husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Kalitesiz Uv Kullanmayın.

Takip edenler bilir, Canon 400mm 5.6L lens aldım bir süre önce, tabii alır almaz, o kadar para verdiğimiz lensin camı çizilmesi vs. diye üzerine bir de UV filtre aldım. E bu kadar para harcamışken, UV'de tasarruf etmek için ucuz bir UV filtre aldım ve taktım.

Sonra çekimlere başladım, bir türlü net fotoğraf çekemiyorum, üç ayağa bağladım, çekirdek torbasına koydum, iyi havada çektim, hep bir çamurlanma var sanki, dedim ben beceremiyorum bu lensi kullanmayı.

En son bu hafta sonu Ankara'ya gittim. Aynı lens zafertekin'de de var, değişerek makinalarda test yaptık , bir baktık ki, benim lens hakikaten kötü çekiyor çamur gibi fotoğraf sanki, sanki hep titriyor. Şekil A:

Benim makinada Zafer Abi'nin lensle çektik , sonuç fıstık gibi, Şekil B:

Lens bozuk, kalibrasyon gerekir deyip , koyduk kenara, Ankara gezisi boyunca Zafer Abi'nin 400 ile çekimler yaptım, bayıldım.

İstanbul'da erkayalar'a götürelim diye düşünüp bu cumartesi Özgür Foto Teknik'te Özgür'e gittik Akın'la. Özgür tam gönderecekken lensi Erkayalar'a filtre dikkatini çekti. Hiç filtreyi çıkarıp da çekim yaptın mı dedi!!! Sanmıyorum dedim ve orada back-fokus testi yaptı, bir de gördü ki, tüm mesele filtrede. Koskoca lensi 3-4 aydır salak bir filtre problemi nedeniyle adam gibi kullanamamışım. Olayı orada çözdük, bir tane de pahalı,kaliteli bir marka UV filtre taktık bu kez, sonuçlar yine iyi, ama pahalı filtre 45 EUR. Evet pahalı ama, bu kadar görece pahalı bir lense, böyle ucuz filtre takarsan , elbet sonuç alamazsın dersini bizzat almış olduk.

Sizlerle de paylaştım ki, basit ve önemsiz görünen bir UV filtre konusunun fotoğraf çekmeyi tamamen engellediğini görün, buna göre davranın.

Saygılarımla.

#husmenaga' tarafından 15.10.2008 16:43:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2008, 14:59 - İp: 212.***.**1.146
cappadociaman
cappadociaman (üye)
Artvin / Doğa Fotoğrafçısı

konuyla ne kadar alakalı bilemem benim yaptığım bir filtre vardı sırası gelmişken paylaşmak istedim.

Canon 30D ile kullandığım Tamron 17-50 lensin 67mm lik filtresini alıp (bu cokin 0-UV idi) optikçi arkadaşa gittim.filtrenin çerçevesini dikkatle açıp içindeki camı çıkardı.

Sözüm ona UV imiş. bişeyler yaptı ölçtü filan ve dediki :

-abi , bu, bildiğin,adi cam hiç bir özelliği yok yok flare önlüyormuş falanmış filanmış yok öyle bişey dedi...

Kendisinde olan gerçek UV camları çıkarıp tek tek ışığa ve gazate kağıdına tutarak gösterdi.Gerçekten görüntü çok değişiyordu.Hele gazetedeki yazılara UV yi tutunca sanki daha netmiş gibi gördük.

Boşalttımız filtre çerçevesine -4 derece UV optik taktı.bu haliyle filtreyi lense takınca herşey değişti.

Bir kere 17mm lik geniş açı daha da genişledi.Görüntü daha berrak göründü.Aynı işlemi erinmedik -3,-2 ilede denedik sevmedik. en uygunu eksi 4 oldu.standart 17mm den çok daha fazla geniş açı üretmiş olduk.yine aynı şekilde tele mm sinden kayıplar yaşadık ama olsundu

Lafı getirip bir şeftali ağacına bağlamak gerekiyorsa ucuz yollu satılan UV filtreler hiç bişeye yaramıyor....Belki lens camını koruyor ama sadece o kadar fazlası yok.

