husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Kalitesiz Uv Kullanmayın.

Takip edenler bilir, Canon 400mm 5.6L lens aldım bir süre önce, tabii alır almaz, o kadar para verdiğimiz lensin camı çizilmesi vs. diye üzerine bir de UV filtre aldım. E bu kadar para harcamışken, UV'de tasarruf etmek için ucuz bir UV filtre aldım ve taktım.

Sonra çekimlere başladım, bir türlü net fotoğraf çekemiyorum, üç ayağa bağladım, çekirdek torbasına koydum, iyi havada çektim, hep bir çamurlanma var sanki, dedim ben beceremiyorum bu lensi kullanmayı.

En son bu hafta sonu Ankara'ya gittim. Aynı lens zafertekin'de de var, değişerek makinalarda test yaptık , bir baktık ki, benim lens hakikaten kötü çekiyor çamur gibi fotoğraf sanki, sanki hep titriyor. Şekil A:

Benim makinada Zafer Abi'nin lensle çektik , sonuç fıstık gibi, Şekil B:

Lens bozuk, kalibrasyon gerekir deyip , koyduk kenara, Ankara gezisi boyunca Zafer Abi'nin 400 ile çekimler yaptım, bayıldım.

İstanbul'da erkayalar'a götürelim diye düşünüp bu cumartesi Özgür Foto Teknik'te Özgür'e gittik Akın'la. Özgür tam gönderecekken lensi Erkayalar'a filtre dikkatini çekti. Hiç filtreyi çıkarıp da çekim yaptın mı dedi!!! Sanmıyorum dedim ve orada back-fokus testi yaptı, bir de gördü ki, tüm mesele filtrede. Koskoca lensi 3-4 aydır salak bir filtre problemi nedeniyle adam gibi kullanamamışım. Olayı orada çözdük, bir tane de pahalı,kaliteli bir marka UV filtre taktık bu kez, sonuçlar yine iyi, ama pahalı filtre 45 EUR. Evet pahalı ama, bu kadar görece pahalı bir lense, böyle ucuz filtre takarsan , elbet sonuç alamazsın dersini bizzat almış olduk.

Sizlerle de paylaştım ki, basit ve önemsiz görünen bir UV filtre konusunun fotoğraf çekmeyi tamamen engellediğini görün, buna göre davranın.

Saygılarımla.

#husmenaga' tarafından 15.10.2008 16:43:03 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 31 Mart 2008, 14:59 - İp: 212.***.**1.146
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Merhaba,

Aynı lens'i ben de kullanıyorum.Mümkünse b&w filtreyi de takmayın çünkü o da kaliteden çalıyor.Belki çıplak gözle hissedemiyorsunuz ama bariz bir kalite kaybı yapıyor.İseterseniz gazete yazısı üzerinde filtreli ve filtresiz tripodda çekim yapın.Ne demek istediğimi o zaman daha iyi anlayacaksınız.

Maksat 400mm'nin çizilmemesi ise lens kapağını her çıkarttığınızda hemen Hood'unu açarsanız çizilme şansı kalmaz.Ben öyle yapıyorum.

Selamlar.

Tarih: 31 Mart 2008, 15:15 - İp: 88.***.**4.17
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Fatih Abi de aynı şeyi söylüyor (fdemirhan), atın bütün filtreleri diye

Tarih: 31 Mart 2008, 15:22 - İp: 212.***.**1.146
hightech
hightech (üye)
İstanbul / Meraklı

Cokin filtre çok kaliteli bir filtre.
Senin aldığın herhalde sahte Cokin.

Tarih: 31 Mart 2008, 16:02 - İp: 194.***.**1.69
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

ben tüm filtreleri çıkaranlardanım
Cokin hakikaten çok vasat filtreler yapıyor. ben geçen sene kaliteden çok fazla çaldığını farketmiş ve filtreyi kaldırıp atmıştım . objetif neredeyse kendini buldu diyebilirim .

sorunun çözülmesine sevindim .

Tarih: 31 Mart 2008, 16:18 - İp: 81.***.**7.49
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

hightec, üzerinde Made in France yazıyor
o yazı da sahte ise,
Hayyamdaki dükkanlar demek ki sahte filtre satıyor sonucuna varmam lazım,
ama uzman arkadaşlara sorarsan, bu filtre yeterince kaliteli değil, netekim sonuç onu gösteriyor.
Önemli olan şu bu marka da değil pek, sonuçta bu kadar bir kalite kaybına dikkat çekmek ve çekimlerinde olağan kötü sonuçlar alan arkadaşlara uyarıda bulunmuş olmak ...

Evet filtreleri atalım diye bir başlık açmak belki de daha makul,
dünya para verilen bir pazar
adam gibi filtre yapsınlar.

Tarih: 31 Mart 2008, 16:53 - İp: 212.***.**1.146
buffalo
buffalo (üye)
Ankara / Amatör

Ben hepsiburada dan almıştım ,ambalajı,belgesi ,faturası filan duruyor ,sahte değil yani. bir UV bir de polarize almıştım. polarize özellikle , çok ama çok kötüydü. UV yi zaten çok kısa süre kullandım .

Tarih: 31 Mart 2008, 18:32 - İp: 85.***.**2.22
cangulay
cangulay (üye)
Adana / Amatör

Aslında doğru, ne takarsak takalım sonuçta az da olsa bir kalite kaybı oluyor, dünya para veripte az daha keskin, yok şöyle daha iyi çekecek diye aldığımız lenslerin hakkını yiyoruz. Ama öte taraftan göreceğiniz pir parmak izi bile canınızı sıkmaya yeter

Tarih: 31 Mart 2008, 19:34 - İp: 88.***.**4.30
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

altın değerinde bir ayrıntı,
kaçırmış olduğun nice güzel kare ve zamanı düşününce,
dilerim başkalarının başına gelmez
ve bunu burda paylaşmış olmanda yerinde şık bir düşünce
selamlar

Tarih: 31 Mart 2008, 19:45 - İp: 85.***.**5.168
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Ucuz 3-4 tane filtre var bende atayım mı ?

Atayım peki ama,ya bişey olursa istemem beercan e birşey olsun.Zaten bundan sonra daha kaliteli lensler de almaya başlayacağım.

Bakalım hayırlısı.

Peki şöyle diyebilir miyiz ?

Özellikle telelerde kullanılan filtreler detaydan ve renkten çok şey götürüyor diye?

Tarih: 31 Mart 2008, 20:29 - İp: 85.***.**5.190
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Bir dolu para verip aldığım lenslerden bana verebileceğinin en iyisini isterim. 1 gram azına bile razı değilim.
Pahalı lensi koruyacağız diye ucuz lens kalitesi alacaksak niye o parayı verdik ?
Mecbur olunca polarizenin yerine başka şey yok, ama diğer filtreleri kullanmıyorum.

Tarih: 31 Mart 2008, 20:57 - İp: 88.***.**6.96