foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

Yatak Odamizaa Kadar Girdiler

fotografcilik meslegini bitirmek uzereler herkezde kamerali fotograf ceken cep telefonlari dolu bunlar yetmezmis gibi herkez bir dijital makine almis fotografciyim diye ahkam kesiyo amatör yada profösyönel fark etmiyo meslege ve emege saygi lutfen bir fotografcinin ekmek kazandigi yerde kullanmayin bir isletmede bir mekanda kullanilmaz biz sizin mutfaginiza girip yemek pisiriyormuyuz

Tarih: 5 Aralık 2006, 04:13 - İp: 88.***.**7.178
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

babam hep davetlilerin dagılmasını beklerdi..fotograf bası bes mılyon isteyen fotografcı ılerleyen zamanlarda bes tanesini bes mılyona verirdi yada ona yakın bır fıyata....alakası yok ama..saygılar

Tarih: 7 Aralık 2006, 01:09 - İp: 88.***.**2.208
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

foto1453,

Arkadas bu bir gecis donemi herkesin elinde fotograf makinasi olabilir, herkeste fotograf cekeblir ama sen ustanin sana ogrettiklerini hatirliyorsan ve bu meslegi adabi,ahlaki ile yapiyorsan hic merak etme senin cektigin fotografi mutlaka alan cikar.

Birak kafani dijitale fazla yorma, dusun ki dijital icat edilmedi ve elindeki makina analog, kapat Lcd ekranini cekmeye devam et.

Sen fotograf cektigin surece ama fotograf diyorum sip sak degil,5 YTL ye de 10 YTL ye de alici bulursun.Sonucta hic birseye benzemeyen fotografi sirf analogla cekilmis diye mi satiyorduk ?

Bu arada unutmadan 25 kurusa basip 5 YTL satiyoruz fotografi, vay be ne guzel kar getiren bir is arabalari , yatlari..... cektik altimiza, sanada tavsiyem yap bu isi arkadas sende bizler gibi cok zengin olursun,cok basittir bu meslek.

Basarilar

Tarih: 7 Aralık 2006, 01:38 - İp: 195.***.**2.67
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

bunuda yazmassam çatlıcam

olay amatörlerle profesyonel nekadar karşı karşıya detirmek istmesekte

yazılanlara göre fotoğrafcıların korkunç para kaznması lazım.

Bunedenle sanırım ankara fotoğrafcılar odası başkanı geçen hafta açıklma yaptı her ay ankara merkezde 15-20 fotğrafcıkapanmaya başladı. diye

gerisini siz düşünü

fotoğrafcıların elinde birkaç gelir kapısı kaldı diger bütün gelirlerini kaybettiler.

bu meslek yok olcak afyonda 2 tane keçeci var elsantlarında onlar gibi bizde küçük şehirlerde 3-5 büyük şehirlerrde 50-10 tane kalacağız.

bu kaçınılmaz son süpriz yada hayal değil.

Tarih: 7 Aralık 2006, 03:34 - İp: 81.***.**6.136
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

flassv tebrik ederim.. Hazımsızlıktan ziyade gerçekleri görebilen, acitasyondan ziyade çözüm arayan fikirlerin için..

teknoloji ve modern hayatın
bilgi ve kültürün, bugünkü hayatımıza olumlu etkilerinin yanısıra, bazı mesleklerinde ölmeye mahkum etmesi gibi olumsuz etkileride gerçektir.. Çevrenizde kaç tane sipariş üzerine elbise diken terzi kaldı.. Yada ayakkabı tamircisi..
keçeciler gibi kalaycılar veya bakırcılarda tükendi.. çömlekçiler keza böyle..
Bu mesleklerin çoğu ya emekli oldular yada yaşları genç ise mesleklerini geliştirip daha üst düzeye çıktılar..

nedimyy sende farkındasındırki, grafik-reklam her ne kadar büyüyen gelişen bir meslek olsada insanlar artık basit işlerini ellerindeki en kötü celeron işlemcili makinelerde word'de yada ppt gibi programlarda yapıp yazıcılardan alıyorlar. Hatta bana bu şekilde hazırlanıpta "aynen bunu istiyorum" diyenler oluyor.. Bu gibi amatör uğraşların yani "yaptığından para kazanmayan" çabaların mesleğime olumsuz etkisi var. Hele hele matbaa kısmına hiç girmeyim.. insanlar küçük işlerini hazırlayıp bundan 300-500 adet yazıcıda basıp kullanıyorlar.. ve bu türde yapılan işler çoğalıyor yayılıyor.. flasvv nin bahsettiği ankarada kapanan fotoğrafçıları kadar belki daha fazla kapanan matbaa var..

önümüzde iki seçenek var.. Ya cessur davranıp işimizi geliştirip amatörlerin yapamayacağı seviyede kuracağız sistemimizi yada tezgahımızı
Yada belli bir zamandan sonra emekli olacağız..
Yakınıp ağlamanın, dövünmenin, başkalarını suçlayıp durmanın faydasıda yok anlamıda yok...