(not: optikçilerdeki gerçek UV camlar en fazla 65mm. oluyor.Daha büyük camlar çok nadir bulunuyor.Bulnsada fiyatları el yakıyor.Bir yerde denk geldi 80mmlik UV bulduk fiyatı tanıdık fiyatı bile olsa 200YTL idi.

Bu parayla ikinci el lens alınır diye vazgeçtik...

Tarih: 20 Nisan 2008, 00:21 - İp: 85.***.**9.198
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Hakan Hocam çok güzel katkı olmuş
benim dediğim filtre de aynı senin yazdığından zaten
beş lira etmez bir şey ...
bunları neden imal ediyorlar onu anlamadım
hem de üzerinde made in France yazıyor,
ya insan milletin çekiminin mahvetmek için filtre yapar mı????

Tarih: 21 Nisan 2008, 14:11 - İp: 212.***.**1.146
cjx
cjx (üye)
Denizli / Amatör

Selamlar

Öncelikle deneyimlerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler, 82 MM sigma 24 -70 ex dg objectif için polarize filtre almayı düşünüyorum ancak, kalitesiz Uv filtre gibi kalitesiz Polarize filtre almaktan korkuyorum. Uv filtre olarak Sigma 82 MM aldım, Polarize filtre ne tavsiye edersiniz ? Teşekkür ederim.

Tarih: 18 Mayıs 2008, 00:59 - İp: 88.***.**1.52
fotorg
fotorg (üye)
Nevşehir / Amatör

ben de canon 17-85 üzerine 65 mm cokin uv filtre aldım..
ama çıkarıp takmaya üşendiğimden lens kapağını üzerine kapatıyorum..
temizlemek için çıkardım filtreyi çerçevesi içinde dönüyo.
arası açılıyo,su toz herşey geçiyo..
ben anlamadım zaten bu filtre işini
lens yanında orjinal verilmeli bence bu dertten de kurtulmalı,
veya da af-mf geçişi gibi uv-düz veya polarize geçişi olsa hiç de fena olmaz ))

Tarih: 27 Ağustos 2008, 01:17 - İp: 88.***.**1.195
poettime
poettime (üye)
Ankara / Amatör

ben size dedim kullanmayın filtre diye

Tarih: 24 Eylül 2008, 01:45 - İp: 88.***.**4.66
sanny
sanny (üye)
Yurtdışı / Profesyonel Fotoğrafçı

mehabalar,

UV filtre sade yansimalari önlemek icin kullaniyorum ve Hoya kullaniyorum harika bir sonuc aliyorum.

Aslinda En cok Palarize filitre kullaniyorum manzara fotograflarinda ondada Hoya dan sasmiyorum.

Sonuclari mükemmel-

Bilgilerinize arz ederim.

Tarih: 26 Eylül 2008, 15:48 - İp: 84.***.**3.122
xarax77
xarax77 (üye)
Yalova / Amatör

bende matin uv filtre kullanıyorum aldıktan sonrada test ettım net alan derinliğinde keskinlikte pozlamada renklerde hiçbir olumsuz etkisini görmedim. yanlızca uzun pozlamalarda ışık daha cok dağılıyor gibime geldi...

Tarih: 5 Ekim 2008, 13:27 - İp: 78.***.**2.82
yabanturk
yabanturk (üye)
İstanbul / Amatör

kesinlikleçok güzel bir konuya değinmişssiniz aynı dertten bir dönem bende müzdariptim

hepsini kaldırdım attım tüm dertlerim son buldu

Tarih: 25 Ekim 2008, 12:02 - İp: 78.***.**2.68
evrin
evrin (üye)
Ankara / Amatör

filtreye son, bende bıraktım kaliteyi çok bozuyor...

Tarih: 14 Kasım 2008, 00:51 - İp: 88.***.**6.238
mahmud13
mahmud13 (üye)
Bitlis / Amatör

ben de tamron 17-50mm üzerinde b+w uv filtre kullanıyorum.filtreyle kalite, kit lensle aynı.ama filtresiz,hemen keskinleşiyor ve efsaneviliğini koruyor.

edit: ,

#mahmud13' tarafından 30.11.2008 17:08:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Kasım 2008, 11:48 - İp: 212.***.**2.166