keratin
keratin (Objektif)
İzmir / Doğa Fotoğrafçısı

Canon S3 Is Netlik Sorunu

Yeni bir Canon S3 IS makine aldım.Yaklaşık bir 10 günlük deneme kullanımından sonra netlik ve aşırı grenli fotoğraflar açısından büyük hayal kırıklığı yaşadım.Daha önce kullandığım 4 senelik 3xoptik zoomlu Orite makinemden bile daha kötü sonuçlar elde ettiğim çekimler oldu. Kesinlikle odak ve netlik sorunu olduğu düşüncesiyle Servise gönderilmesini istedim.Makine gitti geldi.Sadece güncelleme yapıldığı arıza tespit edilemediği söylendi.Buna rağmen 15 gündür halen her durumda yaptığım çekimlerde tatmin edici sonuçlar almış değilim.Beklentilerimin çok gerisinde sonuçlarla karşı karşıyayım. Örneğin Odağa uzak noktalardaki objelerin kenarlarında kırmızı ve yeşil gölgeler normal denilebilir mi?

Tarih: 8 Ekim 2006, 22:20 - İp: 88.***.**2.7
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Bir noktayı da atlamışım hemen belirteyim, sabah gün ağarmak üzereyken ISO 400 le çekimler yapmıştım. ISO 400 'e göre karıncalanma oranı çok kabul edilebilir geldi bana. ISO 800'ü henüz denemedim ama ISO 400 fotoğraflarındaki kumlanma kabul edilebilir seviyede ve yeterince başarılı.

Tarih: 21 Ekim 2006, 00:32 - İp: 84.***.**9.189
keratin
keratin (Objektif)

Sevgili phaon;
Kullanma kılavuzunda Methering method olarak yazdığın "POZ ÖLÇÜM MODALARININ SEÇİMİ)başlığı altında "Ölçüm yöntemleri "alt başlığı ile senin önerdiğin değerlendirmeli kısmına girmekte.Der ki:Arka ışıklandırma da dahil,tüm standart çekim koşulları için uygundur.Kamera karmaşık ışıklandırma koşullarını ölçmek için resimleri bir kaç bölüme ayırır.Konu konumu,parlaklık,direkt veya arka ışık gibi bir dizi parametre değerlendirilir ve duruma en uygun poz ayarı seçilir.
Bu bölümde ayrıca Merkez ağırlıklı ortalama ve spot seçenekleri de var.
Merkez ağırlıklı ortalamada:"Tüm kadrajın ışık ölçümlerinin ortalaması alınır,ancak merkez bölüme ağırlık verilir." der.
Spot seçeneğinde de:LCD ekranın tam ortasına gelen spot AE noktası kullanılarak nokta ölçümü yapılır.Poz ayarını ekranın tam ortasında kalan konuya göre ayarlamak istediğinizde bu modu kulanın."der.
Ayrıca spot seçeneğinin Merkez(Spot ölçüm çerçevesini LCD ekranın ya da vizörün tam ortasına kilitler)veya AF noktası(Spot ölçüm çerçevesini seçilen Automatic Focus çerçevesi ile ayni konuma getirir)AF çerçevesini ortadan ekranın istediğimiz kısmına yönlendirebildiğimiz için sanırım.
Ben de 400 İSO da dış çekimlerden çok iç çekimlerde noise gördüm.Flaşla çekilenlerde de vardı.Halen makine servisde olduğu için de denemelerime ara vermiş bulunmaktayım.