Tarih: 7 Aralık 2006, 13:06 - İp: 85.***.**9.246
foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

işin içinde olmadıkları için konuşması rahat davulun sesi uzaktan hoş gelir rahat olun bundan sonra davetlere giderke makinenizi getirmeyin artık o makineniz güvenlikler tarafından toplanıyor aynı cem yılmazım show larında topladıkları gibi

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:54 - İp: 81.***.**0.216
foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

unutmuşum ben kimsenin emeğini çalmadım tarih teki ilk fotoğraf karesiyle sadece yayınladım benim fotoğrafım da demedim okuma yazma bilmiyorsan veya iyi okuma yazmayı öğren sana tavsiyem

Tarih: 7 Aralık 2006, 16:56 - İp: 81.***.**0.216
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadasım ne dersen de galerinde baskasına aıt bır fotograf yayınlayamazsın..bunu soylemen bır seyı degistirmiyor..okumayı bılıyorum..20 yıldır okuyorum..aa ben okuma sanatcısı olmusum..(varmı oyle birsey ya? )
eger begendigin bır fotografı bızle paylasmak istiyorsan bunu forumda paylasırsın mesela tatarbeyın yaptıgı gıbı..
ayrıca rokomet flassv gıbı arkadaslar dertlerini olabıldıgınce gercekci ve rokometın dedigi gibi

Hazımsızlıktan ziyade gerçekleri görebilen, acitasyondan ziyade çözüm arayan fikirler" yoluyla anlatabılıyor ama sen ucuz laflarla sacma sapan seyler savunuyorsun..telefonların kamerası olmasından sanane..adamalar fotografcılıgı bıtırmek içinmi cıkarıyor bunları..her dijital makıne alan fotografcıyım dıye ahkam kesiyorda analog makıneyle bu ahkam kesilmiyormuydu??dugunlerde analogla cekim yapılmıyormuydu..davulun sesi bana nıye hos gelsin..ben nıye senın ac kalmanı ıstıyımkı..ama derdini adam gibi anlatmak yerıne kırın makıneleri ben cekcem herkesi edebiyatı yapmak neyin nesi???baslıgına bakanda gamze ozcelik olayını,hastanelerde okullarda cekilen sex kasetlerini falan kınıyorsun sanar..sen once yazmayı derdini anlatabılmeytı ogren.. madem bana okumayı ogren dıyebılecek curetin var..ayrıca tekrarlıyorum sen fotograf sanatcısı falan degil şipşakcısın..kendine ne dersen de insanları degil kendini kandırırsın..

dertlerini acık secik ve anlasılabılır sekilde soyleyen edebıyat yapmak yerine nedenleri sonucları adamakıllı kavrayan ve buna gore konusan arkadasları tenzıh ediyorum..
sen tamda kendi sıkayetınde yazdıgın gibi
" bir dijital makine almis fotografciyim diye ahkam kesiyo " sınıfına aıtsın..ve malesef bunu degiştirmek için elinden bişey gelmez cunku daha sorunun ne oldugunu bıle anlamamıssın..kolay gelsin..cem yılmazın gosterisinde makıne toplanma olayına gelince nedeni senın benım herkesin bildigi gibi vıdeoya alınıp korsan cd sinin cıkarılmasını onlemektir..sınemalarda oldugu gibi..zaten kimse sinemada fotograf cekip ben buyuk fotografcıyım diye ahkam kesmez??..neyse uzatmaya gerek yok..malesef sizin mesleginizde bıtme noktasına gelmiş..bırgun mahallendeki lokanta sahıbı gelip evde yemek yapma benım mekanıma gel derse makıneni alır gıder bı yemegını yersin.sende onun fotografını cekersin..turkcellı telsimide dava etsin telekom herkes postaneden isim yazdırsın bundan sonra...vs vs..edebıyat yapmayım..anlaması zor oluyo..iyi aksamlar

Tarih: 7 Aralık 2006, 17:54 - İp: 88.***.**2.208
foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

gaijin ben o fotografi önce forumda acikladim dikkatli olsaydin görurdun fotografi görmek istediler bende galeriye koydum koymadan önce google buluna bilecegini söledim paylasmami istediler paylastim

Tarih: 7 Aralık 2006, 18:43 - İp: 88.***.**1.255
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

forum mantıgından haberin yok ozaman..paylas denilen sey burada paylasılır galeride degil..imageshackten host ediyorsun cıkan lınkı buraya yapıstırıyorsun..fotograf burada gorunuyor..bır dahakı sefere boyle yaparsan daha iyi olur..o konudanda haberim var..forumu takıp edıyorum..saygılar

Tarih: 8 Aralık 2006, 00:09 - İp: 88.***.**2.208
portigo
portigo (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoğrafçılar belki kendi açılarından haklılar ama bir yere kadar
1-fotoğrafın tanesi 5 ytl ben bi düğünde en az 50 tane resim çekiyorum eş-dost düğününde bu da =250 ytl eder
2- ben fotoğrafı kağıt ta değil bilgisayarda istiyorum bunu çeken fotoğrafçı beyefendiler prensip olarak veremeyeceklerini söylüyorlar.
sonuç-şimdiye kadar gittiğim düğünlerin çoğunda yasak dediler ama hiçbirine uymadım uymamaya da devam edeceğim
eğer emeğe saygı derseniz bende orada emek veriyorumselamlar

Tarih: 12 Aralık 2006, 00:12 - İp: 85.***.**1.225