fotoferdi
fotoferdi (üye)
İstanbul / Firma

Recuva Dosya Kurtarma Resimli Anlatım

"Bilgisayarınıza format attığınız sırada kurtarmayı unuttuğunuz dosyalar olduğunu mu farkettiniz?" "Yoksa küçük kardeşiniz, arkadaşınız veya birisi yanlışlıkla bilgisayarınızdan sizin için önemli olan dosyalarınızı mı sildi?" "Veya işiniz bittiği için sildiğiniz dosyaların aslında hala lazım olduğunun farkına mı vardınız?" "Harici diskinizde, telefonunuzda veya mp3 çalarınızda arşivlediğiniz dosyalarınız bilerek veya bilmeyerek silindi mi?"
Merak etmeyin silinen dosyaları kurtarmak için çok geç kalmadınız, kısmen de olsa silinen resimlerinizi, müziklerinizi, videolarınızı, belgelerinizi, arşiv dosyalarınızı, e-postalarınızı ve diğer tüm dosyalarınızı kurtarma şansına sahipsiniz. Bu tür durumlarla karşı karşıya kaldığınızda size yardımcı olması için tasarlanmış bir çok program bulunmakta ve yazımda bu programlardan ücretsiz ve en başarılı olanlarından birisi olan Recuva'dan bahsedeceğim.
Recuva Nedir?
Recuva, piyasanın en popüler ücretsiz sistem araçlarından biri olan CCleaner'ın yapımcısı Piriform tarafından geliştirilen ücretsiz bir dosya kurtarma aracıdır. Recuva ile sabit disk, flash bellek, kamera, ipod gibi bir çok veri depolama aygıtından silinen verilerimizi kurtarma şansına sahibiz. Oldukça kullanışlı bir arayüze sahip olan program her tür bilgisayar kullanıcısının kolayca kullanması için tasarlanmış ve aynı zamanda programın Türkçe dil desteğine sahip olması da bizim için artı bir yön teşkil etmekte.

Recuva Nasıl Kurulur?
Öncelikle indirdiğimiz kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. Karşımıza çıkacak dil seçeneği menüsünden

Türkçe dil seçeneğini seçip "OK" butonuna tıklayarak kuruluma devam ediyoruz. Sonrasında karşımıza gelen "Kurulum Sihirbazı" menüsünde

"İleri >" butonuna tıklayacağız ve karşımıza sonraki adım olan "Lisans Sözleşmesi" bölümü gelecek.

"Kabul Ediyorum" diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz. Bir sonraki adım olan

"Yükleme Seçenekleri" menüsünde kendimize uygun olan alanlara tik koyarak ve "Kur" butonuna tıklayarak kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz ve kurulum tamamlandıktan sonra karşımıza gelen

"Kurulum Tamamlama" ekranından isteğimize göre bölümlere tik koyarak "Bitir" butonu ile kurulumu tamamlıyoruz.
Recuva Nasıl Kullanılır?
Türkçe dil desteğine ve aynı zamanda bir kullanım sihirbazına sahip olan Recuva'nın kullanımı her ne kadar kolay olsa da resimlerle kullanımını biraz daha pekiştirmeye çalışacağız. Öncelikle programı çalıştırdığımızda açılış ekranı olarak karşımıza

programı kolay bir şekilde kullanabilmemiz için hazırlanmış olan "Recuva Sihirbazı" gelecek. Eğer sihirbazın açılışta karşınıza tekrar gelmesini istemiyorsanız "Açılışta bu sihirbazı gösterme." kısmına tik atarak "Sonraki >" butonuna tıklayarak devam ediyoruz. Karşımıza yeni gelen dosya türü seçme penceresinde

kurtarmak istediğimiz dosya türleri olarak resimler, müzik, belgeler, görüntü, sıkıştırılmış, e-postalar ve diğer menülerinden kullanmak istediğimizi seçerek "Sonraki >" butonuna tıklayarak devam ediyoruz ve kurtarmak istediğimiz dosyaları nerede aratmak istediğimize dair bir pencereyle karşılaşıyoruz.

