foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

Yatak Odamizaa Kadar Girdiler

fotografcilik meslegini bitirmek uzereler herkezde kamerali fotograf ceken cep telefonlari dolu bunlar yetmezmis gibi herkez bir dijital makine almis fotografciyim diye ahkam kesiyo amatör yada profösyönel fark etmiyo meslege ve emege saygi lutfen bir fotografcinin ekmek kazandigi yerde kullanmayin bir isletmede bir mekanda kullanilmaz biz sizin mutfaginiza girip yemek pisiriyormuyuz

Tarih: 5 Aralık 2006, 04:13 - İp: 88.***.**7.178
foto1453
foto1453 (üye)
İstanbul / Firma

seni rahatsiz eden nedir yorumlarim mi yada orada yazan fotograf sanatcisi olanmi rahatsiz olma 16 senedir fotografciyim bu meslege 16 senemi verdim ve oraya ne yazacagima ben karar veririm yinede yorum ve görüsleriniz icin tesekkurler

Tarih: 5 Aralık 2006, 18:09 - İp: 88.***.**2.204
sahincoban
sahincoban (üye)
Adana / Meraklı

seni esefle kınıyorum.... biri...

Tarih: 5 Aralık 2006, 18:13 - İp: 85.***.**5.48
onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

demek 16 senenizi verdiniz ve sanatçı oldunuz öylemi? bende 12 senedir okul defterlerimin kenarına çöp adam çizerim bende şimdi ressammı oldum ukalalık yapmak istemem ama (gerçi sadece 4 aydır fotoğraf çekiyorum istesemde yapamam) bence siz sadece 16 yıldır deklanşöre basmışsınız okadar.. şu kısacık zamanda öğrendiğim birşey warki oda eğer birisinde yetenek yoksa bu işi kaç yıl yaptığının bir önemi yok zaman fotoğrafçıya sadece teknik yönden fayda sağlar diye düşünüyorum gerisi kişinin yeteneği ile ilgilidir..
saygılar..

Tarih: 5 Aralık 2006, 19:36 - İp: 212.***.**0.129
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

16 seneni bu işe vermen sanatcı oldugun anlamına gelmez..portfolyondaki fotograflarda sanatcı kımlıgını yansıtmıyor dikakt ettiysen..yıllarını fotografa vermen bu işten para kazanman senı sanatcı yapmaz zanaatçi yapar..aradaki farktan bile haberin yoksa durum kotu demektir..

"bizim sektörde gidipte baskasinin islettigi mekanlardaki özel günlerde her nekadar profösyönel olursan ol makine cikartilmaz o rdaki kisileri emegine ve meslegine saygisizlik olur"
sizin sektor nedir bilmem ama bir mekanda makıne cıkarmak??? profesyonellik degildirki nekadar profesyonel olursan ol diyorsun..profesyonelin anlamı yaptıgı işten para kazanandır..ayrıca sen istedigin kadar sart kural vs. koy birisinin fotograf cekmesini engellemen zaten saygısızlıktırki bolca yapıyorsunuz belliki..galerinde tarıhteki ilk fotograf diye bir fotograf bile var ustelik..ilk fotograf 16 yıl once cekilmedigine ve buyuk ihtimalle sana ait olmadıgı halde birisinin fotografını kullanman neyin nesi oluyor emege saygı beklerken???

Tarih: 6 Aralık 2006, 16:09 - İp: 88.***.**2.208
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

senin sıkıntını yada derdini biraz anlıyor gibiyim çünkü bende benzer dertlerden muzdaribim ama bunun için kimseye
- Antetli kağıtlarınızı yazıcıda bastırmayın !!
- Kartvizitlerinizi kendiniz hazırlamayın
- Broşür - Katalog gibi tanıtımsal materyalleri kendi çabanız ve imkanlarınızla yapmayın
... DİYEMEM...
bunu bir forumada yazamam. Yapabilen yapar.. imkanı olan, teknik techizatı bulunan yapar..

Pastanelerin veya pastacıların "evinizde kek,börek,kurabiye,pasta yapmayın.. bu bizim mesleğimize saygısızlıktır.. hele hele bu pasta çörekleri sağa sola hiç götürmeyin ayıptır günahtır."" demesine benziyor..

Üzülerek söylüyorumki senin mesleğinde (stüdyo-salon fotoğrafçılığı) benimki gibi (Grafik-Reklam-matbaa) ölme yada düşüşte olan meslekler arasında..