Tarih: 21 Ekim 2006, 01:45 - İp: 85.***.**5.222
acemi38
acemi38 (üye)
İstanbul / Amatör

phaon arkadaşım S3 kullanıcısı olarak MF konusunda yardımcı olmaya çalışayım

MF düğmesine basarken yanda gözüken mesafe cetvelinin (isminin bu olduğundan değil aklıma başka bişey gelmedi) yardımıyla aşağı yukarı yön tuşlarıyla focus yapacağımız yeri veya noktayı ayarlıyoruz bu arada ekranın ortasında focus noktasını daha yakın görmek için menüden ''MF nokta zoom'un açık olması gerekiyor bundan sonra yapılacak şey mesafeyi zaten biz ayarladığımız için AF noktasının yeşil olmasını beklemden denklaşöre basmak.
Özellikle ışığın yetersiz olduğu makinanın AF yapmakta zorlandığı yerlerde baya işe yarıyor. Mesela geçen gece bi arabanın plakasını almam gerekiyor zoom yapmazsam makina AF yapıyor ama mesafe uzak plaka okunmuyor zoom yaparsam çok karanlık olduğu için AF yapamıyor bende MF ile işimi hallettim.
Kullanımı zor ama hiç yoktan iyidir.

Kolay gelsin..

Tarih: 21 Ekim 2006, 10:05 - İp: 85.***.**2.207
e0s
e0s (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Merhabalar..

Phaon, panctom a gönderdiğim cd den bir kaç örnek fotograflardan bir paylaşım sitesine yükledim indirebilirsin.Fotografları Canon zoom browser programında baktığında zaten hiç bir oynama olmadan S3 e ait olduğunu görebilirsin.Bu sırada 20D seçimin çok güzel bende 20D kullanıyordum yakında askere gideceğim için sattım ancak 30D yede bakmanı tavsiye ederim.picture style yazılımı çok güzel bir şey.

S3 fotograflar için TIKLAYIN

Tarih: 21 Ekim 2006, 15:01 - İp: 85.***.**3.100
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Galeride yayınladığım S3 fotolarına bakarsanız makinada sorun var mı yok mu ona göre karar verebilirsiniz....Ben çok fazla diital fotoğraf makinası kullanmadım... Sony ve Nikon compact makineler haricinde ama çevremde çok fazla çekim yapan arkadaş var ve çok sayıda fotoğraf görüyorum... Bu bilgilerimin ışığı altında derim ki S3 verilen her kuruşu hak eden bir makina... LCD ekranı iyileştirilmesine rağmen bir parça daha büyük ve yüksek çözünürlüklü olsa üste bir o kadar daha para verip alırım hiç tereddüt etmeden... Ancak bunlar elektronik ve hassas cihazlar senin makinanda bir sorun varsa bunu bilemem tabii...Yalnız SLR makina kullandıysan ve keskin lenslerle çalıştıysan bunu gariban s3 ten beklemek biraz değil çok ayıp olur... Her şeyden önce çekim aralığı ve aynı netlikte aynı özellikte bir SLR yatırımı için net söyleyeyim 5000 dolar harcaman gerek... Yapacağın hamallıkta cabası... Makina kalem pil kullanıyor... Mükemmel zoom yapıyor... Sınıfında Odaklaması en hızlı makine diyebilirim (FZ 30, H5, S9500 tek tek uzun uzun denedim bilesin) her tarafa dönen LCD ekranı tam anlamıyla bir bomba.(Galerime bir bak istersen) ve renk ve tonlamaya ilişkin line yapışıyor adeta... Kntrolleri ve menüsü çok kolay... Manuel ayarları acayip hızlı yapıyorsun... Süper makro modu da enfes... Bu paraya bu makina bence bir arıza yoksa nankörlük etmemek lazım...

Tarih: 22 Ekim 2006, 02:05 - İp: 88.***.**1.85
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Haa bir de SLR like makine ile 400 ve yukarı asada fotoğraf çekmek her halde özel bir durum içindir... Yani bu fotoğrafı paparazzilik yapmak için veya bilimsel amaçlarla filan çekeceksen o ayrı...Ama sergileyeyim diye böyle bir çekim yapıyorsan... Ralli için dizayn edilmiş bir araba ile formula 1 e katılmak gibi bir şey bu... Arabaya kızmak olmaz... Yanlış yarışa katılmışsın demektir... 400 asa ve yukarısında fotoğraf çekip duvarına asan bir tane fotoğraçı dostum olsa anlayacağım bu asa merakını ya neyse... Işık yoksa fotoğrafta yoktur... Yetersiz boyalarla resim yapmak gibi bir şey... Özel ve pahalı makineler bu işi bir güzel yapabiliyorlar ama neticeleri öyle çok da parlak değil... Extrem koşullar için makina değerlendirilmez.. Normal çekim koşullarında yani normal poz değerlerinde ve açıklıklarda bu makina süratiyle, görüntü kalitesiyle, ergonomisiyle, pil kullanımı ile, döner LCD si ile hafifliği ile ve bir de unutmadan söyleyeyim bomba gibi video çekmesiyle açık ara öndedir... Bir tek tuşa basıyorsun ve makine hangi koşulda olursa olsun zoom uda kullanarak yüksek çözünürlüklü aynen Sony kamera gibi video çekiyor bu arada sen fotoğraf almayada devam edebiliyorsun... Mucize gibi bir makine bu ...