Bu pencerede silinen dosyalarınızı nerede aramak istediğinizi seçerek "Sonraki >" butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz. Son olarak karşımıza kurtarma işlemine başlamadan önce silinen dosyalarımız için disklerimizi taramayı başlatmamıza olanak tanıyacak olan

penceresi geliyor. Eğer burada "Derinlemesine Taramayı Aç" seçeneğini seçerseniz arama işlemi baya uzun sürebilir ama daha sağlıklı bir arama olacaktır. İşlemin hızlı olması için bu sekmeyi tıklamadan "Başlat" butonuna basarak devam etmenizi öneririm. Ve Recuva silinen dosyalarımızı aramaya başlıyor.

Arama işlemi sonlandığında karşımıza gelen

kurtarılabilecek veya kısmen kurtarılabilecek olan dosyaların listelendiği arama sonuç penceresi geliyor. Burada istediğimiz dosyaları seçerek kurtarma işlemine başlayabilir veya daha ayrıntılı bilgi için gelişmiş kipe geç seçeneğine tıklayarak

gelişmiş arama sonuç penceresine ulaşabiliriz. Burada yanında yeşil renk olan dosyalar kurtarılabilir olan dosyaları belirtirken, kırmızı renkte olanlar kısmen kurtarılabilir olan dosyaları belirtmektedir. Dosya isimlerine tıklayarak resimde görüldüğü gibi dosyalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabiliriz. Son olarak kurtarmak istediğimiz dosyaları seçerek "Kurtar..." butonuna tıklıyoruz ve

kurtarmak istediğimiz dosyaları kaydetmek istediğimiz klasörü seçip "Tamam" butonuna tıklıyoruz ve programın bizim için dosyaları kurtarma işlemini tamamlamasını bekliyoruz.

Link Yenilenmiştir
programı indir

#fotoferdi' tarafından 23.06.2014 10:29:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2012, 17:19 - İp: 88.***.**6.235
cuteftp
cuteftp (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bilgi ve paylaşım için teşekkürler...

Tarih: 25 Mayıs 2013, 19:29 - İp: 88.***.**6.13
fotoferdi
fotoferdi (üye)
İstanbul / Firma

Rica ederim.

Tarih: 27 Mayıs 2013, 15:08 - İp: 88.***.**5.104
cuneytmuzaffer
cuneytmuzaffer (üye)
Aydın / Amatör

Hocam program güzelmiş fakat hotfile silindiği için,başka indirme lingi eklemeniz mümkünmü,
Yinede ilginiz için teşekkür ederim

Tarih: 22 Haziran 2014, 15:21 - İp: 95.***.**1.213
fotoferdi
fotoferdi (üye)
İstanbul / Firma

Link Yenilenmiştir Programın son sürümünü İndirebilirsiniz.

Tarih: 23 Haziran 2014, 10:30 - İp: 88.***.**6.235
gunesdogar06
gunesdogar06 (üye)
İstanbul / Amatör

Gerçekten muhteşem bir rehber özellikle benim gibi bilgisayardan anlamayan biri için çok faydalı oldu teşekkür ediyorum ama bununla yaklaşık verilerimin yarısını kurtardım arkadaşlara sordum ama özel yazılımlar vs. kullandıklarını ve https://dosyakurtarma.com/ adlı bir firmayı önerdiler bende onlarla iletişime geçtim çok şükür tüm verilerimi kurtardım ama bundan sonra ufak çaptaki veri kayıplarımın hepsini bu rehber sayesinde çözebileceğin tekrar teşekkürler

Tarih: 21 Mayıs 2018, 12:54 - İp: 88.***.**2.133
yolcu18
yolcu18 (üye)
Ankara / Amatör

Vista da kurulumu başarılı bir şekilde yapıyorum. Sonra programı açmak istediğimde recuva durduruldu diyor. Kaç kez kaldırıp yeniden yükledim sonuç aynı. Yardımcı olur musunuz?

Tarih: 23 Aralık 2018, 17:01 - İp: 46.***.**2.206
  • 1