Şahsen benim nikahımda ve düğünümde hiç böyle bir kısıtlama yoktu.. Amatör fotoğrafçılara "YASAK" diyen biri yoktu.. Tüm eş-dost makinesi olanlar istediği kadar istediği gibi çekti.. Hatta bazı anlar bu özel günüm basın toplantısı yada ünlü insanların muhabirler karşısında kaldıkları duruma geldi..Eğer öyle bir günde işlerini gayet güzel yapan (parasını alan) fotoğrafçı arkadaşlarım misafirlerime "YASAK ÇEKEMEZSİN" deseydi o anda o arkadaşın o mekandaki mevcudiyeti son bulurdu.. yani böyle bir şeyi yasaklamak yasak..
Bence forumlara mesaj atmaktan ziyade daha farklı çözümler bulmalısın mesleğine saygı ve kazanç için..
sağlıcakla kal

Tarih: 6 Aralık 2006, 18:27 - İp: 85.***.**9.246
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

foto1453 senin sıkıntını anlıyorum

benimde anlaşmalı olduğum 2 düğün salonu var. senni yaşadıklarını belki fazlasını ben ve elmanlarım yaşıyor.

Ama sen burda birşeyi atlıyorsun. Adabı maşeret birisine derenki içiki içme yasak ama o kişi içikiye yaklaşır içer alkolik bile olur.

Salonda budurumlarda elemanlarım a şu kelime yi kullanmalarını istiyorum

" sayın .... Salonumuzda footoğraf çekmeniz bizm çekeceğimiz fotğraf ve videoları olumsuz etkiliyor. biz fotğraf cçeekrken siz çekmeye kalktığınızda inasanlar size bakıyor ve biizm çektiğiimiz fotğraflarda insanlar anlamsız bu admalar nereye bakıyor durumları oluyor rica ederiz makinanızı çantanıza koyun bütün özel istkeleriniz de sizlere yardımcı olalım" .

en başta tonla makine çıkardı şimdi ise zaman geçtikçe azaaldı hatta bu yaz fot çekeye tenzül bile eden olmadı.

kişilere nasıl yaklaşırsan öyle karşılık alırsın. yatak odası benzetmesi yanlış evdeki misafir bile girmez.
gelsen sunu misafir odası de unutmayalım salonlara gelen insanlar misafir.

selam ve saygılarımla.

Tarih: 6 Aralık 2006, 19:18 - İp: 81.***.**6.136
nedimy
nedimy (üye)
Bursa / Meraklı

ben konuya girmeyecem fotoğrafçılık la pek ilgili değilm ama rokomet in yazdığı grafik... sektörüyle ilgili konuşayım..

bence rokomet yanılıyorsun. grafik sektörü türkiyede daha yeni yeni oturmay başlayan bir olgu ki hemen nası bitsin...
ben bile öğrenci halimle burda freelance çalışıyorum ki sizin büyük mihtimal firmanız var siz neden bu kadar umutsuzsunuz anlamadım gitti!

firması olanlar böyle yazmasınlar sonra bizim aşklımız şevkimiz de kırılıyor

Tarih: 6 Aralık 2006, 19:51 - İp: 85.***.**7.135
chopsuey
chopsuey (üye)
Sivas / Amatör

Arkadaşım sen profesyonelsin peki kare başı 5 YTL almak insanlara karşı ........ boşluğu doldur tanımlanmasını sen yap ne olduğunu, yani 25 YKR'a basılabilen bi fotoğrafa 5 YTL ben vermem şahsen. Bilemiyorum artık.

Tarih: 6 Aralık 2006, 20:45 - İp: 88.***.**2.1
flassv
flassv (editör)
Afyonkarahisar / Haber Fotoğrafçısı

amma agrasifleştiniz ya ........ = sayın bey yada bayan ahmet bey hımefendi.

rkam telafuz etmiyorum ben öteyandna fotğrafın maliyeti 25 ykrmi sanıyorsunuz

1 17 kalem vergi
2 elemn maaşı
3 elektrik
4 foğraf gideri
5 amortisman
6 yatırım
7 kar

devam etmei istermisniz.

ticaret yapıyoruz. Para kaznmak zorundayız.

Tarih: 6 Aralık 2006, 21:08 - İp: 81.***.**6.136
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Son zamanda 2 düğüne gittim, ikisinde de fotoğrafın tanesi 10 YTL'ye satılıyordu. Tamam, emeğe saygımız var, ayrıca fotoğrafçı salona komisyon veriyor vs...Ama bir de davetliler açısından olaya bakın. 10 YTL'yi veren var veremeyen var, sizce bu rakam insafsızca değil mi? Gelenlerin çoğu orta halli insanlardı ve maalesef çoğunluğu istediği halde fotoğraf alamadı. İnsanları mutlu günlerinde mağdur etmeyecek bir çözüm bulunmalı bence.

Tarih: 7 Aralık 2006, 00:54 - İp: 85.***.**0.71