Cep telefonu misali dusun,iclerine bir suru ozellik koyarlar ama biz ya mesaj gonderir yada konusma yapariz.

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:18 - İp: 195.***.**2.69
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

r1 al kurtul bence. onun geniş açısı çok güzel. anladığım kadarıyla yaban hayat pek ilgilendirmiyor sizi , yani kuş ,makro vs . r1 in fiyatına bence değer. üstündeki objektifin neredeyse makineden daha pahalı olduğu söyleniyor çünkü.

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:42 - İp: 81.***.**6.23
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

sevgili cancaner
cevabınız için teşekkürler

slr makinem var ..cok sık olmasada kullanıyorum...fotografcılıgın temel konularına hakimim, benim endisem dslr makineyi manuel modda kullanamamk degil. nikon 50d veya canon 350d nin kit lenslerinin iyi oldugunu bilsem hemen alirim(tabi ayni fiyata), extra lenslere bütce ve surekli lens degistirme olaylarina girmek istemiyoum, amacim cekim kalitesi iyi genis aci secenegi de sunan , kaliteli resimler verebilen , manuel ayarlari olan bir makine
arastimalrim beni su asagidaki makinlere yoneltti.

canon 350d (sadece kit lensini kullanacagimi ongörerek)
nikon 5d((sadece kit lensini kullanacagimi ongörerek)
sony dsc r1
kodak p880(geniş açı-fiyati cok uygun)

eger bir insan ,surekli makinesinin objektifini takıp çıkartmak istemiyorsa, boyle bir makineye yonelmesi saçmalık mı?(çünkü mevcut slr makinemin tek objektifi var..)

yani fotograf çekmeyi kendimce biliyorum , işimde ve evimde siklikla kullanıyorum ama açıkçası fotoğrafçılığa tutkuyla bağlı değilim....

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:43 - İp: 88.***.**1.166
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

buffalo cevap için teşekkürler

bencede oyle..tüm bu anlattıklarım sony r1 sonucunu doguruyor...ama fiyatı biraz pahali.kodak p880 ona gore cok ucuz fiyatı yarisindan bile az,......... sony r1 , mağaza fiyatı , spot 350d veya nikon 50d spot fiyatından 500 ytl daha pahali...zor konu zor.....

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:48 - İp: 88.***.**1.166
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

kodakp880, r1 le kıyaslanmamalı ama. r1 çok üstün ondan.
r1 in bir dslr den tek önemli farkı objektif değiştirememek. ama çoğu kişiye rahatça yetecek bir değere de sahip bu objektif.
kodak sıradan bir digicam bence.
canon kit lenslerin çok kalitesiz olduğunu canon kullananlar söylüyor zaten.
sony ve nikon un kit lensleri daha iyi galiba.
bu arada r1 i spotta daha ucuza bulabilirsiniz.

Tarih: 5 Ekim 2006, 12:55 - İp: 81.***.**6.23
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

evet slr-like tazında 1 numara sony r1 bu kesin...

amma belli bir suredir internette ornek resimlere bakıyorum.,turkce ve yabancı sitelerdeki yorumları okuyorum,
şunu söyliyebilirim kodak p880 resim kalitesi tabiki sony r1 den kotu...fakat sony h5 ten veya canon s3 ten daha iyi...netlik konusunda bu 2 makineye fark atıyor..kodakta titreşim önleme sistemi yok (fazla zoom olmdadığı için)..zaten bu makinelerde geniş açı olmadığı için uzun uzun incelememe rağmen tarafımdan elendiler,
steve digicams ta kodakin bu makinesini begenmis ..ama ne kadar ticari bilemem...
sony r1 ...1750 ytl
kodak p880...780 ytl
kagit uzerinde ozellikleri hemen hemen ayni...ama performans farkı var, ama kodak ta sıradan bir compact digital gibi degil epeyce iyi...enteresan

Tarih: 5 Ekim 2006, 13:07 - İp: 88.***.**1.166
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

kagit uzerinde ozellikleri hemen hemen ayni...

Sadece sensör boyutlarını karşılaştırmanız bile yeterli, artı, R1'in önündeki Zeiss lensi tek başına R1'in fiyatına satın alabilirmisiniz, bilmiyorum.

Tarih: 5 Ekim 2006, 13:31 - İp: 85.***.**5.234
guneyt
guneyt (üye)
Ankara / Amatör

Peki Kodak p880 deki Schneider markası size çok mu kötü geliyor ? R1'in üzerindeki lensten daha kötü olduğunu düşünmüyorum ben hatta daha iyi olabilir.

Hocam fiyatlara bakildiginda eğerki DSRL almayacaksan en güzel çözüm P880. Sony R1 alacak kadar paran varsa bu durumda DSLR almaman hata olur.

Tarih: 5 Ekim 2006, 14:04 - İp: 213.***.**5.69
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Sevgili ral

Burada guneyt'e hak vermek zorundayim.Yapabilecegim en guzel tavsiye D70(s) 18-70mm kit lensi,size harika sonuclar verir,kafanizda hic bir suphe birakmaz.

Basarilar

Tarih: 5 Ekim 2006, 14:15 - İp: 195.***.**2.69
ral
ral (üye)
İstanbul / Amatör

cevaplar için teşekkür

kafam karıştı, ya ev alırken araba alırken bu kadar zorlanmadım

Tarih: 5 Ekim 2006, 14:26 - İp: 88.***.**1.166