Tarih: 22 Ekim 2006, 02:14 - İp: 88.***.**1.85
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Hocam son olarak S3 te netlikte sorunu var diyen arkadaşlara bir sözüm olacak s3 ü netlikte döveceklerini inandıkları (Çok keskin lenslerle birlikte DSLR ler hariç) bildikleri makinayı alıp gelsinler farklı çekim koşullarında 10 ar kare çekip 10 ar kişiye soralım hangisi net hangisi iyi diye... makro portre manzara filan ....sorduğumuz 10 kişi bu fotoğraflarda markaya bakmadan seçim yapsınlar... kör tadım gibi aynen ... Arkadaşlar kazanırsa ben kendilerine istedikleri marka model bir SLR like alayım... Yok S3 kazanırsa makinalarını alırım... Makinasına güvenenleri beklerim... Net fotoğraf çekmeyi makinayı alıp otomatik pozda deklanşöre yarım bastıktan sonra tam basmaktan ibaret sananlar epey yanılıyorlar... Önce makinanı tanıyacaksın... Hangi lens aralığında hangi diyafram açıklığında nasıl netleme yaptığını bileceksin... Tabii bu bir gecede olacak bir şey değil...Makinayı aldığımdan beri bir kaç enstantane hariç otomatik ayarda neredeyse hiç çekim yapmadım... Makina M (manuel) modu dışında kafasına göre takılıyor olabilir...Bunları çekip göndrmenin zerre kadar anlamı yok... Ama portre çekerken veya makro çekerken manuel modda uygun diyafram açıklığı ve uygun odaklama uzaklığında her pikseli adam gibi doldurduğunu açık seçik ifade etmeliyim...S3 alıpta memnun olmayan arkadaşlara tek tavsiyem alsınlar compact bir sony W veya T serisi otomatik ayarları mükemmel bassınlar deklanşöre cam gibi fotoğraflara bakıp tatmin olsunlar... Hem de cepleri yanmaz.. Kücücük şık makineleri olur... Alan derinliği filan lüks konular bu gibi kişiler için... Bilenler bilir tabii yaşı yetenler analog zamanında çekim yapanlar bilir... Makineyi tanımak nedir... Benim bir Kodak 1 B vardı amatör sayılır... (1 A larını fotoğrafçılar kullanırdı) 1 B ile çektiğim fotoğrafları değnme nikoncular ağzı açık seyrederdi... Zira bilirdim ki, nikon da olsa benim makinada olsa üzerine kayıt yaptığın kodak 100 asalık film (hadi bilemedin 200 asa) Gel gör ki baba nikonların optiği ve mekanizmaları o kadar kaliteliydiki makinayı bir kazmaya da versen adam gibi netleyip deklanşöre bastımı kötü fotoğraf çekme şansı yok..Makina zaten diyafram ve enstantaneyi kendi hallediyor... Ama benim kodakta kaç metreden hangi diyaframla kaç enstantane ile çekeceğini en az 1000 kez denemediysen senin de iyi fotoğraf çekme şansın yok... Bilen bilir yüksek optik kalitesi değişik fotoğraf koşullarına makinanın ne kadar hızlı ve düzgün cevap verdiğini doğrudan etkiler ve kaliteyi ifade eder... Yoksa eğer makinanızın önündeki kötü bir cam değilse uygun odak uzaklığında uygun diyafram açıklığı ve pozlama süresi ile 35 mm filmin üzerin istediğiniz kadar hoplayıp zıplayın çekeceğiniz fotoğrafın neticesini değiştirme şansınız yoktur... Başka bir ifade ile elinizdeki iyi makine ile bir günlük dersten sonra allah vergisi bir kompozisyon ve kardajlama yeteneğiniz varsa 36 lık filmin her karesini birer sanat şahaseri ile doldurmanız mümkündür... Ancak (kötü demiyorum) orta kalite bir makinede böyle bir şey yapabilmek için en az 500 makara film yemeniz gerekir... Makineyi tanıyabilmeniz için... O da öğrenme kaabiliyetiniz varsa... Lafı uzattık çok fazla S3 ilk aldığımda bende çocukça bir hevesle ulan altı megapiksellik iyi optikli bir makine aldık artık bizim 4 megapiksellik kompakt sonyyi ne biçim düzeltiriz dedim.. Otomatik pozda çektiğim ilk pozlardan sonra tam bir hayal kırıklığı... Yoo makina kötü değil ama benim sony aynı çekim koşullarında zaman zaman daha iyi sonuç veriyor neredeyse çıldıracaktım.. Sonra ne mi yaptım aldım manuele başladım aynı kareleri değişik pozlama ve odak aralıkalırında çekmeye sonra gördümki benim eski sony objekifini yırtsa S3 ün verdiği fotoğrafı veremez bana... Dijital çıktı mertlik bozuldu ağalar...Analogda çalışma yapmadan dijitala giriş yapan arkadaşlara sözüm...Megapiksel, netleme, algılayıcı şu bu gibi değişik makinaların değişik kombinasyonları arasında bocalayıp durmayın boşuna... İyi fotoğrafları halen insanlar çekiyor makinalar değil... Hele he

Tarih: 22 Ekim 2006, 03:01 - İp: 88.***.**1.85
ozzy baba
ozzy baba (üye)
Ankara / Meraklı

Çekeceğiniz cisim objektifin camına değerken netleme yapan bir makinadan bahsettiğinizi hatırlatır ım size... Alın deneyin canım... Benim makina süper mi çıktı, yanlışlıkla Canon özel üretim yaptığı bir makinamıyı satın aldım anlamadım ki.. Tester kokular vardır ya hani ucuz markaların orijinal kutusuyla alakası olmayan uzun ve kalıcı içine çok esans katılmış... Bize denk geldi nherhalde...

Tarih: 22 Ekim 2006, 04:21 - İp: 88.***.**1.85
phaon
phaon (üye)
Yurtdışı / Amatör

Merhaba Sn e0s.
Emeğinize sağlık çok kaliteli fotoğraflar. Genelde Aperture Priority kullanmışsınız ve kaliteli fotoğraflar çekmişsiniz.
Bundan sonraki fotoğraflarımda bende bir müddet sizin tekniklerinizi uyguluycam.
Bende güzel çıkan fotoğraflarımı

http://public.fotki.com/tr1t2361/canons3is/

adresinden paylaşıyorum, belki bakmak istersiniz.
Tabi bunlar güzel çıkanlar.
Saygılar.

Tarih: 22 Ekim 2006, 13:44 - İp: 84.***.**4.238
keratin
keratin (Objektif)

Sevgili ozzy baba;
Söylediklerine katılıyorum.Bilhassa makineyi tanıyıp ondan sonra sonuç alma açısından katılmamak mümkün değil.Analog geçmişi hiç olmayan birisinin de değil S3 Canon A serisinin bile manuel olanaklarınından faydalanması zor en azından zaman alır.
Benim analog deneyimim bayağı uzun bir zamana dayanıyor.Son bir iki senedir biraz paslanmam dışında.
Ayrıca S3 makinem halen servisde ve maalesef elime ulaşması da bayramdan sonraya kaldı...

Tarih: 23 Ekim 2006, 02:02 - İp: 85.***.**5.77